ileri-ingilizce-gramer-egzersizleri

İngilizceni Güçlendirmen için İleri İngilizce Gramer Egzersizleri

Use it or lose it.

Bu İngilizce deyişi daha önce duymuş muydun?

Bir konuda zaten iyi olsan dahi çalışmaya devam etmen gerektiğini anlatır.

Örneğin, egzersiz yapmayı bırakırsan kaslarını kaybetmeye başlarsın.

Ve İngilizce kullanmayı bırakırsan da dil becerilerini kaybetmeye başlarsın.

İşte bu nedenle ileri seviye İngilizce öğrencilerinin zorlayıcı gramer egzersizleri yapmaları bu kadar önemlidir.

Bu makalede bulunan ileri İngilizce gramer egzersizleri, akıcı İngilizce yolunda ilerlemek için sana karmaşık yeni gramer konularını öğrenmende yardımcı olacak.

İkna olmadın mı? Bunu bir oku…

İleri Seviye Dil Öğrencileri Gerçekten de Hala Gramer Egzersizine İhtiyaç Duyar mı?

Gramer her dilin bel kemiği niteliğindedir. Sözcük ve deyimleri ezberleyerek bir miktar yol kat edebilirsin, ama İngilizce grameri anlamadıysan gerçekten akıcı İngilizce konuşmayı başaramazsın. İngilizce öğreniminin hangi seviyesinde olursan ol egzersizler bunda sana yardımcı olur.

Aslında, gramer egzersizlerinin ileri seviye dil öğrencileri için özel öneme sahip olduğu söylenebilir. Kendi cümlelerinde kullanmaya çalışmadan karmaşık gramer kurallarını okumanın bunları hatırlamana hiçbir faydası olmaz.

Aşağıdaki listede de göreceğin üzere ileri İngilizce gramer egzersizleri genellikle belirli gramer kurallarını hedeflemektedir. Böylece en zorlu unsurlara odaklanabilir ve bunları etkin bir şekilde öğrenebilirsin.

İngilizce grameri genel anlamda kendi başına öğrenmeyi başarmış olsan da ileri seviyede işlerin daha zorlu bir hal almasıyla engellerle karşılaşman büyük bir olasılıktır. İleri ESL öğrencileri için hazırlanmış egzersizleri kullanarak bunların üstesinden gelebilirsin.

İngilizceni Güçlendirmen için İleri İngilizce Gramer Egzersizleri

esl-lounge İleri İngilizce Gramer Egzersizleri

ileri-ingilizce-gramer-egzersizleri

İçinden eleyebileceğin çeşitli ESL kaynakları istiyorsan esl-lounge tam sana göre bir site. Sitede bulunan ileri İngilizce gramer egzersizleri harika bir ESL kaynağı meydana getiriyor.

Bu egzersizler içinde zorlu fiil zamanları, etken ve edilgen çatı, devrik cümleler ve daha fazlası da bulunan tonlarca karmaşık gramer başlıklarını ele alıyor. Egzersizlerin her birine, konsepti egzersizlere bölmeden önce o gramer konsepti hakkında daha fazlasını okuyabileceğin “gramer referansları” eşlik ediyor.

İleri İngilizce gramer ile ilgili neredeyse her şeyi kapsayan gerçekten kapsamlı bir egzersiz kaynağı istiyorsan burası tam da aradığın yer.

FluentU

ileri-ingilizce-gramer-egzersizleri

İleri İngilizce gramer egzersizleri eğlenceli olamaz diye kim demiş?

FluentU bu fikri tam anlamıyla hayata geçiriyor. FluentU ile ileri İngilizce grameri, ana dili İngilizce olan kişilerin grameri gerçek hayatta kullandıkları şekliyle öğreneceksin. Bunun nedeni ise FluentU’nun, kişiselleştirilmiş İngilizce derslerine dönüştürülmüş film fragmanları, müzik videoları, ilham verici konuşmalar, vb. özgün İngilizce videolar sunuyor olmasıdır.

Her bir videoda interaktif altyazılar yer alıyor. Altyazılarda herhangi bir sözcüğe tıkla ve anında bu sözcüğün tanımı ve sözcük türü, gündelik ya da resmi olması, zamanı (fiillerde), çoğul ya da tekil olması (isimlerde), vb. gramer bilgilerini görüntüle. Ayrıca akılda kalıcı bir resim ve birden fazla örnek cümle de bulacaksın. Böylelikle, eğlenceli videolar izlerken temel İngilizce gramer bilgisi edinmiş olursun.

Peki ama ileri seviye egzersizler ne olacak? Videolardan öğrendiğin her şeyi anladığın ve hatırladığından emin olmak için tüm FluentU videolarının yanında eğlenceli testler de sunulur. Bunlar arasında eşleştirme egzersizleri, boşlukları doldurma ve daha fazlası yer alıyor.

Videolar türe ve seviyeye göre düzenlenmiştir böylece ilgini çeken ileri seviye videoları kolaylıkla bulabilirsin. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

Oxford University Press Pratik Egzersizleri

ileri-ingilizce-gramer-egzersizleri

Eğer test çözerek konseptler ve bilgileri kolaylıkla ezberleyebiliyorsan Oxford University Press’in ileri İngilizce gramer egzersizleri sayfasını denemelisin. 10 pratik egzersizin hepsi test biçiminde ve konsept olarak standart. Doğru sözcüklerle boşlukları doldurman, çoktan seçmeli sorulara yanıt vermen ya da cümlelerdeki gramer hatalarına tıklaman istenecek.

Bu egzersizle başta ileri seviye sözcük sırası, cümle yapısı ve edatlara odaklanıyor.

Doğru gramer formlarını öğrendiğinden emin olana kadar bu testlere tekrar tekrar girebilirsin.

Agenda Web’den Edat Egzersizleri

ileri-ingilizce-gramer-egzersizleri

İngilizce ileri seviye edatlarda gerçekten zorlanıyor musun? Agenda Web, zorlu veya kafa karıştırıcı edatlara odaklandığından senin için ideal olabilecek gramer egzersizlerini tüm internetten topladı.

Agenda Web’in ileri İngilizce gramer egzersizleri listesi sana şunları ve daha fazlasını öğretecek:

  • Hangi fiil hangi edatla kullanılır
  • Sıklıkla birbirine karıştırılan edatlar
  • Birleşik edatlar

Bu egzersizler biçimleri bakımından farklılık gösteriyor, böylece sıkılmana engel oluyor. İçlerinde flash oyunlar, testler ve hatta bazı interaktif dersler dahi yer alıyor. Eğer sana ileri seviye İngilizce edatları öğretecek bir şey varsa o da bu egzersizler listesidir.

St. George International’dan İleri Seviye Egzersizler

ileri-ingilizce-gramer-egzersizleri

St. George International tarafından hazırlanan bu test tabanlı egzersiz sana ileri İngilizce gramer konusunda ne seviyede olduğunu tam olarak görmene yardımcı olmak için tasarlanmış. TOEFL veya IELTS gibi İngilizce sınavlarına girmeyi planlıyorsan ileri seviye gramer ve sözcük bilgisi seviyeni bilmen önemlidir. Gerçekte hangi seviyede olduğunu bilmen gerekir ve bu test soruları sana bunu değerlendirmeyi yapmanda yardımcı olur. Bunları bir çeşit sıralama testi olarak düşün.

Bu egzersiz sadece 10 soru ile oldukça kısa ama İngilizce gramer bilgini belirlemek için harika ve hassas bir egzersizdir.

Activities for ESL Students’tan İngilizce Gramer Testleri

ileri-ingilizce-gramer-egzersizleri

Activities for ESL Students her İngilizce seviyesi için faydalı birçok içerik sunuyor. İleri İngilizce gramer egzersizleri içeren listeleri oldukça kapsamlı ve zorlu fiil zamanları ve sözcük formları, sıfat sıralaması, ileri özne/yüklem uyumu, vb. ileri seviye gramer ve sözcük konseptlerinin çoğuna yer veriyor. Bu sitenin diğer harika yanlarından biri ise egzersizlerin çoğunun, Amerikan bayramları veya İngilizce haber başlıkları gibi İngilizce konuşan ülkelerin tarih ya da kültürüne dayalı olmasıdır.

Bu site farklı tiplerden ileri seviye İngilizce öğrencilerine hizmet etmesiyle son derece kullanışlıdır. İleri seviye gramer öğrenmeye yeni başladıysan “medium to difficult” egzersizleri dene. Eğer akıcı İngilizce yolunda ilerliyorsan “difficult” egzersizlerden başla.

Bu egzersizlerin birçoğuna yazılı veya sesli dersler de eşlik ediyor, böylece söz konusu ileri İngilizce grameri tek bir yerde öğrenmek olduğu zaman ihtiyacın olan her şeye erişebileceksin.

The Classroom’un Gramer Egzersizleri

ileri-ingilizce-gramer-egzersizleri

Eğer sadece online interaktif egzersizler değil kağıt üzerinde gramer egzersizleri de arıyorsan bu harika bir kaynak. Bu egzersizler oldukça esnektir ve genel ileri seviye gramer bilgini ölçmek için tasarlanmıştır.

Bu egzersizleri öğretmenlerin kullanması öngörülmüş olsa da bunları sen de kullanabilirsin. Bunları iş yerinde molaya çıkınca, spor salonunda ya da gramer çalışabileceğin her yerde dene. Egzersizler arasında şunlar yer almaktadır:

  • “Boşlukları doldurma:” bir makale ya da blog yazısından farklı cümleleri birleştirme ve cümlenin parçalarını kaldırma. Boşlukları doldurmak için içeriği ve gramer bilgini kullanma.
  • “Hataları paylaşma:” İnternette makaleler okuma ve hatalı gramer kullanımını bulmaya çalışma. Hataları düzeltme ve bunların neden hatalı olduğunu analiz etme.

 

İnternette o kadar fazla ileri İngilizce gramer egzersizleri bulmak mümkün ki bu inanılmaz! Bu harika kaynaklardan bazılarını tarayıcına kaydet ve ders çalışmak ya da egzersiz yapmak için kullan. Bunu yaptığına pişman olmayacaksın.


Em Casalena eserleri yayınlanmış bir yazar, bağımsız yazar ve müzikten filmlere ve dile kadar pek çok konuda yazan bir müzik köşe yazarıdır.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close