piosenki-po-angielsku

Popularne piosenki po angielsku, dzięki którym nauka języka będzie dziecinnie prosta

Muzyka to najbardziej uniwersalny język na świecie.

Jest czymś, co każdy rozumie i z czym się łączy, niezależnie od tego, w jakim mówi języku.

Ale skoro muzyka jest taka uniwersalna, to dlaczego czasem tak trudno zrozumieć nam słowa? Piosenki po angielsku, które słyszymy w radiu, często brzmią dla nas jak kompletny bełkot i trudno nam podążać za tekstem.

To czego ci zatem potrzeba, to piosenki po angielsku, które nie tylko wpadają w ucho i sprawiają, że chcesz poderwać się do tańca, ale są także na tyle łatwe i zrozumiałe, że dzięki nim możesz uczyć się angielskiego.

I tutaj z pomocą przychodzi nam muzyka popularna.

Jak piosenki po angielsku mogą pomóc w nauce?

Muzyka popularna jest świetna do rozpoczęcia nauki angielskiego, ponieważ teksty są z reguły łatwe do zrozumienia. Słownictwo nie jest zbyt zaawansowane, a zdania są krótkie i nieskomplikowane.

Większość piosenek z gatunku pop jest o miłości, złamanym sercu lub po prostu o dobrej zabawie. Dzięki temu nie tylko łatwiej nam zrozumieć słowa, ale te piosenki świetnie nadają się również na imprezy. Muzyka popularna powstała po to, aby każdy czerpał z niej radość i śpiewał razem z wykonawcami. Wiele z nich powinno zachęcić cię także do spontanicznego tańca.

Te piosenki są jednak przede wszystkim bardzo chwytliwe! Sprawiają, że nieświadomie podrygujemy i przytupujemy w rytm muzyki, a zapadające w pamięć słowa, często chodzą nam całymi dniami po głowie (piosenka, której nie możesz wyrzucić z głowy, po angielsku nazywa się earworm).

To wszystko sprawia, że te popularne utwory są dość przewidywalne, co pozwala osobom uczącym się angielskiego, przyswoić nowe słownictwo i struktury gramatyczne poprzez słuchanie muzyki.

Co więcej, dzięki temu, że te piosenki po angielsku są tak lubiane, możesz bez problemu znaleźć ich teksty w internecie. Na stronach takich jak Metro Lyrics i A-Z Lyrics, możesz znaleźć słowa praktycznie każdej piosenki o jakiej pomyślisz, a ulubionych utworów możesz bezpłatnie posłuchać na YouTube Music czy na Soundcloud.

Jeśli podoba ci się taki sposób nauki, koniecznie zajrzyj na FluentU. Na FluentU masz dostęp do autentycznych materiałów filmowych po angielsku takich jak teledyski, zwiastuny filmowe, zabawne filmiki czy inspirujące wywiady, które specjalnie dla ciebie zamieniają się w spersonalizowane lekcje angielskiego.

Każdy filmik posiada interaktywne napisy, dzięki którym podczas oglądania poznajesz nowe słowa. Wystarczy jedno kliknięcie na wybrany wyraz, aby pojawiła się jego słownikowa definicja i prawidłowa wymowa. Po obejrzeniu każdego video, masz dostęp do fiszek i ćwiczeń, które pomogą ci utrwalić nowo poznany materiał.

Pliki są uporządkowane według poziomu trudności i gatunku. FluentU dostosowuje się do twoich potrzeb i podaje ci propozycje nowych filmików, które będą stanowiły uzupełnienie tego, czego w danym momencie się uczysz. Jest to zabawna metoda nauki angielskiego, która przychodzi naturalnie. Wypróbuj darmowy okres próbny i zacznij uczyć się języka poprzez piosenki po angielsku i wiele innych fantastycznych filmików z prawdziwego życia!

Zacznij korzystać z Fluentu na swoim komputerze i tablecie, lub pobierz aplikację mobilną na iOS lub android i ciesz się nauką w dowolnym miejscu i czasie.

Popularne piosenki po angielsku, dzięki którym nauka języka stanie się łatwa i przyjemna

1. “ABC”, Jackson 5

Ten utwór nagrał jeden z największyh muzyków wszech czasów, król popu, Michael Jackson. I jest to wspaniała piosenka sama w sobie.

Tekst piosenki koncentruje się na słownictwie związanym ze szkołą i miłością, a dzięki temu, że nie jest skomplikowany, bardzo łatwo go zrozumieć i śledzić. Możesz usłyszeć tu typowo szkolne terminy, takie jak arithmatic (arytmetyka) lub znaną muzyczną frazę “do-re-mi” (muzycy często używają jej do ćwiczeń wokalnych).

Co najważniejsze, prosty i chwytliwy refren sprawi, że angielskie wyrazy łatwo wpadną ci w ucho i nauczysz się nowego słownictwa.

2. “Always on My Mind”, Elvis Presley

Mówiąc o królach, Elvis Presley jest niekwestionowanym królem rock and rolla.

Ta piosenka opowiada oczywiście o miłości, a Elvis śpiewa w niej o kobiecie, która zawsze jest w jego myślach, nawet jeśli ona uważa, że on nie zwraca na nią uwagi.

Tytuł utworu to idiom, który oznacza “zawsze o tobie myślę”. Dzięki słowom takim jak “maybe I didn’t treat you quite as good as I should have | you were always on my mind” (może nie byłem dla ciebie tak dobry, jak powinienem|zawsze byłaś w moich myślach), ta piosenka jest świetnym sposobem, by nauczyć się, jak wyrażać miłość po angielsku, a także zapoznać się ze zdaniami przeczącymi i użyciem czasowników w czasie przeszłym.

3. “And I Love Her”, The Beatles

“And I Love Her” to ponadczasowy klasyk z repertuaru Beatlesów. Temat miłości jest uniwersalny i bliski każdemu z nas. Mimo że słowa takie jak: “Bright are the stars that shine | Dark is the sky | I know this love of mine will never die” (Gwiazdy jasno świecą| ciemne jest niebo| wiem, że moja miłość nigdy nie umrze) są bardzo poetyckie, powinny być zrozumiałe dla osób na każdym poziomie językowym.

4. “Beautiful Day”, U2

Ta piosenka stanowi nieco większe wyzwanie niż poprzednia. Dzięki słowom takim jak “The heart is a bloom | Shoots up through the stony ground” (Serce jest kwiatem | Przebija się przez kamienistą ziemię), ta piosenka stanowi doskonałe źródło metafor i poetyckiego języka.

Utwór mówi o tym, by być pozytywnym, szczęśliwym i cieszyć się życiem. Nawet jeśli z początku nie zrozumiesz wszystkich słów, piosenka jest bardzo chwytliwa. Kiedy wpadnie ci w ucho i bez przerwy będziesz podśpiewywać znajome fragmenty, zaczniesz zastanawiać się nad jej ogólnym przekazem i z czasem zrozumiesz cały tekst.

5. “Every Breath You Take”, The Police

W przeciwieństwie do poprzedniego utworu, ten będzie idealny dla początkujących uczniów, ponieważ jest łatwy i zrozumiały – w sam raz do nauki! Piosenka opowiada o kimś, kto tak mocno kocha drugą osobę, że nigdy nie chce odstępować jej nawet na krok. Dzięki temu, że słowa się rymują, będzie to także doskonałe ćwiczenie z fonetyki.

Znajdziesz tu także kilka idiomów wartych zapamiętania. Gdy autor wspomina “heart aches”, oznacza to, że cierpienie spowodowane brakiem jego ukochanej, wywołuje niemalże fizyczny ból serca. Z drugiej strony “to be lost without a trace” oznacza, że ktoś zniknął bez śladu.

6. “Manic Mondays”, The Bangles

Kolejna piosenka na naszej liście jest nieco bardziej skomplikowana, a słownictwo jest na odrobinę wyższym poziomie, ale tekst jest fantastyczny i przy odrobinie skupienia, wiele wyciągną z niego uczniowie na każdym poziomie zaawansowania.

Piosenka opowiada o codziennej rutynie i dostarczy słownictwa, które pozwoli ci opisać jak wygląda twój zwykły dzień.

Dzięki temu utworowi możesz również zobaczyć, jak używać w praktyce czasu przeszłego i przeszłego progresywnego. Czas przeszły progresywny (past progressive) powstaje poprzez dodanie do formy przeszłej czasownika to be imiesłowu teraźniejszego (czasownik zakończony sufiksem ing). Przykład jego zastosowania możesz zobaczyć już w pierwszym wersie: “I was kissing Valentino by a crystal blue Italian stream” (Całowałam Valentino przy krystalicznie niebieskim, włoskim strumieniu)

7. “Our House”, Madness

Jest to nie tylko doskonała piosenka do nauki angielskich idiomów i popularnych powiedzeń, takich jak np. date to keep (umówione spotkanie) czy Sunday best (najlepsze, odświętne ubranie), ale pozwoli także przyswoić ci słownictwo, dzięki któremu opiszesz przeróżne domowe czynności. Refren, który jest prawdopodobnie najkrótszy i zarazem najbardziej chwytliwy w historii muzyki, jest ikoną muzyki popularnej.

8. “California Dreaming”, The Mamas and the Papas

Kto z nas nie marzy o słonecznej Kalifornii w szare zimowe dni? Dzięki słowom takim jak: “All the leaves are brown and the sky is gray” (wszystkie liście są brązowe, a niebo jest niebieskie), ta krótka piosenka jest świetnym źródłem słownictwa związanego z pogodą i porami roku. Stanowi także doskonały przykład do nauki angielskiego trybu warunkowego. Zobacz:

“All the leaves are brown and the sky is gray.
I’ve been for a walk on a winter’s day.
I’d be safe and warm if I was in L.A.;
California dreamin’ on such a winter’s day.”

“Wszystkie liście są brązowe, a niebo jest niebieskie.
Poszedłem na spacer w ten zimowy dzień.
Czułbym się ciepło i bezpiecznie, gdybym był w L.A.
Śnię o Kalifornii w ten zimowy dzień.

9. “I Heard it Through the Grapevine”, Marvin Gaye

Ta chwytliwa piosenka nauczy cię nie tylko czasu przeszłego w różnych jego formach, ale także dostarczy kilku angielskich idiomów i metafor.

Sam tytuł to idiom, który oznacza, że ktoś się o czymś dowiedział z nieoficjalnych źródeł, na przykład poprzez plotkę czy pogłoskę. Poniżej znajduje się kilka innych przykładów, które usłyszysz w tym utworze:

  • Make me blue — zasmuciłaś mnie.
  • It took me by surprise — zaskoczyło mnie.
  • To lose my mind — stracić zmysły, zwariować, zdenerwować się.

10. “The Lazy Song”, Bruno Mars

Osoby uczące się angielskiego i nie tylko, z pewnością znają ten wielki przebój Bruno Marsa sprzed kilku lat. Utwór śpiewany jest z perspektywy kogoś, kto nie ma ochoty iść do pracy, czy nawet wychodzić z domu przez cały dzień. W zasadzie mogłoby się wydawać, że Bruno Mars nie ma ochoty wychodzić nawet z własnego łóżka.

Poza tym, że piosenka jest niezwykle chwytliwa, jest także świetna dla osób, które uczą się angielskiego, ponieważ mogą się zapoznać z konstrukcją i użyciem angielskiego czasu przyszłegoI’m gonna kick my feet up and stare at the fan” (“Wyciągnę nogi i będę gapił się na wentylator”).

Jest to również doskonała piosenka do nauki nowego słownictwa opisującego czynności, które możemy wykonywać zostając w domu. Oprócz tego, usłyszysz tu dużo popularnego slangu, a ze względu na to, że może on być niezrozumiały dla początkujących, poniżej wypisaliśmy kilka ciekawych przykładów:

  • Chilling znaczy odprężać się
  • snuggie to koc z rękawami
  • Dougie to rodzaj tańca, który był popularny na początku lat 2010
  • My old man to potoczne określenie ojca 
  • Being in your birthday suit oznacza bycie nagim
  • Let everything hang loose oznacza zrelaksować się

Gdy już opanujesz te piosenki po angielsku, możesz kontynuować naukę poprzez muzykę, słuchając swoich ulubionych utworów, tym razem skupiając się nieco dokładniej na tekście.

Dobrej zabawy!

 

If you liked this post, something tells me that you'll love FluentU, the best way to learn English with real-world videos.

Experience English immersion online!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close