akademik-ingilizce-kursu

Akademik İngilizce Kursu: Ücretsiz EAP Kurslarıyla Paran Cebinde Kalsın

Hayalindeki kolej hangisi?

Hayır, Hogwarts seçenekler arasında değil. Gerçek anlamda bir üniversiteden bahsediyorum.

Birçok kişi seçtiği üniversiteye kabul edilme hayali kurar, bu kabul mektubu bir baykuş ile gönderilecek olsa dahi.

Peki ya hayallerindeki üniversite İngilizce konuşulan bir ülkede olsaydı?

Eğer yabancı dil olarak İngilizce öğreniyorsan Akademik Amaçlı İngilizce (EAP) seviyeni kanıtlaman gerekecektir. Bu da üniversite düzeyinde İngilizceyi değerlendirmek için hazırlanmış bir teste girmen gerektiği anlamına geliyor.

Peki bu neden gerekli? Bunun gerekli olmasının sebebi akademik İngilizcenin insanları her gün konuştukları günlük İngilizceden farklı olması.

Neyse ki akademik amaçlarla İngilizce öğrenmek sihir yapmaktan daha kolay. Bu makalede seni EAP ile tanıştıracak ve hayallerindeki üniversiteye hazırlanmak için sana beş ücretsiz EAP akademik İngilizce kursu önereceğiz.

Süpürgene sıkı tutun, hadi biraz akademik İngilizce öğrenelim!

EAP Kursu Nedir?

EAP, Akademik Amaçlı İngilizcenin (English for Academic Purposes), yani yüksek öğrenim ortamında kullanılan dil.

EAP öğrenmek, Yabancı Dil Olarak İngilizce (ESL) öğrenmekten farklıdır. EAP öğrenmek için öğrencilerin akademik ortamda etkin iletişim için ihtiyaç duyacakları bir dizi belirli dil becerilerini edinmeleri gerekir. Akademik sözcük bilgisine odaklanmanın yanı sıra not almak için dinleme ve okuma, özet yazımı ve eleştirel kompozisyon yazımı, düşüncelerin ifade edilmesi, müzakerelere katılım ve üniversite eğitimi için önemli birçok diğer beceriye odaklanacaktır.

Kimler akademik İngilizce kursu almalıdır?

İngilizce eğitim veren bir kolej ya da üniversitede yüksek öğrenim görmek istiyorsan belirli seviyede bir akademik İngilizce bilgisi göstermen gerekmektedir. Bunu yapmanın bir yolu da EAP kursuna yazılmak ve dil becerilerini gösteren bir sertifika almak için bir sınava girmektir. TOEFL ve IELTS dil öğrencisinin EAP seviyesini belirlemek için en sık kullanılan sertifikalardandır.

Akademik İngilizce kursunda ne öğrenilir?

Üniversiteler ve İngilizce dil okulları tarafından sunulan pek çok EAP kursu bulunmaktadır. Bunların tümü kolej ve üniversitelerde eğitim görmek için dil becerilerini geliştirmeyi amaçlıyor olsa da içerikleri ve işlenen konular farklılık göstermektedir. Çoğu EAP kursunda şu içerikler bulunur:

 • Akademik sözcük bilgisi
 • Kompozisyon yazma
 • Akademik amaçlı okuma
 • Akademik amaçlı dinleme ve konuşma becerileri

Daha fazla ihtiyacına göre eğitim için EAP için standart testlerden birine hazırlık kursuna yazılabilirsin:

 • TOEFL (Yabancı Dil Olarak İngilizce Sınavı): Avustralya, Kanada, Birleşik Krallık ve ABD gibi ülkelerde faaliyet gösteren eğitim kurumlarınca tanınmış bir İngilizce dil testi.
 • IELTS (Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi): Anadili İngilizce olmayan kişilerin öğrenim, göçmenlik ve çalışma amaçlarıyla girmeleri gereken bir İngilizce dil testi. Avustralya, Kanada ve Birleşik Krallık da dahil pek çok ülkede tanınmaktadır.
 • Cambridge İngilizce Testleri: Farklı İngilizce seviyeleri için bir dizi sınav. Bir puan veren diğer testlerin aksine Cambridge İngilizce sınavları geçti/kaldı usulüne göre yapılır, yani İngilizce dil seviyene uygun doğru sınava girdiğinden emin olmalısın.

EAP Akademik İngilzice Kursu Katılımı için Farklı Seçenekler

Dil öğrencileri, İngilizce seviyeleri, yükseköğrenim planları ve içinde bulundukları koşullara bağlı olarak birçok EAP kurs seçeneğine sahiptir.

 • Yaz okulları: Eğer üniversiteye zaten kabul edildiysen o üniversitenin sunduğu bir yaz okuluna gidebilirsin. ABD, Kanada ve Birleşik Krallık’taki pek çok üniversite, ön kayıt yaptırmış olan öğrencilerine akademik yıla başlamadan önce İngilizce kursları sunmaktadır.
 • Hazırlık kursları: Türkiye’de faaliyet gösteren yetkili ve nitelikli TOEFL ya da IELTS hazırlık kurslarından birine yazılabilirsin.
 • Çevrimiçi kurslar: Birçok üniversite ve eğitim kurumu dil öğrencilerinin internet bağlantısına sahip oldukları her yerden katılabilecekleri kurslar sunmaktadır. Diğerlerinde olduğu gibi çevrimiçi akademik İngilizce kurslarında da başarılı olmak için kendini adaman ve motivasyonunu yüksek tutman gerekir.

Çevrimiçi EAP kursuna başlamadan önce bazı ek dersler ile başarı şansını yükseltebilirsin:

 • EAP vocabulary: Bu egzersizler, akademik sözcüklerin çeşitli konularla çalışılması için tasarlanmıştır.

İngilizce Yükseköğretime Hazırlık için 5 Ücretsiz Akadenik İngilizce Kursu

1. TOEFL Test Preparation: The Insider’s Guide

Bu ücretsiz çevrimiçi kurs, ziyaretçilerin tanınmış kurumlardan ücretsiz ya da küçük bir ücret karşılığında tonlarca çevrimiçi kurs bulabileceğin bir site olan Edx üzerinden eğitim vermektedir. Dil öğrencileri diğer öğrencilerle birlikte öğrenme ve konuları birlikte tartışma ve ödev yapma fırsatı bulur ya da bir kursu kendi hızlarında tamamlayabilirler. EdX mevcut en büyük MOOC sitelerinden biri, bu nedenle de EAP kursları ve ilgini çeken diğer herhangi tip kursu bulmak için harika bir yer.

Bu kurs Educational Testing Service (ETS) tarafından sağlanıyor—yani TOEFL sınavını yaratan kuruluş.

Dil becerilerinin yanı sıra bu kurs TOEFL kaydı, test gününe hazırlık ve ek kaynaklar bulma gibi pratik ipuçları da sunuyor.

Bu kursta:

 • TOEFL sınavının bölümlerini (okuma, dinleme, konuşma ve yazma) öğrenecek ve her bir bölümden en iyi puanı almak için gerekli beceriler ve ipuçlarını edineceksin.
 • İnteraktif videolar, kısa testler ve topluluk tartışma panelleri ile dil becerilerini geliştireceksin.
 • Geçmişte çıkmış soruları çalışma fırsatı bulacaksın.

2. IELTS Academic Test Preparation

Yine EdX üzerinden sunulan ve Queensland Üniversitesi tarafından hazırlanmış başka bir çevrimiçi kurstur. Bu Avustralya üniversitesi aynı zamanda bir IELTS sınav merkezidir ve dünyanın önde gelen öğretim kurumlarından biridir.

Bu kursta başlıca soru çözme becerileri, stratejileri ve teknikleri hakkında multimedya sunumlar yapılmaktadır. Ayrıca, dil öğrencilerinin yeni edinmiş oldukları bilgileri eyleme dökmeleri için IELTS tarzı egzersizler ve interaktif pratik aktivitelerini kullanıyor.

Bu kursta:

 • IELTS sınavının dört bölümüne tekabül eden okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerini geliştireceksin.
 • IELTS prosedürleri ve formatını daha iyi anlayarak soru çözmek için kullanışlı stratejiler edineceksin.

3. Understanding IELTS: Techniques for English Language Tests

Future Learn üzerinde ücretsiz olarak erişilebilen bu British Council kursu IELTS sınavına odaklanır. British Council, 100’den fazla ülkede IELTS sınavları düzenleyen köklü bir İngilizce dil öğrenme ve değerlendirme merkezidir.

Bu kursta deneyimli IELTS eğitimcilerinin hazırladığı talimatları içeren videolar bulunmaktadır. Sınavda başarılı olmak için gerekli becerilerin yanı sıra herhangi IELTS hedefine ulaşmak için kullanışlı ipuçları ve stratejiler de sunmaktadır.

Bu kursta:

 • Sınavın dört bölümü hakkında bilgiler edineceksin: okuma, yazma, konuşma ve dinleme.
 • Gerçek sınava en iyi şekilde hazırlanmak için alıştırma içerikleri bulacaksın.
 • Konuşma ve yazma becerilerini geliştirmenin bir yolu olarak diğer dil öğrencilerinden geribildirim alacaksın.

4. English Composition

EdX üzerinden erişilebilen bu yazma kursu Arizona Eyalet Üniversitesi tarafından sağlanıyor. Dil öğrencilerinin fikirlerini İngilizce olarak net bir şekilde ifade edebilmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Bu kursta öğrenciler, daha etkin ve verimli yazmalarına yardımcı olacak farklı teknolojiler ve çeşitli alışkanlıklarla tanışır. Eğitim videolarından çeşitli teknikler ve beceriler öğretmenin yanı sıra bu kurs yazma projeleri yardımıyla dil öğrencilerinin becerilerini geliştirmelerine imkan tanır.

Bu kursta:

 • Yazım tarzını belirli bir dinleyici kitlesine ve belirli bir amaca göre nasıl uyarlayacağını öğreneceksin.
 • Akademik yazma sürecini öğrenecek ve nasıl araştırma yapacağın, bir taslak yazacağın ve kendi yazılarını nasıl gözden geçirip düzenleyeceğin hakkında bilgiler edineceksin.

5. Listening and Presenting: Learning English for Academic Purposes

The Open University bu ücretsiz kursu Future Learn platformu üzerindeki tüm dil öğrencilerine sunmaktadır.

Akademik İngilizcenin iki unsuruna odaklanır: dinleme ve konuşma. Diğerlerinin fikirlerini eleştirel olarak dinleme ve kendi fikirlerini etkin bir şekilde sunma yeteneği, üniversite başarı için iki temel beceridir ve bu kurs bu becerilerini geliştirmene yardımcı olacaktır. Bu kursun bir parçası olarak dil öğrencilerine sözlük bilgilerini geliştirmeleri için de öğrenme stratejileri sunulur.

FutureLearn kurslarına 14 gün boyunca ücretsiz erişebilirsin. Ya da sınırsız erişim için abone olabilir ve kursu tamamladıktan sonra bir sertifika alabilirsin. Tam erişim ile bu kursun maliyeti 114$’dır.

Bu kursta:

 • Dinleme ve not alma stratejilerine erişim sağlayacaksın.
 • Ders anlatımında ve sunumlardaki başlıca noktaları nasıl belirleyeceğini ve bunları nasıl düzenli bir şekilde kaydedeceğini göreceksin.
 • Kendi sürükleyici sunumunu nasıl hazırlayacağını öğrenecek, bunu insanların önünde sunmak için gerekli özgüveni kazanacak ve dinleyicilerle bağlantı kuracaksın.
 • Hazırladığın sunum için bir eğitimcinin yorumunu alma şansını bulacaksın.

 

Eğer İngilizce eğitim veren bir kolej ya da üniversiteye girmeyi planlıyorsan akademik İngilizce kursu son derece kullanışlı bir İngilizce öğrenme seçeneğidir.

Bu yazıda yer verdiğimiz beş ücretsiz çevrimiçi akademik İngilizce kursu ve ek kaynakları kullan ve akademik İngilizce becerilerini geliştir… sihir gibi!

Yale, Harvard, Duke ya da Hogwarts; hepsine hazır olacaksın.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close