Chinese-listening-practice

Şarkılar ve müzik aracılığıyla İngilizce öğrenmek için 8 harika öneri

İngilizceyi iyi bir şekilde öğrenmede kilit nokta nedir?

Azim ve kararlılık mıdır?

Ya da insanların doğuştan sahip olduğu bir yetenek midir?

Bence bunların hiçbiridir.

İngilizce öğrenmede kilit nokta, doğru araçların ve alışkanlıkların kullanımı ile dil öğrenmeyi keyifli hale getirmektir.

Ve bunun için en iyi araçlardan biri, hemen yanıbaşınızda, akıllı telefonunuzda duruyor.

Eğer şimdiye kadar yapmadıysanız, şarkılar ve müzik aracılığıyla İngilizce öğrenmeye başlamak için hala geç değil.

İngilizce’yi neden şarkılar ve müzik aracılığıyla öğrenmelisiniz?

Şarkıların bu kadar verimli bir İngilizce dil öğrenme aracı olmasının sırrı nedir?

 • İşe yarar.  Müziğin ikinci bir yabancı dil öğrenen insanlarda dilbilgisi, kelime ve telaffuz becerilerini arttırmada nasıl yardımcı olduğuna dair kaydadeğer bilimsel deliller vardır. Ayrıca bir de “Mozart Efekti” adı verilen bir kavrama göre öğrenme sırasında dinlenilen klasik müziğin zihinsel aktivitelerdeki başarıyı arttırdığı belirlenmiştir. 
 • Gündelik dil kullanımı ve günlük konuşmalar. Şarkılar ve müzik çoğunlukla kullanışlı kelimeler, ifadeler ve deyimler içerir. Hedef alınan dinleyici kitlesi o anadili konuşan insanlar olduğundan, şarkılarda ve müzikte güncel ifadeler ve gündelik konuşmalara yer verilir. Şarkılarda kullanılan dil günlük dildir ve esasında eğer doğru müziği seçerseniz gayet kullanışlıdır da.
 • İngilizcenin tonlamasına aşina olun. Şarkı dinlemek ayrıca, İngilizce’nin ritmini, tonlamasını ve vurgusunu anlamanıza ve telaffuza odaklanmanıza yardımcı olacaktır. 
 • İngilizcenin beyninize kazınmasını sağlayın. Bir şarkıdaki söz öbekleri ve ses modellerinin çoğu genellikle birbirini tekrar eder, bu nedenle de beyninize kazınmaları daha kolaydır.Muhtemelen bunu zaten biliyorsunuz. Müziğin beyne kazınma konusunda esrarengiz bir kabiliyeti vardır. Melodiler ve şarkı sözleri çoğunlukla düşüncelerinize sızar ve zihninizde defalarca çalar. Kelimeleri ve ifadeleri bu şekilde kolayca ezberleyebileceğinizden, tüm bunlar şarkılar aracılığıyla İngilizce öğrenmenize yardımcı olacaktır. Aslında, kısa bir zaman sonunda onları unutmanın neredeyse imkansız hale geldiğini farkedeceksiniz.
 • Şarkılar duygusaldır. Müzikle bağımız derindir, güçlüdür ve oldukça tatminkardır. Müzik, duygularımızın kilidini açan bir anahtardır, ruh halimizi etkiler ve bizim zihinsel ve fiziksel koşullarımızı iyileştirir.  Bir şey duygusalsa, elbette ki onu hatırlamak her zaman daha kolay olacaktır.
 • Müzik kolay bir alışkanlıktır.İnsanlara dil öğrenmenin zor gelmesindeki sebeplerden biri de çalışmak için gün içinde ayıracak ekstra zaman bulamamalarıdır. Ancak İngilizce’yi şarkılardan öğrendiğinizde, buna çok zaman ayırmanız gerekmez çünkü nereye giderseniz gidin müziğinizi yanınızda taşıyabilirsiniz. Arabanızda, mutfağınızda ve duş alırkenİngilizce şarkı dinleyebilirsiniz. Sevdiğiniz müziği seçtiğinizde de, sıkılmadan, defalarca aynı şarkıları dinleyebilirsiniz.
 • Müzik size İngiliz kültürünü öğretir.Müzik size, İngilizce konuşan insanların kültürleri ve nasıl düşünüp nasıl hissettikleri hakkında bir öngörü kazandırır. Popüler şarkılar ve şarkıcılara aşina olmanız size İngilizce konuşan arkadaşlarınızla konuşabileceğiniz bir konu da yaratmış olur.

Şarkılar ve müzik aracılığıyla nasıl İngilizce öğrenilir: 8 Harika Öneri

Başlamadan önce dil öğreneceğiniz şarkıları seçmelisiniz. Bu önemlidir çünkü birçok potansiyel tehlike vardır. Örneğin, şöyle şarkılar:

 • Genelde kullanılmayan zor bir dil yapısı kullananlar
 • Yaygın  bir dil kullanılmayanlar (niş sanatçılara karşı olmakla ilgili değil ancak hedefin bir kısmı da İngilizce konuşanlarla bağlantı kurmaksa, yaygın dilin kullanıldığı müzikten dil öğrenmek muhtemelen daha verimli olacaktır)
 • Çok hızlı olanlar(bunlardan dil öğrenmek zordur)
 • Halihazırda şarkı sözleri olmayanlar

İngilizce öğrenirken doğru müziği seçebilmeniz için benim size sekiz önerim şunlardır:

1. Şarkıları bulmak için doğru adrese gidin.

 • YouTube ve Vimeo gibi video paylaşım sitelerinde arama yapabilirsiniz. Geniş bir müzik videosu arşivleri var ve bunların bazılarında şarkı sözleri İngilizce altyazılı.
 • Üyelik hizmeti sunan Spotify, harika bir tercih çünkü seçim yapabileceğiniz geniş bir koleksiyonları var.Ayrıca neyin trend ve popüler olduğunu görmek için de oldukça kullanışlı.
 • FluentU, gerçek dünyadan videolarla İngilizce öğrenmenin harika bir yolu.
   Video klipler ve film fragmanları gibi her türde eğlenceli videolarımız var. Seçebileceğiniz yüzlerce videomuz olduğundan, sizin için en mükemmel öğretici malzemeleri belirlemeniz mümkün.Koleksiyonumuzda “yeni başlayan” seviyesinden “anadil” seviyesine kadar her seviye için harika bir şeyler var. Sadece bir göz atın-videolarımız arasında gezinirken farklı ilgi alanlarında ve birçok farklı konuda tonlarca çeşitli videoya rastlayacaksınız:
  English Slang with FluentU

  FluentU App Browse ScreenVideo klipler ve film fragmanları gibi her türde eğlenceli videolarımız var. Seçebileceğiniz yüzlerce videomuz olduğundan, sizin için en mükemmel öğretici malzemeleri belirlemeniz mümkün.Koleksiyonumuzda “yeni başlayan” seviyesinden “anadil” seviyesine kadar her seviye için harika bir şeyler var. Sadece bir göz atın-videolarımız arasında gezinirken farklı ilgi alanlarında ve birçok farklı konuda tonlarca çeşitli videoya rastlayacaksınız:

2. Doğru şarkıları seçin

 • Sevdiğiniz müziği seçin.Eğer müzikten keyif almıyorsanız, İngilizce’yi şarkılardan öğrenmenizin de bir mantığı yoktur. Bu sadece hızlı bir şekilde sıkılmanıza neden olur.
 • Doğru dil tipini kullanan müziği bulun. Dil, ne çok kolay ne de çok zor anlaşılır olmalı ve yaygın kullanımlı olmalıdır.
 • Bir başka dikkat edilecek nokta da bazen şarkıcıların kelimeleri doğru telaffuz etmemeleridir. Heavy metal başlamak için en uygun müzik türü olmayabilir.
 • Bir hikayesi olan şarkılar, anlamlandırmanızı ve sözleri gözünüzün önünde canlandırmanızı daha kolay hale getireceğinden böyle şarkılar seçebilirsiniz. Eğer gerçekten başlangıç seviyesindeyseniz, çocuk şarkılarından veya Disney şarkılarından bile öğrenmeyi deneyebilirsiniz
 • Pop müzikten başlayın ve sonra diğer türlere doğru yayılın. Yaygın dilin kullanıldığı pop müzik genelde aşk ve romantizm üzerinedir bu da birçok kelime tekrarlandığı için aslında iyidir. Farklı türlere yayılmaya hazır olduğunuzda, daha geniş bir aralıkta kelime kullanımına olanak tanıyan farklı türleri de deneyebilirsiniz.

3. Şarkı sözlerini sindirebilmek için “iskele kurma” ve kelime desteği alın.

Eğer İngilizce’yi sadece müzik dinleyerek öğrenebilseydiniz ne güzel olurdu. Uygulamada, şarkıyı anlamak için şarkı sözlerini ve anlamlarını sindirmelisiniz bunun için de biraz zaman harcamak zorundasınız. Buna öğretmenler genelde “iskele kurmak” derler (iskele inşa edilen bir yapının ayakta durmasını sağlayan ona destek olan yapıdır. Örneğin bir bisiklet için destek tekerleri gibi) Şarkı sözlerini tek başınıza anlamaya çalışacağınıza, bunu hızlandırmak adına aşağıdaki gibi kaynaklardan faydalanabilirsiniz:

 • Lyrics.com ve Smartlyrics.com sitelerinin ikisi de size kullanabileceğiniz kapsamlı bir şarkı sözü kütüphanesi sunar
 • Music English sitesinde başlıklara göre ayrılmış YouTube müzik videolarından oluşan bir koleksiyon bulunur.
 • FluentU: İngilizce öğrenmek için sunulan en iyi müzik videolarına ek olarak, FluentU videolarının hepsinde interaktif altyazı mevcuttur. Eğer bir kelimenin üzerinde durursanız, video duraklatılır ve bir popup penceresinde o kelimenin anlamı gösterilir.Her kelime tanımına ilave olarak, birkaç anlaması kolay örnek cümle de sunulur. Kişisel kelime listenize herhangi bir kelimeyi kolayca ekleyebilirsiniz. Bu altyazı tanımlarının bir örneğine buradan bir göz atın:

4.Şarkı sözlerini ve kelimeleri çalışın

İçeriği sindirmeye eke olarak, düzenli aralıklarla kelimeleri tekrar etmeniz de önemlidir. Şarkıyı kelime kelime bölümlere ayırın ve kelime dağarcığınıza yer edecek şekilde her kelimeyi öğrenmeye çalışın. Bunu Ankiveya Mental Case gibi bir flashkart hizmeti aracılığı ile de yapabilirsiniz.

5. Şarkıya eşlik edin

Bir topluluk karşısında şarkı söylemediğiniz sürece, dünyadaki en kötü vokalist de olsanız önemli değil. Bu yüzden herhangi bir müzik kabiliyetiniz yoksa bile dert etmeyin.Şarkı söyleme becerilerinize aldırış etmeden, müziği açarak yüksek sesle şarkı söylemeyi denemelisiniz. Böylece ağzınız kelimeler için uygun şekli alır ve şarkının ritmine uygun olarak hareket eder.

6. Şarkıyı hafızanızdan söylemeye çalışın.

Bir süreden sonra,ister istemez şarkıyı ezberlemeye başladığınızı farkedeceksiniz. Artık bir sonraki büyük sıçramaya hazırsınız demektir-şarkıyı sözlerine bakmadan söylemeye çalışın. Bu noktada, günlük konuşmanıza bu kelimeleri dahil ederek daha iyi bir iş çıkardığınızı göreceksiniz.

7.Düzenli olarak tekrar edin

Bir şarkıyı öğrenmeyi tamamen bitirip diğerine geçmek zorunda değilsiniz. Aslında, bir şarkıyla ilgili kendinizi rahat hissettiğinizde, bir sonrakine geçebilirsiniz. Sonra yeterli zaman geçtiğinde, ilk şarkıya geri dönebilirsiniz. Buna “aralıklı tekrarlama” adı verilir ve bir seferde mükemmel öğrenmeye çalışmaktan çok daha verimli olduğu kanıtlanmıştır.

8. Öğrendiklerinizin üzerine bir şeyler koyabileceğiniz yeni müzikler keşfedin.

Belki de en zor aşama budur. Öğrendiğiniz her yeni şarkıda, sizin için tamamen yeni kelimeler ile mevcut bildiğiniz kelimelerin bir dengesi olmalıdır. Kelimeler arasındaki bu örtüşme seviyesi doğru oranda olursa size motive eder ve böylece geçmiş öğrenilerinizi de maksimum fayda alabileceğiniz şekilde pekiştirir.

Eğlenin ve tadını çıkarın! Müzik, hepimizin eğlenebileceği ve bağ kurabileceği evrensel bir dildir. Her yeni gün İngilizce şarkılar dinleyin böylece İngilizce’nin ne kadar büyük bir kısmını ne kadar kısa zamanda kolaylıkla öğrenebildiğinize şaşıracaksınız. Dil öğrenmeyi yüksek sesle müzik dinlemek ve şarkı söylemek gibi eğlenceli aktivitelerle birleştirdiğinizde, ikinci bir dile hakim olmaya başladığınızın farkına bile varmayacaksınız.

İngilizce’yi müzik ve şarkılar aracılığıyla öğrenmek için diğer kaynaklar

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir ses FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. Gerçek dünya videolarıyla İngilizce'yi öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Comments are closed.