cocuklar-icin-ingilizce

Çocukların Rock Yıldızları gibi İngilizce Öğrenmeleri için 7 Eğlenceli Program

Siz çocuklar için İngilizce öğrenme programlarını araştıradurun, o da nesi?

Çocuğunuz İngilizce bir şarkı söylüyor!

Çocukların öğrendikleri yabancı dili kullandıklarını duymak harika, öyle değil mi?

Çocuğunuzun İngilizce öğrenmesini istiyorsanız, süreci ertelemeyin; ne kadar erken başlarsa, o kadar iyi.

Onun buna hazır olup olmadığından emin olamayabilirsiniz, özellikle eğer siz İngilizce öğrenme konusunda zorluk çektiyseniz.

Ya öğrenmekten yılıp hüsrana uğrarsa, ya aklı karışırsa? Ya İngilizce ona çok zor gelirse?

Çocuğunuzun bu dili öğrenmesini istiyorsunuz, ama şu an bunun için gerçekten doğru zaman mı?

Aslına bakarsanız, evet.

Çocuklar dil öğrenme konusunda muhteşemdir, adeta rock yıldızları gibidirler. Çocuklar için İngilizce eğitimi vermeye odaklanan doğru programlarla İngilizce öğrenmek onlar için eğlenceli ve rahatlatıcı bir deneyim olabilir.

İngilizce Öğrenmek: Erkenden Başlamak Neden Önemlidir

Dil öğrenme konusunda çektiğiniz zorlukları hatırlıyor ve çocuğunuzun da aynı şeyleri yaşamasından endişe ediyor olabilirsiniz. Durum böyleyse, dil öğrenmenin çocuklar için yetişkinler için olduğundan çok daha farklı bir deneyim olduğunu öğrenmek sizi mutlu edecektir.

Bazı programlar size İngilizceyi ana dilinizi öğrendiğiniz şekilde öğreteceklerini iddia ederler, ama bu iş göründüğü kadar kolay değildir. Çocuklar ana dillerini öğrenirken konuşmaya başlamadan önce neredeyse iki yıl boyunca sadece dinlerler. Konuşmaya başladıktan sonra da, açık ve net bir şekilde iletişim kurabilmeleri için birkaç yıl daha geçmesi gerekir. Karmaşık fikirleri ifade etme aşamasına geçmeden önce tek tek kelimeler ve cümle parçacıkları halinde konuşmaya başlarlar.

Eğer bir çocuğun ana dilinde ustalaşması bu kadar uzun sürüyorsa, bir başka dil daha öğrenmeye çalışırsa kafası karışmaz mı? Bu ona fazla gelmez mi, bunalmaz mı? Aslına bakarsanız, hayır. Küçük çocukların İngilizceyi kolayca öğrenebilmelerinin birkaç sebebine birlikte bakalım, belki endişelerinizi giderebiliriz.

Öğrenme Hevesleri Vardır

Küçük çocukların beyinleri adeta birer sünger gibidir. Sürekli etraflarındaki bilgileri emer, içlerine çeker, özümserler. Bu bilgiler daha sonraları dışarı çıkar, üstelik bazen beklenmedik zamanlarda. Çocukların hayatlarının ilk iki yılında ne kadar çok şey duymak zorunda olduklarını bir düşünün. Yeterince büyüdükleri zaman, duydukları kelimelere anlam yükleyip onları kullanabilecek hale geliyorlar.

İşte size bir örnek: Bebeğiniz doğduğu günden itibaren, onun karnını doyurma zamanı geldiğinde hep “süt” kelimesini kullanıyorsunuz. Bebeğinizi emzirmeye hazırlarken “süt” diyorsunuz, onu emzirirken “süt” diyorsunuz. Onu emzirdikten veya sütünü içirdikten sonra da, “Nasıl, süt hoşuna gitti mi?” veya “Benim bebeğim sütünü ne güzel içermiş,” gibi bir şeyler söylüyorsunuz.

Bebeğiniz bu kelimeyi aylar boyunca duyuyor. Sonra bir gün, sizi şaşırtarak, bir süt şişesine işaret edip, “süt,” diyor. Kelimeyi ve doğru kullanımını öğrenmiş oluyor. Bu noktadan sonra artık süt isteyebiliyor ve acıktığında kelimelerle iletişim kurabiliyor. Birden fazla dilin konuşulduğu bir evde büyüyen çocuklar da sütle ilgili bütün kelimeleri sünger gibi emip özümseyebiliyor.

Çocuklar, beyinlerinin derin motor bölümlerini kullanırlar ve bu bölüm onların ikinci (ve hatta üçüncü) bir dili bilinçsiz olarak kavrayıp özümsemesine yardımcı olur. Bu fonksiyonlar genellikle 11 yaşına gelene kadar yavaşlar. İşte bu yüzden, yabancı bir ülkeye taşınan çocuklar genellikle yaşadıkları yerin dilini ebeveynlerine göre çok daha hızlı öğrenirler.

Daha Az Öz Bilinçleri (Kişisel Farkındalıkları) Vardır

Yetişkinler İngilizce -veya başka herhangi bir dil öğrenirken- genellikle hata yapmaktan korkarlar. Aynı zamanda kelimeleri yanlış telaffuz etmek ve dil bilgisini yanlış kullanmak gibi hatalar yaptıklarında başkalarına aptal gibi görünmekten de korkarlar. İngilizce öğrenen kişiler için bir numaralı kural, espri anlayışları olmasıdır, zira mesele hata yapıp yapmayacağınız değil, hatayı ne zaman yapacağınızdır. Dil öğrenen herkes hata yapar. Bu, sürecin bir parçasıdır.

Ancak, çocuklar sürekli yeni şeyler öğrendiklerinden, hata yaptıklarında nasıl görünecekleri konusunda kaygılanmazlar. Zaten sürekli hata yaparlar! Onlar, yetişkinler kadar kendilerini ciddiye almazlar.

Öğrenecek Daha Az Şeyleri Vardır

Çocuklar yetişkinlere göre daha basit dil yapıları kullanırlar. Yeni bir dil öğrenirlerken, ana dillerinde öğrendikleri veya üzerinde çalıştıkları materyallere benzer materyaller kullanırlar. Çocuklar için hazırlanmış İngilizce materyalleri kullanmak yetişkinler için bir adım geri gitmek gibi görünse de, çocuklar aşina oldukları türden materyaller kullandıklarında gayet rahat edecek ve öğrenme sürecine hemen uyum sağlayacaklardır.

Çocukların Dil Öğrenmelerine Yardımcı Olan Metotlar

Çocuğunuz için en iyi eğitim programının hangisi olduğunu belirleyebilmek için önce çocuklara dil öğretme konusunda en iyi olan metotları bir gözden geçirelim.

Dil banyosu/daldırma metodu (immersive method)

Daldırma metodu da denen dil banyosu (immersion) metodu, çocuğunuza İngilizceyi ilk elden, doğal bir ortamda duyma şansı veriyor. Dil banyosu metodunda mümkün olan her şekilde öğrenmekte olduğunuz dile kapsayıcı bir şekilde maruz kalmanız, adeta o dilin içinde banyo yapmanız, o dilin içine dalıp yüzmeniz amaçlanıyor. Çocuklar bu metotla başkalarının İngilizceyi nasıl kullandığını duyuyor ve dile maruz kalarak (etrafları dille donatıldığı için) her şeyi çabucak kapıyor. Dil banyosu metodu herkesin dil öğrenmesi için harika bir metot, çünkü günlük görevlerinizi yerine getirirken dil öğreniyorsunuz. İngilizceyi ders kitaplarında yazıldığı gibi, kimi zaman kulağa tuhaf ve yapay gelen bir şekilde değil, gerçek hayatta konuşulduğu gibi duyuyorsunuz.

Kelime bazlı metot

Çocukların çoğu zaten ana dillerini öğrenmek için kelime bazlı kaynakları kullanıyorlar. Bu programlar öğrencilere resimler ve onları betimleyen (tarif eden) sözcükler sunar. Burada kullandıkları metotlar da dil banyosu/daldırma metodu gibi kapsayıcıdır çünkü bu programların çoğunda çocukla çocuğun ana dilinde konuşulmaz ve İngilizce dışında hiçbir diyalog gerçekleşmez; bu sayede çocuk İngilizce düşünmeye zorlanır.

İletişim odaklı yaklaşımlar

Dil okullarında iletişim odaklı yaklaşımlar popülerdir. Bu yaklaşım sayesinde çocuğunuz ister yüz yüze dil öğreniyor olsun, ister Skype veya benzeri bir program üzerinden çevrimiçi olarak, aktif bir şekilde İngilizce iletişim kurarak dil becerilerini geliştirme fırsatı bulacaktır. Genellikle ana dili İngilizce olan ve onları konuşma anında düzeltecek biriyle çalışırlar ve bu da İngilizceyi günlük hayatlarında kullanmak için gerekli olan güveni oluşturmalarını ve hızla öğrenmelerini sağlar.

Çocuğunuza İngilizce Öğretmekte Kullanmayı Düşünebileceğiniz Kaynak Çeşitleri

Şimdi, birtakım İngilizce öğrenme programlarına bakmadan önce, değerlendirmeyi düşünebileceğiniz birkaç farklı öğrenme seçeneğine bir göz atalım.

Özel Ders ile veya Sınıfta Öğrenme

Çevrenizdeki geleneksel dil okullarında, online (çevrimiçi) kurslarda ve hatta çocuğunuzun okulunda çocuğunuz için İngilizce dersleri bulabilirsiniz. Eğer yakın zamanda resmi dili İngilizce olan bir ülkeye taşındıysanız, çoğu okulun ikinci dil olarak İngilizce öğrenenlere özel programları mevcut. Eğer çocuğunuz zaten böyle bir programa kayıt olduysa ve buradaki eğitimini destekleyecek seçenekler arıyorsanız özel ders programları, dil okulları ve İngilizce kampları yoluyla çocuğunuza ek bir eğitim imkanı sunabilirsiniz.

Çevrimiçi Öğrenme

İnternette yalnızca çocukların değil, her yaştan İngilizce öğrenmek isteyen insanların yardımına koşan pek çok çevrimiçi program var. Arama motorunuza “online English programs” (çevrimiçi İngilizce programları) yazarsanız karşınıza milyonlarca arama sonucu gelecektir. Bunların arasından seçim yapmaya çalışmak epey bunaltıcı ve yorucu olabilir. Öncelikle, çocuk eğitimi konusunda uzmanlaşmış programlara bakın. Tüm çevrimiçi programlar çocuklara yönelik eğitim hizmeti sunmaz. Ardından, iyi öğretmenlerle çalışan isim yapmış, itibarlı bir program arayın. Hatta çocuğunuza ana diliyle İngilizce öğretebilecek programlar bile bulabilirsiniz. Bu tür kurslara bir örnek, Çince konuşanlara özel VIPKID programıdır.

Mobil Uygulamalar

Mobil uygulamalar çok yönlü ve çok amaçlı programlardır çünkü onları beraberinizde her yere götürebilirsiniz. Bu programların çoğu ücretsizdir ve çocuğunuzun kendi temposunda, genellikle oyunlar oynayarak öğrenmesine imkan tanır. Bu uygulamalar sayesinde çocuğunuz bir yandan İngilizce öğrenirken diğer yandan eğlenebilir.

Çocuklara İngilizce Öğretmek için Kullanılabilecek 7 Eğlenceli Program

Burada çocuklar için İngilizce eğitimi veren en iyi programların 7’sini sizin için sıraladık. Bunlardan bazıları çocuğunuzun evinin rahatlığında online (çevrimiçi) öğrenme deneyimi sunarken, diğerleri yüz yüze öğrenme seçeneği sunuyor. Şartlarınız ne olursa olsun çocuğunuz için bir şeyler bulabilirsiniz.

Muzzy BBC

cocuklar-icin-ingilizce

Nedir? Muzzy BBC internet üzerinden çevrimiçi olarak veya bir DVD seti satın alınarak faydalanabileceğiniz bir çocuklar için dil öğrenme kursu.

Çevrimiçi programın ücreti: Ayda 9.95$. Eğer daha uzun bir dönem için taahhüt verirseniz biraz daha ucuzlaşıyor.

DVD’lerin ücreti: Risk-free trial for 9.95$ ödeyerek risksiz bir deneme dönemi satın alıyor, sonra 5 taksitle ayda 39.50$ veya tek seferlik 168$ tutarında bir ödeme yapabiliyorsunuz.

Tanım: Muzzy BBC bölümlere ayrılmış bir program (aynı TV dizileri gibi, bir hikaye bölümler halinde anlatılıyor). ve pisodic program (with a story told in parts, like a TV show) ve çocuğunuzun İngilizceyi ana dilini öğrendiği şekilde öğrenmesine yardımcı oluyor. Muzzy, çocuğunuza İngilizce olarak saati söylemeyi, soru sormayı, yiyecekler, ev hayatı, ulaşım gibi konular üzerine konuşmayı öğretmek için”doğal dil banyosu süreci” diye adlandırdıkları bir yöntem kullanıyor.

Bu program çocuklar için neden iyidir: Muzzy özel olarak çocuklar için tasarlanmıştır. Programı yaratan insanlar çocukların dil öğrenme konusunda doğal bir kabiliyeti olduğunu anlıyorlar. Farklı öğrenme tarzlarına sahip çocukların öğrenmesine yardımcı olacak çeşitli öğrenme metotlarıyla bu kabiliyetin potansiyelini açığa çıkartmaya çalışıyorlar. İngilizce öğrenen ebeveynler de bu programın faydasını görebilir. Programda kullanılan şarkılar aklınıza takılıp sizin de İngilizce öğrenmenize yardımcı olacak!

Duolingo

cocuklar-icin-ingilizce

Nedir? Duolingo, İngilizce ve başka diller öğrenmek için kullanabileceğiniz çevrimiçi bir mobil uygulama.

Ücret: Ücretsiz

Tanım: Eğer İngilizce öğreniyorsanız, zaten Duolingo’yu kullanmış olabilirsiniz. Duolingo ile çocuğunuz İngilizceyi oyun formatıyla öğrenebilir. Duolingo’da mini oyunlar ve temel seviyede İngilizce konuşma pratiği yapma imkanları var.

Bu program çocuklar için neden iyidir: Duolingo’da İngilizce öğrenmenin oyun gibi olması çocukların çok hoşuna gidecek. Bu uygulamada hayvanlar, selamlaşmalar ve yiyecekler gibi farklı kategoriler var. Bu sayede önce yalnızca bu kategorilerdeki kelimelere ve söz öbeklerine çalışabiliyorlar. Kolay kategorileri iyice öğrendikten sonra daha zor dil bilgisi kategorilerine geçip farklı zamanlar gibi başka konula üzerine çalışabiliyorlar. Belirli bir kategoride ustalaşana dek istedikleri kadar çalışabiliyorlar.

FluentU

cocuklar-icin-ingilizce

Nedir? FluentU müzik klipleri, film fragmanları, haberler ve ilham verici konuşmalar gibi gerçek hayata ait İngilizce videoları alır ve bunları kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştürür. FluentU çevrimiçi olarak ve mobil uygulama ile kullanılabilir.

Ücret: 15 günlük ücretsiz Basic (Temel) abonelikten sonra ayda/15$ veya yılda/120$. 15 günlük ücretsiz Plus abonelikten sonra ayda/30$ veya yılda/240$.

Tanım: FluentU İngilizce öğrenenlerin İngilizce kelime bilgilerini ve becerilerini onlara uygun seviyede geliştirmek için gerçek dünyadan videolardan ve sesli derslerden faydalanır.

Bu program çocuklar için neden iyidir: Videolar filmler, televizyon dizileri ve müzik klipleri gibi gerçek İngilizce kaynaklardan alınıyor. Bu videoların çoğu çocuklara göre videolar. İngilizce altyazıları var, bu sayede çocuğunuz yazılı dili de öğrenebilir. Daha önce bahsettiğimiz gibi, çocuklar genelde çocuklara özel videolarda kullanılan şarkıları hemen kaparlar. Yani, gerçekten de rock yıldızı olabilirler! (En azından öyleymiş gibi davranabilirler.) Çocuklar hem videoları izlemenin keyfini sürebilir hem de aynı anda İngilizce öğrenebilirler; üstelik FluentU yetişkinler için de harika. FluentU’da çocukların bayılacağı pek çok materyal olsa da (şarkılar, çocuk programları ve çizgi filmler gibi), yetişkinlerin de hoşuna gidecek birçok materyal var (haber videoları, seyahat, siyaset, teknoloji üzerine videolar, filmler ve müzik klipleri gibi). İşin en iyi yanı da, FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları sayesinde her an her yerde İngilizce çalışmaya zaman ayırabilirsin.

British Council: LearnEnglish Kids Apps

cocuklar-icin-ingilizce

Nedir? Bunlar, British Council tarafından hazırlanan çevrimiçi ve mobil uygulamalardır.

Ücret: Ücretsiz

Tanım: British Council pek çok İngilizce öğrenme programı sunuyor. Çocuklara özel programlarında çocukların çeşitli dil bilgisi kavramlarını öğrenmelerine yardımcı olacak aktiviteler var.

Bu program çocuklar için neden iyidir: Çocuğunuz İngilizce yazım, telaffuz ve dil bilgisi konuları üzerine çalışmasına yardımcı olacak alıştırmalardan ve hikayelerden çok hoşlanacak. Burada ayrıca dinleme becerilerini geliştirmeleri için şarkılar ve hikayeler de var. Aktiviteler okul öncesi öğrencilere ve ilköğretim öğrencilerine uygunluklarına göre kategorize edilmiş.

Memrise

cocuklar-icin-ingilizce

Nedir? Memrise mobil ve çevrimiçi bir kelime bilgi kartı (flashcard) uygulaması.

Ücret: Ücretsiz, fakat ayda 9$ gibi küçük bir ücretle premium üyelik seçeneği de var.

Tanım: Memrise, her yaştan insanın İngilizce öğrenmesine yardımcı olabilecek bir bilgi kartı (flashcard) formatı kullanıyor. Program Memrise kullanıcıları tarafından geliştirilmiş. “Kurslar” başka Memrise kullanıcıları tarafından üretiliyor. Memrise’ı benzersiz kılan şey, kurstaki her bir kelimenin veya kavramın öğrenmeye çalıştığınız kelimeyi hatırlamanıza yardımcı olacak resimler ve deyimler içermesi. Hatta bütün Memrise topluluğuyla paylaşmak için kendi hatırlatıcılarınızı bile oluşturabilirsiniz.

Bu program çocuklar için neden iyidir: Duolingo’da olduğu gibi, çocuklar Memrise’ın da oyunu andıran formatından hoşlanacaklar. Başka üyeler tarafından oluşturulan hatırlatıcılara bakarken veya kendi hatırlatıcılarını oluştururken eğlenecekler. Ayrıca aralarından seçim yapabileceğiniz yüzlerce Memrise kursu var. Eğer çocuğunuz birini sevmezse, hemen diğerine geçebilirsiniz.

The New York English Workshop

cocuklar-icin-ingilizce

Nedir? New York English Workshop’ta yüz yüze dil dersleri veriliyor (Skype üzerinden dersleri de mevcut).

Ücret: Ücretler 75$’dan başlıyor. 45 veya 60-dakikalık ders seçenekleri mevcut.

Tanım: New York English Workshop, yani New York İngilizce Atölyesi, esas olarak New York’ta oturanlar veya turist vizesi ile New York’u ziyarete gelenler için. Çocuk programları İngilizce atölyesinin direktörü François Thibaut tarafından geliştirilen ve uluslararası tanınırlığı olan Thibaut metoduyla hazırlanmış. Thibaut aynı zamanda, çocuklara İngilizce, Fransızca ve Çince gibi pek çok dil öğretme konusunda 40 yılın üzerinde tecrübeye sahip Language Workshop for Children, yani Çocuklar için Dil Atölyesi’nin de yaratıcısı.

Bu program çocuklar için neden iyidir: Bu programda kitap veya kelime tekrar alıştırmaları yok. New York English Workshop’ta kullanılan yöntemler odağına gerçek konuşmaları alıyor. Çocuklar İngilizceyi duygulara ve eylemlere odaklanarak doğal olarak öğreniyorlar.  New York English Workshop’ta pek çok dil öğrenme seviyesi var, böylece çocuğunuz İngilizce öğrenmeye yeni başlamış olsa da, ileri seviyeden devam etse de İngilizcesini geliştirebilir. Çocuklar bu programda yalnızca İngilizce becerileri edinmekle kalmayacak, aynı zamanda Amerikan kültürü hakkında da bilgi edinecekler.

The ELS Language Centers

cocuklar-icin-ingilizce

Nedir? ELS Language Centers da yüz yüze dil öğrenme imkanı sunan bir başka kuruluş.

Ücret: Programa göre değişiyor

Tanım: ELS Language Centers’ın hem çocuklar için hem de yetişkinler için çeşitli İngilizce programları var. Pek çok programları olduğundan, çocuğunuzun ihtiyaçlarına uygun olan doğru İngilizce becerilerini öğrendiğinden emin olmanız çok kolay.

Bu program çocuklar için neden iyidir: Çocuklar burada İngilizce öğrenmeyi ilgi alanlarıyla kombine eden pek çok farklı program arasından istediklerini seçebilirler. Yaşça biraz daha büyük çocuklar kendileri gibi İngilizce öğrenen diğer çocuklarla arkadaşlık ederek güvensizliklerini yenebilirler. Buradaki programlar çocuklara yaz kampı deneyimi sunuyor, bu sayede bir şeyler öğreniyor ya da ders çalışıyormuş gibi hissetmeden İngilizce öğreniyorlar.

Çocuklar bu program sayesinde Florida sahillerinde zaman geçirebilir, San Domenico, California’da spor eğitimi alabilir veya Lawrenceville, New Jersey’de üniversiteye hazırlanabilirler. Bunlar, çocuğunuzun İngilizce öğrenme deneyimini zenginleştirip ilerletecek pek çok seçenekten yalnızca birkaçı.

 

Çocuklarınız hangi yaşta ve İngilizce seviyesinde olursa olsun, çocukların İngilizce öğrenmeleri için geliştirilmiş eğlenceli programlardan biriyle dil becerilerini geliştirebilirsiniz. Üstelik bunu yaparken rock yıldızları gibi çılgınca eğlenirler. Sahne artık onların!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close