amerikada-dil-egitimi

A.B.D.’de İngilizce Öğrenin! Amerika’da Dil Eğitimiyle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Amerika’da dil eğitimi almayı mı düşünüyordunuz? Yalnız değilsiniz!

Amerika’da bir milyondan fazla uluslararası öğrenci var. Bu kadarla da bitmiyor, her yıl yüz binlerce yeni öğrenci vizesi veriliyor!

Bu uluslararası öğrencilerin çoğu sizin gibi kişiler. Doğu Asya, Güney Amerika ve Orta Doğu gibi bölgelerden gelen ve ana dili İngilizce olmayan insanlar.

Bu öğrencilerin birçoğu İngilizce öğrenmek için Amerika’ya gitmenin hayatlarında vermiş oldukları en iyi karar olduğunu söylüyorlar. Bunu nereden bildiğimi sorarsanız, son birkaç yılımı Amerika’da ESL öğrencileriyle (ikinci dil olarak İngilizce öğrenen öğrenciler) çalışarak geçirdiğimi söyleyebilirim. İngilizce eğitimi almak için buraya gelmek, ders verdiğim öğrencilerin birçoğu için hayatlarını değiştirecek bir deneyim oldu.

Neden Amerika’da Dil Eğitimi Almalısınız?

Amerika’da dil eğitimi almanın birçok avantajı var. Bu avantajlar, öğrenim gereksinimlerinizle ve tabii ki bu deneyimden ne kazanmayı umduğunuzla alakalı. İşte size İngilizce eğitimi gören öğrencilerin Amerika hakkında genelde nelerden hoşlandıklarına dair birkaç şey.

Çünkü ülkenin dili İngilizce

Tabii ki Amerika, insanların anadil olarak İngilizce konuştuğu bir ülke. Bu da, evde yapacağınız İngilizce dil banyosundan (yoğun olarak İngilizceye maruz kalmak) çok daha yoğun bir pratik yapma şansınız olacağı anlamına geliyor.

Küresel İngilizce öğrenebilirsiniz

Dünyada İngilizcenin konuşulduğu pek çok ülke var. Fakat Amerika ana dili İngilizce olan herhangi bir ülke değil. Ana dili İngilizce olan “altı büyük” ülkeden biri. Bu altı ülke İngilizcenin standartlarını belirliyor. Amerikan İngilizcesi ve İngiliz İngilizcesi, İngiliz dilinin dünyada en yaygın olarak konuşulan ve kabul gören iki şekli.

Bu altı “büyük ülkeden” (Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya, İrlanda ve Yeni Zelanda), Amerika büyük bir farkla en fazla nüfusa sahip ülke, bu da, anadili İngilizce olan çok sayıda vatandaşa sahip olduğu anlamına geliyor.

Çok kültürlülüğün avantajlarından faydalanabilirsiniz

Amerika çok farklı bir yer. New York, Şikago ve Los Angeles gibi büyük şehirler insanlara farklı renkler sunuyor. Orta büyüklükteki şehirlerde ve küçük illerde bile dünyanın farklı yerlerinden gelen insanlarla iletişim kurma şansına sahipsiniz.  Bu da, sadece dil eğitimi değil aynı zamanda çok kültürlü bir eğitim de aldığınız anlamına gelir.

Bu çok kültürlülük aynı zamanda daha az ev hasreti çekmenize de yardımcı olabilir. Amerika’da kendi ülkenizden de insanlarla  tanışma ve birlikte bu kültürün ve yemeklerin keyfini sürme şansını da yakalayabilirsiniz.

Uluslararası Profesyonel Bağlantılar Kurabilirsiniz

Amerika böylesine uluslararası bir ülke olduğundan, küresel iş bağlantıları kurma şansı da edineceksiniz. Bu bağlantılar yoluyla da küresel iş İngilizcesi pratiği yapma fırsatınız olacak. Öğrendiğiniz dil ve tanıştığınız insanlar aracılığıyla eğitiminizi bitirdikten uzun süre sonra bile iş imkanlarına sahip olabilirsiniz.

Çok Fazla Destek Alırsınız

Birleşik Devletler, İngilizce öğrenenlerin en fazla tercih ettiği destinasyonlardan biri. Bu sebeple, Amerika’da dil eğitimi alma olanaklarını bulup bunlardan faydalanmanız konusunda size yardımcı olacak pek çok çevrimiçi ve çevrimdışı kaynak var:

  • Üniversiteler. Büyük ihtimalle, ülkenizdeki üniversitelerin İngilizce öğrenmek için Amerika’ya gitmeniz konusunda size yardımcı olacak programları vardır.

Amerika’da Nasıl İngilizce Öğrenebilirsiniz: A.B.D.’de İngilizce Öğrenme Kılavuzu

İngilizceyi neden Amerika’da öğrenmek isteyebileceğiniz konusunu tartıştıktan sonra, bir de bunu nasıl ve nerede yapabileceğinize bakalım!

Hakikaten çok büyük bir ülkeden söz ettiğimizi hatırlarsınız, yani bu ülkede çok ama pek çok İngilizce eğitim programı ve kursu var. Bu yüzden biz çoğunlukla, uluslararası bir öğrenci olarak faydalanabileceğiniz dil öğrenme seçeneklerinin türlerine odaklanacağız; yine de size örnek vermek açısından birkaç belirli programdan söz edeceğiz.

Fakat burada gördükleriniz kesinlikle mevcut İngilizce öğrenme programlarının tam bir listesi olmayacak. Bu yalnızca, Amerika’da almayı düşündüğünüz dil eğitimi konusunda sizi doğru yöne yönlendirmek ve sizin için en iyi ve en doğru programı bulmanıza yardımcı olmak için hazırlanmış bir liste.

Çeşitli üniversitelerdeki eğitim seçenekleri ile başlayacak, ardından İngilizce akademileri yoluyla faydalanabileceğiniz birkaç farklı İngilizce öğrenme seçeneğine göz atacağız.

Amerikan Üniversitelerinde İngilizce Öğrenmek

Eğer liseyi bitirdiyseniz (veya bitirmek üzereyseniz) Amerikan üniversitelerinin birinde İngilizce eğitimi almak çok iyi bir fırsat olabilir.

Üniversite düzeyinde İngilizce eğitimi almak istiyorsanız, iki önemli seçeneğiniz var:   Yoğun İngilizce Programları (“Intensive English Programs,” kısaca IEP programları) veya İngilizceye Geçiş Programları (“English Language Transition Programs,” kısaca ELT programları). Peki IEP veya ELT programları arasındaki fark ne? Kalite anlamında fark çok büyük sayılmaz. Fakat bu iki programın yapılarıyla ilgili bazı farklılıklar bulunmakta.

IEP Programları mı, ELT Programları mı?

IEP programlarının ortalama haftalık ders saati ELT programlarından daha fazla. Ancak, bu sadece genel bir kural. Aslında, birçok IEP ve ELT programlarının aynı dersler ve müfredatla eğitim verdiğini göreceksiniz.

Esas farklılık şu, ELT, yani İngilizceye Geçiş Programları ev sahibi üniversitede lisans eğitimine geçiş için size yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır. Eğer bir ELT programına kayıt yaptırırsanız, Amerikan üniversitelerinde eğitim görmeye yetecek seviyede İngilizce öğrendiğinizde 4 yıllık bir lisans programına başlayacakmış gibi değerlendirilirsiniz.

IEP programlarında ise bunun aksine esas amaç İngilizcede ustalaşmaktır, Amerika’da lisans eğitimi almaya bir basamak daha yaklaşmak değil. Bu yüzden IEP programları Amerika’da kısa dönem dil eğitimi almayı düşünenler için daha iyi bir seçenek.

İngilizce eğitim programı olan Amerikan üniversiteleri nasıl bulunur?

Hem IEP hem de ELT programları Amerika’da git gide daha da yaygınlaşıyor. Üniversitelerin çoğunda bu programlar bulunmakta. Fakat farklı kampüslerdeki programlar farklı görünüyor; her okulun kendine ait bir program yapısı ve kabul şartları var.

Mesela Harvard ELT programı sadece lisans üstü öğrenciler için programlar sunuyor. (Yani Harvard’da yalnızca yüksek lisans ya da doktora yapmak isteyenlere göre programlar var).

Benzer bir şekilde, Güney Kaliforniya Üniversitesi de sadece lisans üstü öğrencilerine yönelik bir ELT programı sunuyor.  Ancak, bu üniversitenin hem lisans üstü öğrencilerine hem de lisans öğrencilerine yönelik ayrı bir IEP programı var.

Güney Kaliforniya Üniversitesi gibi, Şikago’daki Illinois Üniversitesi  de aynı İngilizce eğitim programı içinde IEP ve ELT seçenekleri sunuyor. Ancak, Güney Kaliforniya Üniversitesi’nin ya da Harvard’ın aksine programlarına tüm öğrencileri kabul ediyor. Yüksek lisans veya doktora öğrencisi olma şartı aranmıyor.

Daha başka birçok kampüste pek çok farklı seçenek var. Doğru eğitim programını bulmak için ilginizi çeken okulların internet sitelerine bakın veya sizin için mevcut seçenekleri öğrenmek için öğrenci kabul ofisleriyle iletişime geçin.

Dil Akademileri: Amerika’da Dil Eğitimi Almanın Başka Bir Yolu

İngilizce dil akademileri sadece İngilizce öğreten özel okullardır. Bu tür okullar üniversite kampüsünde eğitim görmek için çok tercih edilen bir alternatiftir. Dil akademileri genellikle Amerika’nın büyük şehirlerinde mevcuttur.

Amerika’daki yerel ve bölgesel İngilizce akademileri

Bu yerel okulların birkaçına örnek olarak Minneapolis’teki GLI English Akademisi’ni,  San Francisco’daki Golden Gate Dil Okullarını, Austin – Teksas’taki the TIEP İngilizce Okulunu ve Denver’daki Colorado İngilizce Dil Okulunu verebiliriz.

Ama gerçekten de Amerika’daki bütün büyük şehirlerde farklı İngilizce Akademileri bulmak mümkün.

Amerika’daki İngilizce dil okulları için tek bir resmi rehber yok. Ancak, seçenekleri araştırmak için size yardımcı olabilecek birçok internet sitesi var.  EnglishInUSA, ESLBase ve ESL Directory gibi internet sitelerinden okulların listelerine ulaşabilirsiniz.

Ya da sadece “İngilizce dil akademisi” artı eğitim almak istediğiniz şehrin veya eyaletin adını yazarak internet araması yapabilirsiniz. Bu yolla çok kısa bir süre içerisinde yeni keşfedilen okullara da ulaşabilirsiniz!

Ulusal İngilizce akademileri ağları

Henüz nerede dil eğitimi almak istediğinizden emin değil misiniz? Sorun değil. Yerel arama yapmak zorunda değilsiniz.

Amerika’daki İngilizce akademileri genellikle ulusal okul zincirlerine bağlıdırlar. Durum böyle olunca bir akademinin ulusal ofisi aracılığıyla dil eğitimi için başvuruda bulunabilirsiniz. Sonra, İngilizce öğrenmek istediğiniz şehri seçebilirsiniz.

Tekrar söylüyorum, internet aramaları ve internet rehberleri bu ulusal okul zincirlerini bulmanıza yardımcı olacaktır. Fakat araştırmaya başlamadan önce bilmeniz gereken birtakım Amerika çapına yayılmış önemli İngilizce okul ağları da var.

Kaplan, Amerika’daki İngilizce dil okulu ağlarının en büyüklerinden ve en köklülerinden biri. ELS ise Amerikan İngilizce dil okulları alanındaki büyük isimlerden bir başkası. LCI‘ye ve Bridge English’e de göz atmaya değer.

Aslına bakarsanız, bu ulusal zincirlerden çoğu daha büyük uluslararası zincir okulların birer parçası.

Örneğin Berlitz, Amerika’da İngilizce öğrenme merkezleri yürütüyor, ancak muhtemelen sizin ülkenizde de bir ofisi vardır. Onlarla kendi bulunduğunuz yerde iletişime geçebilir ve Amerika’daki eğitim imkanları hakkında bilgi alabilirsiniz. Kendi yaşadığınız ilçede ya da bölgenizde benzer uluslararası İngilizce dil okullarını da araştırın. Bu okulların çalışanları A.B.D.’de İngilizce eğitimi alabileceğiniz yerleri belirlemenize yardımcı olacaktır.

İngilizce Akademi ELT Programları: Amerikan Üniversiteleri ile Ortaklıklar

Kimi zaman, dil akademileri ELT eğitimi için üniversite dışı seçenekler de sunarlar. Bu, Amerika’daki pek çok İngilizce okulunun üniversitelerle işbirliği yapması sayesinde mümkün oluyor.

Bazen üniversiteler kendi kampüslerinden kendi ELT programlarını açmak yerine, bu programları kendileri adına yürütecek İngilizce dil okulları ile anlaşıyorlar. Öğrenciler bu özel akademinin ELT programını tamamladıklarında, ortaklık anlaşması olan üniversiteye de kabul edilmiş oluyorlar.

Aslına bakarsanız, Amerika’daki bir çok okul ülke çapında pek çok üniversite ile işbirliği yapıyor. Bunun klasik bir örneği, Kaliforniya Dil Akademisi (California Language Academy, kısaca CLA) CLA’nın Güney Amerika, Orta Batı Amerika, Doğu Kıyısı ve Batı Kıyısındaki üniversitelere kabul edilmenizi sağlayabilecek bir ELT programı var.

Eğer bir üniversiteye girmekle ilgileniyorsanız, araştırmalarınıza dil akademilerini de dahil edin. İlgilendiğiniz dil akademilerinin ELT programları olup olmadığını ya da üniversiteye yerleştirme hizmeti verip vermediklerini kontrol edin.

Unutmayın, bir dil okulunun herhangi bir üniversite ile ortaklık anlaşması yoksa bile size sınavlara hazırlık anlamında üniversiteye kabul konusunda yardımcı olabilir. Bu yardım, uluslararası öğrenci olarak Amerikan üniversitelerinde okumak istiyorsanız geçmeniz gereken standart İngilizce sınavlarına hazırlanmanıza yardımcı olacak bir kurs ya da atölye şeklinde olabilir.

Amerika’daki hemen hemen her dil okulu üniversiteye girmenize hazırlık konusunda yardımcı olabilir. Amerikan İngilizce akademileri öğrencilerin TOEFL, IELTS, GRE ve GMAT gibi sınavları geçmelerine yardımcı olurlar.

Amerikan dil akademilerinde akademik olmayan İngilizce öğrenmek

Amerika’daki üniversiteler ve özel okullar genellikle akademik İngilizceye odaklanırlar. Akademik dil gerçekten de Amerika’daki İngilizce kurslarının en popüler dersidir.

Fakat eğer akademik İngilizce öğrenmek istemiyorsanız, sizin için başka seçenekler de mevcut. Amerika’daki özel İngilizce okulları iş İngilizcesi, konuşma/sohbet İngilizcesi, İngilizce okuma yazma ve mesleki İngilizce (tıp, mühendislik, otelcilik İngilizcesi vb) dersleri sunarlar.

İngilizce öğrenme ihtiyaçlarınız ne olursa olsun, bu ihtiyaçları karşılayacak bir Amerikan akademisi ya da kampüsü bulabilirsiniz.

Karar Vermeden Önce Araştırma Yapmaya Zaman Ayırın

Amerika’da dil eğitimi alma kararı büyük bir karar. Birleşik Devletler’de eğitim görmeyi düşünürken, seçeneklerinizi dikkatli bir şekilde tartın. Şartları size uyan mevcut okulları araştırın ve farklı dil eğitimi programlarının yapılarını, eğitim amaçlarını, tarzlarını, ders içeriklerini ve öğretim yöntemlerini karşılaştırın.

Bunun dışında, İngilizce konuşulan başka uluslardaki eğitim imkanlarını da değerlendirebilirsiniz. Amerika İngilizce öğrenmek için iyi bir yer, ancak Kanada ve İngiltere de öyle, üstelik bunların dışında da iyi birer seçenek oluşturabilecek bir çok İngilizce konuşulan ülke var.

Bütün seçeneklerinizi tarttıktan sonra, Amerika’da İngilizce öğrenmenin sizin için doğru bir seçim olup olmadığına karar verebilirsiniz. Pek çok öğrenci Amerika’da dil eğitimi almayı seçiyor ve ufuklarını açan ve eğitsel, kültürel ve mesleki açıdan kendilerini zenginleştiren bir deneyim yaşıyorlar. Siz de bunlardan biri olabilirsiniz!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close