gercek-ingilizce-konusma

Size Gerçek İngilizce Konuşmayı Öğretecek 7 En İyi Site

İngilizceyi sınıfta öğrenenler ve İngilizce konuşmayı gerçek dünyada öğrenenler birbirinden tamamen farklı iki dünyada yaşarlar.

Bu dünyalardan birine “Ders Dünyası” denebilir. Bu dünyada zaman korkunç bir ağırlıkta ilerler. Bu dünya sıklıkla öğrenci tarafından sistemli bir şekilde inşa edilir. Genellikle tek bir hedef vardır – bir sonraki seviyeye geçmek.

“Ders Dünyası”nda öğrenme sürecinizde sürekli başarılı olma çabasının baskısını hissedebilirsiniz.

Diğer dünya ise “Gerçek Dünya”dır. “Gerçek Dünya”da zaman o kadar yavaş değildir. Burası, gayrı resmi, bazen de anlık görevler gerçekleştirmek için İngilizce becerilerinizi kullanmanız gereken dünyadır. Bu dünya biraz kafa karıştırıcı olsa da, aslında genel olarak daha eğlenceli bir yerdir.

Eğer size bu iki dünyayı bir araya getirebileceğinizi söyleseydim, ne düşünürdünüz?

“Gerçek Dünya” İngilizcesinin tüm heyecanını “Ders Dünyası”nın bütün faydalarından yararlanarak yaşayabilirsiniz. Bu tür durumlar daha zevkli olabilir, üstelik İngilizcenizi de daha hızlı geliştirirler!

İhtiyacınız olan tek şey, gerçek İngilizceyi gerçek İngilizce konuşmalardan öğrenmenizi sağlayacak kaynaklar. Bu yazıda, size en sevdiğimiz yedi kaynağı göstereceğiz!

Gerçek Konuşmalar Deneyimlemek İngilizce Öğrenenler için Neden Bu Kadar Önemlidir

Dil öğrenmek, çok-algılı bir aktivitedir. Yalnızca yazılı dil kullanarak dili bir yere kadar öğrenebilirsiniz. İngilizce ile etkileşime geçmek için dinleme ve konuşma becerilerinizi kullanırsanız, akıcılığa daha hızlı ulaşmanızı sağlayacak daha hızlı gelişmeler kaydeder ve becerilerinizi daha iyi geliştirirsiniz.

Gerçek konuşma İngilizcesi dinlemek, İngilizce konuşulan bölgelerde günlük olarak kullanacağınız dile maruz kalmanızı sağlar. Bu yalnızca düzgün telaffuzlar demek değildir, içinde argo kelimeler ve sözlerin yanı sıra günlük konuşma kalıpları da vardır.

Dil Açısından Zengin Gerçek Konuşmalar Yapmanız için İpuçları

İngilizce sohbetler etmeniz, konuşmalar yapmanız aşağıdaki kaynaklardan en üst düzeyde faydalanmanızı sağlayacaktır. İngilizce konuşan arkadaşlarınızla yapacağınız ilk sohbette veya İngilizce konuşmada aşağıdaki ipuçlarını deneyin!

  • Konuşmayı yönlendirmek için sorular sorun. “What makes you say that?” (“Bunu söylemenin sebebi nedir?), “Why do you think this?” (“Neden böyle düşünüyorsun?”), “What would happen if…?” (“Eğer … olsaydı ne olurdu?”), “Have you considered…?” (“Hiç …. düşündün mü?”)
  • Daha derinlemesine öğrenmek için sorular sorun. “Can you tell me more about it/this?” (“Bana bununla ilgili biraz daha bilgi verebilir misin?”), “Please explain it in another way.” (“Lütfen bunu başka bir şekilde açıklayın.”), “So are you telling me that…?” (“Yani, bana …. mu söylüyorsun?”)
  • Bilgileri daha iyi anlamak için söylenenleri tekrar edin. Sizinle paylaşılan son bilgiyi ya da fikri benzer sözlerle tekrarlayın. Bu, genellikle karşınızdakini daha fazla açıklama yapmaya teşvik eder!
  • Ortak ilgi alanlarınızı belirleyin ve bunlar üzerine konuşun. Karşınızdaki kişinin de sizin de konuşmaktan hoşlandığınız bir konu bulun. Bu, konuşmayı kısa, basit, sıkıcı ya da sıradan olmaktan uzaklaştırmanıza yardımcı olacaktır.
  • Cesur olun ve yeni kelimeler kullanmayı deneyin. Gerçek konuşmalarda kullanmaya çalışmadıkça kelimeleri nasıl kullanacağınızı asla öğrenemezsiniz!
  • Dostane geri bildirimleri teşvik edin. İngilizce konuşan arkadaşlarınızı kullanabileceğiniz ya da değiştirebileceğiniz kelimeler önermeye davet edin. Bunu yapmak her sohbeti bir öğrenme deneyimine dönüştürür!

Evinizde, Oturduğunuz Yerden Gerçek Konuşmalar İle İngilizce Öğrenmenin Yolları

Şimdiki durumunuzla İngilizce tartışmalar yürütemiyor musunuz? Endişelenmenize gerek yok. İstediğiniz her yerden gerçek konuşma İngilizcesinin derinliklerine dalmanız için en iyi kaynakları bir araya getirdik.

Zapp! English

gercek-ingilizce-konusma

Zapp! English’in indirmesi kolay podcast’leri İngiliz ve Amerikalı İngilizce öğretmenleri tarafından yaratılmış. Akıllı telefonunuza ya da dinleme cihazınıza MP3 derslerini ekleyin, kulaklıklarınızı takın ve iyi bir sohbetin tadını çıkarın!

Bu program, çeşitli bağlamlarda özgün İngilizceyi kavrama becerilerinizi geliştirmek için günlük İngilizce kelimelere ve sözlere odaklanıyor. Burada Amerikan ve İngiliz İngilizcesinin yanı sıra uluslararası aksanlar da duyacaksınız.

İster başlangıç seviyesinde olun, ister orta ya da ileri seviyede olun, seviyenize uygun podcast’leri seçebilirsiniz. Günlük halk dili, İngilizce akademik kelimeler, telaffuz, iş İngilizcesi ve güncel haber konuları gibi geniş bir kategori yelpazesiyle İngilizceyi dinleyerek öğrenmekten asla sıkılmayacaksınız!

Kendi internet sitelerinden veya iTunes üzerinden sesli derslerini indirebilirsiniz. Aynı zamanda sesli kurslarının tamamını, öğrenme deneyiminizi destekleyecek e-kitaplarıyla birlikte bir bütün olarak satın alabilirsiniz.

FluentU

gercek-ingilizce-konusmaİngilizceyi gerçek konuşmalar yoluyla öğrenmek için bu listedeki en inovatif kaynak FluentU. FluentU size film fragmanları, müzik klipleri, ilham verici konuşmalar gibi pek çok özgün İngilizce videoyu kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştürülmüş halde sunar.

Her bir FluentU videosunda interaktif altyazılar var. Bilmediğiniz kelimelerin bağlam içerisindeki anlamlarını, tanımlarıyla ilişkili bir görseli ve kelimenin telaffuzunu anında görmek için kelimelerin üzerine tıklamanız yeterli. Bu sayede videoları izlerken kelimeleri doğal bir şekilde öğrenebilirsiniz. FluentU’da ayrıca, videoları izledikten sonra öğrendiğiniz kelimeleri unutmamanız için kelime bilgi kartları, videodaki konuşmanın yazılı tam dökümü ve birtakım alıştırmalar da var.

Daha da iyisi, FluentU üzerinde çalıştığın videoları ve kelimeleri hatırlar ve seni kelimeleri unutmadan, anında sınava tabi tutmak için bir algoritma kullanır. Bu, İngilizceyi ana dili İngilizce olan kişilerin gerçek hayatta kullandığı şekliyle özümserken İngilizce becerilerini aktif bir şekilde inşa etmenin etkili ve eğlenceli bir yoludur!

FluentU’da videolar türe ve öğrenme seviyesine göre düzenlenmiştir, bu sayede sana en uygun videoları kolayca bulabilirsin. Örneğin, Google’ın “çocuğunu işe getir günü”nde çocuklarla yapılan bu tatlı röportajların videoları başlangıç seviyesindekilerin hoşuna gidebilir; öte yandan, ileri seviyedeki İngilizce öğrencileri ünlü talk-show’cu Ellen DeGeneres ile şarkıcı Ed Sheeran arasındaki bu sohbetin tadını çıkartabilirler.

FluentU mobil uygulaması ile isterseniz evde bilgisayarınızda çalışabilir, isterseniz otantik, özgün İngilizce pratiğini beraberinizde her yere götürebilirsiniz. FluentU deneme üyeliği ile video kitaplığının tamamını ücretsiz olarak inceleyebilirsiniz. İşin en iyi yanı da, FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları sayesinde her an her yerde İngilizce çalışmaya zaman ayırabilirsin.

Better At English

gercek-ingilizce-konusmaEğer yeni bir dil öğrenmenin ne kadar zor olduğunu bilen bili varsa, o da Better At English’in kurucusu Lori Linstruth’tur. Kendisi beş dil öğrenmiş (İsveççe, İspanyolca, Felemenkçe, Almanca ve Endonezya dili). Linstruth aynı zamanda İngilizce alanında yüksek lisans da yapmış ve kurumsal dil eğitmeni ve çevirmen olarak çalışıyor.

Lori dil öğrencisi olarak edindiği bilgileri Better At English’i yaratmakta ve İngilizce öğrenenlere yardımcı olmakta kullanmış.

Better At English podcast’leri gerçek hayatta, gerçek insanlar arasında geçen konuşmaların kayıtlarından oluşuyor. Bu podcast’lerde konuşulan konuların çoğu alışveriş yapmak veya insanlarla selamlaşmak gibi günlük rutinler üzerine. Lori’nin podcast’lerinden bazılarında ofis kültürü ve evcil hayvan sahibi olmak gibi belirli konularda daha zorlayıcı kelimeler öğrenmeniz için bazı özel temalardan da söz ediliyor.

Her bir sesli dersin yanında tartışmanın yazılı metnini ve kelime notlarını içeren bir PDF dosyası da indirebiliyorsunuz.

Lori’nin internet sitesi pek çok bilgi ve harika tavsiyeler içeriyor, motivasyonunuzu kaybetmemeniz için video önerileri ve İngilizce dil bilgisinin farklı yönlerini ele alan blog yazıları ve deneyebileceğiniz farklı kaynaklar da bunlara dahil. Tüm bunları ve daha fazlasını keşfetmek için internet sitesinin üst kısmındaki menüye gidin.

Learn Real English

gercek-ingilizce-konusmaLearn Real English, yani Türkçesiyle “Gerçek İngilizce Öğrenin,” geleneksel öğretim metotlarından uzaklaşarak güncel, faydalı ve doğal konuşmalar yoluyla İngilizce öğrenmenize yardımcı olmakla övünüyor. Sizi dil bilgisi kurallarına çalıştıran, kelime listeleri ezberleten ve ders kitaplarını takip ettiren o sıkıcı dersleri daha sürükleyici ve kapsayıcı İngilizce deneyimlerine dönüştürüyorlar.

Learn Real English, 97$’lık ücretiyle internet üzerinde bulabileceğiniz nispeten pahalı kaynaklardan biri. Real English Conversations, yani Gerçek İngilizce Sohbetler dersleri doğrudan e-posta adresinize gönderiliyor. Bu dersleri indirebilir, bilgisayarınızda ya da mp3 çalarınızda dinleyebilirsiniz.

Bu dersler size yaygın kullanılan İngilizce deyimleri, dinleme becerilerinizi nasıl geliştireceğinizi ve gerçek İngilizce konuşmaları nasıl anlayabileceğinizi öğretiyor. Learn Real English aynı zamanda İngilizceyi anadiliniz gibi konuşmanız, dil bilgisini ve kelimeleri ezberlemeden öğrenmeniz ve İngilizce konuşan başka kişilerle tanışıp konuşabilmeniz için de ipuçları veriyor.

Öğretmenler Learn Real English’i öğrencilerinin kendilerine olan güvenlerinin artması için, iş yerlerinde, seyahat ederken ve yeni arkadaşlar edinirken daha yüksek seviyede bir İngilizce kullanabilmeleri için tasarladı. Sizin kullanışlı bir İngilizceyi daha hızlı bir şekilde öğrenmenizi istiyorlar, bu yüzden de programlarını öğrenmenin bütün unsurlarını geliştirecek şekilde tasarladılar. Size de, İngilizceyi ana diliniz gibi konuşmaya, gerçek konuşmalarda kullanılan dili anlamaya, kavrama becerinizi geliştirip ders çalışma becerilerinizi ilerletmeye odaklanmak kalıyor.

Real English

gercek-ingilizce-konusmaReal English, yani Türkçesiyle Gerçek İngilizce, gerçekten de gerçek İngilizce konuşan gerçek insanlardan meydana geliyor! Buradaki videolarda oyuncular yok. Videolarda, sokakta durdurulup birtakım sorular sorulan insanlarla gerçek hayatta geçen konuşmalar var.

Bu videolar her bir dersin temelini oluşturuyor. Her derste tamamlayabileceğiniz pek çok interaktif görev var. Videoların belirli bölümlerini isterseniz altyazılı olarak, isterseniz kelimelere karşılık resimler görerek izleyebilir ve kısa sınav sorularını cevaplayabilirsiniz. Bilgisayarınızdan ya da mobil internet sitesi üzerinden akıllı telefonunuzdan yapabileceğiniz bu öğrenme aktivitelerini güç içerisinde kolayca tamamlayabilirsiniz.

Real English, öğrencilerin dinleme becerisini doğal olarak geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla spontan (kendiliğinden, doğal olarak gelişen) durumları yakalıyor. Başka İngilizce eğitimcileri öğrencilere dil bilgisi hatalarını göstermenin kötü bir fikir olduğunu düşünseler de, Real English’i hazırlayanlar bunu ana dili İngilizce olanların bile İngilizcelerini geliştirebileceklerini görmek için bir öğrenme fırsatı olarak görüyorlar! Her bir videoda dil bilgisi hatalarını vurgulayarak gösteren ve doğru dil kullanımı için öneriler veren bir özellik de mevcut.

Bu, neyi yapmamanız gerektiğini öğrenerek İngilizce anlayışınızı derinleştirmek için gayet faydalı bir yol olabilir!

ESL Fast

ESL Fast, kullanılması kolay İngilizce kaynaklar için geniş bir çevrimiçi merkez. Basit göründüğüne bakmayın, bu internet sitesi oldukça fazla sayıda ve çok çeşitli İngilizce öğrenme fırsatları sunuyor.

Eğer zamanınız azsa ya da hızlıca bilgilerinizi tazelemek istiyorsanız, doğrudan “Speaking is Easy” (“Konuşmak Kolaydır”) ve “Easy Conversations” (“Kolay Sohbetler”) derslerine gidin. Burada yazılı kelimeleri okurken bir yandan da İngilizce kaydı çevrimiçi olarak dinleyerek pratik yapabilirsiniz. Bu hızlı ve kolay dersler size otobüsle seyahat etmek, evdeki ufak tefek işleri yapmak, alışveriş yapmak, biriyle çıkmak ve oy vermek gibi pek çok çeşitli konuda yardımcı olacak.

Eğer biraz daha derinlikli bir şey arıyorsanız, ana sayfasının alt kısmında bulunan “English Level” (“İngilizce Seviye”) derslerine bakın. Toplam 6 seviyede, seviyesi artarak ilerleyen 300 derste ilerleyerek becerilerinizi desteklemeyi sürdürebilir ve İngilizcenizi başarıyla ilerletebilirsiniz.

Her bir ders, bir tema üzerine kurulmuş İngilizce bir pasaja odaklanıyor. Dille etkileşim kurmanızı sağlayan çeşitli aktiviteleri tamamlamak için konuşma kayıtlarını dinliyor ve okuyorsunuz. Bu aktiviteler arasında kelimeleri araştırmak, pasajdaki boşlukları doldurmak, cümle oluşturmak ve dinlediğiniz bir konuşmayı dinlerken kağıda geçirmek de var.

Seviyelerde ilerledikçe dili daha da zorlaşan ESL Fast, gerçek İngilizce sohbetlerin daha basit versiyonlarını incelemeniz ve becerilerinizi sizin için doğru olan tempoda ilerletmeniz için harika bir ücretsiz kaynak.

Real Conversations

gercek-ingilizce-konusmaReal Conversations (Türkçesi: Gerçek Sohbetler), İngilizce konuşma ve dinleme becerilerinizi geliştirebileceğiniz bir internet sitesinden çok daha ötesi. Bu şahane kaynak, İngilizce öğrenme biçiminizi de geliştirecek yeni yollar öğrenmenize yardımcı oluyor!

Real Conversations, İngilizcenizi hızlı bir şekilde ilerletmeniz için size faydalı beceriler öğretiyor. Dersleri İngilizce becerilerinizi ders kitabı seviyesinden alıp, gerçek dünyadaki etkileşimlere hazır seviyesine taşıyacak.

Bu sitedeki dersler yalnızca dinlemeye ve doğal İngilizce sohbetlere odaklanmıyor, aynı zamanda İngilizce sohbetleri nasıl dinlemeniz gerektiğini öğretmeyi amaçlayan belirli sesli dersleri de var. Sözlü İngilizce sohbetleri nasıl parçalarına ayırarak anlayacağınızı öğrenerek gerçek dünyada başınıza gelebilecek durumlarda kullanılan sözlü dili daha iyi anlayacak ve daha fazla etkileşime geçebileceksiniz.

Real Conversations’ın öğrenme amaçlı ses kayıtlarına ücretsiz podcast’lerine abone olarak veya kayıtları internet sitelerinden indirerek erişebilirsiniz. Bu kayıtlar orta ve ileri seviye öğrencilere özel olarak hazırlanmış. Podcast ve ücretsiz “mini kurs” ile işe başlayabilirsiniz; eğer bunlar hoşunuza giderse, akıcılık kursları da var.

 

 

Artık gerçek İngilizce konuşmalar yapmanın, İngilizce sohbetlere başlamanızın zamanı geldi! Sesinizi yükseltip İngilizce konuşmalarınızı daha gerçekçi hale getirmek için önerdiğimiz kaynaklardan ve kullanışlı ipuçlarımızdan faydalanın. Öğrenme süreciniz ve İngilizce konuşmanız da daha akıcı bir hal alsın. Gerçek dünyada kullanılan gerçek İngilizce sözcüklerin dudaklarınızdan kolayca akıp gitmesine izin verin!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close