ileri-seviye-ingilizce-kelimeler

İleri Seviye İngilizce Kelimeler: “Unique” Demenin 23 Harika Yolu

“Unique” harika bir sözcüktür.

Bu sözcüğü kullandığın zaman insanlar, uzun zamandır İngilizce öğrendiğini düşünür.

İşin zor kısmı ise şudur: unique sözcüğünün birbirinden az da olsa farklı en az dört anlama gelir.

Ama hiç korkun olmasın.

“Unique” sözcüğünü doğru yerde nasıl kullanacağını öğreneceksin. Bununla birlikte, “unique” sözcüğünün alternatifi ileri seviye İngilizce kelimeleri de hızla öğrenebilirsin (benzer ama az da olsa farklı anlamlara sahip 23 sözcük ile). Yeni ileri seviye İngilizce kelimeler öğrenmenin harika bir yolu! Daha sonrasında ise haberler, ESL podcast’leri ve en sevdiğin dizilerde bu sözcükleri duymaya çalış.

Burada “unique” sözcüğünün üç tanımı ve italik yazı tipiyle yazılmış alternatiflerini bulacaksın.

İleri Seviye İngilizce Kelimeler: “Unique” Demenin 23 Harika Yolu

Eşsiz Anlamında Unique

ileri-seviye-ingilizce-sozcukler

Mavi elmas güzeldir. Bu elmaslar yüz binlerce lira değerinde oldukları için bir mavi elmas bulursan zengin oldun demektir. Güney Afrika’daki bir madende devasa 29,6 karatlık mavi elmas bulunmuştu. Bu elmas dünyanın en büyüğü ve Londra Kraliyet Mücevherlerinde bulunan mavi elmaslardan da büyük.

“Unique” bu ilk tanımıyla büyük bir komplimanı ifade ediyor. Burada “unique” “mevcut en iyi.” anlamına geliyor.

İşte mavi elmas gibi eşsiz bir şey için kullanılan “unique” için bazı alternatifler:

Exclusive, bir tiyatrodaki ya da uçaktaki özel ya da birinci sınıf koltuklar gibi “sadece üst sınıf kişiler için” anlamına gelir.

Rare sözcüğü “nadir bulunan” ya da “sık gerçekleşmeyen şey” anlamına gelir. Ama burada dikkatli olmalısın. Bir restoranda “rare” dediğin zaman etini az pişmiş istemiş olursun.

Spectacular sözcüğü “impressive,” ile oldukça yakın bir anlama sahip ama sadece bir şeyin daha da harika olduğunu ima ediyor. Işıklarla dolu ve parıltılı müsrif (extravagant) film setleri için spectacular denebilir.

Have no equal sözü ise eşi benzeri olmayan anlamına gelir: yani hiçbir şey ondan daha iyi değildir.

Matchless de tahmin ettiğin anlama gelir. Bu şey o kadar iyidir ki bir eşi daha yoktur.

Aşağıdaki birkaç sözcük, anlamları hakkında ipuçları veren önekler almaktadır. Bir sözcüğün önüne “in” veya “un” ekinin getirilmesi olumsuzluk (“not”) anlamı verir. Dolayısıyla….

“Surpass” sözcüğü ileri gitmek anlamına gelirken unsurpassed sıfatı önüne geçilmesi mümkün olmayan anlamına gelir.

“Rival” sözcüğü kazanmak için mücadele etmek, rakip anlamına gelmektedir. Unrivaled ise rakipsiz anlamına gelir, yani hiçbir şey onu yenemez.

“Comparable” sözcüğü bir şeyin diğerine benzer olduğunu ifade eder. Incomparable ise ona benzer hiçbir şey olmadığı anlamına gelir.

Tuhaf Anlamında Unique

ileri-seviye-ingilizce-sozcukler

Bir şeyin tuhaf olması, o şeyin olumlu olmayan bir şekilde eşsiz olduğunu ima eder. Bu tam olarak kötü değildir ama her zaman bir iltifat olduğu da söylenemez.

Bir mavi elmas gibi eşsiz olmak harika bir şeyi ifade eder. Tuhaf anlamında eşsiz olmak ise bir şeyin farklı olduğu ya da normal olmadığı anlamına gelir.

Bu tanım, sözcüğün bir cümle içerisinde nasıl kullanıldığından ziyade söylenme şekli ile daha net bir şekilde anlaşılır.

Şunu düşün: Ekose şort giyen ve puantiyeli bir kravat ve tüylü bir şapka takan bir adam ofisine geliyor. Ve o gün kostüm günü falan değil. Başka hiç kimse onun gibi görünmüyor. O ortama uymuyor ama bunu umursuyormuş gibi de görünmüyor.

Bu adama bakar, başını yana yatırır, hafifçe gülümseyerek arkadaşına, “Well, he’s … (es) unique” dersin.

Tüylü şapka giyen adamın kötü biri olduğunu söylemiş olmazsın.

Bu kişinin farklı (different) ya da tuhaf (curious) olduğunu, yani beklenen gibi olmadığını ima etmiş olursun. (Dikkatli ol: Curious sözcüğü aynı zamanda meraklı anlamına da gelir.)

Eğer bu kişinin “çok” farklı olduğunu söylemek istiyorsan onu bizarre olarak tanımlayabilirsin. Bunu söyleyerek o kişinin gülünç düzeyde farklı olduğunu ifade edersin. Mardi Gras kostümleri için bizarre sıfatını kullanabilirsin.

Başka bir örnek: Matthais Jeske saçlarını jöleyle arkaya yatıran, boynuz çerçeveli gözlük takan ve “Mister 1960” takma adını kullanan bir DJ ve aktördür. Yarattığı bu kişilik ile Yayıncılık Eğitim Birliği ödülünü kazandı.

Bazı meslektaşları onu tanımlamak için unconventional sözcüğünü kullanıyor, yani diğerlerinin kalıplarına ya da davranışlarına uygun olmayan anlamında. Onun yaşlarındaki insanlar genellikle tişört ve kot pantolon giyer ve ince kravat takmaz. Diğerleri ise onu unusual yani alışılmamış olarak tanımlamayı tercih ediyor.

Ama yine de onu weird yani garip olarak tanımlayan kişiler de olacaktır. Onun odd ya da strange olduğunu düşüneceklerdir. Bazen “weird” sözcüğü ‘ilginç’ anlamına gelecek şekilde ironik olarak kullanılabilir. Ama sıklıkla “weird,” “odd” ve “strange” sözcüklerinin tümü az da olsa olumsuz anlamlar taşır. Birisinin tuhaf olduğunu söylemek, o kişinin davranışlarının seni rahatsız ettiği anlamına gelir. Aşırı bir rahatsızlık değil ama az da olsa bir rahatsızlık.

Jeske için quirky olduğu söylenebilir ve bu az da olsa iltifattan sayılabilir. Evet o tuhaf biri ama aynı zamanda şık bir giyim tarzına sahip ve havalı bir araba sürüyor, bir 60 Chevy Impala.

“Unique” sözcüğünün tüm bu alternatifleri biraz olumsuz ile biraz olumlu arasında değişiyor.

Bazen “unique” son derece kötü ve beklenmeyen bir deneyimi ifade edebilir. Bu gibi bir durumda “freak accident” sözünde olduğu gibi freak sözcüğünü kullanabilirsin. Örneğin, Chicago’da sahnede başına metal parça düşen dansçı hayatını kaybetti. Bu korkunç bir kazadır.

Her ne kadar argo kullanımda rastlayabilecek olsan da lütfen engelli ya da fiziksel deformasyona sahip kişileri tanımlamak için bu sözcüğü kullanma. Bunu yaparsan o kişiyi incitirsin ve insanlar senin duyarsız olduğunu düşünür.

Biricik Anlamında Unique

ileri-seviye-ingilizce-sozcukler

“Unique” sözcüğü özgün (distinctive) ya da diğerlerinden farklı olarak memnun edici bir özelliğe sahip olan bir kişiyi tanımlamak için kullanılabilir. Aynı zamanda, bir kişi ya da şeyin beklenenden daha iyi olduğunu belirtecek şekilde singular da diyebilirsin.

Örneğin, The Guardian Bubba Watson’ın golf oyununu benzersiz olarak tanımlamıştır. Makalenin yazarı bununla da kalmayıp onun tarzını “Bubba golf” olarak adlandırmıştır. Watson’ın kullandığı yöntem, 1960’larda oyuncuların sopalarını sallarken ayaklarını sabit tutmalarına dayanmaktadır. Günümüzde diğer oyuncuların bu sporu yaparken kullandıkları tarzdan farklıdır.

Bazen, “unique” yeni ya da alışılmamış anlamında kullanılır. Avustralyalı bilim insanları, engebeli batı sahillerinde dinozor ayak izlerini araştırmanın yeni (novel) bir yolunu buldu. Bilim insanları, havadan çekilen fotoğraflar ve takip cihazları yerine, ataları binlerce yıldır bu topraklarda yaşamış olan aborijinlerle birlikte yürüdü. Goolarabooloo bilim insanlarının daha önce bilmedikleri ayak izlerini onlara gösterdi. Aborijinlerle birlikte yürümek bilim için yeni (novel) ve benzersiz (unique) bir yaklaşımdı.

Benzer şekilde, “unique” orijinal (original) ya da kendi başına geliştirdiğin bir şey anlamına gelebilir. Pivot televizyon kanalı, Y kuşağından izleyici kitlesi oluşturmak için orijinal (original) programlar hazırlayacağını duyurdu. Bu programlar özgün ya da orijinaldir, yani diğer programlara kıyasla yeni ve farklıdırlar. Ayrıca, Pivot kendi programlarını hazırlar ve daha önce yayınlanmış olan eski programları tekrar vermez.

Eşsiz demenin birçok yolu var! Şimdi ileri seviye İngilizce kelimeler listemizi özetleyelim:

Bir Mavi Elmas Olarak Unique

Exclusive

Rare

Spectacular

Have no equal

Matchless

Unsurpassed

Unrivaled

Incomparable

Tuhaf Anlamında Unique

Atypical

Different

Curious

Bizarre

Unconventional

Unusual

Weird

Odd

Strange

Quirky

Freak

Biricik Anlamında Unique

Distinctive

Singular

Novel

Original

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close