ingilizce-betimleyici-anlatim

Harika İngilizce Betimleyici Anlatım ve 3 Sırrı

Sözcüklerine renk kat.

Yazılarının daha güçlü ve canlı olması için İngilizce betimleyici anlatım kullan.

Okuyucunun, “Hikayenin içindeymişim gibi hissettim!” demesini sağla.

Peki ama nasıl?

Bu düşündüğün kadar zor değil. Basit sözcükler kullanmak yerine İngilizce betimleyici anlatım ile daha iyi hikayeler anlatabilir ve daha iyi kompozisyonlar yazabilirsin.

Yazdığın kompozisyonlar, mektuplar, e-postalar ve diğer yazılar kısa sürede siyah beyaz olmaktan çıkarak gökkuşağının tüm renklerini içermeye başlayacak.

İngilizce Betimleyici Anlatım Neden Önemli?

İngilizce betimleyici anlatım, sözcüklerin gücünden faydalanarak bir imge ya da fikri hayata getirmektir. Bu, okulda kompozisyon yazmaktan iş yerinde fikirler önermeye ve arkadaşlarına hikayeler anlatmaya kadar her türlü durumda sana yardımcı olacak bir beceridir.

Betimleyici anlatım kullandığın zaman kişiliğin yazma ve konuşma şeklin ile ışıldar.

Betimleyici teknikler aynı zamanda İngilizceyi nasıl öğreneceğin konusunda yaratıcı ve deneysel olabilmene imkan tanır. Yaratıcı yazma egzersizleri yapmak, gramer ve sözcük bilgilerini farkına dahi varmadan geliştirmenin eğlenceli bir yoludur. Ayrıca, her türlü kurgusal metni daha iyi anlayacak ve arkadaşlarını İngilizce edebiyat bilgin ile etkileyeceksin.

Harika İngilizce Betimleyici Anlatım ve 3 Sırrı

Aşağıda bulacağın İngilizce betimleyici anlatım tekniklerinin her biri için bunları kullanmaya derhal başlayabilmen amacıyla bazı yaratıcı egzersizler vereceğiz. Bu egzersizlerin yanı sıra, betimleyici sözcük bilgini geliştirmeye devam etmek için FluentU üzerinde bulacağın özgün İngilizce videoları kullanmayı unutma.

İlham verici konuşmalar, aksiyon filmleri ve daha fazlasından betimleyici İngilizce duyacaksın—ve tüm bunlar dil öğrenme araçları ile desteklenmiştir. Videoların tümü interaktif altyazılar, kelime kartları ve eğlenceli testler ile birlikte sunuluyor, böylece izlerken öğrenebiliyorsun. İngilizceyi anadili olarak konuşanlardan öğrenmenin en etkili ve eğlenceli yollarından biridir. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

1. Duyusal Tanımlamalar

Duyusal tanımlamalar, beş duyu organımız ile tespit edebildiğimiz şeydir: görme, dokunma, koku alma, duyma ve tat alma. Duyusal tanımlamalar bir ortam hakkında canlı bir izlenim yaratmana yardımcı olur.

Tatilde ziyaret ettiğin bir şato hakkında bir kompozisyon yazman istendiğini düşün. Bu şatonun “büyük ve eski” olduğunu yazarsan bunu okuyan kişi fazla bilgi edinmiş olmaz.

Ama onu “soğuk, rutubetli ve karanlık” olarak tarif edersen okuyucu o şato hakkında daha iyi bir fikre sahip olur (birden bire o şatonun çekiciliği azalır). Duyusal tanımlamalar atmosferi tamamen değiştirmiş olur.

Duyusal tanımlamalar belirleyici, detaylı ve sürükleyici olmalıdır. Verdiğin detaylar okuyucunun bir fotoğraf karesinin içine giriyormuş ve o anı kendileri yaşıyormuş gibi hissetmesini sağlamalıdır.

Bu beceride hemen ustalaşmak için kendini zorlama. Yeni olan her şeyde olduğu gibi bunda ustalaşman zaman alacak

Duyusal Tanımlamalar Kullanarak Egzersizler: Günlük Tutmak ve Zihin Haritaları

Duyularını anlamanın en iyi yolu onları kullanmaktır! İngilizce günlük tutmak, insanın deneyimlerini kaydetmesinin ve yeni betimleyici sözcükler ile not almasının harika bir yoludur. Günlük tutmak sadece zorlu bir dil egzersizi olmakla kalmaz, aynı zamanda zihin sağlığı için de harika olduğu kanıtlanmış bir yöntemdir.

O gün için en önemli anı seç. Günün en sevdiğin anı ya da ofiste çay demlemek gibi basit bir şey olabilir. Bunu sayfanın ortasına yaz.

Bu örnek için bir arkadaşınla kahve içtiğini düşüneceğiz.

Kendine tüm duyularını içine alan bir soru sorarak başla. Arkadaşın ne giyiyordu? Giydiği şeyin malzemesi neydi? Kahven nasıl kokuyordu? Kafede hazırlanan kahvaltı gibi başka bir koku alıyor muydun? Hatırladığın her şeyi not al.

Başlıca tüm detayları not aldıktan sonra sıra konuyu genişletmeye gelir. Bu detaylar sana nasıl hissettirdi? Belirli bir ses sana bir şey ya da başka bir yeri mi hatırlattı? Kendini olabildiğince fazla detay vermeye zorla ve arıyor olabileceğin yeni sözcükleri eklemek için elinin altında bir sözlük bulundur.

ingilizce-betimleyici-anlatim

Eğer günlük tutmak sana göre değilse Wordle kullanarak bir duyusal zihin haritası hazırlayabilirsin. Okulda ya da iş yerinde boş zamanın olduğunda yapabileceğin harika bir egzersizdir.

Metin kutusuna etrafında duyduğun, kokusunu aldığın, gördüğün, dokunduğun ve tadını aldığın her şeyi yaz. Wordle yazılarında sana ilham vermesi için kullanabileceğin betimleyici İngilizce sözcüklerden oluşan renkli bir sözcük topluluğunu otomatik olarak oluşturur.

2. Dinamik Fiiller

Dinamik fiiller bir aktivite ve hareketi tasvir etmek için kullanılır. Bu fiiller koşmak, zıplamak ve bağırmak gibi eylemleri tanımlar.

Dinamik fiiller İngilizce betimleyici anlatım için son derece önemlidir. Herhangi bir dili öğrenirken işe her zaman en temel fiiller ile başla. Dil seviyen ilerledikçe İngilizcede eylemleri tanımlamanın yüzlerce alternatif yolu olduğunu ve bunların her birinin farklı bir izlenim verdiğini göreceksin.

Şu cümleyi örnek alalım:

John throws the ball.

“To throw” oldukça sık kullanılan bir dinamik fiildir. Bize John’un yapmış olduğu eylemi anlatır ama bunu nasıl yaptığı hakkında fazla ipucu vermez. Şimdi de şu örneğe bakalım:

John hurls the ball.

“To hurl” fiili bir şeyi büyük bir güçle atmak anlamına gelir. Kullandığımız dinamik fiili değiştirerek artık John’un agresif bir sporcu olduğunu biliyoruz ve bunu anlatmak için hiçbir ek sözcük kullanmamıza gerek kalmıyor.

Dinamik Fiiller Kullanarak Egzersizler: Halk Hikayeleri ve Peri Masalları

Halk hikayeleri ve peri masalları kullanışlı İngilizce dinamik fiiller bulmak için harika bir yerdir. Bu hikayeler sıklıkla kısa, basit cümleler ile anlatılır çünkü bunların dilden dile dolaşabilmesi için yeterince akılda kalıcı olmaları gerekir. Ayrıca, sözlü edebiyattan gelen hikayeler genellikle yüksek tempolu ve hareketlidir ve bu nedenle de bu egzersiz için idealdir.

Türkçede bildiğin bir halk hikayesi seç. Bu ezbere bildiğin ya da bir kitapta bulabileceğin bir hikaye olabilir. Bu hikayenin basit bir özetini İngilizce olarak çıkar.

Şimdi de tüm dinamik fiilleri gözden geçir ve altlarını çiz. Bu fiilleri hikayenin havası ve hızını değiştirmek için nasıl değiştirebilirsin?

Örneğin:

The witch laughs and dances around her cauldron while the children cry.

The witch cackles and cavorts around her cauldron while the children whimper.

3. Etkili Sıfatlar

Etkili sıfatlar, günlük dilde sıkça kullandığımız “good,” “bad,” “happy” ve “sad” gibi sözcüklere alternatif olabilir. Bu sözcükler hislerimizi anlatırken iyi bir iş çıkarır ama zaman içinde sıkça tekrarlanırlar.

Özellikle İngilizce kompozisyon yazarken daha betimleyici sözcükler kullanarak okuyucuyu etkilemek istersin.

Eski yazılarını gözden geçir. Ana fikri güçlendirmek için “very good” ya da “really interesting” gibi söz öbekleri kullanmış olma ihtimalin çok yüksek. Daha az sayıda sözcükle daha fazlasını anlatmak için daha etkili sıfatlar içinden seçim yapma şansına sahipsin.

“Very” ve “really” gibi niteleyiciler kullanışlı olabilir ve İngilizcede bunlar çok sık kullanılır—yani bunları hepten bir kenara atmaya gerek yoktur. Bununla birlikte bunları ölçülü bir şekilde kullanmalısın ve betimleyici kompozisyonlarda bunlardan kaçınmalısın.

Etkili Sıfatlar Kullanarak Egzersizler: Kelime Yarışı ve “Bana Bu Kalemi Sat!”

Bir kelime yarışı sadece yaklaşık 15 dakikanı alacaktır. Aşırı kullandığını fark ettiğin bir sıfat seç ve bunu bir kağıdın ortasına yaz. Kronometreyi beş dakikaya ayarla ve bu kağıt üzerine bu sözcüğün kaç eşanlamlısını yazabileceğini bulmaya çalış.

Zaman dolduğunda farklı bir renk kalem kullanarak bunlara eşanlamlılar sözlüğünde bulduğun diğer alternatifleri ekle. Bu kağıdı göz önünde olacak bir yere as ve bir daha orijinal sözcüğü yazacağın zaman kendini bunu yeni öğrendiğin eşanlamlılarıyla değiştirmeye zorla.

Sıfatları çalışmanın diğer eğlenceli yolu ise “The Wolf of Wall Street” filminden hatırlayacağın “Bana bu kalemi sat” testidir.

Birisine tamamen sıradan bir kalem satman gerektiğini düşün. Bu kalemin yeni ve sıra dışı görünmesini sağlamak için ne gibi etkili betimleyici sıfatlar kullanabilirsin? Bunu yapmak anadili İngilizce olan kişiler için dahi zorlayıcı bir testtir!

 

İngilizce betimleyici anlatım ilk başta gözünü korkutabilir ama pratikte göründüğü kadar korkunç değildir. İyi bir akıcılık seviyesine ulaşmaya kararlıysan betimleyici yazabilmek kendini net bir şekilde ifade etmenin anahtarıdır. Yazarken eğlenmeyi amaçlarsan, İngilizce kompozisyon yazmak çok yakında senin için bir angarya olmaktan çıkar.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close