esl-ingilizce-kelime-dagarcigini-gelistirme-good

İngilizce Kelime Dağarcığını Geliştirme Fırsatı, “Good”a Alternatif 10 Kelime

Hep “good” demekten sıkılmadın mı?

Peki, İngilizce kelime dağarcığını geliştirmek için yenilerini denemek ister misin?

Yeni vocabulary kullanmak seni daha popüler veya daha mutlu yapmayabilir…

…fakat seni daha bilgili ve zeki yapacak ayrıca konuşma becerilerini de geliştirecek bu da yeni iyi şeylere vesile olabilir.

Aşağıdaki İngilizce kelime dağarcığı listesinde “good” kelimesine 10 harika alternatif bulacaksın.

İngilizce kelime bilgisini geliştirmek isteyen bir ESL öğrencisi isen bu yazı tam senlik.

Kendi başına ileri düzeyde İngilizce kelimeler öğrenmek isteyen biri isen bu yazı senin için de.

ESL vocabulary kelime listesi arayan bir ESL öğretmeni isen bu yazı özellikle senin işine çok yarayacak.

Bu bir synonyms, eş anlamlılar listesi değil.

Aşağıdaki sunduğumuz tanımları ve örnekleri okuduktan sonra her şeyi “good” ile anlatmanın ötesine geçeceksin.

İnsanları, yerleri ve keyif aldığın deneyimlerini tasvir etmek için daha canlı ve yaratıcı yollar kullanmayı sabırsızlıkla bekliyorsan haydi bir an önce başlayalım!

İngilizce Kelime Dağarcığını Geliştirme: “Good” Yerine 10 Harika Alternatif

Cool

Sıcaklığı anlatmak için kullanılmasına ek olarak “cool” çok iyi veya şık (modaya uygun, klas) anlamına gelir. Örneğin, çok şık elbiseleri veya bir müzisyenin gerçekten çok keyif aldığın bir performansını “cool” olarak anlatabilirsin.

Biri bir teklifte bulunduğu zaman kabul ettiğini ifade etmek için de kullanılabilir. Örneğin, biri sinemaya gitmek için buluşmayı teklif ederse şöyle diyebilirsin:
“Cool! I’ll see you at 6pm”
“Harika! Saat 6’da görüşürüz.

“Awesome” gibi “cool” da gençler arasında oldukça popüler bir ifade ve bunu daha resmi konuşmalarda kullanmamalısın.

Excellent

“Excellent” bir şeyin çok iyi veya yüksek kalitede olduğunu anlatmak için kullanılır. “Good” olarak anlattığın hemen hemen her şeyi excellent olarak da tasvir edebilirsin. Arkadaşların, ailen ve iş arkadaşların ile konuşurken bir şeyin yalnızca iyi değil çok iyi olduğunu anlatmak için kullanabilirsin.

Eğer biri nasıl olduğunu “how are you” diye sorarsa “excellent” diye cevap verebilirsin. Şöyle diyebilirsin:
“Have you been to the new restaurant downtown? The food there is excellent.”
“Şehir merkezindeki yeni restorana gittin mi? Yemekler çok iyi.”

Wonderful

“Wonderful” great, harika veya çok iyi anlamına gelir. İnsanlar, deneyimler, eşyalar wonderful olabilir. Bu ifadeyi hem resmi hem de günlük ortamlarda kullanabilirsin.

Örneğin, şöyle diyebilirsin:
“The paintings at the art exhibition last night were wonderful”
“Dün gece sergideki resimler çok harikaydı.”
veya
“I think you’ll like her. She’s a wonderful person.”
“Bence onu seveceksin. Harika bir insan.”

Perfect

Perfect bir şeyin flawless, kusursuz veya bir durum için tam da ihtiyaç duyulan olduğunu anlatır.

Eğer iyi bir gün geçiriyorsan ve her şey tam olarak istediğin gibi oluyorsa bugünü “perfect day” olarak tanımlayabilirsin. Bir otel “perfect for families” “aileler için mükemmel” veya bir filmdeki aktör “perfect for the role” olabilir. Eğer biri hoşuna giden bir fikir önerirse “That’s perfect” veya “That sounds perfect” “mükemmel” diyebilirsin.

Fantastic

“Fantastic” kelimesi bir şeyin çok iyi veya exciting, heyecan verici, olduğunu anlatmak için kullanılır.   Hem resmi hem de gayri resmi durumlarda kullanılabilir. Çok coşkulu ve olumlu bir kelime bu yüzden vurgu veya ünlem ile bunu söyleyebilirsin.

Örneğin, biri Tayland’a yaptığın gezini sorarsa şöyle diyebilirsin:
“It was fantastic!”
“Şahaneydi.”

Exceptional

“Exceptional” birinin veya bir şeyin ortalamanın üstünde olduğu anlamına gelir. Bu sıfat biraz daha resmi bir tona sahip ve bir parça daha sophisticated, kültürlü, görünmek istediğinde kullanılabilecek iyi bir kelime.

Örneğin, şöyle diye bilirsin:
“I think Italy is one of the most beautiful countries in the world. The scenery is exceptional”. “Bence İtalya dünyadaki en güzel ülkelerden biri. Manzara müstesna.”

Terrific

“Terrific”, çok iyi veya harika anlamına gelir. “Good” ile aynı şekilde kullanabilirsin. Bir başka çok coşkulu sıfat bu yüzden gerçekten sadece çok hoşlandığın bir şeyi tanımlarken kullan.

Birinin fikirlerini veya performansını “terrific” olarak tanımlayabilirsin, mesala
She did a terrific job on this project”.

Unutma ki “terrific” bir araya geldiği kelimeye bağlı olarak bir şeyin çok kötü olduğunu anlatmak için de kullanılabilir. Örneğin, “terrific storm”, “korkunç fırtına” veya “terrific explosion”, “korkunç patlama” şeklinde kullanabilirsin.

Outstanding

“Outstanding” bir şeyin “stands out” hemen göze çarpan veya fark edilebilecek şekilde alternatiflerinden daha iyi, seçkin olduğunu tanımlar. “Outstanding” bir kitap, son zamanlarda okuduğun diğer kitaplardan daha iyidir veya “outstanding” bir otel, şimdiye kadar kaldığın en iyi oteldir. Bu sıfat gündelik veya resmi konuşmalarda kullanmaya uygundur.

Dikkat et, duruma bağlı olarak “outstanding”, “unpaid” anlamına da gelebilir. Eğer “outstanding” bir faturan varsa bu faturanın çok iyi olduğu değil ödenmemiş olduğu ve ödenmesi gerektiği anlamına gelir.

Pleasant

“Pleasant”, enjoyable, keyifli veya likeable, hoş, bir şeyi tasvir eder.  İnsanları, yerleri ve deneyimleri tasvir etmek için kullanılır. “Pleasant”, “outstanding”, “terrific” veya “fantastic” gibi kelimelere göre bir daha güçsüzdür ve bir şeyin hoş olduğunu ancak kesinlikle hayal edilebilecek en iyi şey olmadığını anlatmak için kullanılabilen iyi bir kelime.

Örneğin, şöyle diyebilirsin:
“We had a nice time at dinner. It was a very pleasant evening.”
“Akşam yemeğinde güzel zaman geçirdik. Çok hoş bir akşamdı.”

Awesome

Teknik olarak “awesome” awe, biraz korkuyla karışık saygı veya wonder, merak uyandıran bir şeyi tanımlar. Ancak özellikle “awesome” çok iyi veya impressive, etkileyici, insanları, deneyimleri veya yerleri anlatmak için kullanılır. Örneğin, şöyle diyebilirsin:
“I love your new watch. It looks awesome.”
“Saatini çok sevdim. Müthiş görünüyor.”

Özellikle gençler arasında çok popüler olan bir sıfattır ve resmi veya iş ile ilgili bir durumda kullanmak isteyebileceğin bir ifade değil.

İngilizce kelime dağarcığını geliştirme adına bahsettiğimiz bu kelimeleri pratik yapmayı unutma. Ayrıca FluentU sana iOS ve Android mobil uygulamaları ile tüm bu kelimeleri her an pratik yapma imkanı sunuyor, göz atmayı unutma!

 

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close