e-kitap-okuyucu-ile-ingilizce-ogren

E-kitap Okuyucun ile İngilizce Öğren: Kindle’ını İngilizce Öğrenme Aracına Dönüştürmenin Yolları

Süper güçlerin olsun ister miydin?

Kimileri görünmez olabilmeyi diler.

Kimileri X-ışını görüşüne sahip olmayı ister, kimileriyse uçabilmeyi.

E-kitap okuyucu ile İngilizce öğrenmek bir süper güç sayılır mı? Ne dersin?

Çünkü yukarıdaki seçenekler arasından sana sunabileceğimiz tek süper güç bu—İngilizce okuma becerilerini bir sonraki seviyeye taşıyacak süper bir araç.

E-kitap okuyucun ile İngilizce öğrenmeni sağlayabiliriz. Kindle marka e-kitap okuyucunun özelliklerinden –kelime dağarcığı oluşturma araçlarından, sesli kaynaklarından ve kitap paylaşma gibi daha pek çok özelliğinden- faydalanarak, okuma becerilerini inanılmaz yerlere taşıyabilirsin.

Haydi, pelerinini tak ve Kindle’ında seni bekleyen gizli okuma güçlerinin dünyasını keşfe dal.

Neden Kindle’la İngilizce Öğrenelim?

Okuduğun ister bir e-kitap olsun isterse geleneksel bir kitap, İngilizce kitap okumak bu dili öğrenmekte olanlar için önemli bir alıştırmadır. Ancak, Kindle e-kitap okuyucudaki kitapların belli başlı bazı avantajları var:

Dahası, Kindle tüm kitaplarını bir arada tutar. Koltuğundan kalkmadan bir kitaptan diğerine geçebilirsin. Kazandığın bu fazladan zamanı daha fazla okumaya ve öğrenmeye harcayabilirsin.

  • Sürekli öğrenim: E-kitap okuyucuna kaç tane kitap indirirsen indir, Kindle’ın asla ağırlaşmaz. Yani, kitaplarını gittiğin her yere götürebilirsin. Ayrıca, istediğin zaman o anki ruh haline göre bir kitap seçebilir, arkadaşlarınla buluşmaya giderken, otobüste ya da metroda kitabın ilk bölümünü okumaya başlayabilirsin.

Dijital kitapların sağladığı kolaylık, daha fazla İngilizce okuma alıştırması yapmana yarayacaktır, daha fazla okuyarak da İngilizcede akıcılığa daha çabuk ulaşırsın.

Kindle’ını İngilizce Öğrenme Aracına Dönüştürmenin Yolları

1. Kelime Dağarcığı oluşturucu (Vocabulary Builder) özelliklerini kullan

Kitap içi sözlük (built-in dictionary) ile Kindle’da yeni kelimelerin anlamlarına hızlıca ve kolayca bakabilirsin. Okuduğun yazıda anlamını bilmediğin bir kelimeye rastladığında, sadece üzerine basıp beklemen yeterli, kelimeyi açıklayan sözlük penceresi hemen açılacaktır. Eğer sözlükte bu kelime bulunmuyorsa onun yerine çevrimiçi (internette) arama yapma seçeneğin de var.

Kindle kullanıcıları ve dil öğrencileri sözlükteki Daha Fazla Seçenek (More Options) özelliğini kullanarak hatırlamaya değer buldukları ifadeleri işaretleyebilir, kişisel bir not ekleyebilir veya veya kelimeyi bildikleri bir dile çevirebilirler. Okuduğun kitabı kapatmadan 3 boyutlu bir kelime dağarcığı oluşturma deneyimi  yaşayabilirsin!

Kindle’ın Kelime Dağarcığı Oluşturucusu (Vocabulary Builder) İngilizce öğrenmekte olanlar için diğer bir harika özellik. Kelime dağarcığı oluşturucu, kitap okurken anlamlarına baktığın kelimelerin bir listesini içerir. Eğer bir kelimenin üzerine tıklarsan, o kelimenin anlamını hatırlatacak bir pencerenin açıldığını göreceksin. Kullanım (Usage) sekmesi sana kitapta kelimeyi gördüğün cümleyi gösterir. Sonuç olarak bu özellik, anlamına baktığın kelimeleri hatırlamanı ve böylece okurken kelime dağarcığını aktif biçimde oluşturmanı sağlar.

Kelime Dağarcığı Oluşturucu, anlamına baktığın kelimeler konusunda kendini test etmene izin veren bir Bilgi Kartları (Flashcards) seçeneği de sunar. Kendi kelimelerini örnek cümleler içinde görür ve kartın diğer tarafında bulunan kelime anlamını tahmin etmeye çalışırsın. Bu alıştırma İngilizce okuma becerini aktif kelime ezberleme egzersizine dönüştürmeni sağlayacaktır.

  • Vocabulary Builder’a, yani Kelime Dağarcığı Oluşturmaya nasıl erişilir:

Kindle’a yeniysen, Kelime Dağarcığı Oluşturucuya gitmek için, ana sayfanın sağ üst köşesindeki menüyü kullanabilirsin.

2.  Word Wise (Kelime Bilgini) ile Daha Üst Seviyede Kitaplar Oku

Kindle ile kitap okumak sadece kelime öğrenmek için faydalı değil. Kindle ayrıca kağıt baskıda okunması çok zor olabilecek kitapları okumayı da mümkün kılıyor.

Bu, okurların zor kitapları anlamasına yardımcı olması için tasarlanan Kindle’ın Word Wise özelliği sayesinde mümkün oluyor. Word Wise okuyucu hiçbir şeye tıklamaya gerek kalmadan zor veya yaygın kullanılmayan kelimelerin basit tanımlarını otomatik olarak karşına çıkartıyor. İngilizceniz ilerledikçe Word Wise ipuçlarının sayısını azaltabilirsin.

Bu özellik dil öğrenenler için neden önemli? Daha ileri seviyede İngilizce okuma anlama becerisine bir basamak taşı sağladığı için önemli. Bu, aynı İngilizce okuma konusunda sana yardımcı olan destek tekerleği gibi bir şey. Ayrıca, senin için erişilmesi imkansız seviyede olan kitaplara daha iyi odaklanacaksın – belki de yeni favori İngiliz yazarını keşfedeceksin ve okuyup öğrenmeye devam etmek için motivasyon kazanacaksın!

  • Word Wise’a, yani Kelime Bilginine nasıl erişilir:

Word Wise sekmesine ana sayfanın sağ üst köşesindeki menüden ulaşabilirsin.  Settings (Ayarlar) seçeneğine bas, Reading Options (Okuma Tercihleri) ve sonra da Language Learning’i (Dil Öğrenme) seç ve  Turn on Word Wise (Word Wise’ı aç) seçeneğine tıkla. Word Wise’ı açtığında, bu özellik sen kitap okurken sağ alt köşede görünecek. İsteğine göre sembolün üzerine tıklayarak seviyeyi ayarlayabilirsin.

Menüde Word Wise’ı bulamıyorsan, yazılımın son sürümüne sahip olduğundan ve kitabını bu cihazlardan ve Kindle okuma uygulamalarından birinde okuduğundan emin ol.

3. Okuma ve Dinleme Alıştırmanı Birleştir

Git gide daha fazla sesli Kindle kitabı çıktıkça okuma ve dinleme alıştırmalarını birleştirmek için harika bir kaynağın olacak. Dinlediğin şeyleri anlamak genellikle okumaktan daha zordur; çünkü konuşmacının hızını kontrol edemezsin, üstelik noktalama işaretleri olmadan, bir cümlenin ne zaman bitip diğerinin ne zaman başladığını da anlayamazsın.

Bunun yanı sıra, birçok dilin aksine İngilizce kelimelerin yazılışı genellikle okunuşlarından farklıdır. Yani, bilmediğin bir kelimenin yazılışını tahmin edemezsen, sözlükten anlamına da bakamazsın.

Kindle’ın Whispersync for Voice özelliği bu problemi çözüyor.  Bu özellik Kindle uygulamasında ve bazı Kindle tabletlerinde mevcut. Bir kitabı dinlerken hızlıca okumaya geçebilir ve anlamadığın kelimelere sözlükten bakmak için geri dönebilirsin.

Bu özellik sadece kelime dağarcığını genişletmeye yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda sesli kitap bileşeninden yeni kelimelerin nasıl telaffuz edildiğini öğrenmeni de sağlayacaktır.

  • Bir kitabın yazılı ve sesli versiyonları arasında nasıl geçiş yapılır

Bir Android Kindle uygulamasında kullanıcı kitap okurken ekranın sol alt köşesindeki kulaklık (heaphone) ve kitap (book) simgelerini kullanarak iki kullanım türü (örneğin, dinleme ve okuma) arasında geçiş yapabilir. Sses bileşenini Amazon’dan satın almış olduğun bir Kindle kitabını açtığında öncelikle mavi indirme okuna basıp ses dosyasını indirmen gerektiğini unutma.

iPhone kullanıcıları için bu kullanımlar arasında geçiş, IOS Kindle uygulaması ve Audible app ile yapılır.

Bu arada, eğer sesli kitap dinlemeye aşık olursan, işte sana sesli kitaplarla İngilizce öğrenme rehberi!

4. Sosyal Öğrenmeden Faydalan

Okumak asosyal bir aktivite olarak nam salmıştır; fakat bu her zaman için doğru değildir. İnsanların düzenli olarak buluşup okudukları kitapları tartıştıkları kitap kulüplerini hiç duydun mu?

Kitap kulüpleri hem yeni insanlarla tanışmanın eğlenceli bir yoludur hem de insanlar bir araya gelip hepsinin okuduğu bir kitabı tartıştığı için İngilizce konuşma ve dinleme becerilerini geliştirmene de yardımcı olurlar. E-kitap okuyucun ile İngilizce öğrenmeyi bir adım daha ileri taşımış olursun. Dahası, tartışmayı dinlemek kitabın ne kadarını anladığını görmene ve tekrar okuman gereken bölümler olup olmadığını anlamana yardımcı olur.

Neyse ki Kindle, kitap kulübü hissini yaşamanı mümkün kılıyor ve cihazınla sosyal öğrenmeyi teşvik ediyor.  Household and Family Library (Ev ve Aile Kütüphanesi) özelliğinden faydalanarak, grup okumaları için kitaplarını başkalarıyla paylaşabilirsin.

Bir sürü insanın olduğu büyük kitap kulüplerine katılmana gerek yok. Tek bir kişiyle, belki bir arkadaşınla veya belki de en iyisi İngilizce öğrenen başka biriyle  e-kitap paylaşarak bu işe başlayabilirsin. Sonra zor bölümleri birlikte tartışabilir, yeni kelimeleri karşılaştırabilir ve anlama sorularında birbirinize yardımcı olabilirsiniz. Kendini daha rahat hissedince kitap kulübü gibi daha sosyal ortamlarda da kitap okumaya başlayabilirsin.

  • Household and Family Library, yani Ev ve Aile Kütüphanesi nasıl kurulur

Sağ üst köşedeki menüden Settings’e (Ayarlar) git, sonra Household and Family Library seçeneğini bul. Bu seçeneği seçtikten sonra talimatları takip et. Kütüphaneleriniz birleştirilmeden önce öğrenme partnerin kendi Amazon hesabının bilgilerini sana vermelidir.

 

Kindle sadece bir e-kitap okuyucu değil, aynı zamanda harika bir İngilizce öğrenme aracıdır. İster kelime dağarcığını geliştiriyor ol ister daha ileri seviyede bir okur olmaya çalış, ya da sadece arkadaşınla birlikte bir kitap okuyarak eğlenmek iste, bu araç İngilizce becerilerinin gelişmesini sağlayacaktır, hem de hızlı bir biçimde! Artık e-kitap okuyucun Kindle ile İngilizce öğrenmenin yollarını bildiğine göre, kitapların dünyasında yepyeni maceralara atılabilirsin!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close