akademik-ingilizce

Akademik İngilizce Öğrenmenin Kolay Yolu: Başlıca 4 Engeli Aşmanın Yolları

Bir iş toplantısında bir barda konuştuğun gibi mi konuşuyorsun?

Çocukluk arkadaşlarınla ve kayınvalidenle konuşurken aynı tonu mu kullanıyorsun?

Muhtemelen hayır.

Anadilin ne olursa olsun kullandığın dili pek çok şekilde değiştirmen gerekir.

Elbette bu durum İngilizce için de geçerli. Bir İngilizce dil öğrencisi olarak farklı ifade tarzları ve terimlerin kullanımını gerektiren ne kadar çok sayıda farklı durum olduğunu fark etmeye başlamışsındır.

Akademik İngilizce öğrenmek de bir istisna değil. Bu kullanım da gramer, sözcükler ve yazım şekilleri de dahil olmak üzere günlük İngilizceden birçok şekilde ayrılır.

Tüm bunlar İngilizce öğrencilerini zorlayabilir.

Bununla birlikte, akademik İngilizce konuşmak ve yazmak için İngilizce öğrenmek, orta seviye ve üzeri tüm İngilizce öğrencileri için son derece faydalı olacaktır. Ve bunun zorlukları aşılabilir!

Nasıl mı? Öğrenmek için yazının devamını oku!

Neden Akademik İngilizce Öğrenmeli?

Akademik İngilizce sadece iyi kompozisyonlar yazmaktan ibaret değildir. Öğrenci olmayanlar için dahi İngilizcenin bu dalını keşfetmeleri için pek çok neden bulunmaktadır. İşte akademik İngilizce öğrenmen için bazı önemli nedenler:

 • İngilizce eğitim veren bir üniversitede okumayı düşünüyorsun. Eğer bunu düşünüyorsan, eğitimini en başarılı şekilde tamamlaman için sözcük bilgisi, yazma becerileri ve gramer bilgisine sahip olman son derece önemli olacaktır.
 • Akademik bir kuruluşta ya da bir eğitim kurumunda çalışıyorsun. Muhtemelen farklı akademik çevrelerle iletişim içindesin, bu nedenle de akademik İngilizceyi konuşabilmen ve anlayabilmen bir ihtiyaçtır.
 • Okuma kaynağını genişletmek istiyorsun. Eğer İngilizce düz yazılar okumayı seviyorsan, akademik İngilizce öğrenmek sana akademik yayınlara ve makalelere erişim olanağı sunacaktır!
 • Bilim ve teknolojiye ilgi duyuyorsun. Akademik İngilizcenin bir parçası olan sözcük bilgisi ve yayın biçimlerini öğrenmek, en son bilimsel makaleler ve konferans raporlarını okuyabilmeni sağlayacaktır. Standart İngilizce öğrenenler için bunları okumak zordur.
 • Yazma becerilerini geliştirmek istiyorsun. Akademik İngilizce yazma alıştırması yaparsan, hangi alanda kullandığın fark etmeksizin yazma tarzının anlaşılırlığı ve akıcılığında önemli gelişmeler olduğunu görürsün.

Gördüğün gibi akademik amaçlarla İngilizceyi anlama becerisi sadece üniversite öğrencileri için değil, herkes için kullanışlıdır. Dolayısıyla, artık bunun önündeki zorlukları aşmaya başlamanın zamanı!

Akademik İngilizce Öğrenmenin Önündeki 4 Büyük Engel Nasıl Aşılır

1. Karmaşık Cümle Yapısı

Akademik metinler ile ilgili olarak fark edebileceğin ilk şey, çoğu makale, kompozisyon ve yazıda cümlelerin karmaşıklığı olacaktır. Bunun nedeni ise oldukça basit: akademik İngilizce karmaşık fikirleri daha iyi aktarmak için daha uzun cümleler kullanır.

Şu örnekleri karşılaştır:

“I live in a big house. It was built in the year 2000. It is good for a large family.”
Büyük bir evde yaşıyorum. 2000 senesinde inşa edildi. Geniş bir aile için iyi bir ev.

“I live in a big house that was built in the year 2000 to accommodate a large family.”
Geniş bir ailenin ihtiyaçlarına uygun olarak 2000 senesinde inşa edilmiş büyük bir evde yaşıyorum.

Her iki örnek de aynı fikri aktarıyor. Bununla birlikte, ilk örnek örnekte bunu anlatmak için üç kısa cümle kullanılıyor. İkinci örnek ise bu üç cümleyi tek ama daha karmaşık bir cümle haline getiriliyor ama yine de onu anlamak kolay.

Akademik İngilizcede ikinci formun birincisine göre daha sık kullanılmasını gerektirir. Basit ve kısa cümleler ise İngilizce çalışma grubun için yazdığın kısa kompozisyonlar için iyi olabilir. Bununla birlikte, nasıl karmaşık cümleler kuracağını bilmek, akademik İngilizcede gerekli olduğu üzere karmaşık bilgileri dinleyicilere daha iyi aktarabilmeni sağlar.

Cümleler:

 • Basit olabilir: bir özne ve bir fiil içerecek şekilde kısa.
 • Bileşik olabilir: iki birbirinden bağımsız tümce (bir bağımsız tümce bir özne ve bir fiile sahiptir ve eksiksiz bir düşünce ya da fikri ifade eder; bağımsız tümce ise kendi başına bir cümle olabilir).
 • Karmaşık olabilir: en az bir yardımcı ya da bağımlı tümceye sahip bir bağımsız tümce (bağımlı tümcenin öznesi ve fiili vardır ama tam bir düşünce ifade etmez).

Farkı anlayabilmek için Guelph Üniversitesi tarafından hazırlanmış bu kullanışlı kılavuzu oku.

Akademik İngilizce yazarken, hazırladığın metnin ya da sunumun çeşitliliğe sahip ve ilgi çekici olmasını sağlamaya çalış. Farklı bilimsel kavramlar hakkında konuşuyor olsan da bir dizi farklı cümle yapısı kullanmak, sürükleyici ve okuması zevkli bir metin yazmanın ilk adımıdır.

Kurduğun cümleleri daha uzun ve daha karmaşık hale getirme alıştırması yapmak için öncelikle İngilizce cümlelerini genellikle nasıl kurduğunu düşün. Kurduğun cümleler basit, kısa ve bölük pörçük mü? İçlerinde birden fazla tümce bulunuyor mu? Kurduğun cümleler o kadar uzun ki ne söylemek istediğini unutuyor musun?

 • Eğer kurduğun cümleler kısa ve bölük pörçük ise, daha uzun cümleler kurmaktan korkma. Tıpkı yukarıdaki örneklerde olduğu gibi bir cümlenin daha uzun olması, onun kafa karıştırıcı olması gerektiği anlamına gelmez—tam aksine!
 • Eğer kurduğun cümleler içinde birden fazla tümce kullanıyorsan, bu harika! Noktalama işaretlerine odaklan. Bir virgülü nerede kullanacağını ve tümcelerini ne zaman noktalı virgül ile ayıracağını bil. İki nokta, parantez ve tırnak işaretlerini kullanmaktan çekinme. Oxford Sözlüklerinde sana yardımcı olacak harika ve detaylı bir İngilizce noktalama işaretleri bölümü bulunur.

Bağlaç kullanımını iyice öğrenmek son derece önemlidir. Aslında..

2. Bağlaçlar Her Yerdedir

Kurduğun cümleleri hoş bir şekilde birbirine bağlayan o kısa sözcükleri biliyor musun? İşte bunlar bağlaçtır. Bunların en yaygın rastlanan örnekleri:

and

but

or

nor

so

yet

Ayrıca, şunlar gibi bağlaç zarfları da bulunmaktadır:

however

therefore

nevertheless

moreover

Daha fazla örnek için bkz. Oxford Sözlükleri!

Akademik İngilizce konuşabilen ve yazabilen kişiler bağlaç ve bağlaç zarfları kullanmakta ustalaşmıştır. Neden mi? Çünkü bunlar olmadan karmaşık cümleler yazmak neredeyse imkansızdır! Bildiğimiz gibi güzel bir şekilde yapılandırılmış cümleler kurmayı öğrenmek akademik İngilizce için önemli bir beceridir.

İşte bunların bazı örnekleri:

“I have been studying English for three years; I find it difficult sometimes. I really like reading short stories in English.”(Üç senedir İngilizce öğreniyorum; bazen bunun zor olduğunu düşünüyorum. İngilizce kısa hikayeler okumayı gerçekten seviyorum.)

Bu iki cümle bizi birleştir diye bağırıyor! Bunun yapmanın en iyi yolu ise bağlaçlar kullanmaktır:

“I have been studying English for three years, and I find it difficult sometimes, but I really like reading short stories in English.”(Üç senedir İngilizce öğreniyorum ve bazen bunun zor olduğunu düşünüyorum ama İngilizce kısa hikayeler okumayı gerçekten seviyorum.)

Bunları bir karmaşık cümle haline getirmek için and vebut bağlaçlarını kullandık. Bu kulağa çok daha doğal geliyor, öyle değil mi?

Bağlaçlar aslında İngilizce dil öğrencisinin arkadaşıdır! Birkaç bağlaç öğrendikten ve bunları kullanmaya başladıktan sonra yazdığın metinlerin kalitesinde büyük bir artış göreceksin.

Bağlaçları yazılarında kullanmak için şunları dene:

 • Bağlaçlar kullanarak kendi cümlelerinle alıştırmalar yap.
 • Bağlaçlar yardımıyla birden fazla cümleyi birbirine bağlama alıştırması yap.

Başta akademik İngilizce olmak üzere bu vazgeçilmez bir yazma becerisidir.

Daha karmaşık cümleler kurmaya başladıktan sonra Grammarly gibi bir gramer denetim aracı kullanmanın avantajlarını görebilirsin. Grammarly, tarayıcınla birlikte çalışan bir uygulamadır. İnternette yazı yazarken yaptığın imla ve dilbilgisi hataları hakkında seni uyarır. Bu da e-postlar yazmak gibi günlük görevleri yerine getirirken cümle kurma şeklini geliştirmenin harika bir yoludur.

3. Karmaşık Sözcük Bilgisi

Herhangi amaçlarla İngilizce öğrenmek büyük bir sözcük bilgisi çalışması gerektirir. Genel İngilizce sözcük bilgisi de elbette akademik İngilizce için oldukça kullanışlıdır. Bununla birlikte, akademik İngilizcenin başlıca zorluğu, ders anlatımları ve akademik yayınlarda karşılaşılan alana özel terimlerde yatmaktadır.

Akademik İngilizcede kullanılan sözcükler sadece karmaşık olmakla kalmaz, aynı zamanda her bir ekolde birbirlerinden büyük farklılıklar gösterirler. Biyoloji, fizik, felsefe ve dilbilimi gibi bilim dallarının hepsinde kendilerine özgü terimler ve kısaltmalar kullanılır. Bu sözcüklere alışkın değilsen bunları anlamak zor olabilir.

Dahası, akademik İngilizce metinler genellikle okuyucunun metinde geçen kavramlar ve sözcükleri bildiğini var sayar. Genellikle hiçbir açıklama yapılmaksızın son derece karmaşık terimler kullanılır. Bu durum, akademik yayınlar okumaya çalışan çok sayıda İngilizce öğrencisi için zorluk derecesini artırır.

Peki akademik İngilizcede kullanılan karmaşık sözcüklere alışmak için ne yapmalısın?

Ne yazık ki bunu yapmanın sihirli bir yolu yok—bunu azar azar öğrenmen gerekir.

 • Eğer İngilizce eğitim veren bir üniversitede okumaya hazırlanılıyorsan kendi alanına özel terimlere odaklan.
 • Kendi alanında yayınlanmış akademik literatürü okumayı dene. Bunun büyük bölümünü anlamasan da bu sana öğrenecek olduğun teknik terimler hakkında fikir verecektir.
 • Diğer tüm terimler gibi akademik terimleri çalış. Tanımadığın sözcüklerden listeler yap, bunları çevir ve hatırlama düzeyini artırmak için bunları (ve hatta karmaşık bağlaçları!) cümle içinde kullanma alıştırmaları yap.
 • Visual Thesaurus kullan. Bu, sadece bir sözcükle başlayarak, o sözcüğe benzer sözcükleri keşfetmeni sağlayan bir araçtır. Burada sözcük listeleri yerine görsel haritalar yardımıyla sözcüklerin birbirleriyle nasıl bağlantılı olduğunu görmek çok daha kolay. Belirli bir alanla ilişkili terimler ve kavramların birbirleriyle nasıl ilişkili olduğunu görmek için Visual Thesaurus ideal.

4. Mantıksal Argüman Yapısı

Akademik dinleyici kitlesine hitap etmenin amacı nedir? Bunun nedeni sadece o güzel ve uzun cümleler ve alana özgü sözcükler sonunda insanların hayranlıkla sana bakması değil. Öğrendiğimiz üzere bunlar önemlidir. Bunlar son derece önemli bir amaca hitap ediyorlar.

Ve bu amaç da bir tez sunumu yapmak ve sonrada bu tezi ikna edici bir şekilde savunmaktır.

İşte çoğu akademik makale, yazı, sunum, ders anlatımı ve hatta kitapların ortak noktası da budur. Bunların hepsi görüşleri sunmak, teorileri desteklemek ve birçok soruna çözüm sunmak için anlaşılır ve mantıklı yazmaya bağlı kalır.

Harvard College Writing Center akademik kompozisyon yapısı hakkında iyi bilgiler veriyor. Anlaşılır ve etkin şekilde yazmak çok daha kolay. Etkin bir şekilde akademik mecralarda iletişim kurmak için bol bol pratik yapman gerekir.

İşte buna başlamanda sana yardımcı olacak bazı fikirler:

 • Bir makale yazmadan ya da sunum yapmadan önce argümanını bir bütün olarak düşün ve sonra da bunu birden fazla görüşe ayır.
 • Söylemek istediğin şeyin bir özetini çıkar, tüm görüşlerine yer ver ve bunların mantıklı bir bütünlüğe sahip olup olmadığını gör.
 • Yazarken her fikre ayrı ayrı odaklan; bu özet sayesinde akışı bozmayacaksın.
 • Giriş ve sonuç bölümleri yazma alıştırması yap; bunların her ikisinde de başlıca argümanının kısa bir özeti yer alır.

Kompozisyonlarını yapılandırmakta hala yardıma ihtiyacın varsa Inklyo sana kompozisyon yazma ve ikna edici yazma (bir argümanı savunma) da dahil çeşitli yazma konularında yardımcı online kurslar sunuyor. Bu kurslara istediğin zaman katılabilirsin ve saat ve zaman sınırlaması olmadığı için endişelenmen gerekmez.

Herkesin söylemeden edemediği klişe, “Pratik yaparak mükemmel sonucu yakala!” burada gerçekten işine yarar. Ne kadar fazla kompozisyon yazarsan görüşlerini ve argümanlarını mantıklı, anlaşılır ve ikna edici bir şekilde açıklaman da o kadar kolay olur. Akademik İngilizce çok geçmeden sana daha doğal gelmeye başlayacak!

Sonuç Olarak…

Akademik amaçlarla makale yazmak, ders anlatımları ve sunumlar hazırlamak çaba gerektiren uğraşlardır. Bunları İngilizce hazırlamak ise daha da zor olabilir!

Akademik İngilizce günlük İngilizceden çok farklıdır ve zorluklarının seni bunaltması normaldir. Bununla birlikte, bu engelleri aşmak mümkün. Öğrenmek sadece zaman ve pratik yapma meselesidir.

Akademik amaçlarla İngilizce öğrenmek pek çok İngilizce dil öğrencisi için faydalıdır ve senin için de doğru seçim olabilir!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close