aksansiz-ingilizce

Aksansız İngilizce Konuşmayı Öğrenmek için 10’dan Fazla Kaynak

Karşındakinin seni anlamamasından daha moral bozucu bir şey olamaz.

Dört sene boyunca Güney Kore’de yaşadım. Bu süre zarfında yerel bir üniversitede Korece dersleri aldım ve her gün konuşma becerilerimle pratik yaptım.

Ve Koreceyi ne kadar iyi öğrenmeye çalışsam da hep aksanım nedeniyle beni anlamayan birileri oldu.

Telaffuzun neredeyse mükemmel olsa da bazı insanlar aksanın nedeniyle seni anlamakta güçlük çeker.

Bunun nedeni dili kötü konuşman değil, karşındaki kişinin senin aksanlı konuşmanı beklememesi ve bunun da onun aklını karıştırmasıdır.

Bu nedenle birçok İngilizce dil öğrencisi yabancı aksanlarından kurtulmak ve anadiliymiş gibi aksansız İngilizce konuşmak ister.

Bunu nasıl yapacağını öğrenmek için okumaya devam et.

Aksansız İngilizce Öğrenmek Neden Önemli

Aklından çıkarmaman gereken ilk şey, anadili İngilizce olan kişiler de dahil herkesin bir aksanı olduğudur.

Aksanlar harikadır.

İngilizceye kişilik katarlar ve aksanlar olmasaydı sohbetler çok sıkıcı bir hal alabilirdi. Bununla birlikte, anadili İngilizce olan ortalama bir kişinin tüm aksanları anlaması kolay değildir, işte bu nedenle anadilinmiş gibi İngilizce konuşmayı öğrenmek iyi bir fikir.

İngilizce telaffuz ve tonlamaları öğrenmek, İngilizceyi Türkçe aksan ile konuşmamak için atacağın ilk adımdır.

Anadilinmiş gibi İngilizce konuşmanın bir gecede olmayacağını unutmamalısın. Bunu yapmak zaman ve pratik gerektirir. Ama yeterince sıkı çalışır ve konuşma becerilerini geliştirmeye devam edersen, insanların sohbet sırasında konuştuğun İngilizceyi daha kolay anladıklarını fark edeceksin!

Kimin gibi İngilizce Konuşmak İsterdin?

Anadil olarak İngilizce konuşan kişilerin geldikleri ülkeye göre farklı aksanları vardır. Öğrenmek istediğin türden bir aksan seçmeli ve bunu öğrenmeye devam etmelisin. Aksi takdirde iki ya da daha fazla İngilizce aksanı birbirine karıştırma ve daha da kafa karıştırıcı konuşma riskine sahip olursun.

İngilizce öğrenme içerikleri arasında en sık rastlayacağın aksanlar arasında Amerikan (AmE), İngilizce (UK) ve Avustralya (AUS) aksanları yer alıyor. Bu aksanların her birine bir örnek için aşağıdaki bağlantılara tıkla.

Gördüğün gibi bu aksanların üçü de birbirinden farklıdır, işte bu nedenle her seferinde sadece bir aksanı öğrenmeye odaklanmalısın.

FluentU ile özgün dinleme alıştırmaları yapabileceğin daha fazla içerik bulabilirsin. FluentU—müzik videoları, film fragmanları, haberler ve etkileyici konuşmalar gibi—gerçek dünyadan videoları alır ve bunları kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştürür. Mevcut farklı aksanları dinlemek için bu videoları kullan. Ve FluentU’nun dil öğrencileri için hazırladığı diğer kaynakları da unutma: kelime kartları, sözcük listeleri, açıklamalı altyazılar ve çok daha fazlası! En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

Anadilinmiş gibi Aksansız İngilizce Konuşmanın Yolları

İmkansız olmasa da anadilinmiş gibi İngilizce konuşmayı öğrenmek bol miktarda zaman ve pratik gerektirir—özellikle de yetişkinler için. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki çocuklar yabancı dili ve telaffuzunu yetişkinlerden daha kolay öğrenmektedir. Yani, eğer amacın çocuğuna aksansız İngilizce öğretmekse onun mümkün olan en küçük yaşta dil öğrenmeye başlamasını sağlamalısın.

Eğer aksansız İngilizce konuşmayı öğrenmek istiyorsan, işte sana başlamanda yardımcı olacak bazı kaynaklar.

1. Hedeflediğin Aksanı Dinle

Anadilinmiş gibi İngilizce konuşabilmek için anadilini konuşan kişileri dinlemeli ve kullandıkları telaffuz ve tonlamalarla pratik yapmalısın.

En iyi sonuçlar için podcast dinleyerek ve televizyon dizileri izleyerek aksan kullanımını çalışmalısın. Bunu yapmanın en iyi yolu ise duraklatmak ve konuşmacının söylediği şeyleri tekrarlamaktır. Ayrıca, kendi sesini kaydedebilir ve nasıl konuştuğunu dinleyebilir, sonra da bunu dinlemiş olduğun aksanlarla karşılaştırabilirsin.

Podcast’ler

Eğer birebir konuşacağın tanıdığın İngilizce bilen birileri yoksa alıştırma için podcast’leri dinle.

  • İngilizce Dil Öğrencileri için Podcast’ler (AmE ve UK): Bu yazıda İngiliz ve Amerikan İngilizcesi kullanan en sevdiğimiz podcast’leri sıraladık.
  • OzPodcasts (AUS): Avustralyalı podcast’lerden oluşan bu dizinde özgün Avustralya İngilizcesi kullanan kişilerce sunulan çeşitli başlıklar yer alıyor.

TV Dizileri

Aksanını geliştirmenin harika yollarından biri de televizyon dizileri izlemektir.

  • İngilizce Öğrenmek için İngiliz ve Amerikan TV Dizileri (AmE ve UK): Hem Amerikan hem de İngiliz TV dizileri dünya çapında ün kazanmaktadır, dolayısıyla da bu iki ülkeden diziler bulmakta hiç zorlanmayacaksın. Bu yazıda İngilizce öğrenmek için en iyi dizilerin yanı sırada bunları internette izleyebileceğin yerleri de bulacaksın.
  • The Katering Show” (AUS): Avustralya’dan iyi bir dizi için buna bir göz at. Bu, bambaşka kişiliklere sahip iki lezzet aşığının kendilerini farklı durumlarda bulmalarını anlatan bir dizi. Web sitesini ziyaret ederek ve sayfanın yarısına kadar sayfayı kaydırarak bölümleri izleyebilirsin.

2. YouTube ile Telaffuz Pratiği Yap

Anadilinmiş gibi aksansız İngilizce konuşmak için iyi telaffuz şarttır. Ne yazık ki çoğu dil öğrencisi, ders kitaplarındaki telaffuz egzersizlerini atlayarak gramer ve sözcük bilgisi gibi egzersizlere geçerler.

İyi haber ise telaffuz alıştırması yapmanın ders kitaplarında bulunan dinle ve tekrarla alıştırmaları gibi sıkıcı olması gerekmediğidir. İşte İngilizce telaffuzu eğlenceli ve sürükleyici hale getiren üç YouTube kanalı:

  • Speak English with Vanessa (AmE): Bir Amerikalı gibi nasıl konuşacağın üzerine telaffuz dersleriyle harika bir kanal.
  • BBC Learning English’s (UK): Standart İngiliz aksanını nasıl konuşacağın ve telaffuza ayrılmış 100’den fazla video.
  • Aussie English (AUS): Sana bir Avustralyalı gibi nasıl konuşacağını öğreten 40’tan fazla video izlerken Avustralya ve kültürü hakkında bilgi edin.

3. Tonlamaların Farkına Var

Herkes iyi bir telaffuzun anadilinmiş gibi aksansız İngilizce konuşmayı öğrenmek için önemli olduğunu bilir, ama birçok dil öğrencisi sadece bunların telaffuzuna odaklanma ve tonlamayı tamamen göz ardı etme hatasına düşer.

Tonlama, bir sözcüğün farklı yerlerine koyduğun vurgu ve konuştuğun ses perdesidir. İngilizce konuşan kişilerin kullandıkları tonlamalar geldikleri ülkeye göre değişir. Örneğin, Amerikan İngilizcesi konuşan bir kişi “garage” sözcüğünü “ga-RAGE” şeklinde söylerken Güney Amerikalı bir kişi bunu “GAR-age” şeklinde söyler.

Yanlış tonlama kullanmak sadece anadili İngilizce olan kişinin aklını karıştırmakla kalmaz, aynı zamanda kurduğun cümlenin anlamını da değiştirebilir. Ayrıca, yanlış tonlama kullandığın zaman insanlar bir iki sözcüğü yanlış telaffuz etmene kıyasla İngilizcenin anadilin olmadığını daha kolay anlayacaktır.

İyi telaffuz ile hatalı telaffuz arasındaki farkı görmek için bu videoya bir göz at. Videodaki beyefendi bir aksanı olmadığını düşünse de kullandığı tonlama bir İngilizce öğrencisi olduğunu derhal ele veriyor. Yine de oldukça iyi konuştuğunu ve söylediklerinin anadiliymiş gibi kolay anlaşıldığını kabul edelim, ama aksanlı konuştuğu da bir gerçek.

4. Tonlamanı Geliştirmeye Çalış

Tonlama becerilerini de tıpkı telaffuzunu geliştirdiğin gibi çalışabilirsin: anadilini konuşanları dinleyerek ve onlar gibi söylemeye çalışırken söylediklerini tekrarlayarak.

Ama söz konusu tonlama olduğunda ünlü ve ünsüz sesleri nasıl söylediklerine değil sözcükleri bütün olarak nasıl söylediklerine odaklanırsın—sözcüklerin ya başında ya da sonunda daha yüksek sesle konuşurlar ya da bir cümlenin başında ya da sonunda sesleri daha yüksektir.

İngilizce tonlama çalışması yapabileceğin bazı YouTube kanalları arasında şunları sayabiliriz:

 

Aksansız İngilizce konuşmanın tek yolunun pratik yapmaktan geçtiğini unutma. Eline geçen her şansta İngilizce konuşmayı dene. Arkadaşlarınla konuş, anadili İngilizce olan kişilerle internette sohbet et ve gerekirse kendi kendine konuş—sadece her zaman aksansız İngilizce konuştuğundan emin ol.

Anadilini konuşanları dinledikçe ve onların telaffuz ve tonlamalarını taklit ettikçe İngilizceyi aksanısz ve anadilinmiş gibi konuşmak da kolaylaşacak.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close