en-iyi-amerikan-dizileri

İleri Seviyede İngilizce Öğrenenler için En İyi Amerikan Dizileri: Bu 8 Dizi Bağımlılık Yapacak!

Aşağıdakilerden hangisi kulağa daha heyecan verici geliyor:

(1) Geceleri öğrencilerinin ödevlerini okuyan ve hafta sonları futbol oynamayı seven bir lise fen bilimleri öğretmeninin hayatı mı,

(2) Kanser tedavisini karşılamak için yasa dışı uyuşturucu üreten ve lisede kimya öğretmenliği yapan birinin hayatı mı? Ah, evet, üstelik kayın biraderi de emniyet teşkilatına bağlı olarak uyuşturucu satıcılarını bulup tutuklayan federal Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi’nde çalışıyor.

İkinci durum kulağa çok daha ilgi çekici geliyor, değil mi? Bilmeyenler için, bu hikaye en iyi Amerikan dizilerinden birinin senaryosunun belkemiği.

Çoğu insana heyecan verici, beklenmedik olayların olduğu dramlar cazip gelir.

İnsanlar özellikle kendi hayatlarında değil de, televizyonda başkalarının başına gelen dramlara bayılırlar.

İngilizce öğrenen biri olarak, bu dramatik durumların bu cazibesinden yeni kelimeler öğrenmek için, dinleme becerilerinizi geliştirmek için, Amerikan kültürünü tanımak ve akıcılığa ulaşmaya bir adım daha yaklaşmak için faydalanabilirsiniz.

Nasıl mı? Televizyon dizileriyle!

TV dizileri pek çok karakter ve çatışma içerdiğinde “dram” olarak sınıflandırılabilirler. Dramlar komik olmaya odaklanmak yerine, genellikle ciddi konulara değinir.

Dramlar herhangi bir zaman diliminde geçebilir, gerçekçi veya fantastik türde olabilirler. Pek çok dram türü olsa da, genellikle bu dizilerin hepsi ciddidir ve izlemek için yüksek bir İngilizce seviyesi gerekir.

Aşağıda en iyi Amerikan dizilerinden sekizini sizin için sıralıyoruz. Bu büyüleyici Amerikan dizileri ile televizyon dramlarından İngilizce öğrenmenin tadını çıkarmaya hemen bugün başlayabilirsiniz!

Neden İngilizceyi TV dizileriyle Öğrenmeliyiz?

Diziler bağımlılık yaparlar. Diziler çok etkileyici oldukları için bu kadar popülerler. Pek çok insan kendilerini bu iyi dizileri izlemekten alıkoyamadıkları için dizilere bağımlı olduklarını bile söylerler. Kimileri, İngilizcede binge watching denilen şekilde dizinin pek çok bölümünü tek seferde, saatler boyunca arka arkaya izler. Bir TV dizisi size ilgi çekici geldiğinde, onu daha sık izlersiniz.

Pek çok insan onları izler. Diziyle ilgili her ayrıntıyı bilen pek çok hayrana sahip küçük bütçeli TV dizilerine İngilizcede cult TV show, yani kült dizi denir. Küçük de olsa daha sadık, daha adanmış bir fanbase‘e, yani hayran kitlesine sahip olduklarından böyle özel bir isim alırlar. Pek çok kişinin sevdiği programları izlediğinizde, o programlarla ilgili daha fazla kişiyle konuşabilirsiniz.

Özel bir kelime dağarcığı kullanırlar. Bu dizilerin pek çoğu farklı dönemlerde veya durumlarda geçtiğinden, her bir dizide kullanılan kelime dağarcığı farklıdır. Bu da ilgi alanlarınıza bağlı olarak her bir diziden farklı kelimeler ve ifadeler öğrenebileceğiniz anlamına gelir. Bunlara Eski İngilizce, bilimsel terimler ve polisiye/suç terimleri de dahildir. Daha sonra bu kelimeleri gerçek hayatta da kullanabilirsiniz, örneğin eski bir İngilizce roman okurken, en yeni bilimsel keşiflerden konuşurken bunları kullanabilir veya haberleri ve siyasi raporları anlamakta bu kelimelerden faydalanabilirsiniz.

TV Dizileri ile Nasıl İngilizce Öğrenilir?

Bir Amerikan dizisini yalnızca izlemek, biraz İngilizce öğrenmek için daima temel bir yol olmuştur. Fakat bu dizilerden en iyi şekilde faydalanmanızı sağlayacak başka yollar var. İşte size başlangıçta yardımcı olacak üç fikir:

Bir aile ağacı hazırlayın

Yabancı dizilerden İngilizce öğrenmenin bir yolu, dizideki karakterlerin birer “aile ağacını” çıkartmaktır. Aile ağacı, İngilizcedeki adıyla “family tree,” insanlar arasındaki akrabalık ilişkilerini gösteren bir diyagramdır. Örneğin,  burada “The Simpsons” dizisi için çıkarılan basit bit aile ağacı var. Eğer bir kişi diğer bir kişiyle evliyse, aralarına iki karakteri birleştiren yatay bir çizgi çekip üzerine bir kalp çizebilirsiniz. Kuşakları ayırmak içinse çocukların isimleri ebeveynlerinin isimlerinin altında yer almalı.

Ancak bu durumda, biz dizideki karakterlerin ilişkilerini göstermek istiyoruz. Bütün bu İngilizce TV dizilerinde karakterlerin bütün aileleri görünmüyor. Bu yüzden siz iş ilişkilerini (patron, çalışma arkadaşları, birimler, vb.), kimlerin dost, kimlerin düşman olduğunu veya önemli bulduğunuz başka bağlantıları gösteren bir ağaç da çizebilirsiniz.

Örneğin, “Game of Thrones” dizisinde takip edilecek tonlarca karakter ve aile bağı var. Bu dizi bu yöntemi kullanmak için en iyi Amerikan dizilerinden biri. Bunları not alarak açık ve net bir tabloda/diyagramda göstermek diziyi anlamayı da kolaylaştırırken bir yandan da ayrıntılara daha fazla dikkat etmenizi sağlayacaktır.

Daha fazla bölüm izledikçe, şemanıza daha karakterlerle ilgili ayrıntılar bile ekleyebilirsiniz. Bunlar görsel özellikler (örneğin, gözlüklü, mavi gözlü), karakter özellikleri (örneğin, utangaç, güçlü) veya karakterle ilgili başka ayrıntılar olabilir.

Hayran teorilerini okuyun

Yabancı dizilerle İngilizce öğrenmenin ikinci yolu, internette hayranların teorilerini (İngilizcesi fan theories) okumaktır. Hayran teorileri dizilerin ilerleyen bölümlerinde ne olacağına dair yürütülen tahminlerdir. Bu fikirler dizilerin hayranları (fans) tarafından çevirimiçi topluluklarda yazılır. Dizilerdeki küçük ipuçlarına bakıp sonraki bölümlerde neler olacağını tahmin etmeye çalışırlar. Özellikle Amerikan dizilerinin hayranları bu tür ortamlarda oldukça etkindirler.

Hayran teorilerini okumak yalnızca diziler hakkında değil, dizinin diğer hayranları hakkında da bir şeyler öğrenmek için harika bir yoldur. Bu teorilere Google’da “[TV dizisinin ismi] fan theory,” yazarak veya Tumblr’da dizinizin veya bir karakterin ismini aratarak ulaşabilirsiniz. Bir dizi ne kadar karmaşık ve popülerse, okuyabileceğiniz bir o kadar fazla teori olacaktır.

Dizinin en yeni bölümleri izledikten sonra, siz de kendi hayran teorinizi üretmek için kendinize meydan okuyabilirsiniz!

Röportajları izleyin

Son olarak, dizi ve oyuncuları hakkında daha fazla bilgi edinmek için kamera arkası çekimlerini ve oyuncularla yapılan röportajları izleyebilirsiniz. Pek çok talk-şov programı da oyuncuları konuk eder, arama motoruna “[Oyuncu/dizi ismi] interview” yazarak bu programların ve röportajların tadını çıkartabilirsiniz.

Bu röportajların çoğu dizideki karakterlerin kişilikleri veya yönetmenlerin sette gizledikleri küçük şeylerle ilgili ayrıntıya girer. Bu bilgileri aile ağacınızda ya da çizdiğiniz şemada kullanabilir, dizi hakkında seyircilerin kaçırmak istemeyeceği eğlenceli gerçekleri ve sırları da not edebilirsiniz.

Bu yeni fikirleri kullanmak ve duyduğunuz yeni kelimeleri ve söz öbeklerini not edip sözlükten anlamlarına bakmak izlediğiniz Amerikan dizilerinden en iyi şekilde faydalanmanıza yardımcı olacaktır.

İzlemeye Bayılacağınız İngilizce Diziler: En İyi 8 Amerikan Dizisi

Aşağıda, pratik yapmaya başlamak için hemen şimdi izleyebileceğiniz sekiz farklı drama göreceksiniz. Pek çok farklı türden dizi seçeneğiniz var, bu yüzden en çok seveceğinizi düşündüğünüz diziyi seçin. Dram türündeki çoğu dizi, ciddi konuları ve içeriklerinden dolayı yetişkinlere hitap eder, ancak kimi dizilerin yaş sınırı diğerlerine göre daha düşüktür.

Bilim Kurgu Türünde ve Fantastik Türden Amerikan Dizileri

1. “Firefly” (2002 – 2003)

en-iyi-amerikan-dizileri

“Firefly” kült bir klasik sayılan kısa bir bilim kurgu dizisi; kült sayılıyor çünkü kısa bir dizi olmasına karşın pek çok hayranı var. Dizi çekimleri bitmeden dizinin yayın anlaşması iptal edildiğinden, dizinin sonunu “Serenity” filminde izleyebilirsiniz. Bu dizi klasik western ve bilim kurgu etkilerini bir araya getiriyor ve bir yük gemisinin tayfasının maceralarını ele alıyor.

Bu diziyi izlerken, genetikle ilgili kelimeler dahil olmak üzere pek çok bilimsel terim öğrenebilirsiniz. Örneğin dizide, insanların teknolojiyi kullanarak içerisinde hayvan ve insan üretip yetiştirebileceği kuvözler olarak tanımlanabilecek, “yapay kuluçka makineleri” anlamına gelen “artificial incubators” terimini duyacaksınız.

Bu dizinin izleyici yaşı 13+ olarak belirlenmiş ve diziyi Hulu veya Amazon üzerinden çevrimiçi olarak izleyebilirsiniz.

2. “Game of Thrones” (2011 – günümüz)

en-iyi-amerikan-dizileri

“Game of Thrones” günümüzün en popüler dizilerinden biri ve bu dizi George R. R. Martin tarafından yazılan kitaplardan uyarlanmış. Dizi, Westeros ve Essos adlı fantastik dünyalarda geçiyor. Hem kılıç hem de büyü kullanarak hükümdar olmak için savaşan farklı insanların dramını ele alıyor.

HBO’da yayınlanan bu dizi yetişkinlere yönelik bir dizi ve 18 yaşın altındakiler için uygun değil. Hikaye Karanlık Çağ’dakine (MS 500-1500) benzer fantastik bir dünyada geçtiğinden, dizide Eski İngilizce kullanılıyor. Diziyi izlerken, o dünyada kılıç yapımında kullanılan en sağlam maddenin adı olan “valyrian steel” (“valyriyan çeliği”) gibi pek çok fantastik terim de duyacaksınız.

“Game of Thrones,” HBO Go üzerinden çevrim içi olarak izlenebilir.

Suç ve Gizem Türündeki Diziler

3. “Nikita” (2010 – 2013)

en-iyi-amerikan-dizileri

“Nikita,” eskiden adına çalıştığı insanlardan intikam almaya çalışan, ajan ve suikastçı bir kadınla ilgili. Bu dizi aksiyonla ve romantik ilişkilerle dolu, bu da diziyi izlemeyi oldukça heyecanlı kılıyor.

Dizi daha çok yetişkin izleyicilere yönelik ancak 13 yaş ve üzeri diziyi izleyebilir. Dizide, hükumetler tarafından ajan kullanılmasını ifade eden “espionage” kelimesi gibi devlet yönetimi ve ajanlarla ilgili kelimeler ve söz öbekleri geçiyor.

“Nikita”yı Amazon Prime üzerinden çevrim içi olarak izleyebilirsiniz.

4. “Dexter” (2006 – 2013)

 

Dexter suçları hem çözen hem de işleyen keskin zekalı bir adam. Dizi katilleri yakalamakla ilgili olsa da, dizinin esas karakteri de gizli bir katil, bu da hikayeyi çok daha etkileyici kılıyor.

Dizide çok fazla şiddet var çünkü dizi polisin işleri ve suçlarla ilgili. Bu dizi size adalet sistemiyle ilgili terimleri öğretmenin yanı sıra tıbbi terimleri ve polisiye terimleri de öğretebilir. Örneğin dizide “suç mahali” anlamına gelen “crime scene” sözünü veya “bir şeyi parçalarına ayırmak” anlamına gelen “dismember” kelimesini duyacaksınız.

“Dexter”ı Netflix, Hulu veya Amazon Prime üzerinden izleyebilirsiniz.

Siyasi ve Yasal Diziler

5. “House of Cards” (2013 – günümüz)

en-iyi-amerikan-dizileri

“House of Cards,” geçmişte kendisine vadedilen bir işe atanmayan bir siyasetçinin intikam hikayesi. Dizi hala sürüyor ve ABD’deki en popüler dizilerden biri.

Yetişkin seyircilere uygun olan bu dizinin siyasetle ilgili karmaşık bir hikayesi var. Bu diziden, Amerika’da diğer ülkelerle olan ilişkilerin yürütülmesinden sorumlu kişi olan “Dışişleri Bakanı” anlamına gelen “Secretary of State” gibi devlet yönetimiyle ilgili söz öbekleri ve kelimeler öğrenebilirsiniz.

“House of Cards”ı Netflix veya Amazon Prime üzerinden izleyebilirsiniz.

6. “Suits” (2011 – günümüz)

en-iyi-amerikan-dizileri

“Suits,” kurumsal avukat olarak çalışan Harvey Specter ve Mike Ross’un hayatları etrafında dönüyor – Ross kendisi aslında avukat olmasa da. Dizi bu karakterlerin işleriyle (hukuki vakalar), ilişkileri ve özel hayatlarıyla ilgili.

Diziyi izlerken, “görgü tanığı” anlamına gelen “witness” ve “miras belgesi” anlamına gelen “will and testament” gibi çeşitli yasal terimler duyacaksınız. İşlediği hukuki vakalar (iki taraf arasında, mahkemede avukatlarca çözülen sorunlar) ciddi olduğu ve şiddet içerebileceği için bu dizi de yalnızca yetişkinlere uygun olarak nitelendirilmiştir.

“Suits” dizisini USA Network üzerinden izleyebilirsiniz.

Gerilim Dizileri

7. “Breaking Bad” (2008 – 2013)

en-iyi-amerikan-dizileri

“Breaking Bad,” lisede kimya öğretmeni olan ve bir gün kanser olduğunu öğrenen Walter White ile ilgili. Walter kanser tedavisini karşılayabilmek için eski bir öğrencisiyle birlikte uyuşturucu yapıp satmaya karar veriyor.

Dizide drug rings (uyuşturucu şebekeleri, yani uyuşturucu yapan, satan ve satın alan kişiler), suç ve zorlu bir hastalıkla mücadele var. Bu dizi yirminin üzerinde televizyon ödülü kazandı. Gerçekten de izleyebileceğiniz en iyi Amerikan dizileri arasında. Yetişkin izleyicilere yönelik olan bu dizi yoluyla hem bilimsel terimler hem de modern Amerikan argosunu öğrenebilirsiniz.

“Breaking Bad” dizisini Netflix veya Amazon Prime üzerinden çevrim içi olarak izleyebilirsiniz.

8. “Revenge” (2011 – 2015)

en-iyi-amerikan-dizileri

“Revenge” dizisi, Emily Thorne adında, çocukluğunda ailesine zarar veren insanları bulup onlardan intikam almak isteyen ve bunun için Hamptons’a taşınan bir kadının hikayesini anlatıyor. Emily geçmişle ilgili bilgi edinmek için buradaki aileleri araştırıyor ve bu sırada yeni arkadaşlar ve düşmanlar da ediniyor.

Bu dizi 15 yaş ve üzerine uygun ve dizide günlük çağdaş İngilizcenin yanı sıra resmi, yahut elit (varlıklı veya çok başarılı insanlara özgü) denilebilecek bir İngilizce seviyesi kullanılıyor – dizide “Couture” gibi marka isimleri çokça geçiyor.

“Revenge” dizisini ABC, Hulu, Netflix veya Amazon Prime üzerinden izleyebilirsiniz.

Biz sizin için en iyi Amerikan dizilerden yalnızca birkaçını tanıttık, izleyerek İngilizce öğrenebileceğiniz daha pek çok harika dizi var. Başlangıç için elinizde pek çok dizi olduğuna göre, biraz mısır patlatıp bölümleri arka arkaya izlemeye başlayabilirsiniz. Yukarıdaki dizilerden birini seçin ve kağıt kalemizi yanınızda bulundurmayı da sakın unutmayın!


Christine McGahhey şu anda Güney Kore’de yaşamakta olan ve yıllarca gönüllü olarak öğrencilere ve yetişkinlere İngilizce öğreten Amerikalı bir yazar.

 

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close