6-ingilizce-bulmaca

Dil Öğrencileri için 6 Keyifli ve Zorlu İngilizce Bulmaca

Yeni İngilizce sözcükler öğrenmenin eşsiz ve eğlenceli bir yoludur.

10 harfli, “c” ile başlıyor.

Pes mi ediyorsun?

Crosswords!

İngilizce bulmaca, yani düşündürücü küçük sözcük oyunları dünyanın birçok yerinde sevilmektedir.

Ve bunlar İngilizce dil öğrencileri için de muhteşem birer araçtır. Eğer her zaman İngilizce öğrenmenin eğlenceli ve heyecan verici yollarını arıyorsan bu yazı tam sana göre.

Kare bulmacaları İngilizce dil öğrencileri için bu kadar değerli yapan şeyin ne olduğunu irdeleyecek ve sonra da sana en sevdiğimiz basılı ve çevrimiçi İngilizce bulmaca kaynağını tanıtacağız.

İngilizce Bulmacalar İngilizce Öğrencileri için Neden Bu Kadar Faydalı?

Kısaca açıklamak gerekirse kare bulmacalar sözcük oyunlarıdır—bu nedenle de sözcük bilgisi becerilerini geliştirmek için büyük bir potansiyel sunarlar!

Genellikle kutulardan oluşan bir tablo şeklini alır ve her bir kutu içerisinde bir harf yazılarak sözcükler oluşturulmaya çalışılır. Doğru sözcükleri bulabilmen için bazı ipuçları verilir. Örneğin, eğer bu ipucu “male parent” ve sözcük altı harften (bulmaca üzerinde altı kutu) oluşuyorsa aradığın sözcük F-A-T-H-E-R olacaktır.

Kare bulmacalar uzun bir tarihe sahiptir. Bunları genellikle gazeteler, eğitsel dergiler ve hatta çocuklara yönelik kitaplarda bulmak mümkündür.

İngilizce dil öğrencileri için kare bulmaca tavsiyelerinde bulunmadan önce bunların neden bu kadar faydalı olduklarına bir göz atalım!

  • Tematik öğrenme: Çoğu başlangıç seviyesi kare bulmaca belirli bir temaya odaklanmaktadır. Örneğin, bu tema hayvanlar olabilir. Bu gibi bir kare bulmacada tüm sözcükler hayvan adlarından oluşur.

Tematik İngilizce bulmacalar tüm sözcüklerin birbirleriyle ilişkili olması nedeniyle yeni sözcükler öğrenmeyi ve hatırlamayı kolaylaştırır. Sözcükleri içerik içinde öğrenmek onları tek başlarına ezberlemekten çok daha kolaydır. İşte özgün İngilizce videolarla yeni sözcükler öğrenmeni sağlayan FluentU’nun ardındaki fikir de budur.

Kendini bir sözcük listesi ezberlemeye zorlamak yerine, FluentU ile yeni sözcükleri İngilizce film fragmanları, müzik videoları, ilham verici konuşmalar, vb. öğrenirsin. İnteraktif altyazılar sayesinde izlerken sözcükler öğrenmek daha kolay. Bir kare bulmacayı tamamladığında FluentU üzerinde videolar izleyerek kendini ödüllendir! En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

  • Yazılışları öğrenmeni sağlar: Kare bulmacalarda her bir sözcüğün harfi harfine doğru şekilde yazılması gerekir. Bir sözcüğü yanlış yazarsan bu o bulmacanın geri kalanını etkiler.

Düzenli olarak bulmaca çözerek İngilizce yazım kalıplarını daha iyi tanımaya başlarsın. Çok geçmeden İngilizce yazarken yaptığın imla hatalarının sayısının azaldığını göreceksin!

  • Artan sözcük bilgisi: Elbette, bulmacaları seninle tanıştırmamızın nedeni de bu! Kare bulmacalar sözcük bilgilerini önemli ölçüde artırmanın kesin yollarından biridir.

Zorluk derecesine bağlı olarak kare bulmacalardan öğrenilebilecek çok sayıda sözcük vardır. İngilizce öğreniminde ileri seviyelere doğru ilerlerken dahi daha zor bulmacaları çözmeye çalışmak faydalı olabilir—anadili İngilizce olan kişiler için dahi zorlu olan birçok bulmaca vardır!

Her hafta ya da her gün bir kare bulmaca çözerek sözcük bilgilerini düzenli olarak geliştirmiş olursun. Bunu her gün yaptığın bir beyin jimnastiği olarak gör!

Bu etkiyi maksimize etmek için kare bulmacalarda her gün öğrendiğin yeni sözcükleri yüksek sesle oku. Bunu yapmak o sözcükleri daha iyi hatırlamana yardımcı olur ve birçok yeni sözcüğün telaffuzunu çalışmış olursun.

Dil Öğrencileri için 6 Keyifli ve Zorlu İngilizce Bulmaca

Bir sonraki sorunun şu olduğunu duyar gibiyim: peki nasıl başlayacağım?

Bu ilginç öğrenme sürecini başlatmak için odaklanabileceğin iki kare bulmaca tipi mevcut: basılı kare bulmaca kitapları ve dijital kare bulmaca programları. Aşağıdaki açıklamalara bir bak ve sana en uygun olduğunu düşündüğün bir ya da birkaçını seç!

Kalem-Kağıt Bulmacaları

Hala birçok kişi fiziksel kitapları ve kağıt üzerine yazmayı tercih ediyor. (Ben de dahil!)

Ayrıca elle yazdığımız bilgileri çok daha uzun süreyle aklımızda tutabildiğimiz bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Böylece daha etkin şekilde ezberleme yaparız ve bu da sözcük bilgimiz açısından büyük bir avantajdır.

Aşağıda kare bulmacalardan oluşan fiziksel kitaplar satın alabileceğin birkaç adres bulacaksın. Bunları masana yerleştirebilir, yanında işe götürebilir ya da dışarı çıktığında çantanda bulundurabilirsin.

“Easy as Pie Crosswords”

Başlamak için kare bulmacaların nasıl işlediğini anlamana yardımcı olacak rahatlatıcı bir şey denemek isteyebilirsin!

Bu kitapta yer alan sözcük listesi çok kolay (easy as pie).

Easy as pie, bir şeyin hiç zorlanmadan yapılabileceğini ifade eden bir İngilizce deyim. Bu dizide her bir kitapta 70 bulmaca ve daha fazlasını istersen birçok diğer kitap bulmak mümkün!

“Funster Crossword Puzzle Book for Adults”

Bu kare bulmaca kitabı basit ve kısa sözcükler içeriyor ve bu da onu tamamlamayı rahat ve kolay hale getiriyor. Bu kitabın sayfalarında ilerledikçe zorluk düzeyi artıyor.

Ama endişelenme! Bu kitapta sana yardımcı olacak yeterli ipuçları sağlanmış. Buna ek olarak, bulmacayı tamamladıktan sonra (ya da tıkandığın zaman!) kontrol etmen için kitabın arkasında cevaplar da verilmiş.

“Funster” bulmaca kitabının özel niteliklerinden biri de büyük bir baskıya sahip olması ve gözleri yormamasıdır. Her bir harfi düzgün bir şekilde kutulara yazabilirsin.

Dezavantajı ise bu kitabın diğer örneklerden biraz daha büyük olduğu ve küçük bir çantaya sığmayabileceği gerçeğidir. Bu kitabı her zaman masanın çekmecesinde bulundurabilir ya da yatmadan önce bir bulmacayı tamamlamayı deneyebilirsin.

The New York Times Monday Through Friday”

Kolay bir bulmacayı çözdükten sonra biraz daha zorlu bir bulmaca denemek isteyebilirsin. İşte New York Times kare bulmacalar kitabı—İngilizce konuşulan ülkelerde en ünlü kare bulmaca kaynaklarından biri!

Sözcük listelerinin zorluğu gittikçe artıyor ve ilerledikçe bunlara uyum sağlamana imkan tanıyor. “Cuma” bulmacaları bu kitaptaki en zor bulmacalar ve anadili İngilizce olan iddialı kişiler dahi bunlarda zorlanıyor, yani bunların cesaretini kırmasına izin verme. Cevap anahtarına bakmadan bunları çözemesen de sözcük bilgin inanılmaz düzeyde gelişecektir.

Ayrıca, bu bulmacalar genellikle anadil olarak İngilizce konuşan kişilerin bildiği kültürel gerçeklerle doludur.

İngilizce Bulmaca Uygulamaları

Eğer kitaplar sana göre değilse, endişelenme! İngilizce bulmacalar için birçok mobil uygulama da bulunuyor.

İstediğin zaman ve istediğin yerde bunları kullanabileceğin için bunlar son derece kullanışlıdır. İşe giderken otobüste, öğle molasında ya da yatmadan önce yatağında bir bulmaca çözmeyi dene.

İşte ilginç bir ipucu: Yatmadan hemen önce çalışmak bilginin akılda tutulmasının en iyi yoludur!

Sözcük bilgisi uygulamaları daha renklidir ve bu da onların daha ilginç görünmesini sağlayarak insanın içini açar. Ayrıca içinden seçimini yapabileceğin zorluk seviyeleri de bulunuyor. Bunlardan bazıları oyunlaştırılmıştır ve bu da bulmacaları tamamlamak için daha fazla motivasyon verir!

CodyCross

Destekliyor: iOS ve Android

6-ingilizce-bulmaca

CodyCross çekici ve renkli arayüzüyle şirin tasarımlar ile insanın gününe neşe katıyor!

Uygulamayı ilk indirdiğinde uygulamanın nasıl kullanılacağı hakkında kısa bir eğitim de sunuluyor. Herhangi bir sözcüğün anlamından emin olamıyorsan bir harfini açmak için fişler kullanabilirsin, yani tıkanıp kalırsan çok fazla zaman kaybetmen gerekmiyor. Ama bu fişleri çok kullanırsan yenilerini satın alman gerekir!

Ücretli ve ücretsizler de dahil olmak üzere içinden seçebileceğin birçok tema mevcut. Her hafta yeni bulmacalar ekleniyor olması da her zaman yeni bir şeyler deneyebileceğin anlamına geliyor.

Zorluk seviyesini rahat hissettiğin şekilde belirle ve çözmeye başla!

World’s Biggest Crossword

Destekliyor: iOS ve Android

6-ingilizce-bulmaca

İçinde öğreneceğin binlerce sözcük bulunduran bir sözlük mü arıyorsun? İşte dünyanın en büyük bulmacası!

Doğru bildiğin her bir sözcük için puanlar kazanacaksın! Bu puanlar ise takıldığın ve daha zor sözcüklerde ipuçlarına ihtiyaç duyduğun zaman kullanılabilir.

Bu uygulama diğerlerine göre biraz daha zorlu olabilir, dolayısıyla da yeni sözcükleri öğrenmek ve vermiş oldukları ipuçlarını düşünmek için zamanını iyi kullan. A Bunun gibi eşanlamlılar sözlükleri, benzer anlamlara gelen yeni sözcükler öğrenirken son derece kullanışlıdır.

Bununla sözcük bilgini geliştirebilir ve nihayetinde bir şeyi tanımlamak için çok daha fazla sözcük öğrenmiş olursun.

Word Search Colorful

Destekliyor: iOS ve Android

6-ingilizce-bulmaca

Bu uygulama diğer bulmaca uygulamalarından biraz daha farklı. Ekranda bir dizi sözcük görüntüleniyor ve yapman gereken şey bir harf yığını içerisinden bu sözcükleri bulmak ve işaretlemek.

Tüm bulmacaların temaları var ve bu renkli ve neşeli oyunda çok sayıda sözcük öğreneceğini garanti ederim.

Bu uygulamadan en iyi şekilde faydalanabilmek için sözcük araması yapacağın zaman emin olamadığın sözcükleri bir yere not al. Daha sonra bir sözlük yardımıyla bu sözcüklerin anlamlarını kontrol et ve örnek cümleler de yaz!

Mevcut çok sayıdaki öğrenim aracından faydalanacağını ve sana en uygun olanı bulacağını umuyorum.

Unutma ki her gün İngilizce bulmaca çözerek sözcük bilgini genişletecek olmana kesin gözüyle bakabilirsin! Öğrendiğin yeni sözcükleri konuşurken kullanarak bilinçli pratikler yap. Bunları sık sık yüksek sesle oku, sohbetler sırasında kendini daha iyi ifade ettiğini göreceksin.

Tüm bu İngilizce bulmacaları deneyerek eğleneceğini umuyorum!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close