cnn-ingilizce-ogrenme

Son dakika: CNN İngilizce Öğrenmede Yeni Yardımcın! (Okuma, Dinleme)

İnanılmaz bir İngilizce öğrenme kaynağı 40 yıldır gözümüzün önünde duruyor.

İngilizce akıcılığı artırmak için okuma ve dinleme fırsatları sunuyor.

Hatta sana Amerikan kültürünü de öğretebilir.

Neden bahsettiğimi biliyor musun? Düşündüğün şey olmayabilir.

The Cable News Network’ten(CNN) (Kablolu Haber Ağı) bahsediyorum.

Evet, bu Amerikan haber kaynağı mükemmel bir dil öğrenme aracıdır.

CNN, 1980’de yayın hayatına başladı. Bugün, TV şovları, haber programları, makaleler, tweetler, e-posta bildirimleri ve daha fazlasını sunuyor. Tüm bu ücretsiz kaynaklar İngilizce akıcılığının gelişmesine yardım edebilir.

Bu esnada uluslararası ve Amerika’daki güncel olaylar hakkında çok şey öğreneceksin.

İngilizce öğrenebileceğin en iyi 7 CNN kaynağını bir araya getirdik.

Güncel kalmaya ve akıcılığını geliştirmeye hazır mısın? Cnn İngilizce öğrenme aracına nasıl dönüştürülür görmek için okumaya devam et!

CNN İngilizce Öğrenmede Neden Kullanılmalı?

  • İngilizce dinleme ve okuma  deneyimi elde et. CNN, haber programları ve makaleler sunar. CNN’i İngilizce öğrenmede kullanarak bu dilin yazılı ve sözlü yönleriyle karşı karşıya kalacaksın. Bu da İngilizcenin her iki alanında da pratik kazanmanı sağlayacak.
  • Güncel olaylardan haberdar olacaksın. Sadece İngilizce akıcılığını geliştirmeyecek aynı zamanda haberlerde neler olduğunu da öğreneceksin.
  • Gazetecilikte kariyer yapmak istiyorsan bu sana yardımcı olacak. İngilizce gazetecilik kariyeri yapmayı hiç düşündün mü? Eğer cevabın evet ise bu alanda kullanılan terimleri ve cümleleri bilmelisin.

Türkçe haberler hazırlayan bir gazeteci olmak istesen bile İngilizce haber terimlerini bilmek, uluslararası haberleri yazarken veya İngilizce konuşan medya uzmanları ile iletişim kurarken sana çok yardımcı olacak.

CNN İngilizce Öğrenme Aracına Nasıl Dönüştürülür?

  • Aktif bir katılımcı ol. CNN, İngilizce öğrenme amacıyla kullanılırken aktif bir izleyici ve okuyucu olmak önemli. Bu, CNN kliplerini izlerken veya makalelerini okurken notlar alman gerektiği anlamına geliyor.

Her şeyi anladığından emin olmak için haber programını duraklat veya geri al. Zor kelimeleri anlamaya başlayana kadar makaleleri oku.

  • Birden fazla izle ve oku (ve not al).Tekrarlamanın dil öğrenimine yardımcı olduğu belirtilmektedir. Yani CNN programlarını kaydet ve birkaç kez izle. Aynı makaleyi tekrar tekrar oku.

Tekrarlama kelime dağarcığını artırmana yardımcı olacak. Ayrıca bilmediğin kelimeleri not etmeyi de unutma. Bu kelimeleri anlamak için içerikteki ipuçlarını kullanamıyorsan durup kelimelerin tanımlarına sözlükten bakmaya çekinme.

  • Biraz sabırlı ol. Ne olursa olsun biraz sabırlı olman şart. Yeni bir dil öğrenmek zaman alır. CNN programlarını izlemeye ve haber makalelerini okumaya devam et. Ne söylediklerini anında anlamıyorsan üzülme.

Sabırlı ve ısrarcı ol. Zamanla İngilizce akıcılığını geliştirmeye başlayacaksın.

cnn-ile-ingilizce-ogren

Herhangi bir video klip ile İngilizceyi daha kolay öğrendiğinden emin olmak istiyorsan çalışmaların arasına FluentU’yu da ekle. FluentU, sana özel dil derslerine dönüşen müzik videoları, film klipleri, ilham verici konuşmalar gibi ve daha fazlasının olduğu gerçek dünyadan İngilizce videolar sunuyor.

Her bir video etkileşimli alt yazılar ile sunuluyor. Yani herhangi bir kelimeye dokunduğunda FluentU sana bu kelimenin tanımını ve akılda kalıcı bir resmini gösterecek.  Ayrıca öğrendiklerini aklında tutmana yardımcı olması için flaş kartlar ve eğlenceli sınavlar da var.

1928’den gizemli bir film sahnesinin yer aldığı bu örnekte olduğu gibi FluentU’daki ilginç CNN klipleri ile başla. Ücretsiz FluentU denemesi ile bütün video kütüphanesini inceleyebilirsin. Üstelik, iOS ve Android mobil cihazlarına indirip kolayca kullanabilirsin.

Son Dakika: CNN İngilizce Öğrenmeyi Kolaylaştırıyor!

İngilizce öğrenenler için en iyi CNN kaynakları nelerdir?

Artık CNN İngilizce öğrenmede neden ve nasıl kullanılır biliyorsun. Ama nereden başlamalısın? CNN, birçok farklı haber bülteni bulunan büyük bir haber ağı.

Panik yapma. İngilizce öğrenenler için belli başlı CNN kaynaklarını bir araya getirdik. İngilizce akıcılığını geliştirmek için bu kaynaklarla başla.

 

“CNN 10”

CNN 10, kısa 10 dakikalık haber programı. Bölümler, her pazartesiden cumaya video veya podcast olarak yayınlanıyor. Çoğu zaman bu program, sınıflarda günün manşetlerine hızlı bir genel bakış amacıyla kullanılıyor.

cnn-ile-ingilizce-ogren

CNN 10, hızlı ve öz güncel haberler sağladığından dil öğrenenler için mükemmel bir kaynak. Videoyu her sabah izleyerek veya CNN 10 podcasti telefonuna indirerek günlük İngilizce dinleme pratiği için kolayca zaman bulabilirsin.

“Anderson Cooper 360”

Bu, Anderson Cooper’ın sunuculuğunu yaptığı gece haberleri programıdır. Cooper, konu ile alakalı ve tarafsız haberleri araştırıyor ve sunuyor. Bu programda çoğunlukla siyaset ele alınıyor ve genellikle röportajlar içeriyor.

“Anderson Cooper 360”ı izlemek dil öğrenenler için faydalı olabilir. Cooper hızlı konuşma eğiliminde ama net, standart bir aksanı var bu yüzden ana dil olarak Amerikan İngilizcesi konuşanları anlamak için pratik yapmak istiyorsan harika bir fırsat.

Bu esnada Amerika’nın siyasi sistemi hakkında daha fazla şey öğreneceksin. Birçok insan da Anderson Cooper’in ince (dramatik olmayan/ bariz) mizahının tadını çıkarıyor bu yüzden şov boyunca sunulan şakalarla sen de eğlenebilirsin.

“United Shades of America”

“United United Shades of America”, Amerika’nın alt kültürlerine (ortak ilgi alanları, fikirleri ve gelenekleri olan gruplar) bir bakış sunuyor. ABD genelinde farklı halk kesimlerinin karşılaştığı zorlukları araştıran bir belgesel dizisidir.

Bu program, ABD’de pazar akşamlarını yayınlanıyor ve komedyen W. Kamau Bell tarafından sunuluyor.

Dil öğrenenler, bu programı İngilizce dinleme becerilerini geliştirmek için kullanabilirler. Ayrıca, aynı haberleri tekrar tekrar izlemeye ve okumaya bir ara vermeni de sağlar. Amerikan kültürü  ve Amerika genelinde insanların karşılaştığı zorluklar hakkında daha fazla bilgi sahibi olman için bu program sana yardımcı olabilir.

CNN Bültenleri

cnn-ile-ingilizce-ogren

Ayrıca güncel haberleri takip edebilmen için CNN e-posta bültenleri de sunuyor. Bildirim almak istediğin makale türlerini ve sayısını seçebilirsin. Haber bülteni konuları arasında politika, sağlık, popüler kültür ve daha fazlası sayılabilir.

Yukarıdaki bağlantıdan sana ilginç gelen bir tanesini seç ve konuyla alakalı yeni yazılardan haberdar olmak için e-posta adresini gir.

CNN bültenleri, bilgilendirici veya ilginç bulabileceğin makalelerle İngilizce okuma pratiği yapmanı sağlar.

CNN Uygulamaları

cnn-ile-ingilizce-ogren

CNN birkaç farklı uygulama sunuyor. Hareket halindeyken makalelere göz atmak için CNN uygulamasını akıllı telefonuna indirebilirsin. Bu, işe gidip gelirken günlük CNN okumaları yapman adına mükemmel bir seçenek.

Ayrıca, uygulamadan gelen bildirimlere izin verirsen hızlı okuma pratiği için CNN haber güncellemelerini gün boyunca alabilirsin.

Amazon Echo‘n varsa bu cihaz için de CNN uygulamasını kullanabilirsin. Echo’na en son haberler ile ilgili sorduğunda CNN’den bir güncelleme duyacaksın. Bu, güne başlarken İngilizce dinleme ve anlama pratiği yapmak için diğer bir basit yoldur.

CNN Twitter

cnn-ile-ingilizce-ogren

Eğer bir Twitter hesabın varsa CNN takip etmeyi düşün. CNN Twitter akışı, kısa haber güncellemeleri sunuyor. Tweetlerinde genellikle basit İngilizce kullanılıyor ve yararlı içerikler sunan  resimler de içeriyor.

CNN’in Twitter’ı ayrıca daha uzun makalelere ve videolara bağlantı sağlıyor.

CNN’nin Twitter hesabından bildirim için kayıt olabilirsin. CNN uygulamasında olduğu gibi bu da gün boyunca kısa İngilizce dil pratiği yapmana imkan  verecek.

CNN Instagram

cnn-ile-ingilizce-ogren

Eğer bir Instagram hesabın varsa CNN haberlerine erişmek için bu da başka bir fırsat. Ana haber hesabına (yukarıdaki bağlantı) ek olarak , ayrıca CNN Seyahat, Stil, İş veya Siyaset Instagram hesaplarını da takip edebilirsin. Yani sadece haber başlıkları okumak yerine ilgi alanlarına uyan bir hesapla öğrenebilirsin.

Twitter’da olduğu gibi, Instagram, dil öğrenenler için harika bir kaynak olabilir çünkü metinle görüntüleri birleştiriyor. Genellikle, tipik bir tweetten biraz daha uzun olan İngilizce alt yazıyı anlamaya çalışırken bağlam ipuçları için resmi kullanabilirsin.

 

Peki daha neyi bekliyorsun? CNN uygulamasını indir, sosyal medyada “takip et” i tıkla ve CNN programlarına konsantre olmaya başla. CNN, İngilizce öğrenme konusunda birçok harika kaynak sunmaya devam ediyor.Serbest yazar Stephanie Brown, New York’ta yaşıyor . The Adventuring Millennial‘da onu bulabilirsin.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close