android-ingilizce-sozluk

Android İngilizce Sözlük mü Arıyorsun? Basit Tanımların Ötesine Geçen 8 Uygulama

Cebinde sözlük taşıyor musun?

Büyük olasılıkla hayır.

Oldukça büyük ceplere ihtiyacın olacaktı.

…Yoksa sen?

Kağıttan koca bir sözlük taşımak yerine bir Android İngilizce sözlük uygulaması ile binlerce kelimeyi cebinde tutabilirsin.

Nerede olursan ol, yeni herhangi bir İngilizce kelimeyi anlamana yardımcı olacak.

Bu makalede, sekiz inanılmaz Android İngilizce sözlük ele alınacak. Cihazına en beğendiklerini indir ve evden asla sözlüksüz çıkma!

Neden Sözlüğe Bakacaksın? Sözlükler İngilizce Öğrenmene Nasıl Yardımcı Olur?

Öncelikle büyük olasılıkla sözlüğün, herhangi bir İngilizce kelimenin anlamına bakmanın yolu olduğunu biliyorsundur.  İyi bir sözlük karmaşık kelimeleri araştırmak veya basit ama dil için gerekli kelimelerin anlamlarını gözden geçirmek için kullanılabilir.

Fakat sözlükler sana sadece anlamları sunmazlar. Bir kelimenin ne tür bir sözcük türü  (fiil, isim, sıfat vb.) olduğunu da sana öğretir. Ayrıca pek çok sözlük kelimelerin değişik hallerini de sana gösterir. Bu şekilde herhangi bir bağlam (içerik) için doğru kelimeyi öğrenirsin.

Bazı sözlükler örnek cümleler  de sunar böylelikle yeni bir kelimeyi nasıl kullanacağına dair iyi bir örnek de görmüş olursun.

Android İngilizce Sözlük En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır?

Bir dili öğrenirken duyduğun ya da gördüğün her kelimenin anlamına bakman gerekmediğini göz önünde bulundurman önemli.  İlk olarak  yeni kelimenin anlamını cümlenin bağlamından çıkarmayı dene. Ne anlama geldiğini tahmin edebiliyor musun?

Bilmediğin bu kelimenin ne anlama geldiğini bir türlü bulamıyorsan Android İngilizce sözlük sana bu konuda yardımcı olacak. İyi bir şekilde sözlük kullanmanı sağlayacak birkaç yöntem:

  • Pek çok kelime birden fazla tanıma sahiptir. Daima her tanımı oku çünkü ilk tanım her zaman aradığın şey olmayabilir. Sana lazım olanın hangi tanım olduğundan emin değilsen yardımcı olması açısından örnek cümleleri kontrol et.
  • Sözcük türüne  dikkat et ve aradığın kelimenin bir noun (isim), verb (fiil) veya başka bir şey olup olmadığını belirle. Bu doğru tanımı bulmanı sağlayacak.
  • Son olarak doğru tanımı bulduktan sonra alıştırma yap! Eğer tanımı bir kez okur ve yeni kelimeyi kullanarak alıştırma yapmazsan ne anlama geldiğini unutacaksın.

Aşağıdaki çoğu Android İngilizce sözlük uygulaması, alıştırma yapmanı kolaylaştımak adına yeni öğrendiğin kelimeleri takip etme seçeneğine sahip.

Android İngilizce Sözlük mü Arıyorsun? Basit Tanımların Ötesine Geçen 8 Uygulama

Bravolol’dan İngilizce Sözlük

android-ingilizce-sozluk

Hemen Android’ini çıkarıp duyduğun kelimeyi araman gerekiyorsa inanılmaz derecede kolay arama özelliği ile bu sözlük, harika bir seçim. Bu uygulama, kelimenin manasını ve doğru bir şekilde nasıl kullanacağını anlamanı sağlamak için sana tanım ve örnek cümleler veriyor.

Ayrıca uygulamanın ana sayfasında sana yeni kelimeleri öğretmek için iyi bir özellik var. Sözlüğü her açışından kısa bir tanım ile birlikte yeni bir kelime gözükecek bu sayede kelime dağarcığın hep gelişecek!

Merriam-Webster Learner’s Dictionary

android-ingilizce-sozluk

En çok kullanılan İngilizce sözlüklerden bir olduğu için daha önceden Merriam-Webster‘ı biliyor olabilirsin. Ancak Merriam-Webster’ın özellikle İngilizce öğrenenler için yapılmış bir Learner’s Dictionary’ye sahip olduğunu biliyor muydun?

Sözlük online olarak kullanılabilir ya da dilersen Android cihazına 4.99 dolar karşılığında indirebilirsin. Merriam-Webster’ın bu sürümünde, kolay anlaşılabilmesi için basitleştirilmiş bir dil kullanılıyor.

Learner’s Dictionary’nin en sevdiğim özelliklerimden biri de sesli arama bu sayede eğer bir kelimenin nasıl yazıldığını bilmiyorsan kelimeyi söyleyerek de sözlükte arayabiliyorsun. Eğer bilmediğin bir kelimeyi duyduysan fakat nasıl yazıldığını bilmiyorsan bu özellik inanılmaz derecede işine yarayacak. Ayrıca Learner’s Dictionary, tanımlara ek olarak çeşitli resimler de sunuyor ve bu da kelimenin manasını gerçekten anlamana yardımcı oluyor.

FluentU

android-ingilizce-sozluk

Genelde Android İngilizce sözlükler sana örnek cümleler gösterir. FluentU ise önemli kelimeleri aslında nasıl kullandıklarını duyman için gerçek İngilizce konuşanlarla seni bir araya getiriyor.

FluentU, geleneksel İngilizce sözlüklerde tamamen benzersiz bir değişim yapıyor. FluentU, kişiselleştirilmiş dil öğrenme araçlarına dönüşen film fragmanları, müzik videoları, ilham verici konuşmalar gibi daha fazlasının olduğu otantik İngilizce videolar sunuyor.

Arama çubuğuna bir kelime yazdığında FluentU, bu kelimenin geçtiği videoları sana gösterecek böylelikle gerçek bağlamlarda bu kelimenin nasıl kullanıldığını görebilirsin. Ayrıca kelime listeleri, içeriklerin tam metinleri ve etkileşimli alt yazılar var. İzlemeden önce kelimeye sözlükten bakabilir veya izlerken alt yazılara tıklayabilirsin ─ tıkladığın herhangi bir kelimenin tanımını, akılda kalıcı bir resmini ve telaffuzunu göstermek için video otomatik olarak duraklayacak.

Yeni kelimeleri araştırmak ve kelime dağarcığı oluşturmak için çok eğlenceli ve unutulmaz bir yol. Videolar, türe ve öğrenme seviyesine göre düzenlendiğinden senin için faydalı olabilecekleri bulman çok kolay.

En iyi tarafı ise FluentU, daha önce çalıştığın kelimeleri hatırlıyor ve bu bilgilere dayalı olarak sana yeni videolar öneriyor. FluentU, seni hatırlayan ve akıcı olmana etkin bir şekilde yardım eden bir sözlük gibi. Üstelik şimdi iOS ve Android cihazlarda.

WordWeb Dictionary

android-ingilizce-sozluk

Bu Android İngilizce sözlük, kelimeleri aramak için harika bir araç bunun yanı sıra daha derin araştırmalar için seni diğer kaynaklara da bağlıyor. Kaynak seçeneğini takip ettiğinde seni online bilgilere veya Chambers Dictionary ve Chambers Thesaurus gibi indirmek isteyebileceğin diğer uygulamalara seni yönlendirecek.

Pek çoğu gibi bu İngilizce sözlük de sana yeni kelimeler göstererek kelime dağarcığını geliştirmeni sağlayacak “rastgele kelime” özelliğine sahip. Ancak pek çok diğer uygulamanın aksine bu uygulama “rastgele en çok kullanılan kelimeler”i araştırmak için bir seçenek de içerir. Bu şekilde, kimsenin kullanmadığı eski ve tuhaf kelimeler yerine faydalı kelimeleri öğrenmeni sağlayacak.

Son olarak WordWeb, öğrenmekte sorun yaşadığın veya öğrendiğin kelimelere yer imi koymana olanak tanıyor böylelikle daha kolay bir şekilde alıştırma yapman için yer imli kelimelerin arasında gezinme seçeneği sunuyor.

Dict Box İngilizce – Türkçe Sözlük

android-ingilizce-sozluk

Bu Android İngilizce sözlük, aradığın kelimeler için İngilizce tanımlar sunmanın yanı sıra Türkçe karşılıklarını da indirme seçeneği ile birlikte İngilizce – Türkçe, Türkçe – İngilizce çeviri imkanı da sunuyor.

İngilizce bir kelimeyi aradığında Dict Box sana kelimenin tanımını, diğer hallerini, eş anlamlılarını ve resimlerini ya da eğer mümkünse İnternet’ten bilgiler de veriyor.

Ayrıca, Dict Box’ta çalışmak istediğin kelimelere “yıldız” verebilirsin ya da bir kelimeyi tamamen öğrendiğinden eminsen “ezberlendi” olarak işaretleyebilirsin . Daha sonra bu listeye geri dönüp ne kadarını hatırlayıp hatırlamadığını kontrol edebilirsin.

Word of the Day

android-ingilizce-sozluk

Bu uygulama belirli bir kelimeyi aramak için pek de uygun değil fakat yalnızca kelime dağarcığı  oluşturmak adına Android için İngilizce sözlük arıyorsan bu uygulama gerçekten harika. Word of the Day, tam da isminde belirtildiği gibi her gün tanımıyla birlikte bir kelime sunuyor.

Tanımlar, daima en basit ve en iyi tanımı almanı sağlamak amacıyla çeşitli farklı sözlüklerden aktarılıyor.

Oxford Dictionary of English

android-ingilizce-sozluk

Oxford English Dictionary, bir başka en çok bilinen İngilizce – İngilizce sözlüklerden biri. Uygulama yıllık 29.99 dolara mal oluyor fakat ücretsiz deneme sürümü de var böylelikle uygulamayı test edebilir, satın alıp almayacağına karar verebilirsin.

Bu sözlüğü güvenilir kılan nedenlerden biri de özellikle akademik kelimeleri aramak için harika oluşu.

Bu sözlük uygulaması, daha kolay arama için telefonundaki diğer uygulamalara bağlanabilir.   Örneğin, dili İngilizce olan bir oyunun  talimatlar arasında ilerlerken bilmediğin bir kelime ile karşılaşırsan Oxford Dictionary’i buradan açabilir ve anında kelimenin tanımını bulabilirsin.

Bu sözlük, her bir kelimenin net telaffuzlarını sunan tanımlarının yanı sıra günde bir kelime öğrenme seçeneği de içeriyor.  Oxford Dictionary arkadaşlarını katılmaya davet edebileceğin bir seçeneğe de sahip böylece arkadaşlarınla birlikte ders çalışabilir ve onlarla öğrendiğin kelimeleri paylaşabilirsin.

Livio’dan English Dictionary

android-ingilizce-sozluk

Bu uygulama, harika bir çevrimdışı Android İngilizce sözlük. Diğerlerinde olduğu gibi “günün kelimesi” seçeneğine sahip ve bu yeterli değilse kelime hazineni geliştirmek için rastgele kelimeler araştırabilirsin.

Belirli bir kelimeyi arayabilir ve tanımını, telaffuzunu, eş anlamlısını ve Fransızca, Almanca, Portekizce ve İspanyolca gibi diğer dillerde çevirisini bulabilirsin.

Bu uygulamanın en iyi işlevlerinden biri de kelimelere not ekleme imkanı Bir kelimeyi ilk defa nerede duyduğunu hatırlamak veya manasını kolayca aklında tutmanı sağlayacak bir mesaj eklemek istersen basitçe bir not ekleyebilir ve sonrasında tanımını araştırabilirsin.  Daha sonra kolayca bulmak için notlarının hepsini tek bir yerde görebilirsin.

 

Bu listedeki en beğendiğin veya en beğendiklerin hangisi? Android İngilizce sözlük indir ve fazladan ağırlık taşımadan her zaman yanında bir sözlüğe sahip olmanın ne kadar yararlı olabileceğini gör. Ama unutma, bir kelimeye bir kez bakmak yeterli olmaz, her zaman pratik yapmaya devam et!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close