bilimsel-ingilizce

Evreka! Bilim ve Teknoloji için Bilimsel İngilizce Öğreten En İyi 17 Kaynak

Hadi İngilizce becerilerini mikroskop altına alalım.

Ne görüyorsun?

Alanında başarılı olman için gerekli sözcük bilgisine sahip misin? Peki İngilizce araştırma yazıları okurken ya da İngilizce konuşan meslektaşlarınla en yeni buluşları konuşurken kendine güveniyor musun?

Eğer bu özellikleri henüz kendinde görmüyorsan endişelenme.

Bilimsel İngilizce konuşma ve yazıların seni zorlaması tamamen normal—anadili İngilizce olanlar için dahi durum böyledir! Burada yapılacak en önemli şey, dil konusunda endişelenmeksizin işini yapabilmek için becerilerini geliştirmekte kullanacağın doğru araçları bulmak.

Bu yazıda, pek çok bilimsel ve teknolojik alan için bilimsel İngilizce öğretecek bir dizi kaynak sunacağız.

Çalışmalarında ve kariyerinde başarılı olabilmen için bu kaynaklar okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerini geliştirecektir.

Okul ve Araştırma Alanında Bilimsel İngilizce Kullanımı için İpuçları

Derslerini verebilmek için bilimsel İngilizce mi öğreniyorsun? İngilizce konuşulan uluslararası bir araştırma laboratuvarına katılmak mı istiyorsun? Yoksa sadece bilimsel İngilizce makaleler mi okumak istiyorsun?

Okul ve araştırma ortamında İngilizceyi rahatça kullanmak sana bu ve birçok diğer profesyonel hedefe ulaşmanda yardımcı olacaktır. İşte bunu nasıl yapacağın hakkında ipuçları:

  • Akademik amaçlarla İngilizce öğrenmenin önündeki engelleri nasıl aşacağını öğren. Bu makale sana üniversite ortamında rahatlıkla İngilizce kullanabilmek için bunu nasıl yapacağını gösterecek—ki öğrenci olman ya da üniversitede araştırmacı olarak çalışmak istemen fark etmeksizin bu önemlidir.
  • Alandaki önemli kısaltmaları öğren. Bu makalede, STEM ve EST gibi kısaltmalar kullanacağız.

STEM’in açılımı “Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik” şeklindedir. Bu konulardan herhangi biri üzerine yapılan çalışmalar ya da tartışmaları ifade etmek için kullanılır.

EST ise “Bilim ve Teknoloji için İngilizce” anlamına gelmektedir. Anadili İngilizce olmayan bir kişinin STEM üzerine çalışmalar gerçekleştirmek ve konuşmak için öğrenmesi gereken İngilizceyi ifade eder.

  • Bilimde sıkça kullanılan İngilizce sonekleri öğren. Sonek, bir sözcüğün belirli bir kategoriye dahil olduğunu göstermek için o sözcüğün sonuna eklenen bir takıdır. İşte bilim ve teknoloji alanında sıkça kullanılan soneklerin bazı örnekleri:

“-ology” (-oloji) — Bu sonek bir şeyin bilimini ifade eder. Örneğin, “biology” (biyoloji) organizmalar bilimi, “meteorology” (meteoroloji) hava olaylarının bilimi ve “sociology” (sosyoloji) de toplum bilimini ifade eder.

“-onomy” (-onomi) — Bu sonek bir kurallar sistemini ifade eder. Aynı zamanda belirli bir konu üzerine mevcut bilgiler bütününü de ifade edebilir. Bazı örnekleri arasında paranın kurallarını ifade eden “economy” (ekonomi) ve uzay ve yıldızlar hakkındaki bilgi bütünü ya da kuralları ifade eden “astronomy” (astronomi) gösterilebilir.

Evreka! Bilim ve Teknoloji için Bilimsel İngilizce Öğreten En İyi 17 Kaynak

O halde şimdi bilimsel konularda İngilizce okumana, dinlemene, yazmana ve konuşmana yardımcı olacak bazı içeriklere bir göz atalım.

EST ve STEM için MOOC’lar

MOOC’lar, Kitlesel Çevrimiçi İngilizce Kurslarıdır. Bunların fiyatları makuldür (bazen ücretsiz olabilir) ve dünyanın en iyi üniversiteleri ve enstitüleri tarafından yaratılmışlardır. Öğretmekte oldukları içerik neredeyse üniversitelerde okutulanla aynıdır. Bu da evinin konforunda üst düzey eğitim alacağın—ve İngilizce ders ortamını da deneyimleyeceğin—anlamına gelir.

Ayrıca hem İngilizce öğrenenler hem de anadil düzeyindeki kişilere yönelik çok sayıda bilim odaklı MOOC bulunmaktadır. Bunlardan bazılarında takip etmen gereken ders ve ödev programları mevcutken diğerlerinde bunları istediğin zaman yapabilirsin. Bazı MOOC’lar kursu tamamladığın zaman sana bir sertifika vermektedir ve bu özgeçmişin için iyi bir ilavedir.

 

Introduction to Scientific Writing for Publication

Sağlayıcı: Canvas Network

Hazırlayan: Oregon Üniversitesi

Fiyat: Ücretsiz

Süre: Dört hafta—kurs içeriği, kurs sonrasında Canvas Network üyeleri tarafından erişilebilir

Seviye: İleri

Dahil edilen konular: Bu kurs seni İngilizce dilinde yayımlanan bilimsel dergilerde yayınlanmak üzere makale yazmaya hazırlar. Bilimsel yazında kullanılan doğru gramer yapıları ve sözcük bilgisini öğreneceksin.

Ayrıca, intihal (plagiarism) (başka kaynaklardan kopya edilen yazılar) ve bundan kaçınmak için neler yapabileceğini de öğreneceksin.

English for Science, Technology, Engineering and Mathematics

Sağlayıcı: Coursera

Hazırlayan: Pennsylvania Üniversitesi

Fiyat: Ücretsiz

Süre: Beş hafta

Seviye: Orta

Dahil edilen konular: Bu kurs (anadili İngilizce olmayanlar için tasarlanmıştır), iklim değişikliği ve bu konu ile ilgili mevcut araştırma ve tartışmalara odaklanmaktadır. Ayrıca, iklim değişikliği ve yeni enerji sistemlerine ilişkin olarak kullanılan teknolojileri de ele almaktadır.

Bu MOOC bu konulara dahil olmak için gerekli alana özgü sözcük bilgisini sunmaktadır. Sebep-sonuç dilini öğrenecek ve İngilizcede karşılaştırmalar yapmak üzerine çalışacaksın. Sana bu derslerde rehberlik edecek testler, videolu konu anlatımları, okumalar ve tartışma soruları da olacak.

Ayrıca, intihal (plagiarism) (başka kaynaklardan kopya edilen yazılar) ve bundan kaçınmak için neler yapabileceğini de öğreneceksin.

English for Physics, Chemistry or Biology on Udemy

Sağlayıcı: Udemy

Hazırlayan: İngilizce Öğretmeni Daniel Owen

Fiyat: Kurs başına 50$, sık sık büyük indirimler sunulmaktadır

Süre: Öğrencinin hızına göre

Seviye: Orta ile İleri Arası

Dahil edilen konular: Bu kurs dizisi bilim için akademik İngilizcenin belirli alanlarına odaklanmaktadır. Fizik, kimya ya da biyoloji alanlarında (ya da tıp gibi ilgili alanlarda) okumak ya da çalışmak istiyorsan ideal.

Kursların her birine yaklaşık üç saat videolu ders anlatımı ve bol bol interaktif alıştırma içerikleri dahildir. Konu ile ilgili yüzlerce bilimsel sözcük öğreneceksin. Ayrıca, kursu tamamladıktan sonra bir de sertifika alacaksın.

EST Ders ve El Kitapları

Bu kitaplar, ilk defa ya da akademik amaçlarla EST öğrenen anadili İngilizce olmayan kişiler için hazırlanmıştır.

“Essential English for Science and Technology”

Oxford University Press tarafından yayımlanan bu kitap, üniversite sınıflarında kullanılacak temel bilimsel terimlere genel bir bakış niteliğindedir.

“The Handbook for English for Specific Purposes”

Tüm alana özel amaçlar için İngilizceyi konu alan kapsamlı bir el kitabıdır. Ayrıca, EST ve bununla ilgili gramer ve sözcük bilgisi üzerine de bir bölüm içermektedir.

“Cambridge English for Scientists”

Bu kitap, okuma ve dinleme egzersizlerini tamamladıktan sonra sana üzerine konuşman için konulara vererek birden fazla dil becerisine odaklanır. Ayrıca bir sesli CD ile birlikte gelmektedir.

Bilim ve Teknoloji Dergileri ve Blogları

Sadece bilim ve teknolojiyi ele alan ve bunu sıklıkla eğlenceli ve ilgi çekici bir şekilde yapan dergi ve bloglar bulunmaktadır. Bunların her birinde bilim ve teknoloji ile ilgili konuları özgün bakış açılarıyla ele alan makaleler yayınlanır ve farklı bakış açılarını görmeni ve düşünmene izin verir.

Yapılan en son araştırmaları öğrenirken İngilizce kavrama becerilerini geliştirmek için bu makaleleri oku.

Discover Magazine

Seviye: Orta ile ileri arası

Sözcük bilgisi odağı: İstediğin herhangi sözcük bilgisi hedefine ulaşabilmen için bu dergide pek çok konu başlığı ele alınmaktadır. Ana sayfadaki menüye gitmen ve alıştırma yapmaya ihtiyaç duyduğun alanı seçmen yeterli. Seçenekler arasında “Sağlık ve Tıp,” “Uzay ve Fizik,” “Çevre” ve diğer pek çokları yer alıyor.

Hakkında: Discover seni İngilizce dilinde hazırlanan başlıca bilimsel dergilerde yayımlanan araştırmalara yönlendirir. Birçok konunun ele alınması nedeniyle genel İngilizceni ve bilimsel İngilizce bilgini test etmenin harika bir yoludur. Ayrıca dinleme becerilerini geliştirmende yardımcı olacak bir podcast de mevcuttur.

Popular Science

Seviye: Orta ile ileri arası

Sözcük bilgisi odağı: Bu da genel bilimsel sözcük bilgini geliştirmek için harika bir seçenektir, ama özellikle temel teknoloji sözcük bilgisiyle tanışmak için kullanışlıdır.

Hakkında: Bu dergi, bilim dünyasından güncel haberleri almak için harikadır. Ayrıca, askeri ve perakende teknoloji piyasası gibi bilimsel araştırmaları kullanan diğer alanlar hakkında da fikir edineceksin.

National Geographic

Seviye: Orta

Sözcük bilgisi odağı: Doğa, hayvanlar, antropoloji terimleri ve antik medeniyetler hakkında konuşmak için kullanılan sözcükler.

Hakkında: Ödüllü fotoğraf çalışmalarıyla tanınan National Geographic sıklıkla doğa bilimleri hakkında hikayeler yayınlamaktadır. İnsanları da harika bir şekilde içine alacak şekilde doğal dünyanın bir portresini çizer. Ve bu dergide fotoğrafçılık sanatının ön plana çıkması nedeniyle bunlar makaleleri daha iyi anlamana yardımcı olabilir.

Psychology Today

Seviye: İleri

Sözcük bilgisi odağı: Psikoloji, psikiyatri ve sosyoloji konuları. İstatistikler kullanarak cümleler oluşturmayı öğrenmek için doğru yer.

Hakkında: Adından da anlaşılacağı üzere bu dergi, günlük yaşantımızla bağdaştırabileceğimiz bir şekilde psikolojiyi ele almaktadır. Makalelerin çoğu kapsamlı araştırmalara dayanmaktadır ve aktif psikologlar, psikiyatrlar ve doktorlar tarafından yazılmıştır.

Bilim ve Teknoloji Bölümü

Büyük İngilizce dergi ve gazetelerin neredeyse tümünde bilim ve teknolojiye ayrılmış bir bölüm yer alır. Bu bölümlerdeki yazılar, dergi ve gazetelerin geniş bir hedef kitlesine sade bir dil kullanarak yazılmaları nedeniyle yeni başlayanlar için idealdir. Sözcük bilgisinin odağı bir makaleden diğerine değişecektir, bu nedenle de pek çok farklı alandan yeni sözcükler öğrenmek için idealdir.

İşte bunlar arasında ön plana çıkanlar:

The New York Times

Bilim ve teknoloji bölümünde en son araştırma çalışmaları hakkında yorumlar bulunur. Ayrıca, bilim ve teknolojiyi politika ve ekonomi ile bir araya getiren haberler de mevcuttur.

The Economist

The New York Times ile karşılaştırıldığında The Economist’in bilim ve teknoloji bölümü yeni araştırmalar ve bunların günlük yaşamlarımızı nasıl etkileyebileceğini konu almaktadır.

The BBC

The BBC, bilimsel İngilizce dinleme becerilerini geliştirmekte kullanabileceğin çok sayıda bilim üzerine podcast yayınlamaktadır. (Eğer İngiltere’de okumayı ya da çalışmayı planlıyorsan bu İngiliz aksanını öğrenmek için harika bir seçenektir.) Aynı zamanda okuyabileceğin bir bilim bölümü ve bir de okuyabileceğin bir teknoloji bölümü yayınlamaktadırlar.

Tıpkı The New York Times gibi The BBC de büyük ölçüde bu alandaki haberler ve yeniliklere odaklanmaktadır.

Bilim ve Teknoloji Videoları

Crash Course

Seviye: Orta

Sözcük bilgisi odağı: Fizik, bilgisayar bilimi, astronomi, ekoloji, biyoloji ve daha fazlası.

Hakkında: Crash Course, çeşitli konular üzerine kısa videolar yayınlar ve bilim ve teknoloji videolarında temel bilimsel konseptleri anlaması kolay bir şekilde ele alırlar. Görsellik, bu kısa videolardan öğrendiğin sözcükleri hatırlamana yardımcı olacaktır.

FluentU

Seviye: Başlangıç ile ileri arası

Sözcük bilgisi odağı: Doğa bilimleri, teknoloji, kodlama, çevre, uzay yolculuğu ve diğer pek çok konu.

Hakkında: Bilim alanında kullanmak üzere İngilizceni geliştirmek için doğru sözcükler ve gramerden daha fazlasını öğrenmen gerekecektir. Ayrıca, bunları anadili İngilizce olan kişilerin nasıl kullandığını da öğrenmelisin. İşte sana topluluk önünde sunum yapma, konuşmalar yapma ve meslektaşlarınla tartışmalar gerçekleştirme özgüvenini verecek şey budur. FluentU, bu hedeflere ulaşmak için mükemmel bir kaynaktır.

FluentU, çok sayıda konu üzerine özgün İngilizce videolar sunar ve bu videolar sözcük bilgini geliştirmek için araçlarla donatılmıştır. Her videoda, sözcük tanımlarını görüntülemek ve bilmediğin sözcüklerin telaffuzlarını dinlemek için kullanabileceğin interaktif altyazılar bulunur. Bir videoyu izledikten sonra, FluentU biraz önce öğrendiğin sözcükleri hatırlamana yardımcı olması için bilgi kartları ve alıştırmalar sunar.

İlginç buluşlar ve bilim haberleri hakkında bilgi alırken İngilizce becerilerini aktif bir şekilde geliştireceksin. Ayrıca, FluentU üzerinde politika, sağlık, eğlence ve daha fazlası hakkında tonlarca video da bulacaksın, böylece genel İngilizce alıştırması da yapabilirsin.

En iyisi ise, FluentU ile öğrenimini her yere götürebilecek olmandır. İşe giderken, öğle molasında ya da diğer zamanlarda öğrenmeye devam etmek için iOS ya da Android uygulamasını kullan.

Periodic Videos

Seviye: Orta ile ileri arası

Sözcük bilgisi odağı: Kimya

Hakkında: Bu, kimya ve adından da anlaşılacağı üzere elementler hakkında bir kanal. Ayrıca, moleküller, kimyasal bileşikler ve deneyler hakkında da videolar yayınlanıyor.

Bu videolarda, kanalın kurucuları deneyler yapıyor ve ne yaptıklarını açıklıyor, böylece hem eylemleri hem de sözcükleri daha iyi anlamamıza yardımcı oluyorlar.

Minute Physics

Seviye: Orta ile ileri arası

Sözcük bilgisi odağı: Fizik

Hakkında: Zekice adlandırılmış başka bir kanal! Bu kanalda, fizik konseptleri oldukça kısa ve çizimler içeren videolarla—yaklaşık bir iki dakika uzunluğundaki—tartışılıyor, bu nedenle de anlatıcı hızlı konuşuyor.

Bu çizimler konseptleri anlamanı kolaylaştırıyor, ama orta seviyedeysen bu kanalı altyazılarıyla izlemek ya da videoları birden fazla defa izlemek daha iyi olacaktır.

 

Kullanacağın kaynakları seçerken, odaklanmak istediğin bilim türünü düşünmeyi ve o konuya en uygun içeriği bulmayı unutma. Her şeyi bir seferde öğrenmeye çalışma! Gerçekten sevdiğin bir konuyla başla. Daha da önemlisi, eğlenmeyi de unutma. Bilim ve teknoloji dünyayı keşfetmek anlamına gelir. O halde, bilimsel İngilizce bilginle neden yeni şeyler keşfederken eğlenmeyesin?

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close