fast-food-terimleri

Hızla Yemek Yerken Aynı Zamanda Öğrenmek için İngilizce Fast Food Terimleri

Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde 14 binin üzerinde McDonald’s restoranı bulunuyor.

Dünya genelinde ise bu rakam 35 binin üzerine ulaşıyor!

Ama McDonald’s dünyada faaliyet gösteren birçok fast food markasından sadece biri.

Fast food zincirleri, aynı adı, stili ve yiyecekleri kullanan grup restoranlarıdır.

Bunlar hızlı ve ucuz yiyecekler bulabileceğin ve dünyanın neresinde olursan ol her zaman aynı siparişi verebileceğin yerlerdir. Diğer bir deyişle bunlar içinde yaşadığımız hızlı dünya için idealdir.

Fast food restoranları özellikle ABD’de yaygındır—bu ülkede kaç adet McDonald’s restoranı olduğuna bakmak yeter!

ABD ya da başka bir İngilizce konuşulan ülkeyi ziyaret etmek ya da orada yaşamak istiyorsan, fast food restoranları ucuz ve doyurucudur. Hatta bunlardan bazıları daha sağlıklı olmaya çabalıyor ve müşterilerinin sağlıklı tercihler yapabilmeleri için onlara bilgi veriyor.

Daha önce bir fast food restoranında yemek yemiş olman hiç şaşırtıcı değil. Peki ama İngilizce konuşarak nasıl fast food siparişi vereceğini biliyor musun?

Bu yazının sonunda bunu yapmayı ve İngilizce fast food terimleri öğrenmiş olacaksın!

Kısa Fast Food Tarihçesi

Fast food hakkında düşünürken aklına Amerika mı geliyor?

Bu hiç de şaşırtıcı değil—ilk fast food restoranları ABD’de açılmıştır ve Amerika günümüzde de dünyanın pek çok fast food markasına ev sahipliği yapıyor.

1900’lü yılların ortalarında White Castle öncülüğünde fast food restoranlar açılmaya başladı. Günümüzde çok da sağlıklı olmamalarıyla tanınsalar da o zamanlar bu restoranlar insanlara dışarıda yenen yemeklerin de leziz olabileceğini göstermeyi amaçlıyordu.

İnsanlar başkasının pişirdiği hamburgerlerin lezzetine varınca daha fazlasını istediler. White Castle örneğini takip eden gittikçe daha fazla fast food restoranı açıldı. İşte bu nedenle günümüzde birçok fast food restoranı birbirine bu kadar benziyor. Gözlerinin önünde hazırlanan hızlı yemek fikri o zamanlardan bugüne ulaştı.

Farklı Fast Food Çeşitleri

Fast food denince aklına sadece McDonald’s geliyor olabilir ama aslında pek çok farklı fast food markası bulunuyor. Bu fast food zincirlerinden bazıları:

 • Burger King hamburger, patates kızartması ve daha fazlasını sunuyor, McDonald’s ile benzerlikler taşıyor.
 • Subway uzun sandviçler servis ediyor (bunlar hakkında detayları birazdan göreceksin).
 • Starbucks çok çeşitli kahve içecekleri ve bunların yanında gidecek küçük atıştırmalıklar sunuyor.
 • Chipotle burrito (mısır ya da buğday unundan tortilla lavaş içerisinde pilav, fasulye ve et) ve taco (kıtır lavaş içerisinde et ve garnitür) servis ediyor.
 • iHop pankek ve waffle gibi kahvaltılıklar servis ediyor.
 • Arby’s biftek ve sandviçler servis ediyor.

Ve bunlardan çok daha fazlası var! Bu da bugünlerde damak tadına ve bütçene uygun fast food restoranı bulabileceğin anlamına geliyor.

Neyse ki bu restoranların çoğunda aynı türden terimler kullanılmaktadır! Bununla birlikte, akılda tutmak gereken birkaç farklı nokta da bulunuyor.

Neden farklı fast food restoranlarında farklı terimler kullanılıyor?

Fast food restoranları yeni sözcükler uydurmaya bayılır! Bu tamamen bir marka olmak, yani şirketin imajı ile ilgilidir. Bu markalar, müşterilerinin o markanın diğer fast food zincirlerinden farklı ve özel olduğunu bilmesini ister.

McDonald’s gibi restoranlar sundukları gıdalar ve öğünlerin, insanları o marka hakkında düşündürmesini ister. Örneğin, Happy Meal’in McDonald’s tarafından satışa sunulan çocuk menüsü olduğunu biliyorsundur. Bunu bilmesen dahi bir McChicken sandviçin Mc önekiyle başlaması nedeniyle onun bir McDonald’s ürünü olduğunu anlayabilirsin.

Bir fast food restoranında tuhaf bir sözcükle karşılaştığın zaman gerçek sözcüğü marka adından ayırmaya çalış.

İngilizce Fast Food Terimleri Kullanarak Sipariş Vermek

Fast food restoranlarının gerçekten hızlı olması beklenir. Bunun içine sipariş vermek de dahildir!

Bu da hangi restorana gidersen git, sipariş verirken benzer bir durumla karşılaşacak olmandır.

Sipariş verirken her fast food restoranında benzer cümleler kurman gerekir. Siparişine şu cümle başlangıçları ve sözlerle başlayabilirsin:

  • “I’d like the…” (…istiyorum)
  • “I’ll take the…” (…alacağım)
  • “Do you have any…” (…var mı?)
  • “I’d like to place an order to go.” (Paket olmasını istiyorum.)

Genellikle siparişini verdikten sonra kasiyer siparişinle ilgili ek sorular yönlendirir.

  • “Would you like any sauces with that?” (Yanında herhangi bir sos ister misiniz?)
  • “Small, medium or large?” (Küçük, orta ya da büyük?)
  • “Is that for here or to go?” (Burada mı yiyeceksiniz yoksa paket mi olsun?)

Bundan sonra ise yapman gereken bu soruları dinlemek ve seçimlerini yapmaktır.

Siparişinde herhangi özel bir şey olmasını istiyorsan (turşunun hamburgerinin içinde değil de yanında (on the side) servis edilmesi gibi), bunu siparişini verirken kasiyere belirtmelisin.

Sipariş tamamlandıktan sonra kasiyer sana toplam ödemen gereken rakamı (your total) söyler—yani hesap toplamı.

Kesinlikle Bilmen Gereken İngilizce Fast Food Terimleri

Genel İngilizce Fast Food Terimleri

1. Carry-out

fast-food-terimleri

Fast food yemeklerin en harika yanlarından biri de onları elde yiyebilmektir. Aynı zamanda take-out olarak da geçen carry-out, yemeğini restoranda yemeyi planlamadığın zaman sana verilen şeydir. Yemeğinin paket olmasını istiyorsan kasiyere “to go” demelisin.

2. Eat in

fast-food-terimleri

Yemeğinin paket olmasını istemenin tam tersi, yani yemeğini fast food restoranda yemeyi tercih etmektir. Yemeğini restoranda yiyeceksen siparişini verirken “to stay” veya “for here” demelisin.

3. Drive through

fast-food-terimleri

Bu söz bazen “drive thru” şeklinde bilinçli olarak yanlış yazılır. Bu seçenek sayesinde, arabandan inmen gerekmeden yemeğini sipariş edebilirsin. Otomobilini arabaya servis penceresine çekmen, siparişini vermen ve ödeme yapmak ve paketini almak için bir sonraki pencereye sür.

4. Franchise

fast-food-terimleri

Bir franchise, aynı marka altındaki ama kendi başlarına faaliyet gösteren restoranlar grubudur. Ana marka yiyecek malzemeleri ve menüleri sağlarken her bir restoranın kendi sahibi ve müdürü bulunur. Bir restoran franchise’ı içerisinde birçok fast food restoranı bulunur. McDonald’s ve Burger King birer franchise’tır, tıpkı Starbucks gibi.

Menüyü Anlamak

5. Menu

fast-food-terimleri

Tıpkı herhangi başka bir restoranda olduğu gibi, fast food restoranlarda da satın alabileceğin yemekleri ve bunların ne kadar tuttuğunu gösteren menüler bulunur. Birçok fast food restoranında duvarda büyük bir pano bulunur ve sipariş verirken seçeneklerini görmek kolaydır.

6. Combo

fast-food-terimleri

Eğer ne yiyeceğini seçmekte zorlanıyorsan bunu yapmayı restoranın kendisine bırakabilirsin. Bazı restoranlarda “combo” (şimdiye kadar uzun halinin kullanıldığını hiç duymadığım combinations sözcüğünün kısaltması) adı verilen özel menüler bulunur. Bu menüler genellikle birkaç farklı gıda maddesi ve bir içecek içeren önceden bir araya getirilmiş öğünlerdir.

Bazen bir menü söylediğin zaman yiyecekler daha ucuza dahi gelebilir.

Bir menü söylerken bunu genellikle numarasıyla söyleyebilir ve yanında istediklerini buna ekleyebilirsin. Örneğin, eğer 5 numaralı menü seçeneğini beğendiysen, şöyle diyebilirsin: “I’d like a number 5, please, with a side order of fries.”(Bir 5 numara istiyorum yanında da patates kızartması olsun lütfen.)

7. Nutrition

fast-food-terimleri

Artık dünya yediğimiz şeyler içinde neler olduğuyla daha fazla ilgilenmeye başladığı için günümüzde pek çok menüde bu yiyeceklerin besin değerleri de yer almaktadır. Bu bilgi sayesinde yediğin şeylerde neyin iyi olduğunu söyler.

Fast food restoranlar genellikle sana içinde neler olduğunu tam olarak söylemese de şeker, yağ ve kalori içeriği gibi faydalı bilgiler bulabilirsin. Bunun amacı da sağlıklı kararlar vermene yardımcı olmaktır.

İçecekler

8. Beverage

fast-food-terimleri

Bu, içecek demenin havalı bir yoludur ve bu içecek su değildir. İşte bu kadar basit!

9. Soft drink

fast-food-terimleri

Soft drink, genellikle maden sodası gibi gazlı bir içeceği ifade eder. Bu söz, alkolsüz herhangi bir içecek hakkında konuşurken kullanılabilir. Alkollü içeceklere de bazen hard drink denildiği olur .

10. Fountain drink

fast-food-terimleri

Pek çok fast food restoranında soda makineleri vardır ve bunlar kendine alkolsüz (genellikle gazlı) bir içecek koyabildiğin makinelerdir. Kasiyerin tam olarak ne içeceğini bilmesi gerekmediği için içeceğini makineden alacağını söyleyebilir ve kararını daha sonra verebilirsin.

11. Slushie

fast-food-terimleri

Slushie, blender’dan geçirilmiş, kırılmış buz ve tatlı aroma ile hazırlanan soğuk içecektir. Bunlar sağlığa faydalı değildir ama lezzetli oldukları kesin.

12. Smoothie

fast-food-terimleri

Smoothie ise slushie ile karşılaştırıldığında (bazen) daha sağlıklı bir alternatiftir. Smoothie içerisinde buz, süt veya dondurma ve gerçek meyveler bulunur.

13. Coffee

fast-food-terimleri

Evet, muhtemelen kahvenin ne olduğunu biliyorsun. Eğer bilmiyorsan, bu içecek sana enerji takviyesi yapan acımsı bir içecektir.

Peki ama latte ne? Ya da mocha? Veya frappuccino?

Bu çizelge, bir daha Starbucks’a gittiğinde tam olarak ne sipariş verdiğini bilmen için neyin ne olduğunu gösteriyor.

Ekmek Çeşitleri

14. Sub

fast-food-terimleri

Sub, fast food sandviçlerinin yapımında sıkça kullanılan uzun bir ekmektir. Anadili İngilizce olmayanlar bunu bilmeyebilir ama sub adını denizaltıdan (submarine) alır, çünkü şekilleri birbirine benzer. Dünyanın hangi köşesinde olduğuna bağlı olarak sub yerine wedge, hoagie, hero, grinder adları da kullanılmaktadır.

15. Bun

fast-food-terimleri

Hamburger ekmeği diyebileceğimiz bun düz bir alt kısım ve yuvarlak bir üst kısımdan oluşur. Bunlara bazen rolls da denilmektedir. Bunlar genellikle sandviç veya hamburger yapımında kullanılır.

16. Muffin

fast-food-terimleri

Muffin, küçük bir kek ile tatlı bir ekmek arasında bir yerlerdedir. Bazı fast food restoranları bunları kahvaltıda satar ve bunlar kahvenin yanında harika gider.

17. Scone

fast-food-terimleri

Daha ziyade İngiltere’de yaygın olarak satılan scone, hafifçe tatlandırılmış ve sıklıkla meyve ya da çay ile ikram edilen bir ekmek çeşididir.

18. Biscuit

fast-food-terimleri

Kuzey Amerika’da küçük, yuvarlak, tatlandırılmamış, yumuşak ekmeye biscuit denir. İngiltere ve İrlanda’da ise biscuit ya da bisquit, bildiğimiz bisküviyle aynı sert ve tatlı üründür. Bunu bilmek seni hayal kırıklığından kurtarabilir!

Yan Yemekler

19. Sides

fast-food-terimleri

Ana yemek main dish olarak geçer. Ana yemek yanında servis edilen atıştırmalıklar ve küçük lokmalara ise side dishes ya da sides adı verilir.

20. Condiments

fast-food-terimleri

Yemeğinin yanı sıra bir fast food restoranında çok çeşitli soslar bulunur. Bunlar, yemek piştikten sonra ona lezzet vermek için eklenen soslar ve diğer ürünlerdir. Muhtemelen bileceğin bazı soslar arasında ketçap, hardal, acı sos, tuz ve biber yer alıyordur.

21. Dressing

fast-food-terimleri

Hayır, burada giyinmek ile bir alakası yok! Salata sosu tıpkı ranch sos gibi salataya lezzet katan üründür.

22. French fries

fast-food-terimleri

Patates kızartması, incecik doğranmış ve sonra da bol yağda kızartılmış (deep fried) yan yemektir. Bunların yanında genellikle ketçap veya barbekü (BBQ) sos gibi soslar ikram edilir. İngiltere’de patates kızartmasına chips denilirken Amerika’da chips sözcüğü cips anlamına gelir.

23. Hash browns

fast-food-terimleri

Hash browns ya da yakın anlamıyla patatesli mücver de bir diğer yan yemektir. Bunlar patates ve soğanların incecik doğranması ve birlikte ince bir kek haline getirildikten sonra pembeleşene ve çıtırlaşana kadar kızartılması ile yapılır.

24. Onion rings

fast-food-terimleri

Soğan halkaları, halka şeklinde kesilmiş soğanın bol yağda kızartılarak kıtır kıtır ve lezzetli hale gelmesidir.

Et Çeşitleri

25. Burger

fast-food-terimleri

Hamburgerin kısa hali olan burger, etten (ya da vejetaryen burgerlerde tofudan) imal edilmiş bir köftedir.

Burger genellikle hamburger ekmeği arasında marul, domates ve soğan ile servis edilir. Hamburger yapmak için en sık kullanılan et sığır etidir. Her ne kadar hamburger sözcüğü içerisinde geçen ham burgerlerin domuz etinden yapıldığı izlenimini verse de bunlar hindi, dana ve hatta tavuk gibi aklına gelebilecek her türlü etten yapılabilir.

26. Chicken nuggets

fast-food-terimleri

Chicken nuggets, içi yumuşak ve dışı çıtır küçük tavuk parçalarıdır.

27. Sausage

fast-food-terimleri

Sosis, uzunlamasına hazırlanmış ve genellikle kahvaltı tabaklarında ve sandviçlerde servis edilen işlenmiş bir et türüdür. Sosis yapımında en sık kullanılan et domuz etidir, ama hindi ve tavuk sosis de bulmak mümkündür.

28. Hot dog

fast-food-terimleri

Hot dog, ayırt edici uzun ve ince şekle sahip bir çeşit sosistir. Hot dog genellikle uzun bir sandviç ekmeği içerisinde ketçap, hardal ve garnitür ile servis edilir.

29. Bacon

fast-food-terimleri

Bacon, genellikle kahvaltı tabaklarında ve özellikle yumurtanın yanında servis edilen oldukça lezzetli, kızarmış et dilimleridir.

30. Angus beef

fast-food-terimleri

Bazı fast food restoranları Angus eti ikram etmeleriyle övünür. Angus eti özel bir sığır çeşidinden elde edilir ve lezzetli ve yumuşak olmasıyla bilinir. Bazı fast food restoranlarında Angus etiyle diğer daha ucuz etleri karıştırdıklarını da unutma!

 

Bütün bu terimler kulağa lezzetli gelmiyor mu?

Şimdiden acıkmaya mı başladın?

O zaman ne duruyorsun git ve bir şeyler ye—artık yıllardır bunu yapıyormuş gibi İngilizce fast food terimleri ile sipariş vermeye hazırsın!

Ve Bir Şey Daha…

Bunun gibi özgün İngilizce derslerini seviyorsan FluentU tam sana göre. FluentU sana İngilizce öğretmek için popüler söyleşi programları, akılda kalan müzik videoları ve eğlenceli reklamları kullanır:

en iyi ingilizce uygulamalar

İzlemek istediğin bir şey varsa, bunu muhtemelen FluentU’da bulabilirsin.

FluentU, İngilizce videoları izlemeyi gerçekten çok kolaylaştırır. Nasıl mı? İnteraktif altyazılar içerir. Yani bir resim, tanım ve kullanışlı örnekler görmek için herhangi bir sözcüğe tıklayabilirsin.

en iyi ingilizce uygulamalar

FluentU, dünyaca ünlü kişiler ve ilgi çekici içerik ile öğrenmeni sağlıyor.

Örneğin, “brought” sözcüğüne dokunacak olursan şunu görürsün:

en iyi ingilizce uygulamalar

FluentU herhangi sözcüğe bakmak için dokunmana imkan tanır.

Herhangi bir videoda kullanılan sözcükleri FluentU ile öğrenebilirsin. Öğrenmekte olduğun sözcüğün daha fazla örneğini görmek için ekranı sola ya da sağa kaydır.

en iyi ingilizce uygulamalar

FluentU, kullanışlı sorular ve birçok örnek ile hızla öğrenmene yardımcı olur. Daha fazlasını öğren.

En iyi yanı mı? FluentU öğrenmekte olduğun sözcükleri bilir. Sana örnekler ve videolar sunmak için sözcük bilginden faydalanır. Gerçek anlamda kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşarsın.

Bilgisayarın ya da tabletini kullanarak FluentU web sitesini kullanmaya başla ya da daha iyisi Play Store veya iTunes mağazasından FluentU Uygulamasını indir.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close