ileri-seviye-ingilizce-kelimeler

İleri Seviye İngilizce Kelimeler, Happy: Mutluluğu Anlatmanın 16 Yolu

Belki zaten en kullanışlı İngilizce deyimler ve argo sözcükleri biliyorsun.

Ve belki de artık en yaygın İngilizce gramer hatalarını yapmıyorsun.

Eğer öyleyse, İngilizce sözcük bilgini geliştirmenin en iyi yolu, en sık kullandığın sözcükleri söylemenin yeni yollarını öğrenmektir.

En sık kullanılan sözcüklerden biri de “happy” yani “mutlu.”

Şimdiye kadar “happy” demekten içine baygınlık gelmiş olmalı.

Bu yazıyı okumayı tamamladığında arkadaşlarını ne kadar iyi İngilizce konuştuğunla etkilemeye hazır olacaksın.

Çünkü insanlara bunun ne tür bir mutluluk olduğunu anlatabiliyor olacaksın.

Öyleyse lafı uzatmadan işte ileri seviye İngilizce kelimeler ile 16 farklı mutluluk ifadesi.

İleri Seviye İngilizce Kelimeler: Mutluluğu Anlatmanın 16 Yolu

Pharrell Williams’ın şarkısı “Happy” sana “mutluluğun” tanımını hissetmende yardımcı olur. Sadece şarkı sözlerine odaklanman da gerekmiyor. Mutluluk, vücuduna yayılan o hoşluk hissidir. Gülümsersin. Omuzların rahatlamıştır. Ellerin açıktır.

Mutluluk olumlu bir duyguyu ifade etmek için yaygın kullanılan bir sözcüktür. Bizi mutlu eden şey ise kişiden kişiye değişir. SoulPancake adlı internet programında çocuklar duyguları hakkında ve onları nelerin mutlu ettiği hakkında konuşur. Bir dilim turta, güneş ışığı ve bir öpücük mutluluk için yeterlidir.

Bir duygu olarak mutluluk birçok deyim ile anlatılır:

Over the Moon

Bu söz belki de arka mahallede gerçekleştirilen Liverpool futbol maçlarında futbolcuların topa çok hızlı vurdukları zaman sanki aya gidiyormuş gibi gözükmesinden böyle popüler bir kullanım kazanmıştır. İşte bu bir taraftarı mutlu ederdi. Bu sözün kökeni Mother Goose tekerlemesi High Diddle Diddle’da ineğin Ay’ın üzerinden atlaması da olabilir.

On Cloud Nine

Cloud Nine üzerinde mutluluk ifadesi muhtemelen Budizm’den geliyor. Aydınlanmaya giden dokuzuncu seviyede, bir varlığın parlak bir bulut üzerinde yaşadığı ve burada kişinin bencillikten arındığı söylenir. Dante ise Paradise adlı eserinde Dokuzuncu Bulut’un Hristiyan adaptasyonunu betimlemiştir: Tanrının yaşadığı yerden önceki en yüksek mertebedir.

In Seventh Heaven

Yedinci Cennet İslam ve mistik Yahudi geleneklerinden geliyor olabilir. Tanrı ve meleklerinin cennetin yedinci ya da en yüksek mertebesinde oldukları söylenir. Ayrıca yedi rakamının şanslı bir rakam olduğu düşünülür. Mutlu olmak da elbette şanslı bir durumdur.

Tickled Pink

Bu oldukça kolay bir deyim. Birisi seni gıdıkladığı zaman gülersin. Gülmek de yüzünün kızarmasına (ya da pembeleşmesine) neden olur. Ukrayna-Amerikan asıllı Jack Shaindlin 1940’larda I’m Tickled Pink adlı eğlenceli bir şarkı yazmıştı. Bu şarkıyı Galaxy News Radio’da dinleyebilirsin.

Jumping for Joy

Bir diğer kolay deyim. O kadar mutlusundur ki olduğun yerde yukarı aşağı zıplarsın. Sevinç insanın içinden gelen bir şeydir. İnekler bile sevinçten havalara uçar. Gerçekten. Almanlar tarafından hazırlanmış bir gif (kendini tekrarlayan kısa bir video) internette yayıldı. ABD’de Ulusal Radyo ineklerin açık alana salındıkları için o kadar mutlu olduklarını ve gerçek anlamda sevinçten havalara uçtuklarının hikayesini paylaştı.

Walking on Air

Eğer sevinçten havalara uçtuysan neden havada yürümeyesin? İşte Katy Perry’nin de aynı adlı şarkısının klibinde yaptığı şey de tam olarak buydu.

In Good Spirits

Bu deyim 17. Yüzyıldan geliyor. Belki likörlerden (spirits) bahsediyordur ya da belki de mutlu ve iyimser hayaletler (spirits) ile iletişime geçmekten bahsediyordur. Her iki şekilde de burada ana fikir, iyi bir şey yakalamış olduğun için mutlusundur.

Avustralyalılar her sene baristalar arasında kahve ve alkol karışımlarının yarıştığı bir uluslararası turnuvaya ev sahipliği yapar. Buna World Coffee in Good Spirits Şampiyonası adını veriyorlar. Slovakya, Ekuador ve Endonezya gibi ülkelerden gelen yarışmacılar birbirleriyle mücadele ediyor. Bir içecek hazırlamak için o kadar yolu teptiklerine göre mutlu olsalar iyi olur.

Happy as a Clam

Bu deyim tam anlamıyla garip. Bir midyenin mutlu olup olmadığını nereden bileceksin? Bu deyim aslında daha uzun bir cümlenin parçasıymış gibi görünüyor: Happy as a clam in high water. Midyeler, deniz seviyesi yüksek olduğunda ve kabukları tamamen su altında kaldığı zaman bunu seviyormuş gibi görünürler, belki de onların mutlu olduklarını söylemek yanlış olmaz. John Godfrey Saxe 1840 tarihinde “Sonnet to a Clam” adlı şiirini yazdı. Şair, midyelerin sıkıcı tanımlara indirgendiğine üzülüyor ve onların bu basit hikayeleri hakkında bir şarkı yazma sorumluluğunu hissettiğini söylüyor. Bana kalırsa yaşlı Saxe başka bir deyimden muzdaripti: Too much time on his hands.

Slap Happy

Son iki deyimimiz, her ne kadar mutlu olmaktan bahsetseler de olumlu deyimler oldukları söylenemez. Slap happy deyimi, çok ama çok yorgun olduğun anlamına gelir. O kadar yorgunsundur ki kendine şaplak atmak gibi aptalca şeyler yaparsın. Slap happy deyimi 1920’lerde kafasına çok fazla darbe alan ve beyin sarsıntısı nedeniyle kafası karışan boksörlerden esinlenmiş gibi gözüküyor. ‘Punch drunk’ deyimi de aynı şeyi ifade eder: O kadar fazla darbe almışsındır ki alkollü biri gibi konuşmaya başlarsın.

Trigger Happy

Sana ‘trigger happy’ denmesini istemezsin. Bu deyim silahınla insanlara ateş ettiğin anlamına gelir. Bazen de hedef gözetmeksizin ateş ettiğin anlamına gelebilir. Daha da kötüsü, ne zaman birisi az da olsa canını sıksa, silahın olsun ya da olmasın saldırganlaştığın anlamına gelmektedir.

British Channel 4 bir kelime oyunu fikri geliştirdi ve bu komedi programının adını Trigger Happy TV koydu. Bu programda silahlar konuşmuyordu, sadece komedyenler çok hızlı bir şekilde şakalar yapıyor ve Londra sokaklarında yürüyen hiçbir şeyden habersiz insanlara eşek şakaları yapıyorlardı.

Deyimlere bu kadar yer vermemiz yeterli. Şimdi de happy sözcüğünün eşanlamlılarına ve alternatiflerine bir bakalım.

Hadi merry ile başlayalım, ‘Merry Christmas’ sözünde olduğu gibi. Bu sözcük ‘happy’ ile tam olarak aynı anlama gelir ve bu yüzden de Aralık ayında “Merry Christmas and Happy New Year” sözünü sık sık duyabilirsin. Happy ile merry sözcüklerinin yerlerini değiştirebilirsin ama geleneği bozmaya gerek yok. Ya da arkadaşlarınla birlikte bir şeyler (bira ya da limonata) içmeye çıkabilir ve “Let’s eat, drink, and be merry” diyebilirsin.

Duyabileceğin bir diğer söz ise şudur: “I’m delighted to meet you.” Delighted sözcüğü mutlu demenin şık bir yoludur. ‘Delighted’ “bir şeyin büyük zevk verdiği” anlamına gelir. Eğer ‘delighted’ deme zahmetine gireceksen birisiyle tanışırken elini uzattığında nezaketen hafifçe başını öne eğersin. Bu terim resmi ortamlarda en etkili şekilde kullanılabilir. Eğer bir erkeksen, muhtemelen kravat takıyor ve hatta smokin giyiyor olmalısın.

Blessed sözcüğü mutlu demenin dini yoludur. ‘Blessed’ sözcüğü özellikle Hristiyan geleneğinde Tanrının sevdiği kulu, kutsanmış anlamına gelir. Katolik Kilisesinde azizlik mertebesine getirilen bir kişinin unvanı olarak kullanılabilir. Tıpkı Teslis (Blessed Trinity) inancında olduğu gibi kutsal sayılan bir şeyi ifade etmek için kullanılabilir. Budist metinleri de iyi bir yaşam için 38 Lütuf (Blessing) ya da iyilik ve bilge kişilerin yanında olmak gibi önemli şeyden bahseder. Kutsanmanın sonucu ise mutluluktur.

Radiant daha ziyade fiziksel bir terimdir. O kadar mutlusundur ki üzerinden güneş ışınları yayıyorsundur. Radiant sadece mutluluk değildir, tam anlamıyla sevinçtir. Bir ışık kaynağı gibi parıldarsın. Gebeler için ‘radiant’ sıfatı sıkça kullanılır çünkü bebek bekledikleri için çok mutludurlar.

Ecstatic genellikle mutluluğun abartısı olarak kullanılır. ‘Ecstatic’ mest olmuş, büyük sevinç içinde anlamına gelmektedir. Burada, ‘exctasy’ sözcüğünün sıklıkla seks veya uyuşturucularla ilişkili olarak kullanıldığını hatırlatalım. Ama ‘exstatic’ öyle değildir. Genellikle sen ya da bir arkadaşının bir şey başarmasından dolayı aşırı mutlu olduğunu anlatır. “I am ecstatic you got into medical school.”

Glee genellikle eğlence ile ilgilidir ve çoğunlukla bir şarkı ile gelir. FOX’ta yayınlanan Amerikan televizyon dizisi Glee sahnede performans gösteren ve genellikle de alakasız bir yerde şarkı söylemeye başlamaya meyilli lise öğrencilerinden oluşan bir kulüpten adını almaktadır. Burada önemli olan müziğin insanı mutlu etmesidir. Onları şarkı söylerken izlediğin zaman gülümsemek ve mutlu olmamak imkansız.

Ve işte hepsi bu: İleri seviye İngilizce kelimeler ile mutlu olmanın 16 yolu. Keyfini çıkar!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close