evde-ingilizce-ogrenmek

Dil Banyosu (Immersion) Yöntemiyle Evde İngilizce Öğrenmek için 10 Kolay Adım

Yüzme biliyor musunuz? İngilizce öğrenmek de biraz yüzme öğrenmek gibidir.

Yüzme öğrenmenin en iyi yolu, suya atlamaktır. İngilizce öğrenmek için de evde dil banyosu yapmak iyi bir fikir olabilir!

Yani suya dalmak, başka pek çok durum için de eşit derecede iyi bir stratejidir, İngilizce öğrenmek de dahil.

Eğer İngilizce öğrenmeye çalışıyorsanız, öğrenmenin en etkili yollarından birinin çevrenizi bu dille donatmak olduğunu bilmelisiniz. Aynı yüzmeyi öğrenirken yaptığınız gibi, başta biraz güçlük çekecek, mücadele vereceksiniz, ancak çok geçmeden hayatta kalmak ve başarılı olmak için ihtiyacınız olan becerilerin çoğuna çoktan sahip olduğunuzu göreceksiniz.

Başarabildiğinizi fark ettiğinizde, daha da fazlasını öğreneceksiniz —ve farkına bile varmadan, her şeyi anlayacak ve İngilizceyi ana diliniz gibi konuşmaya başlayacaksınız.

Bu metodun bir adı var: Türkçede dil banyosu veya daldırma metodu olarak bilinen “immersion method.”

Dil banyosu veya daldırma metodu olarak bilinen bu metot, yeni bir dil öğrenirken o dilin içine tamamen dalmanız, yani çevrenizi, dört bir yanınızı o dille donatmanız gerektiğine inanır – ders çalışmadığınız zamanlarda bile. Bu şekilde adeta dil banyosu yapmış olursunuz! Yapabildiğiniz kadar fazla şeyi (film izlemek, müzik dinlemek, kitap okumak gibi) İngilizce olarak yapmalısınız. Hatta dil banyosu metodunu kullanan İngilizce sınıflarında öğretim dili de İngilizcedir, bütün konular İngilizce anlatılır ve öğrencilerin ana dili asla kullanılmaz.

Bu türden, tam bir dil banyosu yapmanın en iyi yolu yurt dışında çalışmak ya da yaşamaktır. Fakat biraz çaba göstererek evinizde de dil banyosu yapabilir ve İngilizceyi daha da hızlı öğrenebilirsiniz.

Evde Dil Banyosu Yapmanın Faydaları

İngilizceyi dil banyosu metoduyla öğrenmenin pek çok faydası vardır. Bu yöntemi evde uygulamak onu daha da etkili kılar! Dil banyosu yapmanın etkin olmasının bazı sebepleri şöyledir:

 • Daha fazla pratik yapmanızı sağlar: Yalnızca İngilizce duyduğunuz ve konuşabildiğiniz durumlar, size bolca gerçek dünya pratiği kazandırır.
 • Pasif olarak da pratik yapmanızı sağlar: Bu, kitapların başına oturup çalışmadığınız zamanlarda bile bu yöntemin faydasını görürsünüz çünkü dört bir yanınız İngilizce ile çevrilidir ve sürekli dil öğrenme sürecindesinizdir.
 • Doğal bir öğrenme biçimidir: Çocuklar konuşmayı etrafları dille çevrili olduğu için öğrenirler. Yalnızca etraflarında konuşulanları dinleyerek kelimeleri ve dil bilgisi yapılarını öğrenirler. Dil banyosu yöntemini kullanarak, siz de bu şekilde öğreneceksiniz —aslında ne kadar çok şey öğrendiğinizin farkına bile varmadan.

Evde dil banyosu ortamına sahip olmak, öğrenmek için hiçbir yere gitmek zorunda olmadığınız anlamına gelir; evdeyken etrafınız daima ve tamamen İngilizce ile çevrilidir. Bu, daha fazla İngilizce pratiği yapmak için olağanüstü bir yoldur. Pekala, evinizi nasıl dil banyosu ortamına çevirirsiniz?

Evde İngilizce Öğrenmek için Dil Banyosu Ortamı Oluşturmanın Yolları

1. İşe cihazlarınızla başlayın.

Facebook hesabınızın ve uygulamanızın dili ne? Peki ya telefonunuz hangi dile ayarlı?

İnternet bağlantımız nereye gitsek bizimle birlikte geliyor olabilir, fakat bu bağlantı aynı zamanda evimizin de önemli bir parçası haline gelmiştir. Bu yüzden, evde İngilizce dil banyosu ile öğrenme ortamı yaratmak için, işe çevrimiçi varlığınızdan başlamalısınız.

Telefonunuzun, internet tarayıcınızın ve sosyal medya hesaplarınızın dilini İngilizceye çevirmenin zamanı geldi. Bunu yapmak, İngilizceyi her an gözünüzün önünde tutar, üstelik bu, yeni kelimeler öğrenmek için de iyi bir yoldur. Şimdiye dek bu hesapları ve cihazları kendi dilinizde kullandığınız için, bütün kelimelerin anlamlarını zaten biliyorsunuz, şimdi ise İngilizcelerini göreceksiniz.

Başlamanız için birkaç faydalı bağlantı:

 • Apple ve Android cihazlarınızda görüntüleme dilini İngilizceye çevirin.
 • Firefox ya da Chrome internet tarayıcınızda dili İngilizceye çevirin.
 • Kullandığınız uygulamaların dilini İngilizceye çevirin (çoğu uygulamanın dili zaten İngilizcedir, İngilizce olmayanların da çoğu bu dili destekler!).

Tebrikler, İngilizce dil banyosuna giden ilk birkaç adımı atmış olduğunuz!

2. İngilizce-İngilizce sözlük kullanın.

Eğer İngilizce-Türkçe ve Türkçe-İngilizce sözlük kullanıyor ve İngilizce sözcüklerin tanımlarını Türkçe olarak okuyorsanız, bunun yerine kelimelerin İngilizce tanımlarını veren İngilizceden-İngilizceye (English-to-English) bir sözlük kullanmaya başlayın. Bu sözlükler İngilizce konuşanların yeni kelimelere bakmak için kullandıkları sözcüklerdir, ancak İngilizce öğrenenler için özel hazırlanmış olanları da (genellikle “Learner’s Dictionary” denir) vardır. Amacınız daima İngilizce kullanmak ve ana dilinizle İngilizce arasında çeviri yapıp durmak bu amaca ket vuruyor.

Bazı sözlüklerin tanımlarda zor kelimeler kullandığını biliyoruz, fakat İngilizce öğrenenler için hazırlanmış pek çok sözlükten birini de seçebilirsiniz.

 • Vocabulary.com, günlük hayatta kullanılan kolay kelimelerle tanımlar veren harika bir kaynak.
 • Buradan telefonunuzda kullanabileceğiniz başka harika sözlüklerin bir listesini görebilirsiniz.

İngilizce sözcüklerin anlamını İngilizce öğrenmenin bir başka kolay yolunu keşfetmek için, Visual Thesaurus‘a bir göz atabilirsiniz. “Thesaurus”, eş anlamlı sözcükleri görebilmeniz için hazırlanmış bir sözlüktür; “visual” ise “görsel” demektir. Bu görsel sözlükte birbirine benzeyen sözcükleri keşfedebilirsiniz. Visual Thesaurus, sözcükler arasındaki bağlantıları daha iyi görebilmeniz için kelimeleri “haritalara” yerleştirir. Sunum daha görsel olduğu için, okuduğunuz her şeyi anlamasanız bile, sözcüklerin birbirleriyle nasıl bir bağlantı içerisinde olduğunu gerçek anlamıyla görebilirsiniz.

3. Kendinize “Yalnızca İngilizce”ye ayrılmış bir alan veya zaman belirleyin.

Bütün evinizi bir İngilizce dil banyosu deneyimine çevirmeyi mi planlıyorsunuz? Yoksa yalnızca bir bölümünü mü değiştirebilirsiniz?

Ne kadar çok alanı İngilizce şeylerle doldurursanız, bu öğrenim metodu o kadar etkili olur. Eğer bütün evinizi İngilizce kitaplarla, filmlerle, müziklerle ve başka İngilizce materyallerle doldurabilirseniz, evde mümkün olan en iyi ortamı oluşturmuş olursunuz.

Fakat eğer sürekli İngilizceyle çevrili olma fikri sizi bunaltıyorsa, evinizdeki belirli bir odayı seçip öğrenme alanına çevirebilirsiniz. O odaya her girişinizde, beyniniz İngilizceye geçme zamanı geldiğini bilecektir.

Aynı zamanda, İngilizceye geçmek için fiziksel bir alan yerine -veya o alanın yanı sıra- belirli bir zaman aralığı da belirleyebilirsiniz. Her gün dil banyosu yapmak için bir ya da iki saatlik bir zaman dilimi seçin. Sonra da dil banyosuna girin! O bir ya da iki saat boyunca evde de olsanız yalnızca İngilizce konuşabilir, İngilizce okuyabilir ve İngilizce yazabilirsiniz.

Başlangıçta zor olacaktır, ancak zamanla alışacaksınız!

4. Evinizi İngilizce okuma materyalleriyle doldurun.

Boş zamanlarınızda neler okuyorsunuz?

İyi bir kitabın ortasında olabilirsiniz. Durgun anlarınızda evde bulduğunuz bir dergiyi okuyabilirsiniz.

Şimdi, bu kitapların ve dergilerin her biri İngilizce olsa ne kadar çok İngilizce pratik yapacağınızı bir düşünün! Evinizde dolaşıp birkaç değişiklik yapın:

 • Bazı kitap ve dergileri İngilizce eşdeğerleriyle değiştirin. Türkiye’de İngilizceden Türkçeye çevrilerek yayınlanan binlerce kitap var, bunların bazılarının İngilizce orijinalleri de çevrimiçi kitap satış sitelerinde ve bazı kitapçılarda rahatlıkla bulunabiliyor (çoğunu e-kitap olarak da satın alıp indirebilirsiniz, kitapçıya gitmenize bile gerek yok); bunların İngilizcelerini okumakla işe başlayabilirsiniz. Hatta bazı klasik kitapların İngilizce öğrenenlere özel seviye seviye ilerleyen kısaltılmış İngilizce versiyonlarını da bulmak mümkün; eğer başlangıç seviyesindeyseniz bunları okumak isteyebilirsiniz. Başka dilde yazılmış bir kitabın İngilizce çevirisinin olup olmadığını da Amazon’dan kontrol edebilirsiniz. Evinizde bulundurabileceğiniz bazı harika kitaplar ise İngilizce çocuk kitapları ve yeni çıkan ve çok satan romanlardır. Harika İngilizce kitaplara birkaç örnek vermek gerekirse, Harry Potter and the Sorcerer’s Stone ve The Hunger Gamesi okumak isteyebilirsiniz. Bu kitaplar size tanıdık geldi mi? Çok normal! Çünkü bu kitapların Türkçe çevirileri de Harry Potter – Büyülü Taş ve Açlık Oyunları adı altında ülkemizde yayınlandı, üstelik iki serinin de film uyarlamaları var (Hazır dil banyosuna başlamışken, bu filmleri de İngilizce olarak izlemek isteyebilirsiniz.).
 • İngilizce bir dergiye veya gazeteye abone olun. Her tür ilgi alanına hitap eden çeşitli dergiler arasından seçim yapmak için bu makaleden fikir alabilirsiniz. İngiliz gazetesi The Guardian pek çok farklı ülkede satılırken, bu site gibi bazı servisler gazetelerinizin neredeyse dünyanın her yerine gönderilmesini sağlıyor. Klasik TIME Magazine gibi pek çok dergi yalnızca A.B.D.’de satılıyor, ancak bu tür dergilerin dijital versiyonlarını da iOS veya Google Play üzerinden bulabilirsiniz.

Eğer Amerika’da iseniz, Magazine Line dergi bulmak ve dergilere abone olmak için daha hesaplı bir seçenek. Bu site pek çok İngilizce dergide büyük indirimler sağlıyor, üstelik üniversite öğrencisi iseniz bazılarında daha da fazla indirim alabiliyorsunuz.

 • Eğer yapabilirseniz, İngiliz ya da Amerikan ürünleri ve markaları da satın alın! Hazır yulaf ezmesi ve kahvaltılık gevrek gibi basit ürünler bile bu amaç için harika işlev görürler çünkü genellikle kullanım talimatları ve kutuların üzerinde yazan diğer şeyler anlaşılması kolay olur. Mısır gevreği kutusunun arkasında yazanların İngilizce öğrenmenize yardımının dokunacağını düşünmezsiniz, ancak İngiliz ve Amerikan evlerinin çoğunda insanlar çocukluklarının sabahlarını bu şekilde geçiriyorlar.

Evinizi (ya da evinizin özel bir bölümünü) bir İngiliz evine çevirin. Ne de olsa, amacınız dört bir yanınızda İngilizce görmek!

5. İngilizce programlardaki Türkçe altyazıları kapatın.

Hemen burada, FluentU blog‘unda pek çok İngilizce film ve TV programı tavsiyemiz var, öyle ki, İngilizce olarak izleyebileceğiniz olağanüstü filmlerin,  dizilerin ve videoların sonu yok. Fakat tüm bunlardan tam anlamıyla bir şeyler öğrenmenin en iyi yolu, ana dilinizdeki altyazıları kapatmak.

Bunun yerine, İngilizce altyazıları kullanın. Ya da, daha da iyisi, hiç altyazı kullanmayın!

Beynimiz, yazılı ve sözlü İngilizceyi işlemek için farklı bölümlerini kullanır; altyazıları tamamen kaldırarak beyninize epey egzersiz yaptırmış olacaksınız. Nihayetinde, gerçek hayatta altyazı diye bir şey yok. Bu sizi gerçek konuşmaları anlamaya hazırlayacak.

6. Sizinle birlikte dil öğrenecek arkadaşlar bulun.

Tek başına öğrenmek iyidir, ancak bir başkasıyla beraber öğrenmek daha da iyidir.

Bir iki arkadaşınızı bu yeni İngilizce dil banyosu projenizde sizinle birlikte çalışmaya ikna edin, inanın hepiniz bunun faydasını göreceksiniz. Birbirinize kuralları takip etme konusunda yardım edecek (örneğin İngilizcesini hatırlamadığınız bir kelimenin Türkçesini kullanarak hile yaptığınızda birbirinizi uyaracak!) ve öğrenme sürecini daha eğlenceli hale getireceksiniz.

Eğer arkadaşlarınızdan hiçbirisi İngilizce öğrenmiyorsa, dil değişimi/takası yoluyla sizinle çevrimiçi olarak konuşacak birini bulun. Bir çevrimiçi özel İngilizce öğretmeni bulup ondan sizinle yalnızca İngilizce konuşmasını isteyin.

Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz? Bu yazımıza bir göz atabilirsiniz. Ayrıca, Verbling de size bu konuda yardımcı olabilir. Verbling, sizin için ideal çevrimiçi dil öğretmenini bulma konusunda uzmanlaşmış bir internet hizmetidir. Derslerinizi Verbling’in internet sitesi üzerinden alabilirsiniz, böylece Skype’ta ya da site dışındaki başka bir platformda buluşma konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Eğer Amerika’da yaşıyor ve sizinle yüz yüze İngilizce konuşacak bir özel ders öğretmeni tutmak istiyorsanız, Wyzant yaşadığınız bölgede hizmet veren İngilizce öğretmenleri bulma konusunda harika bir kaynak. Bu sitedeki özel ders öğretmenlerinin çoğu sertifikalı, bu yüzden buradaki öğretmenler özellikle üniversite giriş sınavlarına veya başka İngilizce sınavlarına hazırlanan öğrenciler için iyi bir seçenek.

İngilizce dil banyonuzda sizinle birlikte çalışan ne kadar fazla insan olursa, işiniz o kadar kolaylaşır.

7. İngilizce notlar alın.

Not almak için hangi dili kullanıyorsunuz? Eğer notlarınızı genellikle ana dilinizde alıyorsanız, bunu değiştirmenin de zamanı geldi.

Alışveriş listesinden ders notlarına kadar, ne yazıyor olursanız olun, İngilizce kullanın. Öğrendiğiniz yeni kelimelerin tanımlarını İngilizce olarak yazın (İngilizceden-İngilizceye sözlükleri kullanmanız gerektiğini hatırladınız mı?).

Ne zaman bir şey yazmanız gerekse, İngilizce yazmaya çalışın. Zaten konuşma becerilerinizi öğrenme partnerlerinizle, okuma becerilerinizi de evinizde ve dijital cihazlarınızda bulunan materyallerle kullanmış oluyorsunuz; İngilizce not almak da yazma becerilerinizi kullanmanızı sağlayacak.

Makaleler ya da paragraflar yazmanıza gerek yok. Bir-iki kelimelik notları İngilizce yazmanın İngilizce öğrenme konusunda ne kadar etkili olduğunu bilseniz şaşırırdınız.

8. Her şeyi etiketleyin.

Notlardan söz etmişken, birkaç not hazırlayıp evinizin çeşitli yerlerine yapıştırın!

İngilizce isimlerini ya da yazılışlarını hatırlamakta zorlandığınız ev eşyalarının ve mobilyaların üzerlerine isimlerini yazıp yapıştırın. Örneğin tuvaletin üzerine “toilet” yazan bir not yapıştırın, yatak odanızdaki aynanın üzerine “mirror” yazan bir not. Başlamanın kolay bir yolu, Vocabulary Stickers sitesinden İngilizce yapıştırma seti sipariş etmektir. Bu sette evlerimizde ve ofislerimizde yaygın olarak bulunan eşyaların İngilizce adlarını içeren renkli etiketler vardır. Bu “Vocabulary Stickers”, yani “Yapışkanlı Kelime Etiketleri” nakliye ücreti olmaksızın dünyanın her yerine gönderiliyor, yani nerede olursanız olun, fazladan para ödemiyorsunuz.

Banyonuzun kapısının iç tarafına bir kelime listesi yapıştırın, böylece banyoda geçirdiğiniz her birkaç dakika boyunca bu kelimelere çalışabilirsiniz.

Evinizin her bir odasına o odayla ilişkili kelime listeler yerleştirin. Ya da sürekli görebileceğiniz herhangi bir yere, örneğin kahve makinenizin üzerine kelime notları bırakın. Bu kelimeleri okumasanız bile görmüş olacaksınız ve beyniniz dil banyosunda olduğunu hatırlayıp, “Hah, tamam, artık İngilizce kullanıyoruz,” diyecek.

9. İngilizce bir şeyler dinleyin.

Evinizin İngilizce dönüşümü neredeyse tamamlanıyor! Bir adım daha, ve sonra dil banyosu yoluyla evde İngilizce öğrenmek için hazır olacaksınız. Bu adımda, İngilizce bir şeyler dinleyin.

İngilizce müzikler çalın, en sevdiğiniz İngilizce şarkıları veya  İngilizce podcast’i açın ya da seçim yapmakla uğraşmayıp İngilizce yayın yapan radyo istasyonlarından birini açın.

Ne yapıyor olursanız olun, bırakın bu İngilizce ses arka planda çalsın –elbette yaptığınız işi ya da düşünmenizi engellemediği sürece. Bu yöntem de etiketleme ile aynı şekilde işlev görecek. Günlük hayatınızı sürdürürken üzerine hiç düşünmeden İngilizce öğreniyor olacaksınız.

10. İngilizce düşünün.

Bu son adım size kalmış. Eviniz hazır olduktan sonra, hedefiniz İngilizce düşünmeye başlamak olmalı. Bunu yapmak herkes için pek kolay değildir, biraz fazladan çaba göstermenizi gerektirir. Her şeyi zihninizde ana dilinize (ve ana dilinizden İngilizceye) çevirmek yerine, direk İngilizce düşünmeyi deneyin.

Eğer bu konuda sıkıntı yaşıyorsanız, günde birkaç dakika ile başlayın. Her sabah gününüzü İngilizce olarak planlamak için biraz zaman ayırın, ya da akşam gününüzün nasıl geçtiğini İngilizce düşünmeye çalışın.

Yalnızca İngilizce kullanılan alanınızda ne kadar fazla zaman geçirirseniz, İngilizce düşünmeye alışmanız o kadar kolaylaşır. Bir kez İngilizce düşünmeye başlayınca da ana dili İngilizce olan kişiler gibi konuşmaya doğru devasa bir adım atmış olursunuz.

 

Dönüşüm bitti mi? Etrafınıza bir bakın.

Neredeyse evde değil de yurt dışında, İngilizce konuşulan bir ülkedeymişsiniz gibi, değil mi?

Bu iş çok kolay olmayabilir, özellikle de başlangıçta.

Fakat eğer evinizdeki dil banyosu ortamını korumak için çaba gösterirseniz, bu yöntemin evde İngilizce öğrenmek için çok etkili bir yöntem olduğunu göreceksiniz!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close