dergi-ingilizce

İngilizce Öğrenme Yöntemini Değiştirecek 10 Harika Dergi

1663 yılında, Almanya’da inanılmaz bir şey oldu: Dünya, ilk dergisini gördü!

O zamandan bu yana, aklına gelebilecek hemen her konuyu ele alan dergiler ortaya çıktı, özellikle de İngilizce olarak.

Hatta bir dönem, Sir Arthur Conan Doyle (Sherlock Holmes’un yazarı) gibi meşhur yazarlar bile, başyapıtlarını—yani en iyi eserlerini— dergilerde yazdılar.

Artık dergiler öylesi muhteşem sanat eserleri yayınlıyorlar mı, ne dersin?

Peki, ya İngilizce dergilerden en sevdiğin hobinle ilgili bir şeyler okurken İngilizce öğrenmen mümkün olsaydı, nasıl olurdu?

Aslına bakarsan, dergiler günümüzde de pek çok harika yazı yayınlıyorlar—ve ilgini çeken her hobiyle ilgili bir dergi vardır.

Modayı mı seviyorsun? Tam bir film aşığı mısın? Tam sana göre dergiler var.

Yalnızca tek bir türden balığı avlamayı mı seviyorsun? Muhtemelen senin için bile bir dergi vardır.

İngilizce dergiler İngilizce öğrenmek için harikadır çünkü onları yanında her yere taşıyabilirsin, kısa yazılar ve makaleler içerirler ve genellikle anlaşılması kolay bir dilde yazılırlar.

Aslında, çoğu İngilizce derginin okuma seviyesi 6. sınıf civarındadır, bu yüzden dergiler İngilizce öğrenenler için idealdir.

Bu 10 Popüler İngilizce Dergiyle İngilizce Okumayı Öğren

İngilizce Öğrenmeye Yönelik Dergi Aktiviteleri

Dergileri yalnızca içerikleri için, keyif için okusan bile, yeni kelimeler, cümle yapıları ve yaygın kullanılan deyimler ve sözler öğrenebilirsin.

Eğer öğrenme açısından bir adım daha ileri gitmek istersen, aşağıda dergilerle yapabileceğin ve aktif bir şekilde İngilizce çalışmana yardımcı olacak birtakım aktiviteler var.

Bu aktiviteleri yüksek sesle, yazarak, bir başkasıyla tartışarak hatta kafanın içinde sessiz bir şekilde yapabilirsin.

  • Resimleri tarif et. Çoğu dergide pek çok resim olur. Birkaç resim seçip resimlerde gördüklerini sesli ya da yazılı olarak tarif etmeye çalış. Resimleri kullanarak öğrenme konusunda daha fazla fikir edinmek istersen bu yazıya bir göz atabilirsin.
  • Konuşmalar ve düşünceler ekle. Resimlerde hiç insan (ya da hayvan) var mı? Ne söyleyeceklerini hayal et.
  • Yazıları özetle. Bir yazıyı ne kadar iyi anladığını onu özetlemeye çalışarak ortaya çıkartabilirsin. Yazının neyle ilgili olduğunu bir ya da iki cümle ile anlatabilir misin? Eğer bunu yapamıyorsan, yazıyı bir daha oku ve kelimelerin bireysel anlamları yerine genel anlamı çıkartmaya odaklan.
  • Yazılar üzerine tartış. Yakın zamanda gerçekleşmiş bir olay hakkında bir yazı okuduğunda ya da ilginç bir şey okuduğunda bunu birileriyle paylaş. Bu, yazıyı ne kadar iyi anladığını ortaya çıkartmakla beraber, karşılıklı konuşma becerilerinin de pratiğini yapmanı sağlar.
  • Yazara sor. Bazen bir yazıyı okuduktan sonra aklında bazı sorular kalır. Eğer yazara herhangi bir şey sorma şansın olsaydı, ne sorardın? Konuyla ilgili başka neler bilmek isterdin? Bu soruları yazara soramasan bile, bir yere not ederek İngilizce düşünme ve soru cümlesi kurma pratiği yapmış olursun.

Öğrenmeye En Uygun İngilizce Dergileri Bulmak

Artık dergilerden nasıl faydalanacağını öğrendiğine göre, sıra bir (ya da birkaç!) dergi seçmeye geldi. Bu dergilerin çoğu basılı halde de bulunabiliyor, Android ve iOS uygulama mağazalarında da. Hatta üye olmaya karar vermeden önce bazı dergilerin yazılarını internet üzerinden okuma şansın da var.

Eğer bu dergilerden herhangi birine üye olmaya karar verirsen, bunu internet siteleri üzerinden yapabilir ya da Amazon’un dergi bölümünü ziyaret ederek hepsini bir yerde görebilir ve hatta bazen bazı indirimler de alabilirsin.

Aşağıdaki dergilerden bazılarını Magazine Line sitesinde de indirimli fiyatlarla bulabilirsin. Bu site de konu kategorilerine ayrılmış İngilizce dergilere göz atmak için harika bir yerdir. Hatta bu site üzerinde bazı dergilerde üniversite öğrencileri için daha da büyük indirimler oluyor. Eğer sen de öğrenciysen, Ana sayfanın en altında da bağlantısını görebileceğin “Student and Educator Rates” (Öğrenci ve Eğitimci Fiyatları) sayfasına mutlaka göz at.

İngilizce Öğrenmek için 10 Şahane Dergi

1. Mental Floss

dergi-ingilizce

Hitap ettiği ilgi alanları: İlginç bilgiler, genel kültür.

İçinde neler bulacaksın: Uzay nasıl kokar? Kedi mamaları neden fare aromalı değildir?

Eğer kendine sık sık bu tür sorular soran biriysen, Mental Floss‘a bayılacaksın. Her sayıda birer lokmalık (yani kısa birer bölüm) gereksiz bilgiler köşesi ve hakikaten çok ilginç gerçeklerle ilgili başkalarıyla paylaşmak isteyeceğin cinsten kısa yazılar var. Derginin yazı dili gayet eğlenceli ve samimi, bu yüzden nispeten zor sorulara verilen cevapları anlaman kolay olacak.

Derginin basılı versiyonunun yayını 2016 yılında durmuş olsa da, Mental Floss‘u çevrimiçi olarak hala okuyabilirsin (bunun için yukarıdaki bağlantıya tıklaman yeterli).

2. Fast Company

Hitap ettiği ilgi alanları: İş ve ticaret dünyası ve başarılı şirketlerin çalışma biçimleri.

İçinde neler bulacaksın: Fast Company benzerlerine göre daha kolay okunabilir türden bir iş dünyası dergisi. İçinde yeni ve ilgi çekici şirketlerle ilgili genel haberlerin yanı sıra başarılı insanlarla yapılan pek çok röportaj ve onlar hakkında hazırlanan özel bölümler var. Bu dergide kullanılan dil ve yazın seviyesi diğer dergilere nazaran biraz daha zor ve yüksek, bu yüzden bu dergiye abone olmadan önce yazıları anlayıp anlamayacağını görmek için birkaçını okumayı dene.

3. Reader’s Digest

Hitap ettiği ilgi alanları: İnsanlarla ilgili ilham verici hikayeler.

İçinde neler bulacaksın: Reader’s Digest adının çağrıştırabileceği gibi kitaplarla ya da okumakla ilgili değil. Bu dergi, insanlarla ilgili. Bu dergide anekdotlar, yani insanların başlarına gelen şeylerle ilgili kısa, kişisel yazılar bulacaksın. Dergide ayrıca ünlülerin komik anlarından ilham verici kişisel hikayelere, esprilere, fıkralara ve makalelere kadar basit bir dille yazılmış pek çok farklı hikaye de var.

4. Cricket ve Cicada

Hitap ettiği ilgi alanları: Seçkin edebiyat eserleri ve kısa hikayeler.

İçinde neler bulacaksın: Cricket ve Cicada gençlere yönelik hazırlanan edebiyat dergileri. Her sayıda harika kısa hikayeler ve şiirler ve çok güzel illüstrasyonlar var. Bu dergiler teknik olarak çocuk dergisi sayılmasalar da, İngilizce öğrenmek için ideal dergiler çünkü içlerinde yazın kalitesi iyi eserler var ve bu eserlerde kullanılan bazı zor kelimelerin de tanımları derginin içinde veriliyor.

5. TIME ve TIME For Kids

Hitap ettiği ilgi alanları: Ustaca yazılmış haber yazıları ve güncel olaylar

İçinde neler bulacaksın: TIME dünyanın en çok tanınan dergilerinden biri. Bu dergide haberler, çok güzel fotoğraflar ve “içinde yaşadığımız dünyaya dair daha derin bir anlayış”a sahip olman için gereken her şey var. TIME çok kaliteli bir dergi ve pek çok ciddi konunun iç yüzünü aydınlatıyor. Fakat İngilizce öğrenenler için okuması biraz zor olabilir. Eğer TIME‘ı anlamakta güçlük çekiyorsan, çocuklar için hazırlanmış olan ve içeriği yine harika olmasına karşın daha basit bir şekilde yazılmış olan TIME For Kids’i (Çocuklar için TIME) deneyebilirsin.

6. People

Hitap ettiği ilgi alanları: Ünlülere dair dedikodular

İçinde neler bulacaksın: En sevdiğin ünlü bu günlerde neler yapıyor? Hollywood’da kimler boşanıyor? People dergisinde ünlülere dair aklına gelebilecek bütün dedikodular var. Bu dergi film dünyasındaki kültürü ve yıldızları tanımak için harika. Eğer dergideki ünlülerden bazılarını tanımıyorsan, bu dergi pek ilgini çekmeyebilir. Bu dergiyi denemeden önce ünlülerin hayatlarına dair biraz araştırma yapman gerekebilir.

7. Vogue

Hitap ettiği ilgi alanları: Moda ve güzel insanlar

İçinde neler bulacaksın: Eğer modayı ve harika görünmeyi seviyorsan, Vogue hoşuna gidecektir. Dergi sanata, stile ve inanılmaz güzellikteki fotoğrafla oldukça önem veriyor, bu yüzden dergiyi okurken görselliğinden de zevk alabilirsin. Bu dergideki yazıların dili epey ağır, bu yüzden her şeyi birden okumaya çalışmak yerine tek bir makale seçip yavaş yavaş okumayı deneyebilirsin. Buradan öğreneceğin epey yeni kelime olduğundan eminiz!

8. ShortList

dergi-ingilizce

Hitap ettiği ilgi alanları: Erkekler için yazılmış kaliteli yazılar

İçinde neler bulacaksın: ShortList ücretsiz bir dergi (Eğer bu dergiye abone olursan, senden yalnızca gönderim ücreti isteyecekler!). Bu dergi, “üst sınıf” mensubu şehirli erkeklere hitap ediyor ve pek çok farklı konuyu ele alıyor. İster erkek ol, ister kadın, bu dergide ilgini çekecek bir şeyler bulabilirsin. Yazı dili sofistike fakat anlaması çok zor değil—daha fazla şey öğrenmelerine yardımcı olması için kendilerini biraz zorlamak isteyen orta seviyedeki (intermediate) İngilizce öğrencileri için ideal.

9. Sunset

Hitap ettiği ilgi alanları: Seyahat ve başka yerler hakkında bilgi edinme

İçinde neler bulacaksın: Sandalyenden bile kalkmadan yeni bir yere yolculuk et. Sunset, dünyanın farklı yerleriyle ilgili inanılmaz güzellikte resimlerle ve basit bir dille yazılmış yazılarla dolu. Bu dergide turistik yerlerde nerelerde kalınacağı ve yemek yeneceği gibi konularla ilgili ipuçları ve farklı yerlerde bulabileceğin ilginç ve eğlenceli şeylerle ilgili yazılar var.

10. Digital Photographer

learn-english-magazine

Hitap ettiği ilgi alanları: Fotoğraf makinesiyle veya telefonla fotoğraf çekme

İçinde neler bulacaksın: Canlı renkleriyle hoş bir sayfa tasarımı olan bu dergi tam anlamıyla göze hitap ediyor. İçinde harika fotoğraflar çekmek için pek çok ipucu ve kılavuz var. Üstelik bunlar gayet basit ve anlaşılması kolay bir İngilizceyle yazılmış. Sanki derginin yazarları seninle konuşuyormuş gibi hissediyorsun! Bu dergi sayesinde ilerlemiş İngilizcenle ve yeni fotoğraf becerilerinle arkadaşlarını etkileyebilirsin!

 

Bu dergiler, İngilizceni geliştirmek için faydalanabileceğin yüzlerce İngilizce dergiden yalnızca birkaçı! Yani, dergilerden İngilizce öğrenmek için bolca seçeneğin var.

Köpeklerle, golfle, dövmeli insanlarla ve daha pek çok konuyla ilgili pek çok İngilizce dergi var.

İngilizce öğrenirken eğlenmen için dergi okumak dışında harika uygulamaları kullanmaktan en sevdiğin TV dizilerini izlemeye kadar başka pek çok harika önerimiz de var.

Eğer yaptığın şeyden keyif alırsan, çok daha iyi ve hızlı öğrenirsin!

Ah, Unutmadan, Bir Şey Daha…

Eğer gerçek hayatta kullanılan gerçek İngilizceyi öğrenmek hoşuna gittiyse, FluentU uygulamasına da bir göz atmalısın. İnternet sitesinde olduğu gibi, FluentU uygulaması da İngilizceyi popüler talk-showlar, akılda kalıcı müzik videoları ve komik reklamlar aracılığıyla öğrenmeni sağlar, aynı burada görebileceğin gibi:

en iyi ingilizce uygulamalar

İzlemek istediğin her şey muhtemelen FluentU’da vardır.

FluentU, İngilizce videoları izlemeyi inanılmaz derecede kolaylaştırıyor. Nasıl mı? Videoların interaktif altyazıları var. Bu sayede, kelimelerin tanımlarını, kelimeyi anlatan bir görseli ve faydalı örnekleri görmek için kelimelerin üzerine tıklaman yetiyor.

en iyi ingilizce uygulamalar

FluentU ilgi çekici içerikleri dünyaca ünlü kişilerle öğrenmeni sağlar.

Örneğin, “brought” kelimesinin üzerine tıkladığında, şunu görürsün:

en iyi ingilizce uygulamalar

FluentU her kelimenin üzerine tıklayarak tanımlarına bakmanı sağlar.

 

Videolardaki bütün kelimeleri kısa sınavlar yoluyla da öğrenebilirsin. Öğrenmekte olduğun kelimelerle ilgili daha fazla örnek görmek için ekranı sola ya da sağa kaydırabilirsin.

en iyi ingilizce uygulamalar

Faydalı soruları ve birden fazla örneğiyle FluentU hızlı bir şekilde öğrenmene yardımcı olur. Daha fazlasını öğrenmek için tıkla.

İşin en iyi kısmı ne, biliyor musun? FluentU öğrenmekte olduğun kelimelerin hepsini hatırlar. Öğrendiğin kelimeleri baz alarak sana yeni örnekler ve videolar önerir. Bu sayede tamamen kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşarsın.

FluentU’yu internet sitesi üzerinden bilgisayarında ya da tabletinde kullanmaya başla veya, daha da iyisi, iTunes store’dan veya Google Play’den FluentU mobil uygulamasını indir.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close