ingilizce-argo

Hey, Bae! Gençler Arasında Süper Popüler İngilizce Argo Sözler

Her dilde gençlerin kendilerine ait bir dilleri varmış gibi görünür.

Söz konusu harika (fleekin) İngilizce argo sözler olduğunda geride kalmak istemezsin.

Yukarıdaki cümlede de bunun örneğini görüyorsun. Fleekin sözcüğünü zaten biliyor muydun?

İnternette, filmlerde, şarkılarda, sosyal medyada ve diğer popüler kültür araçlarında bu ve birçok benzeri argo sözcüğü bulacaksın.

Gençlerin kullandığı İngilizce argo sözler popüler şarkılar ve filmlerden, meşhur şarkıcı ve aktörlerin ağzından çıkan sözlerden gelirken diğer argo sözcükler ise internette izlenme rekorları kıran videolar, sosyal medya paylaşımları ve internetteki diğer komik şeylerden gelmektedir.

Teknoloji, başta gençlerin kullandığı argo olmak üzere dil trendlerinin eşine rastlanmamış bir hızda yayılmasını sağlıyor. Aslında, bir ergenle yeterince uzun süre konuşursan belki de internetin popüler hale getirdiği yeni argo sözcüklerden oluşan yeni bir sözlüğün anahtarını eline almayı başarabilirsin.

Neden Gençlerden İngilizce Argo Sözler Öğrenmeli?

Çoğu genç, bir yetişkinin günlük bir konuşmada bu argo sözcükleri söylemesi halinde utançtan yerin dibine girer. Yine de onların kullandığı bu argo sana yeni beceriler edinme fırsatını veriyor.

Merriam-Webster her sene “Yılın Sözcüğü”nü, yani o sene içerisinde okuyucular tarafından en çok aratılan sözcüğü seçiyor. Sadece gençler değil, tüm kullanıcıların düşünmüş olabileceği şeyi ortaya çıkarıyor.

Bu sene Yılın Sözcüğü “-ism” olarak belirlendi. Bu aslında bir sözcük dahi değil! Aksine bu, bilingualism (iki dil konuşabilme) ya da optimism (iyimserlik) gibi sözcüklere eklenen bir yapım eki. Sonuna -ism eklenen sözcükler genellikle bir inanç, yetenek ya da özelliği tanımlar. -Ism sonekinin popüler olmasının sebebi ise insanların bu eki sırf eğlence olsun diye başka sözcüklere eklemesidir. Örneğin, arkadaşın Sara mutlu olduğunda her zaman aynı şeyi söylüyorsa, bu sözün “tam bir Sara-ism” olduğunu söyleyebilirsin.

Bunun “Yılın Sözcüğü” olmasının nedeni ise Merriam-Webster.com adresinde en çok aranan söz olması ve araştırmacıların dikkatini çekmesidir. (Benzer sözcük anketleri için Oxfordictionaries.com adresini ziyaret edebilirsin.)

Birlikte değerlendirildiğinde, hem 2015’te gençlerin kullandığı argo hem de -ism her dil öğrencisinin edinmesi gereken gücü ortaya koymaktadır. Yılın sözcükleri ile dünya genelinde kullanılan gençlere özgü ifadeler arasında güçlü bir bağ bulunur. Ebeveynler ve öğretmenler bunu kabul etmek istemese de gençler her zaman en yeniyi bilir.

Dil ve özellikle de argo buna istisna değildir. Tıpkı genç yetişkinlerin kullandığı argodaki değişim gibi kültürel ikonlar, teknolojiler, edebiyat, filmler ve hepimizin kullandığı diğer iletişim yöntemleri de hızla değişmektedir.

Dil, kültür ve gençlerin mükemmel bir şekilde (on point) dili dünyaya yayması olmaksızın ilerleyemezdi. Bu yazının devamında, gençlerin hem sözlü konuşmalar hem de metin mesajlarında kullandıkları argo ifadelerin örneklerine yer vereceğiz. Daha fazlası ise urbandictionary.com gibi sitelerde bulunabilir.

Modern diyaloglar sınıfında ne kadar zaman geçirirsen geçir sana bunlar kadar “gerçek hayat deneyimi” vermez.

Gençler Tarafından En Sık Kullanılan İngilizce Argo Sözler

1. On Point

Bu argo söz, bir şeyin iyi yapıldığı, kaliteli ya da mükemmel olduğu anlamına gelir. Özellikle bir başarı ya da kaliteli ve harika bir şeyi tanımlamakta kullanılır. Balerinlerin parmak uçlarında durdukları hareketi ifade eden “en pointe” sözünden geliyor olabilir.

İşte bir örnek:

Kız 1: OMG! Your hair and makeup are always so on point!
Aman tanrım! Saçın ve makyajın mükemmel!

Kız 2: Wow, thanks!
Vay, sağol!

2. On Fleek

Tıpkı on point gibi bu argo söz de, elbette bir gencin bakış açısından, mükemmele yakın bir şeyi tanımlamanın bir yoludur. Bunu fleekin’ ya da fleeking olarak da kullanabilirsin.

İşte bir örnek:

Kız 1: Hey, your outfit today? Seriously on fleek. Supermodel quality.
Hey, bugün kıyafetin gerçekten bir harika. Süper modellerden farksız.

Kız 2: Thanks girl, you look pretty fleekin’ yourself.
Sağol canım, sen de harika görünüyorsun.

Girl 1: Thank you!
Mersi!

3. Basic

Bu sözcük, bir şeyin sıradan ya da tipik olduğunu tanımlamak için kullanılan sıfattır. Bu terim genellikle kızların görünüşünü tanımlamak için kullanılır.

İşte bir örnek:

Erkek 1: Look at all those basic schoolgirls with their Starbucks and iPhones!
Starbucks [kahveleri] ve iPhone’ları ile şu sıradan okullu kızlara bir bak!

Boy 2: Yeah, they all look the same.
Evet, hepsi birbirine benziyor.

4. Obvi

Bir mağazaya girdin ve gençlerin konuştuklarını duydun diyelim. Kendi kendine “bunlar İngilizce mi konuşuyor?” diyebilirsin. Evet, gerçekten de öyle! “Obvi” tam anlamıyla obvious ya da obviously yerine kullandıkları tembel İngilizcesinden başka bir şey değil.

İşte bir örnek:

Kız 1: Are you going to see the new “Star Wars” movie?
Yeni “Star Wars” filmini görmeye gidecek misin?

Kız 2: Well obvi, I already got our tickets.
Tabi ki, biletleri aldım bile.

5. Turnt

Bu sözcük hem bir fiil hem de bir sıfattır. Turn up fiil olarak kullanılır. Turnt ise bunun sıfat halidir. Anlamı ise uyuşturucu ya da alkol tüketerek kafayı bulmak ya da kafayı bulmuştur. Elbette, kafayı bulmanı tavsiye etmiyoruz ama insanların neden bahsettiğini bilmek her zaman önemlidir.

İşte bir örnek:

Erkek 1: Dude, you gonna turn up tonight at the frat party?
Dostum, bu gece üniversite partisinde kafayı bulacak mısın?

Erkek 2: Duuuude, I’m soooo turnt already.
Dostuuuum, kafam şimdiden iyi.

6. Bye Felicia

Muhtemelen yılın en kaba ve kalpsiz ifadesi bu. Bu sözcüğün çıkış yeri ise “Friday” adlı, daha Twitter ve Facebook ortalarda yokken çevrilmiş 1995 yapımı filmdir.

Birisi bir yerden ayrılıyorsa ve bu gerçekten de umurunda değilse o kişinin ismi Felicia ile değiştirilir.

Ayrıca, sinir bozucu birisinden kurtulmak istediğin zaman da kullanılır.

İşte bir örnek:

Erkek: Hey can I get the Biology notes from you?
Hey biyoloji ders notlarını ödünç alabilir miyim?

Kız: Um, bye Felicia. 

Erkek: Well, how about a date then?
Peki, benimle çıkmaya ne dersin?

Kız: BYE FELICIA…

7. TBH

Yukarıda verilen gençlerin kullandığı argonun büyük çoğunluğu özellikle konuşma diyaloglarında kullanılır. Bununla birlikte, metin mesajları gönderirken dil konusunda tembellik edebilirsin. Bu kısaltma ise “doğrusunu söylemek gerekirse” (“to be honest”) anlamına gelir. Bir şey hakkında samimi fikrini verirken bunu söylersin.

Birbiriyle mesajlaşmaya doyamayan nesil tarafından kullanılan bu ifade, neredeyse aynı anlama gelen “to be fair…” sözünün yerini alıyor.

İşte bir örnek:

Kız 1: Do you like my outfit?
Kıyafetimi beğendin mi?

Kız 2: TBH, I don’t.
Doğrusunu söylemek gerekirse, beğenmedim.

Kız 1: LOL, OMG. Let’s go back to the mall then.
HAHA, Aman Tanrım. AVM’ye geri dönelim o zaman.

8. Bae

Bu sevgi sözcüğünün herkesten önce gelen (“before anyone else”) anlamına geldiği söylenir ama babe sözcüğünün kısaltması da olabilir. Erkek arkadaşın, kız arkadaşın ya da eşine ‘bae’ diye hitap edebilirsin.

İşte bir örnek:

Erkek: Bae, you’re so hot.
Bebeğim, çok seksisin.

Girl: Aww, thanks bae.
Aaa, sağ ol canım.

9. Slay

İnanılmaz derecede harika bir şey başardıysan belki de bu terimi hak etmişsindir. Bu sözcüğün anlamı, en iyinin de iyisi olmaktır. Eğer en iyi sensen, diğerlerini katletmişsindir. Eğer bir şeyi gerçekten iyi yaptıysan, kesinlikle her şeyi katletmişsindir. Buna benzer diğer sözler arasında killed it ya da badass sayılabilir.

“Slay” sözcüğünü Beyoncé’nin “Formation” adlı parçasında birçok defa duyabilirsin.

İşte bir örnek:

Adele’s new album slayed. It’s been #1 on the charts for 6 months!
Adele’nin yeni albümü diğerlerini katletti. 6 aydır listelerde 1 numarada!

10. Zero Chill

Umarım bu argo ifadeyi hiçbir zaman duymazsın. Bunun anlamı, kesinlikle hoş olmayan veya hiç popüler olmayan bir şey yapmış olmandır.

İşte bir örnek:

Erkek 1: I can’t party this weekend!
Bu hata sonu çıkamam!

Erkek 2: Zero chill, man, zero chill.
Hiç hoş değil, adamım, hiç hoş değil.

Gördüğün gibi geçlerin kullandığı İngilizce argo sözler ile modern dünya arasında bir bağ bulunuyor. noslang.com’a göre kısaltmalar (LOL gibi) zamandan tasarruf için yaratıldı.

Bültenler, AIM, Yahoo, IRC, Chat Rooms, E-posta ve Metin Mesajlarından yeni terimler türedi. Birçok sözcüğü olduğu gibi yazmasak da, netspeak (internet dilini) anlamak zordur. Aynı şeyi gençlerin kullandığı dil için de söyleyebilir miyiz? Gençler de tıpkı bilgisayarlar gibi kodlarla konuşuyor—artık belki de onların kullandığı dili daha iyi anlayabileceksin!

Öyle olacağını umalım. Gençlerin kullandıkları İngilizce argo sözler genellikle ebeveynler için kafa karıştırıcıdır, ama artık bir İngilizce dil öğrencisi olarak harika bir iş çıkarabilirsin.

Gençlerin kullandığı dili öğrenmek artık küfürden ibaret değil! Bu argoyu anlamanın yolu sadece onların kullandıkları sözcüklerden geçmiyor, aynı zamanda eylemlerinin ardındaki nedenlerden de geçiyor.


Michelle Suzanne Snyder bağımsız çalışan bir yazardır. Yabancı dil olarak İngilizce öğretmenliği yapmış ve çeşitli ülkelerde yaşamıştır. Dil öğrenmenin avantajlarının sonsuz olduğuna inanmaktadır.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close