en-iyi-ingilizce-sozluk-uygulamalari

En İyi 9 İngilizce Sözlük Uygulaması ile İngilizceyi Daha Hızlı Öğren

Bilmediğin yeni bir İngilizce kelime ile karşılaştın. 

Ne yaparsın?

Nereye gidersen git yanında koca bir sözlük mü taşıyorsun?

Hayır, tabii ki bunu yapıyor olamazsın.

Kelimeyi bir yere not edebilir ve daha sonra ona sözlükten bakabilirsin.

Bir sözlük  sitesine bakmak için telefonunu da (eğer çekiyorsa!) kullanabilirsin.

Yahut da… en iyi İngilizce sözlük uygulamaları arasından birini seçip indirebilir ve ihtiyacın olduğunda kelimelerin tanımlarına bakabilirsin.

Sözlük uygulamaları oldukça uygun bir çözüm (pek çok şeyi kolayca yapmanı sağlayacaklar).

iPhone ve Android için kullanabileceğin pek çok sözlük uygulaması var.

Elbette, yalnızca bir tanesine ihtiyacın olacak.

Fakat hangisini kullanacağını nasıl seçeceksin? En iyi İngilizce sözlük uygulamaları hangileri?

En İyi İngilizce Sözlük Uygulamaları Arasından Sana Uygun Olanı Nasıl Seçeceksin?

En iyi İngilizce sözlük uygulamaları arasından hangisini seçeceğin ihtiyacın olan şeye bağlı.

Bir sözlük uygulamasından ne bekliyorsun? Aşağıdaki soruları cevaplaman karar vermene yardım edebilir:

Metroda okuyarak çok zaman geçirdiğini ve telefonunda yeteri kadar hafıza olmadığını farz edelim. Bu durumda, az yer kaplayan ve çevrimdışı seçeneği bulunan bir sözlük edinmelisin.

Ne kadar kolay olduğunu gördün mü?

Kelimelere bakmak için çok uygun olmalarının yanı sıra sözlük uygulamaları, kelime dağarcığına yenilerini ekleyebilmen için de harika bir yoldur.  Hatta bazıları kelime öğrenmene yardımcı olacak farklı özelliklere sahipler.

Dilediğin her yere götürebileceğin kendi hem iOS hem de Android cihazlar için uygulaması olan FluentU‘da yer alan eğlenceli videolu dersler ile yeni kelimeler de öğrenebilirsin.

Kullanabileceğin en iyi sözlük uygulamalarına ve bunlardan hangisinin sana en uygun olduğuna, şimdi birlikte bakalım!

Ders Çalışma Arkadaşları: İngilizce Öğrenenler için En İyi 9 İngilizce Sözlük Uygulaması  

  1. Vocabulary.com

Fiyatı: $2.99
İndir: iOS, Android

en iyi ingilizce sozluk uygulamalariVocabulary.com, İngilizce – İngilizce sözlük arayanlar için mükemmel bir sözlük uygulaması çünkü kolay anlaşılabilen tanımlara sahip. Site ” en sevdiğin öğretmenin sana onu açıklıyormuş gibi” olduğunu söylüyor. Her bir tanım kelimenin hangi anlamlara geldiğine ve ne zaman (nasıl) kullanacağına dair açıklamalara sahip.

Vocabulary.com yalnızca bir sözlük değil – aynı zamanda bir kelime dağarcığı geliştirme uygulaması. Uygulamayı kendi öğrenme şekline göre özelleştirilebilirsin (sana uygun hale getirilebilirsin). Senin ve diğer milyonlarca kullanıcının geçmiş soruları nasıl cevapladığını esas alarak çeşitli kelime soruları sunuyor. Hatta puan kazanmanı sağlayarak bunu bir oyuna dönüştürüyor.

  1. Dictionary.com

Fiyat: Ücretsiz (premium seçenekleri ile)
İndir: iPhone, iPad, Android
en iyi ingilizce sozluk uygulamalari

Güzel görünen, muntazam bir sözlük uygulaması arıyorsan Dictionary.com tam senlik! Bu uygulamanın kullanımı kolay, çevrim dışı çalışabilir ve eğer bir kelime listesi oluşturuyorsan (ya da sadece nasıl söylendiğini beğendiysen!) kelimeleri kaydetmene imkan tanıyor.

Dictionoary.com uygulaması günün kelimesi özelliğine sahip. Anlaşılması kolay biçimde yazılmış kelimeler (ve kelimelerin nereden geldiği) hakkında oldukça ilginç blog yazıları da sunmakta. Bu uygulamadan öğreneceğin çok şey var!

  1. English Dictionary – Offline

Fiyat: Ücretsiz
İndir: Android

en iyi ingilizce sözlük uygulamaları

Bu uygulama diğerleri kadar modern bir görünüme sahip değil fakat Android kullanıcıları için çok kullanışlı bir araç. Tabii ki kelime tanımlarına sahip – ve isminden de anlaşıldığı gibi tüm bunlar, çevrim dışı kullanılabilir durumda. Fakat bu uygulamayı İngilizce öğrenenler için harika bir uygulama yapan başka birkaç seçenek daha var.

Bu sözlükte flaş kart oluşturabilir ve her ne zaman ihtiyacın olursa onları çalışabilirsin. Dil bilgisi dersleri listesine göz atabilir ve örnek cümleleri dinleyebilirsin. Kelime bilgini ölçen Adam Asmaca oyunu benzeri “Hang On, Man” oynayabilirsin.

Bu uygulamada, kelimelerin American ve British English yazım biçimleri var. Bu yüzden eğer bir British English sözlüğü arıyorsan tam aradığın.

  1. Merriam-Webster

Fiyat: Ücretsiz
İndir: iOS, Android
en iyi ingilizce sozluk uygulamalari
Nasıl yazacağını bilemediğin için bir kelimeyi bulmakta hiç zorluk yaşadın mı? Artık sorun değil; Merriam-Webster kelimeleri söyleyerek aramana imkan sağlıyor! Bu muhteşem özellik, anlamadığın bir kelimeyi duyduğunda çok işine yarayacak. Nasıl yazıldığından emin olmasan bile onu sözlükte arayabilirsin.

Merriam-Webster çok tanınmış bir sözlük ve yüksek kalitede tanımlara sahip – tüm bunlar çevrim dışı kullanılabilir durumda. Sık kullanılanları kaydetmene, günün kelimesini öğrenmene ve yaptığın son aramaları takip edebilmene imkan sağlar.

  1. Google Translate

Fiyat: Ücretsiz
İndir: iOS, Android
en iyi ingilizce sozluk uygulamalari
Google Translate kullandığın diğer sözlükler gibi olmayabilir fakat çok yararlı bir araç. Bir cümlede hangi kelimeyi kullanacağını öğrenmen gerektiğinde çok işine yarayacak. İngilizce Türkçe sözlük arayanların imdadına yetişecek. Kelimelerin yanı sıra cümleleri de İngilizce Türkçe çeviri yapabildiğinden ihtiyacına cevap verebilir.

Bu uygulama sesi yazıya çevirmeyi de destekler. Bu, İngilizce (veya başka bir dilde) söylediğin bir şeyi, metin halinde karşında görebileceğin anlamına geliyor. Google Translate’in bir başka harika özelliği de resim çevirisidir: Eğer İngilizce bir simge görürsen ve ne anlama geldiğini bilmiyorsan, onu kamerana göstermen yeterli. Google Translate, ne anlama geldiğini sana söyleyecek! Şimdilik bu özellik sadece birkaç dilde geçerli fakat Google yenilerini eklemek için daima çalışıyor.

  1. Concise English Dictionary and Thesaurus

Fiyatı: $0.99
İndir: iOS

en iyi ingilizce sozluk uygulamalari

“Concise” kelimesi “kısa ve konunu özü, esası” anlamına geliyor. Bu sözlük tam da bu. Eğer çoğu tanımı okumak sana zor geliyorsa aradığın bu uygulama olabilir. Kısa ve anlaşılması kolay tanımlara sahip.

Aradığın kelimeye anlamca yakın veya zıt kelimeleri gösteren bir eşanlamlılar sözlüğünü de içeriyor.  Daha fazla bilgi edinebileceğin kaynaklara da sahip. Yani “diesel” kelimesini hem arayabilir hem de “Rudolf Diesel”in kim olduğunu görebilirsin.

Bu uygulamadaki eşanlamlılar sözlüğü ile birlikte kullanmak için harika bir kaynak Visual Thesaurus.  Visiual Thesaurus, yazmana ve ilgili kelimeleri görmek için üstlerine tıklayabileceğin etkileşimli bir araçtır.  Bir kelimenin tam anlamını kavramak ve bir cümlede kullanmak amacıyla doğru kelimeyi seçebilmen adına çok faydalıdır.

  1. Urban Dictionary

Fiyat: Ücretsiz
İndir: iOS, Android
en iyi ingilizce sozluk uygulamalari
Sokakta duyduğun her kelimeyi sözlükte bulamayabilirsin. Bazen insanlar uydurma kelimeler kullanabilir. Bazen insanlar, arkadaşlarıyla konuşurken kelimelere farklı anlamlar yükleyebilirler. Buna İngilizcede “slang” yani “argo” denir. Urban Dictionary bu argo kelimeleri açıklayan bir sözlüktür.

Sana sadece bir tane sözlük uygulamasına ihtiyacın olacağını söyledim ama Urban Dictionary istisna (farklı). Bu uygulama, normal sözlüğüne eşlik edebilecek sahip olman gereken ikinci bir harika sözlük.

Urban Dictionary, kelimelerin normal (argo olmayan) tanımlarına da sahip fakat bunlar komik bir şekilde sunuluyor. Örneğin, normal bir sözlük, “car” kelimesini insanların sürdüğü araç şeklinde tanımlar. Oysa ki Urban Dictionary, sana “erkeğin en iyi yol arkadaşı” olarak tanımlayacak. Bu uygulama, İngilizcenin sahip olduğu mizah anlayışını ve kültürü anlamak isteyen ileri seviyede İngilizce eğitimi alanlar için çok işe yarayacaktır.

Urban Dictionary kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Bu kaba bir dil ve kimi zaman yüz kızartıcı tanımlar içerebileceği anlamına geliyor. Yani, kullanırken dikkatli ol! Eğer yüz kızartıcı (kaba) kısımlarından uzak durabilirsen bu uygulama, gündelik hayatta, sokakta kullanılan kelimeleri anlaman için mükemmel.

  1. Wolfram Words Reference App

Fiyatı: $0.99
İndir: iOS

en iyi ingilizce sozluk uygulamalari

Wolfram biraz göz korkutucu gelebilir – daha ileri seviyedeki sözlük türlerinden. Fakat bu uygulama, kelimelerin tanımlarından daha fazlasına sahip. Eğer ileri seviye bir İngilizce öğrencisi isen bunu oldukça faydalı bulacaksın.

Diğerlerinde olduğu gibi uygulama bir kelimenin tanımını bulmanı sağlıyor. Fakat aynı zamanda nasıl kullanacağını, nereden geldiğini ve ilk ne zaman kullanıldığını da aktarıyor. Meşhur kitaplarda ve filmlerde kullanılan kelimeleri bulabilirsin ve ne kadar sık kullanıldıklarını görebilirsin.  Scrabble oynarken Wolfram’dan destek alabilirsin. Hatta görme engelliler alfabesine (Braille – görme engellilerin kullanması için düzenlenmiş yazılı dil) çevirebilirsin.

9. Sesli Sözlük

Fiyatı: Ücretsiz
İndir: iOS, Android

en iyi ingilizce sozluk uygulamalariİngilizce Türkçe sözlük veya Türkçe İngilizce sözlük arayanların ilk aklına gelen seslisozluk.net‘in mobil cihazlar için geliştirdiği uygulama. İngilizce kelimelerin Türkçe anlamlarını bulmanın dışında adından da anlaşılacağı üzere İngilizce kelimelerin Amerikan, İngiliz ve Avustralya İngilizcesine göre okunuşlarını da dinleyebilirsin.

Kelimelerin Türkçe karşılıklarının yanı sıra cümle içinde kullanımlarını ve bu örnek cümlelerin İngilizce Türkçe çevirilerini sunuyor. Kelimelerin okunuşlarını, kökenlerini, eş anlamlılarını, ilgili kelimeleri, kalıpsal, deyimsel ifadeleri ve cümleleri gösteriyor. Çevrimiçi çalışan uygulama İnternetsiz çalışmıyor. Türkçe İngilizce kelimeleri de araştırabilirsin. Kelimelerin İngilizce tanımlarını ve geçtiği yerlerden örnekler de gösteriyor.

Genelde İngilizce İngilizce sözlüklerin kullanılması tavsiye edilir ancak yeni başlayanlar ve orta düzey kullanıcılar sıkıştıklarında Sesli Sözlük uygulamasından yararlanabilirler.

 

Peki, yeni favori sözlük uygulamanı buldun mu?

Bu en iyi İngilizce sözlük uygulamalarından birini indir ve dene.

Bundan böyle, yeni bir kelimenin anlamını hemen bulacaksın… hepsi cebinin içinde!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close