ingilizce-ogrenme-videolari

Ders Kitaplarından Sıkıldığınızda Kullanabileceğiniz Alıştırmalı İngilizce Öğrenme Videoları

Video izlemenin dil öğrenme konusunda inanılmaz faydaları vardır, ama bu iş yalnızca izleyerek olmaz.

İzlediklerinizden öğrendiklerinizi pekiştirecek alıştırmalı İngilizce öğrenme videolarını bu yüzden seviyoruz.

İngilizcede akıcılık sağlamak için izlemek yetmez —İngilizce çalışırken biraz daha etkileşime girmeniz gerekir.

Tabii ki İngilizce ders kitaplarını okuyarak ve kelime bilgi kartlarını ezberleyerek geçirdiğiniz onca saatin İngilizce becerilerinizi geliştirmenize epey katkısı olmuştur. Ancak artık çalışmalarınıza biraz heyecan katmanız gerek —ve bunu eğlenceli ve alıştırmalı İngilizce öğrenme videoları yoluyla yapabilirsiniz.

İkinci dil olarak İngilizce öğrenmenin en iyi yanı, internette bulabileceğiniz İngilizce hikayelerin, şarkıların ve eğlenceli videoların sonunun gelmeyecek olmasıdır. Eğer elinizdeki materyalden sıkılır ve yeni bir şeyler isterseniz, YouTube gibi siteler sayesinde İngilizce öğrenme deneyiminizi videolar yoluyla sürdürebilirsiniz.

Ancak, eğer öğrenme deneyiminizden maksimum fayda sağlamak istiyorsanız, yalnızca İngilizce videolar izlemek yeterli olmayacaktır. Kendinizi biraz zorlamalı ve elinizdeki materyal üzerinden bir şeyler öğrenirken bir yandan da alıştırmalarla kendinizi test etmelisiniz.

Bugünden başlayarak, beraberinde alıştırmaları da olan bu faydalı İngilizce öğrenme videoları listesine bir göz atarak bunu yapabilirsiniz.

Tam Anlamıyla Harekete Geçmek için Alıştırmalı İngilizce Öğrenme Videoları İçeren 5 Kaynak

Anglo-Link

ingilizce-ogrenme-videolari

Beceri: Gramer (Dil Bilgisi)

Anglo-Link, her seviyeden İngilizce öğrenen kişilere İngilizce dil bilgisi ve telaffuz öğretme konusunda uzmanlaşmış bir İngiliz YouTube kanalı. Neredeyse yarım milyon abonesi olan Anglo-Link, kendi alanında popüler YouTube kanallarından biri. Ancak onları diğer bazı kanallardan asıl ayıran şey, sizi az önce öğrendiğiniz materyal üzerine kısa testlere tabi tutan alıştırma videoları.

Bu kanalın popüler derslerinden ve alıştırmalarından bazıları şöyle:

FluentU

ingilizce-ogrenme-videolari

Beceriler: Dinleme, konuşma, gramer, okuma ve kelime bilgisi

Eğer İngilizceyi interaktif videolar ve ilgi çekici alıştırmalar yoluyla öğrenmek istiyor, ancak YouTube videolarından daha geniş kapsamlı bir şey istiyorsanız, FluentU’yu deneyin. FluentU’da öğretici ve popüler kültüre ait videoların yanı sıra öğrendiklerinizi test eden kısa sınavlar (quiz) ve başka aktiviteler yoluyla bütün dil becerilerinizin pratiğini yapabilirsiniz.

FluentU yoluyla İngilizce çalışmanın en iyi tarafı, sizi gayrete getiren ve eğlenceli tam bir öğrenme deneyimi elde edecek olmanız. Sitedeki materyal sürekli güncelleniyor, böylece İngilizce konuşulan dünyada popüler olan şeyleri yakından takip ederek gündemden uzak kalmıyorsunuz. Üstelik FluentU ücretsiz bir deneme sürümüyle geliyor, deneyip bu sistemi sevip sevmeyeceğini görebilirsiniz. İşin en iyi yanı da, FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları sayesinde her an her yerde İngilizce çalışmaya zaman ayırabilirsiniz.

Rachel’s English

ingilizce-ogrenme-videolari

Beceriler: Dinleme, konuşma ve telaffuz

Rachel’s English, ikinci dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin telaffuz ve konuşma becerilerine yardımcı olmak amacıyla tasarlanmış popüler bir YouTube kanalı. Videoların hepsi Amerikan İngilizcesine odaklanıyor ve İngilizceyi daha doğal ve akıcı bir şekilde konuşmak isteyen herkes için harika bir kaynak sağlıyor.

Rachel’ın İngilizce öğrenme videoları alıştırmalarla dolu. Bu sayede bu videoları izlerken dil becerileriniz üzerine çalışmak oldukça kolay. Rachel’s English’in başka bir harika tarafı da, sıklıkla challenge (meydan okuma) videoları hazırlaması; bu videolarda Rachel izleyicilerine bir soru soruyor ve izleyicilerin kendi videolarını hazırlayıp göndererek cevap vermelerini istiyor. Ancak böyle bir şeyi yapmakla ilgilenmiyorsanız, Rachel’ın alıştırmalı diğer İngilizce öğrenme videolarına bakabilirsiniz:

Rachel’s English’de İngilizce öğrenme videolarını izlerken alıştırma yapmanızı sağlayan sayısız seçenek var. Eğer telaffuz ve dinleme becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, Rachel’ın YouTube kanalındaki diğer videolara da göz atmanızı öneririz.

eLearningWorkroom

ingilizce-ogrenme-videolari

Beceriler: Okuma ve konuşma

eLearningWorkroom, gerçek bir öğretmenle çalışıyormuşsunuz hissi veren örnekleri ve detaylı açıklamalarıyla, geleneksel öğrenme deneyiminden keyif alan öğrenciler için ideal bir platform.

eLearningWorkroom’un konuşma, dinleme ve okuma becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak geniş kapsamlı bir interaktif video ve alıştırma kanalı. Bu özellikleri bu kanalı iş veya eğitim amaçlı İngilizce öğrenmek isteyenler ya da TOEFL ve IELTS gibi standart İngilizce sınavlarına hazırlanmak amacıyla okuma becerilerini geliştirmeye ihtiyaç duyan öğrenciler için ideal kılıyor.

Her videoda IELTS sınavına girmeden önce sınavda sizi nelerin beklediğine dair bilgi veriliyor, ardından cevaplamanız için örnek sorular geliyor. Bu kanala yüklenen popüler alıştırma videolarından bazıları şunlar:

  • Let’s Practice IELTS — Reading (Haydi IELTS’e çalışalım – Okuma): Burada IELTS’in okuma kısmıyla ilgili bilgi edinecek, soruları nasıl doğru şekilde cevaplayacağınızı öğreneceksiniz. Daha sonra, okumanız için paragraflar ve paragraflarla ilgili sorular göreceksiniz. Bunlar olurken, videodaki konuşmacı size her bir okuma parçasının sorularının doğru cevaplarını bulmanız için ipuçları ve tavsiyeler verecek.
  • Let’s Practice IELTS — Speaking #1 (Haydi IELTS’e çalışalım – Konuşma #1): Bu alıştırmada videodaki konuşmacıyla basit bir konuşma gerçekleştirmeniz gerekecek. Adınız, hobileriniz ve ilgi alanlarınız gibi kendinizle ilgili cevaplamanız gereken birtakım mülakat soruları sorulacak. Bunun ardından, toplam iki dakika üzerine konuşmanız gereken bir konu verilecek. Son olarak, konuştuğunuz konu ile ilgili bir dizi soru cevaplamanız istenecek.

LearnEnglishESL

ingilizce-ogrenme-videolari

Beceriler: Dinleme ve kelime bilgisi

Biraz daha eğlenceli ve rahat bir şeyler mi arıyorsunuz? Öyleyse, LearnEnglishESL aradığınız şey olabilir. Burada, kelime dağarcığınızın tozunu silkip İngilizce filmlerden kısa video kliplerle dinleme pratiği yapabilirsiniz. Üstelik yüklenen her bir İngilizce öğrenme videosunun tanım kısmında videonun metninin, videoda geçen önemli kelimelerin ve kelimelerin tanımlarının yanı sıra dinleme becerilerinizi test eden boşluk doldurma alıştırmaları da bulacaksınız.

LearnEnglishESL bir süredir güncellenmedi, bu yüzden video kliplerin ve alıştırmaların hepsi birkaç yıl önce çıkan filmlerden alınmış durumda. Bunu da belirtmiş olalım ve bu YouTube kanalının ders kitaplarına ve kelime bilgi kartlarına kısa bir mola vermek isteyen herkes için harika olduğunu söyleyelim.

Bu kanalın popüler İngilizce öğrenme videolarından bazıları şöyle:

YouTube kanalında biraz gezindikten sonra, videoların çoğunun yalnızca birkaç dakika uzunluğunda olduğunu ve alıştırmalarının kısa olduğunu göreceksiniz. Ancak, kelime listeleri oldukça uzun ve tanımda öğretilen her bir kelime ile bir cümle yaparak daha fazla pratik yapabilirsiniz.

 

Bir daha ders kitabınıza bakıp, “Hayır, bugün olmaz,” dediğinizde, bu alıştırmalı İngilizce öğrenme videolarından biriyle İngilizce çalışmayı deneyin.

Her zamanki İngilizce çalışma rutininizden biraz uzaklaşıp eğlenmek güzel olacaktır; üstelik bu İngilizce öğrenme videolarından yeni bir şeyler öğreneceğiniz de kesin!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close