gunluk-hayat-ingilizce

Günlük Hayatta İngilizce: En Sık Karşılaşılan 5 Durum için Ücretsiz Binlerce Kaynak

Kimi zaman temel İngilizce konuşmalar en karmaşık olanlardır.

Günlük hayatta, ana dili İngilizce olanlar hızlı konuşurlar. Pek çok argo kelime kullanırlar. Anlamadığın şakalar ve kültürel atıflar yaparlar.

Zamanla İngilizce sınıfın daha tanıdık, daha rahat bir yer gibi gelmeye başlar.

Fakat bütün gün boyunca kitap okumak için İngilizce öğrenmiyorsun değil mi?

Aslında gerçek hayatta kullanmak için İngilizce öğreniyorsun.

Bu makalede günlük hayatta en sık karşılaşılan 5 durum için İngilizce nasıl öğrenilir sunulacak. İngilizce günlük konuşma diyaloglarını iyi bir şekilde öğrenmene yardımcı olmak için etkileşimli araçları, yazılı dersleri ve en iyi ders videolarını tavsiye edeceğiz.

Günlük Hayatı İngilizce ile Eğlenceli Hale Getirecek Yollar

Dil öğrenmede, her gün pratik yapmak önemli. Her gün İngilizce pratiği yapmanın en kolay yolu ise öğrenmek için eğlenceli yollar bulmak bu sayede hem sıkılmaz hem de vazgeçmezsin.

Aşağıda tavsiye edeceğimiz günlük hayat İngilizce kullanım kaynaklarının yanı sıra kişisel ilgilerine göre her gün İngilizce pratiği yapmak için işte birkaç eğlenceli ve basit yol:

  • Aynı şey film izlemek için de geçerli. Ne kadar çok İngilizce öğrendiğini anlamadan izlediğin filmler sayesinde çok eğleneceksin.
  • İngilizce müzikler her gün pratik yapmak için eğlenceli araçlardan biri. Telaffuz pratiği yapmanı ve İngilizce ifadelere alışmanı sağlayacak.
  • İngilizce konuşan veya öğrenen bir arkadaş veya bir grup arkadaş bul. Sonra aşağıdaki kaynaklardan öğreneceğin günlük ifade ve cümleleri birlikte pratik yapın. Hafta sonu planı yapmak veya bir restorana gitmek gibi durumları birlikte canlandırın.

Günlük Hayatta İngilizce: En Sık Karşılaşılan 5 Durum için Ücretsiz Binlerce Kaynak

Günlük Hayat İngilizce Selamlaşma

İngilizce selamlaşma, ana dili İngilizce olan insanlarla kendine güvenerek tanışmanı ve yeni arkadaşlıklar kurmanı sağlayacak. Bu yüzden selamlaşmalar sadece günlük İngilizcenin önemli bir kısmı değil aynı zamanda diğer pek çok İngilizce günlük konuşmaların da kapı aralayıcısıdır.

English Like a Native’de İngilizcede en çok kullanılan selamlaşma şekillerinin açıklandığı ve telaffuz pratiğin için harika bir video var. Bu video oldukça yararlı çünkü her bir selamlama kalıbını ne zaman kullanacağını açıklıyor ve hangi ifadenin daha resmi ve daha yaygın olduğunu da gösteriyor.

gunluk-yasamda-ingilizce

Günlük hayatında bu selamlaşma ifadelerini kullanmaya başlamadan önce biraz pratik yapmak istersen iSLCollective’de çıktısını alabileceğin faydalı birçok çalışma kağıdı var. Günlük hayatında İngilizce selamlaşma ifadelerini nasıl kullanman gerektiğini anladığından emin olmak için kendi başına bu çalışma kağıtlarını yapabilirsin.

Temel İngilizce Konuşma Becerileri

gunluk-yasamda-ingilizce

Günlük hayatta İngilizceye hakim olmak için temel konuşma becerileri gereklidir. Bunları öğrenmek için FluentU‘dan daha iyi bir araç yok.

FluentU, sana özel İngilizce derslerine dönüştürülen film klipleri, komik YouTube videoları ve TV reklamları gibi daha fazlasının olduğu gerçek dünyadan İngilizce videolar sunuyor. Yani, ana dili İngilizce olanların günlük hayatlarında kullandıkları gibi İngilizce duyacaksın ama herhangi bir kelimeyi kaçırma endişesi asla yaşamayacaksın. Etkileşimli alt yazılarda herhangi bir kelimeyi sadece tıkla, FluentU, sana bu kelimenin tanımını, gramer bilgisini ve akılda kalıcı resimlerini göstermek için videoyu otomatik olarak duraklatacak.

İzlemeyi bitirdiğinde öğrendiğin yeni kelimeleri aklında tutmanı sağlayacak flaş kartlar ve eğlenceli sınavlar da var. Ayrıca gözden geçirmen için kelime listeleri ve içeriklerin tam metinleri de var. Videolar türe ve öğrenme seviyesine göre düzenlenmiş olduğundan günlük hayatında işine yaracakları kolayca bulabilirsin. (Hatta “Günlük Hayat” kategorisinde 1000’den fazla video var.) En iyi tarafı ise FluentU önceden öğrendiklerine göre sana yeni videolar önerecek.

Örneğin, bu komik videoda günlük yaşamda sık karşılaşılan durumlardan biri yer alıyor: birine Wi-Fi’nin şifresini sormak. Çokça gayri resmi, konuşma İngilizcesi duyacaksın. Tüm öğrenme özellikleriyle birlikte izlemek için FluentU’ya abone ol. Ücretsiz FluentU denemesi ile bütün video kütüphanesini inceleyebilir sonrasında öğrendiklerini gerçekten seversen üye olabilirsin. Ayrıca iOS ve Android cihazlar için mobil uygulamaları da mevcut. Deneme sürenden sonra da sınırlı bir ücretsiz üyeliğe de devam edebilirsin.

ESL Fast, günlük yaşamda karşılaşabileceğin İngilizce karşılıklı diyalog örnekleri listesi sunuyor. Bir dostun, iş arkadaşın veya sınıf arkadaşın ile konuşabileceğin konular yer alıyor. Konular oldukça basit ve bunları takip etmesi de kolay ayrıca okurken diyalogları dinleyebilmen için ses kayıtlarını da içeriyor.

gunluk-yasamda-ingilizce

Eğer İngilizce konuşulan bir ülkeye gidersen günlük işlerinden biri de market alışverişi yapmak olacak. Yiyecek almak ile ilgili ihtiyaç duyabileceğin her şeyin olduğu faydalı bir makale English and Culture’da yer alıyor. Her şeyi anladığından ve İngilizce olarak alışveriş yapmaya hazır olduğundan emin olmanı sağlayacak bir video sınavı ile makale sonlanıyor.

İngilizceyi günlük hayatına kattığında günlük aktivitelerden nasıl bahsedeceğini bilmen de çok önemli. Günlük rutin işler kelime listesi sayesinde Woodward English, bu becerileri pratik yapman için harika bir yer. Liste, faydalı resimlerle birlikte sunuluyor. Ayrıca bu sitede pek çok örnek cümle ve öğrendiklerini test etmeni sağlayacak bir quiz de var.

Restoranlar için İngilizce

Günlük hayatta İngilizce yemek siparişi vermek, en temel bir o kadarda en çok ihtiyaç duyacağın becerilerden biridir. İngilizceni bir restoranda nasıl kullanacağını öğrenmeye başlamak için ESOL Courses, çok işine yarayacak, restoranlarda en çok kullanılan İngilizce kelimelerin bir listesini veriyor. Cümle içinde bu kelimeleri ve ifadeleri kullanmadan önce üzerinde biraz dur, zaman harca.

Bonus olarak listede, yemeğe çıktığında hazırlıklı olabilmen için İngiltere’de dışarıda yemek yeme ipuçları da yer alıyor.

Bu kelimelerin bir kısmına iyice aşina olduktan sonra JamesESL çeşitli sorular sorabilmene ve cümleler kurmana yardımcı olacak harika bir videoya sahip. Takip edebilmeni kolaylaştırmak için yavaş bir tempo kullanıyor ve diyalogları kolay hale getirmeye çalışıyor fakat sıkıntısız bir şekilde restoran deneyimi geçirmeni sağlayacak kadar da detaylı.

Son olarak daha detaylı İngilizce restoran diyalogları öğrenmek istiyorsan Mad English TV’ye bir bak,  burada binlerce farklı günlük konuşma örneği bulacaksın. Bu videoda, oturup yemek yenen geleneksel restoranlar ile ayak üstü fast food yenen restoranlarda geçen konuşmalar ele alınıyor ve bir restoranda yemek yerken karşılaşacabileceğin durumları veya sorunları dile getiriyor.

Bu video daha detaylı ve karşılaşabileceğin hemen hemen her türlü restoran durumuna seni hazırlayacak.

İngilizce Becerilerini Sınıfa Taşıma

Two Minute English’de okulda yapacağın günlük İngilizce konuşmaların çeşitli örneklerini içeren bir video var. Daha önce öğrenmemiş olabileceğin sınıfta kullanılan bazı kelimeleri de açıklıyor.

Sınıfiçi konuşmaları pratik yapmak için bir başka harika kaynak ise Scribd. Sitede, indirebileceğin sınıf içi konuşma pratikleriyle dolu bir belge var. Diyaloglar, bir sınıf ortamında duyabileceğin sırayla listelenmiş ve anlamana yardımcı olmak için kategorilere ayrılmış.

Ayrıca öğretmenin ders anlatırken ihtiyaç duyabileceğin bazı kelimeleri ve dersi anlamadığında öğretmenine sorabileceğin bazı soruları da öğretiyor.

Günlük Hayatta İngilizce: İş Yeri

Günlük hayatında iş yerinde İngilizce konuşman gerekiyorsa Learn English in Hamza’s Classroom‘un sunduğu çeşitli videolar göz atabilirsin. Aşağıdaki bu video, işyerinde insanların yaptıkları konuşmalara örnekler veriyor.

Her bir cümle, dinlemene ve anlamana zaman tanımak için iki kere tekrar ediliyor. Aynı zamanda okuyabileceğin alt yazılar  da veriliyor.

Bir işe girmek için İngilizce pratiği yapmana da gerek olabilir. Learn English with Emma, iş aramayla ilgili konularda harika tavsiyelerde bulunuyor. Bir görüşmede sıklıkla sorulan İngilizce soruları anlamana yardımcı olacak ve iş arama sürecinde sana yardımcı olacak hem anlaması kolay hem de detaylı bir dil kullanıyor.

 

Günlük hayat İngilizce pratiği gerektirir. Tüm bunlar, günlük hayatta en çok kullanılan İngilizce diyaloglardan bazıları. Bu ifadelerin ve kelimelerin üzerinde dur bu sayede İngilizceni günlük hayatına taşıyabilirsin ve İngilizce öğrenmeyi, müzikler, filmler ve diğer eğlenceli İngilizce aktiviteler ile hayatının bir parçası haline getir.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close