dinleyerek-ingilizce-ogrenme

Dinleyerek İngilizce Öğrenmek: Her Dil Seviyesine Uygun Dinleme Alıştırmaları

İngilizce konuşmayı düşündüğünde, aklına ilk gelen şey ne?

Kusursuz bir gramer kullanmak mı? Duruma tam olarak uyan doğru kelimeleri hatırlamak mı? Her bir kelimeyi doğru telaffuz etmek mi?

Bunların hepsi çok önemli olsa da, genel olarak söylenen şeyleri anlamak daha da önemli.

İşte bu yüzden, dinleme becerisi İngilizce öğrenirken geliştirmen gereken en temel ve en önemli becerilerden biri.

İngilizceyi dinleyerek öğrenmek, seni pek çok yönden geliştirir. Dinleme becerilerini geliştirmek için doğru kaynaklarla ve doğru şekilde pratik yaparsan, telaffuzunu da geliştirirsin. Kelime dağarcığını da zenginleştirirsin. Üstelik gramer bilgini de pekiştirip mükemmelleştirirsin.

İnan ki, dinleme becerilerin için harcadığın çabaya ve zamana değer!

Dinleme becerilerini iyileştirmenin ve geliştirmenin pek çok yolu var. Bunun için müziklerden, filmlerden, TV dizilerinden ve hatta videolardan faydalanabilirsin, fakat özellikle ses kayıtları çok amaçlı ve çok yönlü olarak kullanılabilir.

Bu gönderide sana İngilizce öğrenmek için ses kayıtlarından nasıl faydalanabileceğine dair pratik öneriler vereceğiz, hem de İngilizce seviyen ne olursa olsun.

Ses Kayıtlarıyla İngilizce Öğrenmenin Avantajları

Peki, neden ses kayıtları? Neden videolar ya da kitaplar değil? Kesinlikle faydalanabileceğin diğer araçları tamamen unut demiyoruz, fakat dinleme alıştırması açısından ses kayıtlarının birtakım benzersiz avantajları var:

 • Gözlerin ekrandan biraz uzaklaşıp dinlenmiş olur. Ses kayıt araçlarını kullanırken, video alıştırmaları yaparken ya da film izlerken yaptığın gibi uzun süre ekrana -bilgisayar ya da cep telefonu ekranına- bakmak zorunda kalmazsın. Bu günlerde etrafımız görsellerle dolu, dizüstü bilgisayarlar, tabletler, cep telefonları derken, gözlerimizin de dinlenmeye ihtiyacı var! İşte bu kaynakları bu yüzden hazırladık. Rahatla, gözlerini kapat ve dinle…
 • Ses kayıtlarını pek çok farklı formatta kolayca bulabilirsin. İnternet üzerinden ses dosyalarını indirebilir ve bunları telefonuna ya da iPod’una yükleyebilirsin. Arabanda dinlemek üzere bir sesli kitap ya da İngilizce öğrenme CD’si satın alabilirsin. Bunlar genellikle film indirmekten ya da Blu-ray disklerden daha ucuza gelir.
 • Ses kayıtlarını boş zamanlarında veya seyahat ederken kullanabilirsin. Örneğin, eğer işe ya da okula gidip gelirken toplu taşıma araçlarını kullanıyorsan, İngilizceni geliştirmek için hem sesli hem de görsel kaynakları kullanabilirsin. Ama eğer kendi kullandığın bir arabayla gidip geliyorsan, yolda öğrenmeye devam etmenin tek yolu ses kayıtları, çünkü gözlerini yolda tutman gerek!
 • Son olarak, ses kayıtları gayet eğlenceli olabilir. Radyo sohbetleri, radyo programları ve haberler sadece başlangıç. Radyo tiyatroları -hem dram hem de komedi türünde-, podcast’ler ve sesli kitaplar da emrine amade! Seçenekler sınırsız!

Ses Araçlarını Kullanmak Üzerine İpuçları

 • Ne tür bir ses aracı kullanırsan kullan, en dikkat etmen gereken şey, dinlediğin kayıtların İngilizce seviyene uygun olmaları. Eğer başlangıç seviyesindeysen, Shakespeare okumalarını ya da uluslararası finans sistemleri üzerine bir belgeseli anlamakta büyük güçlük çekersin. Cesaretin kırılır ve çok geçmeden bu tür ses kayıtlarını dinlemeyi bırakırsın. Zamanını boşa harcama; kolaydan, ağır ağır başla ve dinleme becerilerin geliştikçe bir üst seviyeye geç.

İngilizce seviyeni takip etmenin en iyi yollarından biri, FluentU ile öğrenmektir. FluentU müzik klipleri, film fragmanları, haberler ve ilham verici konuşmalar gibi gerçek dünyaya ait videoları alır ve onları kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştürür. Sesli araçların yanında kullanmak için idealdir! İşin en iyi yanı da, FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları sayesinde her an her yerde İngilizce çalışmaya zaman ayırabilirsin.

 • Dinlediğin ses kayıtlarınden keyif alman da çok önemli. Shakespeare’in soneleri ileri seviyede İngilizce pratiği için harika olabilir, ama eğer şiirden hoşlanmıyorsan, muhtemelen bunları dinlemekten pek zevk almazsın. Sevdiğin ya da ilgini çeken bir sesli kitap seç. Yeni bir radyo programını dinlemeye başla. Öğrenmekten keyif aldığın sürece yaptığın alıştırmaların faydasını görürsün.
 • Sana daha da pratik bir ipucu verelim: İngilizce dinleme pratiği yapmak için rahat kulaklıklar seç. Bunu önermemizin iki sebebi var: İlki, eğer ses kayıtlarını halka açık bir yerde dinliyorsan, başkalarına saygı duymalı ve onları da dil derslerini dinlemeye mecbur bırakmamalısın. İkincisi, uzun süre dinleme alıştırması yaptığın zamanlarda kulaklıkların uzun süre takılı kalacak, bu yüzden başının ve kulaklarının rahat ve sağlıklı olması önemli.

Aşağıda İngilizce seviyene göre seçebileceğin pek çok dinleme önerisi bulacaksın.

Unutma, bazı ses araçları daha ileri seviyedekiler için uygun olsa da, daha basit içerikler ve konular seçerek istediğin ses aracını kendi öğrenme planına adapta edebilirsin. Dinleyerek İngilizce öğrenmek için ihtiyacın olan hemen her şey burada. Detaylar aşağıda!

Dinleyerek İngilizce Öğrenmek: Her Dil Seviyesine Uygun Dinleme Alıştırmaları

Başlangıç Seviyesindekiler için Dinleme Önerileri

Sesli Genel İngilizce dersleri

Eğer İngilizce öğrenmeye yeni başlıyorsan, dinleyerek İngilizce öğrenme sürecinde CD formatında ya da internet üzerinden bulabileceğin sesli dersler senin için ideal olabilir.

Sana iyi bir dinleme temeli verecek bu derslerde ayrıca (büyük ihtimalle İngiliz ya da Amerikan aksanıyla) sözcüklerin doğru telaffuzlarını, birtakım dil bilgisi kurallarını ve belirli konularla ilgili İngilizce kelimeleri de duyabilirsin. Bu sesli dersler araba kullanırken ya da toplu taşıma araçlarında seyahat ederken dinlemek için birebir.

 • Teach Yourself tarafından hazırlanan “Complete English as a Foreign Language”. Teach Yourself, yani Kendine Öğret, ya da daha doğal bir ifadeyle Kendi Kendine Öğren serilerinde İngilizce de dahil pek çok dile giriş dersleri var. Çeşitli konuları ele alan eğlenceli ve interaktif alıştırmalar içeren bu dersler sayesinde İngilizceni pek çok farklı alanda hızlıca geliştirmeye başlayabilirsin. Sesli rehberin yanında bir de ders kitabı var, ama öğrenmeye başlamak için ikisine de sahip olman şart değil.
 • Pimsleur English’in dersleri biraz daha farklı, çünkü bu ürünler İngilizce öğrettikleri kişinin ana dilini de dikkate alıyorlar. Ne yazık ki şimdilik ana dili Türkçe olanlara özel İngilizce dersleri yok, ama başka çeşitli dillere özel dersleri var. Belki de Almanya doğumlusun ve çift dillisin, bu durumda belki ana dili Almanca olanlar için İngilizce derslerinden faydalanabilirsin. Bu sistemin mantığı, her dilin kendine özgü bazı özellikleri olması ve İngilizce öğrenirken farklı dilleri konuşan insanların farklı sorunlarla karşılaşıp farklı konuları zor bulması. Ayrıca bu sitede İngilizce dışında diller de öğrenebilirsin, bu yüzden bir göz atmaya değer. Her ders yalnızca sesli ders olarak sunuluyor. Üstelik Pimsleur’un internet sitesinden ücretsiz bir deneme dersi de alabilirsin!

Telaffuz ve Kelime Öğrenme üzerine sesli dersler

Dinleyerek İngilizce öğrenme sürecinde belirli ilgi alanlarına odaklanan sesli dersler de başlangıç seviyesindekiler için harikadır. Örneğin, eğer senin için mükemmel bir aksanla İngilizce konuşmak önemliyse, sesli bir ders buna ulaşmanın en iyi yolu olabilir. İçlerinden herhangi birini seçebileceğin çok ama çok fazla sesli ders var.

 • “English Pronunciation in Use: Elementary”. Bu kitap aslında bir ders kitabı, ama beş CD ile birlikte geliyor ve en çok kullanacağın şeyler de bu CD’ler. Bu set, İngiliz aksanıyla konuşmak isteyen başlangıç seviyesindeki öğrenciler için ideal olan harika bir kendi kendine çalışma seti.
 • “American Accent Training with 5 Audio CDs” düzgün bir Amerikan aksanıyla konuşmayı öğrenmene yardımcı olacak bir CD ve kitap seti. Bu setin bütün odağı telaffuz ve bu set sayesinde sesli ve sessizleri, diftongları -yani iki seslinin oluşturduğu sesleri- de öğreneceksin. Bu sayede bu set bitirince bir Amerikalı gibi konuşman garanti!

Çocuklar için olan sesli kitaplar

Bu sesli kitaplar başlangıç seviyesindekiler için harika, çünkü çok basitler ve kolay kelimelere odaklanıyorlar. En basit kitaplarla, çocuklar için tekerleme ve şarkılarla (İngilizcesi “nursery rhymes”), masallarla ve hatta alfabeyi öğreten sesli kitaplarla başlayabilirsin. Bu kitapları yorgunken ya da pratik yapmaya çok vaktin olmadığında dinleyebileceğin eğlenceli ve kolay sesli alıştırmalar olarak görebilirsin.

 • “Dr. Seuss’s ABC” çocukların en sevdiği yazardan, İngilizce alfabenin harflerini ve seslerini öğreten bir sesli kitap. Temel seviyede İngilizce öğrenenler için harika bir başlangıç!
 • “Treasury of Nursery Rhymes”. Lucy Cousins tarafından hazırlanan bu sesli kitap, yanında çok güzel illüstrasyonları da olsan bir kitapla birlikte sunulan bir çok bilinen çocuk şarkılarının ve tekerlemelerinin bir derlemesinden oluşuyor. İngilizcen ilerlediğinde bu kitabı kütüphanende mutlaka tutmalısın!

Orta Seviyedekiler için Dinleme Önerileri

İngilizcen orta seviyeye yükseldiğinde, ses alıştırmaları kaynakları açısından da seçeneklerin çoğalır. Kelime dağarcığın genişlemiş olur, dil bilgisi kurallarını ve kullanımlarını daha iyi anlarsın, dinleme becerilerin de artık daha iyidir.

Yine de, yukarıdaki örgün İngilizce dersleri senin için de oldukça faydalı olabilir, özellikle de telaffuz ve aksanlara odaklanan dersler.

Bunlara ek olarak, podcast’ler ve sesli kitaplar bulmalısın!

Podcast’ler

Dinleyerek İngilizce öğrenmek için bir başka harika kaynak da podcast’lerdir. Podcast’ler ücretsiz olarak ya da küçük bir ücret karşılığında üye olabileceğin, bilgisayarına, tabletine ya da telefonuna indirebileceğin günlük, haftalık ya da aylık sesli programlardır. Podcast’ler o kadar çeşitli konuları kapsar ve öyle farklı formatlarda mevcuttur ki, mutlaka ilgini çeken bir ya da birkaç program bulursun. Haberler, spor, analitik programlar, röportajlar, popüler kültür—ne ararsan podcast’lerde var!

Bazı podcast’lerin İngilizce seviyenin üzerinde olabileceği aklında olsun. Yalnızca ilginç olanları değil, aynı zamanda anlayabileceğin podcast’leri seç. Podcast bulabileceğin bazı iyi kaynaklar şunlar:

İngilizce öğrenenleri için en popüler podcast programlarından biri, Innovative Language tarafından hazırlanan EnglishClass101 . Burada sana podcast formatında İngilizce öğretecek 1,400’ün üzerinde videolu ve sesli ders mevcut. Bu podcast’lerin yanında interaktif öğrenme araçları da var, böylece konularla ilgili aktivitelerle İngilizce pratiği yapabilirsin. Üstelik buraya ücretsiz olarak üye olabilirsin!

Sesli Kitaplar

Sesli kitaplar arasından orta seviyeye uygun kelimeler ve dil bilgisi yapıları kullanan türleri dinleyebilirsin, örneğin gençlik edebiyatı veya macera türündeki kurgu kitaplar bu amaç için genellikle uygundur.

 • Audible, (çoğu ücretli, bir kısmı ücretsiz) sesli kitaplara adanmış ve çoğu Android cihazla uyumlu bir uygulama.
 • Apple iBooks’un bir bölümü de sesli kitaplara ayrılmış, ücretli ve ücretsiz seçenekleri var.
 • Şehir ve ilçe kütüphanelerinde ya da okul kütüphanelerinde de CD formatında ya da ücretsiz olarak indirebileceğin sesli kitaplar olabilir. Mutlaka bir göz atmanı öneririm!

İleri Seviyedekiler için Dinleme Önerileri

İleri seviyede İngilizce biliyor ama kendini geliştirmeye devam etmek için sesli araçlar kullanmak istiyorsan, ana dili İngilizce olanlar için yazılmış çeşitli edebiyat eserlerini ve programlarını dinleyebilirsin. Podcast’ler ve sesli kitaplar dahil, yukarıdaki önerilen hepsi de harika. Yine de, ileri seviye öğrencilerine uygun birkaç önerimiz daha olacak:

Sesli Kitaplar

Sesli kitaplar arasından en çok satan modern kitaplarının, klasik İngiliz edebiyatı eserlerinin ve hatta kurgu-dışı eserlerin sesli versiyonlarını dinleyebilirsin.

 • The New York Times Best Sellers, yani çok satan kitaplar listesi, popüler kurgu kitapları dinlemek ya da özellikle Amerika’daki son kitap trendlerini takip etmek istiyorsan sana fikir verebilir.
 • All-Time 100 Novels, Time dergisinin 1923’ten bu yana yayınlanan İngilizce romanlar arasından en iyi 100’ünü seçerek oluşturduğu bir liste. Elbette bu liste subjektif olabilir, ama sesli kitaplarını seçmen için sana harika önerilerde bulunabilir, özellikle de Amerikan klasiklerini dinlemek istiyorsan.

Radyo komedileri ve dramları

İleri seviyede İngilizce bilenler için nihai dinleme alıştırması kesinlikle radyo komedileri ve dramlarıdır. BBC Radio bu alandaki kaliteli yapımlarıyla meşhurdur.

Bu programlar aynı en sevdiğin TV dizileri gibi, ilginç senaryoları, kendinden bir şeyler bulabileceğin karakterleri ve zekice diyalogları var; tek farkları hikayeyi anlatmak için yalnızca sesleri kullanmaları. Bu açıdan, İngilizceyi yeni öğrenenler için takip etmesi zor olan bu sesli diziler, dinleme becerilerini test etmek için harika olacak!

 • “Wooden Overcoats” küçük bir adada geçen ve adanın cenaze evinin yöneticiyle yeni çalışanı etrafından dönen bir sitcom (situational comedy, yani durum komedisi). Konusu iç karartıcı gibi görünse de, bu sesli dizi oldukça zekice ve gayet komik! Bu dizi podcast formatında yayınlanıyor ve pek çok komedi ödülü adaylığı ve kazanmışlığı var.
 • “Cabin Pressure” BBC Radio 4 tarafından yayınlanan en iyi komedilerden biri ve küçük bir havayolunun maceralarını anlatıyor. Yalnızca dört ana karakteri var (ve içlerinden birini Benedict Cumberbatch seslendiriyor). Bölümlerin her biri 30 dakika uzunluğunda, bu sayede bir seferde bir ya da birkaç bölüm dinleyebilirsin.

 

Farklı türden sesli kaynakları kullanmak, İngilizce dinleme becerilerini geliştirmek ve İngilizce konuşmaları, dildeki kalıpları ve hatta farklı aksanları daha iyi anlamak için harika bir yol.

Seçtiğin sesli kaynağa bağlı olarak yeni ve heyecan verici kelimeler öğrenebilir, dil bilgisi pratiği yapabilir ve telaffuzunu geliştirebilirsin, ya da yalnızca eğlenip dinlediklerinin keyfini çıkarabilirsin.

Ses kayıtlarıyla çalışırken sabrın çok önemli olduğunu unutma, çünkü dinlemek kolay bir şey değil.

Dinleyerek İngilizce öğrenmek zor olsa da, İngilizce dinleme becerilerin yavaş yavaş gelişecek. Süreçten zevk aldığın sürece, çok geçmeden sonuçları kendin de görmeye başlayacaksın.

İyi dinlemeler!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close