cocuklarla-ingilizce-nasil-konusulur-ailecek-dil-ogrenmek-icin-6-pratik-fikir

Çocuklarla İngilizce Nasıl Konuşulur: Ailecek Dil Öğrenmek için 6 Pratik Fikir

İngilizce konuşabiliyorsan yeryüzünde yaşayan insanların %20’si ile iletişim kurabilirsin.

Bu yaklaşık 1,5 milyar insan ediyor!

Bu çok sayıda potansiyel yeni arkadaş, bağlantı ve işveren demek.

Çocuklarına neden böyle muhteşem bir iletişim fırsatı sunmuyorsun?

Çocuklara İngilizce öğretmek, onlara yetişkinliklerinde dahi yanlarında olacak bir hediye vermektir. İster ana dili İngilizce olan biri ol isterse kendin İngilizce öğrenen biri ol, çocuklarla erken yaşlarda konuşmaya başlamak oldukça mantıklıdır.

Çocuklara İngilizce konuşmayı evde öğretmenin  daha önce hiç bu kadar kolay olmadığını bilmek seni mutlu edecek. Yalnızca çocuklar için hazırlanmış eğlenceli bir dünya çevrimiçi İngilizce kaynak ve ayrıca bütün aile bireyleri için pek çok basit İngilizce öğrenme tekniği var.

İşte, bizim favorilerimizden altısı!

Çocuklarla İngilizce Nasıl Konuşulur: Ailecek Dil Öğrenmek için 6 Pratik Fikir

1. Çevrimiçi İngilizce Araçlar ile Öğrenmeyi Eğlenceli Hale Getir

Başlamanın en iyi yolu, İngilizce öğrenmeyi öyle eğlenceli hale getir ki onlara yeni bir dil öğretmeye çalıştığını fark etmesinler. Aşağıdaki çevrimiçi İngilizce araçları, eğlenceli animasyonlar, şarkılar ve hikayeler ile dikkatlerini çekecek.

PBS Kids: Kelime Oyunları

cocuklar-ile-ingilizce-nasil-konusulur

PBS Kids, çocuklara İngilizce öğretmek için en yaratıcı çevrimiçi kaynaklardan birkaçına sahip. Web sitesi anadili İngilizce olan çocuklara göre tasarlanmış fakat kelime bilgisi bölümü İngilizce öğrenenlere kelime öğretmek adına mükemmel.

Eşleştirme oyunları, etkileşimli hikayeler, kelime bulmacaları ve daha fazlası var. Pek çoğunda, “Susam Sokağı” gibi uluslararası düzeyde tanınan çocuk şovlarından senin çocuklarının da tanıyabileceği karakterler  kullanılıyor. Bu tür eğlenceli oyunlar ve etkinlikler ile çocukları öğrenmeye istekli tutmak daha kolaydır.

FluentU

cocuklarla-ingilizce-nasil-konusulurFluentU tamamen eşsiz bir program çünkü ana dilini konuşanlarca gerçekten izlenen gerçek videolar aracılığıyla İngilizce öğretiyor. FluentU, İngilizce öğrenme deneyimine dönüşen otantik İngilizceye sahip eğlenceli şarkılar, çizgi filmler, TV klipleri ve daha fazlasını sunuyor.

Her bir video etkileşimli alt yazılar ile sunuluyor. Hemen tanımını, telaffuzunu ve resmini görmek için herhangi bir kelimeye tıkla! İzlemeyi bitirdiğinde çocuğunun ve senin kelimeleri aklında tutmanıza yardım etmesi için flaş kartlar ve küçük sınavlar da var. Dilersen iOS ve Android cihazlarında da FluentU mobil uygulamasını kullanabilirsin.

Bu videolar türe ve öğrenme seviyesine göre düzenlenmiş, bu sayede ailen için faydalı olanı kolayca bulabilirsin. Örneğin, çocuklar popüler çocuk şovu “Peppa Pig!”den bu klibi çok sevecekler.

Ayrıca güzel plajlardan tur videolarından  komik TV reklamlarına kadar senin için de var.

LearnEnglish Kids

cocuklar-ile-ingilizce-nasil-konusulurBritish Council bu sitesi özellikle İngilizce öğrenen çocuklara öneriyor. Dinleme, okuma, yazma, dil bilgisi ve kelime bilgisi gibi temel dil becerilerini kapsıyor. Sen ve ailen siteyi dolaşırken eğlenecek – eğer istersen doğrudan Fun and Games bölümüne geçebilirsin.

Ek olarak, evde ailenle pratik yaparken veya birlikte seyahat ederken kullanabileceğin pek çok yazdırılabilir materyal de var.

ESL Games Plus

cocuklar-ile-ingilizce-nasil-konusulurESL Games Plus, daha büyük çocuklar ve gençler için daha zorlayıcı etkileşimli çevrimiçi videolar sunuyor.  Kelime, dil bilgisi ve telaffuz öğrenmek için pek çok ilginç oyun var. Eğer çocukların tabletle veya akıllı telefonla oyun oynamayı seviyorsa bu dijital zamanı İngilizce zamanına çevirecek mobil oyunlar dahi var.

Dil bilgisi ve cümle yapıları ile ilgili alıştırma yapmak için “sentence monkey” oyunlarından keyif alabilirler.

2. Bir Aile Rutini Oluştur

Ailende İngilizce öğrenme rutini oluştur. Gün içerisinde çocukların aç ya da uykuluyken değil de çocuklarının dikkatinin en yüksek ve birlikte çalışmanın en kolay olduğu anı seç.  Buna, her gün dört gözle bekledikleri ve kolayca fark edebilecekleri “English Time” gibi bir isim ver.

Bu birlikte İngilizce etkinlikler, dersler yaparak veya İngilizce konuşarak geçirdiğin günlük bir zaman dilimi olacak.

Genellikle daha küçük çocukların dikkat süreleri daha kısadır bu yüzden oturum başına 10 ile 15 dakika arası bir zamanla başla. Onlar büyüdükçe zamanı daha da uzat, bu sayede dikkatlerini daha iyi tutabilirsin.

Rutinine mümkün olduğunca bağlı kalmak önemli olsa da esnek olmakta sıkıntı yok.. Çoğunlukla, çocuğunuzun ruh hali ve enerji seviyesi öğrenmeye karşı olan motivasyonunu etkiler. Çocuklar yorgun, rahatsız veya dikkatleri dağılmış olduklarında çok ilgili değillerdir. Bu yüzden çocuğunun ruh halini ve enerji seviyesini bir rehber olarak kullan – bazı günler “English Time”ı erteleyebilir veya bir günlük mola verebilirsin.

3. Çocuklarını İlgilendiren İngilizce Konuları Seç

Bir çocuğu İngilizce konuşmaya karşı heveslendirmek için önceden ilgilendikleri konular arasından öğret. Çocuğunun ilgilerine dikkat ederek başla böylece hangi oyunlar, şarkılar ve etkinlikler öğrenmeye onları motive ediyor bulacaksın.

Örneğin, eğer çocuğun köpekleri seviyorsa “101 Dalmaçyalı”yı yatmadan önce ona okuyabilirsin veya bir cumartesi sabahı birlikte animasyon versiyonunu izleyebilirsin . Sonra “English Time” sırasında bark, puppy ve paws gibi kelimeleri öğretebilirsin ve çocuğunun köpeklerle ilgili kelimeleri bir cümlede kullanmasını sağla.

Çocuğunun önemsediği bir konuya odaklandığın için kolay kolay sıkılmayacaktır.

4. Aksesuarları, Jest ve Yüz İfadelerini Kullan

Çocuğunun dikkatini çekmek için aksesuarları, jestleri ve yüz ifadelerini kullan ve öğrettiğin kelimelerle ilgilenmelerini sağla.

Aksesuarlar bir çocuğun dokunabileceği ve dokunabileceği nesnelerdir. Çocuğuna mutfakta bir kaşık verirken spoon kelimesini söylersen kelime ve nesne arasında hemen bir bağlantı oluşturabilecektir. Daha küçük çocuklar eşyaları tutmaktan ve onlara dokunmaktan bir de senin hareketlerini taklit (kopya) etmekten keyif alırlar.

(El sallamak veya bir öpücük göndermek gibi) jestler, (göz kırpmak veya komik bir yüz yapmak gibi) yüz ifadeleri, eğlence unsurunu ekleyen hareket ve eylemlerdir. Eğer İngilizce hoşça kal derken elini sallar ve bir öpücük yollarsan çocuğun dikkatini çekeceksin ve kelimenin kendisini daha unutulmaz yapacaksın.

5. Dil Bilgisini Çok Kafaya Takma

Tüm diğer çocukların yaptığı gibi çocuğunu da dil bilgisini yanlış kullanırken duyarsan ne yapmalısın Her seferinde onu düzeltmeli misin?

Sana şunu söyleyebilirim ki küçük hatalar yapmasına ve yüksek sesle, özgürce kendisini ifade etmesine izin vermelisin.

Bu onu hiç düzeltmeyeceksin demek değil. Bazen yapabilirsin, hatta yapmalısın. Fakat çocuklara hatalarını göstermeye çok fazla odaklanma. Onları çok sık düzeltmek öğrenmeye olan ilgilerinin kaybolmasına ve İngilizce konuşmalarına engel olmana neden olur.

Bunun yerine, onlara öğrettiklerini unutsalar veya aynı hataları yapmaya devam etseler bile onlarlayken sabırlı olmalısın. Genelde çocuklar tekrar yaparak öğrenirler. Eğer bir kelimeyi veya dil bilgisi yapısını sık sık tekrar edersen kendileri doğru bir şekilde doğal olarak öğrenecekler.

6. Gün Boyunca İngilizce Fırsatları Kolla

Günlük hayatını devam ederken yeni kelimeleri çocuğuna göstermek için tetikte ol. Örneğin, eğer sıklıkla çocuğunu doğada yürüyüşe çıkarıyorsan dikkatlerini yol boyunca görebileceğin kuşlar, böcekler hayvanlar ve ağaçlar gibi ilginç kelimelere çekebilirsin.

Heyecan verici bir şeyler göstererek çocuğun ilgisini çekebilirsin.

“Come look, there’s a butterfly climbing on a leaf! Isn’t it beautiful?”
“Haydi gel de bak, yaprağa tırmanan bir kelebek var. Güzel değil mi?”

Insect, bug, wings, vs. gibi yeni kelimeleri tanıtma ve üzerinde daha fazla konuşma fırsatı vererek çocuğunu “What is a butterfly?” gibi bir soru sormaya yönlendirebilir.

Bu tür günlük düzenli öğrenmeler çocukların hayatlarıyla  İngilizceyi daha bağlantılı görmelerini sağlayacak. Aynı zamanda bu onların İngilizceyi pratik yapmalarına ve yeni kelimeleri rahat ve eğlenceli bir ortamda öğrenmelerine yardım edecek.

Ek olarak da İngilizceyi kendin çalışıyorsan en büyük faydası kelime dağarcığını genişletecektir.

 

Buradaki pratik fikirler ile çocuğunun ilk ve en güvendiği İngilizce öğretmeni olarak yeni görevine başlamak için tam olarak hazırsın Çocukların ile İngilizce pratik yapmaya devam et ve her gün daha akıcı ve kendilerinden emin olmalarını izle. Ayrıca hazır başlamışken eğlenmeyi de unutma!

Kolay gelsin!

 

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close