Podcasty po angielsku

11 podcastów po angielsku, które zrewolucjonizują Twoją naukę

Chcesz poprawić swój angielski, ale nie możesz już patrzeć na książki i podręczniki?

Jeśli tak, w tym artykule znajdziesz to, czego szukasz – podcasty po angielsku to odpowiedź na Twoje językowe potrzeby.

Dlaczego wykorzystywać podcasty po angielsku w nauce?

Podcasty po angielsku to doskonały sposób na efektywną naukę tego języka.

Podcastów możesz słuchać w dowolnym czasie i miejscu – przy biurku w domu albo podczas podróży pociągiem lub autobusem. Nie ma lepszego sposobu na wykorzystanie czasu w codziennej podróży do pracy niż założenie słuchawek i pozwolenie, by historia z podcastu całkowicie pochłonęła Twoją uwagę.

Jeśli zainwestujesz trochę czasu i sił, podcasty po angielsku pomogą Ci szybko zwiększyć Twoje umiejętności słuchania i ogólną sprawność językową. Jedną z zalet nauki języka za pomocą podcastów jest fakt, że większość odcinków zazwyczaj zawiera transkrypty, czyli zapisy wszystkich wypowiedzi, które możesz usłyszeć w audycji. Dzięki temu słuchając podcastu, możesz jednocześnie śledzić tekst mówiony albo sprawdzić zwroty i zdania, które trudno Ci zrozumieć.

Umożliwienie uczniom jednoczesnego oglądania, czytania i słuchania języka jest też jedną z głównych zalet aplikacji FluentU. Przejrzyj naszą bibliotekę filmów i wybierz ten, który najbardziej Cię zaintryguje. Każdy film jest wyposażony w interaktywne napisy, dzięki którym oglądając materiały FluentU, możesz z łatwością ćwiczyć różne zdolności językowe.

Poniżej znajdziesz listę starannie wyselekcjonowanych przeze mnie podcastów. Są to jedne z najlepszych audycji, jakie można znaleźć online. Każdy z nich charakteryzuje się innym stylem i podejściem do nauki, ale wszystkie zawierają materiały na najwyższym poziomie.

11 podcastów po angielsku dla osób uczących się angielskiego jako języka obcego

The English We Speak

(Dostępny na iTunesstronie internetowej)

Czas odłożyć podręczniki na bok i posłuchać rad językowych od jednych z największych ekspertów w dziedzinie języka angielskiego – organizacji BBC (British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza). Przygotowany przez BBC podcast do nauki angielskiego The English We Speak (pl. „Angielski, którym mówimy”) omawia codziennie sformułowania i wyrażenia slangowe. W podcaście usłyszysz, jak rodzimi Brytyjczycy posługują się angielskim w autentycznych, codziennych sytuacjach. Dzięki takim materiałom łatwiej będzie Ci nauczyć się mówić jak native speaker.

Każdego tygodnia udostępniany jest nowy odcinek o przystępnej długości około 3-4 minut. Zwroty i wyrażenia, które możesz poznać w tym podcaście, to na przykład use your loaf („użyj mózgownicy”), skeletons in the closet („trupy w szafie”) albo take the mickey („kręcić z kogoś bekę”).

Zdania wypowiadane są nieco wolniej niż w codziennej, potocznej mowie i każda sylaba jest dokładnie wymawiana. Typowy odcinek to nagranie rozmowy pomiędzy dwoma prezenterami. W tle słychać efekty dźwiękowe, które mają dać wrażenie, że prezenterzy znajdują się w różnych miejscach.

Seria Podcasts in English

(Dostępna na iTunes – stronie internetowej)

Życie bez różnorodności byłoby nudne – i twórcy serii Podcasts in English (pl. „Podcasty po angielsku”) doskonale zdają sobie z tego sprawę. W podcastach tych usłyszysz angielski mówiony w różnych sytuacjach i różnych miejscach. Kto powiedział, że nauka angielskiego musi być nudna?

Podcastsinenglish.com to rzetelne i wszechstronne źródło do nauki języka angielskiego, z materiałami dla uczniów na wszystkich poziomach zaawansowania. Dostępne są także podcasty dla osób, które chciałaby się nauczyć, jak używać angielskiego w biznesie. Każda lekcja odbywa się wyłącznie w języku angielskim i opiera się na rozmowie pomiędzy dwoma użytkownikami języka angielskiego.

Tematyka podcastów jest bardzo zróżnicowana i poszczególne odcinki dotykają niemal każdej dziedziny życia – od zimowych igrzysk olimpijskich, przez Facebooka, po jeździectwo konne. Odcinki są krótkie, ale wymagające, a uczniowie mogą ćwiczyć nowo poznany materiał dzięki transkryptom, kartom ćwiczeń i zadaniom na słownictwo.

Podcast EnglishClass101 od Innovative Language

(Dostępny na iTunesstronie internetowej)

esl-english-podcasts

Podcast ten oferuje coś dla uczniów na każdym poziomie zaawansowania. Znajdziesz odcinki dla absolutnie początkujących, początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Możesz więc odpowiednio dobrać materiały do Twoich umiejętności i potrzeb. Podcasty prezentowane są przez jednego prezentera, który odtwarza różne scenki. Każda scenka odgrywana jest dwa razy – najpierw w normalnym, a potem w wolnym tempie.

W każdym podcaście jest też segment poświęcony ważnym informacjom dotyczącym kultury. Następnie następuje sekcja omawiająca słownictwo i wyrażenia, które pojawiły się wcześniej, wraz z ich definicjami. Ostania część podcastu omawia zagadnienia gramatyczne. Podcasty są nagrywane w tempie, które umożliwia swobodne śledzenie materiału.

Jeśli z powyższego opisu wynika, że ten podcast może być odpowiedni dla Ciebie, możesz zarejestrować się za darmo, aby go wypróbować.

Elementary Podcasts od British Council

(Dostępne na iTunesstronie internetowej)

Te podcasty po angielsku przygotowane przez brytyjską organizację British Council będą szczególnie przydatne dla początkujących i średnio zaawansowanych uczniów. W odróżnieniu od innych omówiony podcastów, lekcje w serii Elementary Podcasts (pl. „Podstawowe podcasty”) są dość długie i trwają około 25 minut. Pojedynczy odcinek można więc wysłuchać w jednym ciągu albo rozłożyć na kilka razy.

Prowadzący każdego odcinka odgrywa i omawia kilka scenek, które odzwierciedlają typowe codzienne sytuacje. Materiał przedstawiany jest za pomocą dialogów, ale niektóre tematy są też omówione w sposób bardziej szczegółowy. Rytm i szybkość dialogów są zbliżone do naturalnej mowy, a całość prezentowana jest w żywy, wciągający i ciekawy sposób. Każdy odcinek zawiera też dodatkowe pomoce naukowe. Niektóre z nich można przeczytać przed wysłuchaniem odcinka, co pomoże uczniowi odnieść jak największą korzyść z prezentowanego materiału.

Podcast Splendid Speaking

(Dostępny na iTunesstronie internetowej)

Intrygujące podcasty Splendind Speaking (pl. „Wspaniałe mówienie”) pozwolą Ci do perfekcji wyszlifować Twoje umiejętności językowe. Podcast przeznaczony jest dla uczniów zaawansowanych, którzy w dość dobrym stopniu opanowali już język angielski. Formuła Splendid Speaking jest bardzo innowacyjna. Każdy odcinek zawiera wywiady i rozmowy z osobami, dla których angielski nie jest językiem ojczystym. Zaprezentowane próbki są następnie oceniane przez eksperta językowego. Dzięki takiej formule uczeń może zdobyć bardzo dużo wskazówek, jak poprawnie władać angielskim. Dodatkowo przysłuchiwanie się, jak ludzie z całego świata posługują się angielskim, może być ciekawe i wciągające. Sprawdź, czy będziesz w stanie wychwycić błędy popełniane przez inne osoby uczące się angielskiego!

Podcast Better at English

(Dostępny na iTunesstronie internetowej)

Better at English (pl. „Lepszy w angielski”) to eklektyczny miks podcastów zawierających autentyczne konwersacje z rodzimymi użytkownikami języka angielskiego. Rozmowy toczą się w rytmie i tempie odpowiadającym codziennej mowie i dotyczą wszystkich możliwych tematów – od poważnych po zabawne i żartobliwe. Przysłuchiwanie się takim konwersacjom może być doskonałym dodatkiem do tradycyjnej nauki języka angielskiego w sali lekcyjnej czy z podręcznika. Dzięki tej serii uczeń ma szansę poznać idiomy i wyrażenia używane w mowie potocznej. Better English będzie odpowiedni dla uczniów średnio zaawansowanych i zaawansowanych lub dla osób początkujących, które szukają językowego wyzwania. Do każdego odcinka dołączone są transkrypty dialogów i lista słówek.

Seria Voice of America Learning English

(Dostępna na iTunesstronie internetowej)

esl-english-podcasts

Seria ta jest bardzo różnorodna i wręcz rozpieszcza słuchaczy olbrzymim wyborem dostępnych materiałów.

Voice of America to anglojęzyczny serwis newsowy oferujący także serię wielogatunkowych programów w języku angielskim. Dostępne programy to 1) przegląd informacji prasowych z całego tygodnia, 2) pasmo popularnonaukowe, 3) odcinki dotyczące historii i kultury Stanów Zjednoczonych, 4) seria dotycząca amerykańskich idiomów. Wszystkie materiały prezentowane są w tempie nieco wolniejszym niż naturalne.

Podcast ten może stanowić doskonałe uzupełnienie klasycznych lekcji lub zajęć konwersacyjnych. Każdy odcinek stylizowany jest na program radiowy, w którym każdym segment oddzielony jest utworami muzycznymi, a omawiany materiał wzbogacony jest efektami dźwiękowymi. Dzięki temu każda lekcja jest wciągająca i zapewnia bogate wrażenia dźwiękowe.

Podcast Business English Pod

(Dostępny na iTunesstronie internetowej)

Jeśli potrzebujesz angielskiego do prowadzenia negocjacji biznesowych w kraju anglojęzycznym, ten podcast pomoże Ci dobrze przygotować się do konwersacji, które mogą czekać na Ciebie w sali konferencyjnej.

Business English Pod pozwala Ci chłonąć język konwersacji biznesowych na światowym poziomie. Seria ta gruntownie omawia umiejętności językowe, dzięki którym będziesz w stanie przeprowadzić rozmowę handlową w dowolnym miejscu na świecie i w dowolnej konwencji biznesowej. Formuła odcinków jest dość prosta – prowadzący omawia przez kilka minut jeden wybrany temat. Do każdego podcastu dołączone są transkrypty, ćwiczenia i listy słów wraz z ich objaśnieniem.

Podcast przygotowany jest dla osób z rozsądnym zasobem wiedzy o języku angielskim, ale aby odnieść z niego pożytek, nie trzeba znać go perfekcyjnie. Materiał prezentowany jest w tempie nieco wolniejszym niż naturalne i z perfekcyjną dykcją, więc uczeń nie powinien mieć problemu z nadążeniem i zrozumieniem. Business English Pod pozwoli Ci się zorientować, jak wyglądają rozmowy na płaszczyźnie biznesowej w anglojęzycznych krajach. Dodatkowo każdy odcinek to okazja do ćwiczenia zdolności mówienia i zrozumienia.

Culips ESL Podcast

(Dostępny na iTunesstronie internetowej)

Bez względu na to, czy ledwo potrafisz się przedstawić po angielsku, czy jesteś w stanie prowadzić kilkuminutową płynną konwersację, na tym podcaście znajdziesz prawdziwe perełki i to na każdym poziomie zaawansowanie. To, co czyni Culips ELS Podcast wyjątkowym, to duża różnorodność stylistyczna. Odcinki z serii The Catch Word omawiają idiomy, wyrażenie potoczne i slang, dzięki którym nauczysz się mówić jak native speaker. Seria The Chatterbox przedstawia autentyczne fragmenty rozmów. Natomiast segment Simplified Speech skupia się na naturalnych konwersacjach, ale przedstawionych w spowolnionym tempie, dzięki czemu z łatwością możesz śledzić rozmowę.

Podcasty Culips są praktyczne, inteligentne i dobrze zorganizowane. Wszystkie treści są w języku angielskim, a lektorzy mówią w nieco wolniejszym tempie, aby mogli ich słuchać nawet początkujący uczniowie.

Podcast ESL Pod

(Dostępny na iTunesstronie internetowej)

W bazie podcastu The English as a Second Language (pl. „Angielski jako drugi język”) znajduje się już ponad 900 odcinków, a nowe wciąż są produkowane. Prezenterami materiału są Jeff McQuillan i Lucy Tse. Oboje są doktorami lingwistyki stosowanej. Formuła odcinków opiera się na odgrywanym dialogu pomiędzy dwiema postaciami. Po zakończeniu scenki prezenter omawia kluczowe słowa, ich znaczenia i zastosowanie. Materiał jest prezentowany w tempie o połowę wolniejszym niż normalne, więc śledzenie go nie powinno sprawiać żadnych trudności. Do każdego odcinka dołączony jest przewodnik naukowy, który ułatwia zapamiętanie materiału.

Luke’s English Podcast

(Dostępny na iTunesstronie internetowej)

Luke jest jednocześnie dyplomowanym nauczycielem języka angielskiego, a także komikiem znanym ze swoich programów stand-up. Myśl przewodnia, która przyświeca Luke’owi w tworzeniu podcastu to make you laugh as you learn, czyli „rozbawię Cię nauką”. Prezentowany materiał jest bardzo zróżnicowany, a niektóre tytuły odcinków to: Doctor Who Episode – Language Analysis („Analiza językowa odcinka serialu Doctor Who”), The Prawn Story („Historia krewetki”), czy też English Premier League Football („Angielska liga piłkarska Premier League”).

W większości podcastów usłyszymy wyłącznie głos Luke’a, ale zdarzają się też nagrania autentycznych konwersacji. Luke ma ciepły, przyjemny głos, który pozwala uczniowi łatwo skupić się na prezentowanym przez niego materiale. Dodatkowo Luke opowiada w sposób zajmujący, więc łatwo wciągnąć się w jego podcast. Materiał prezentowany jest w naturalnym tempie, ale dostępne są transkrypty każdego odcinka.

Inne podcasty po angielsku, które pomogą w nauce języka

Jeśli powyższa lista Ci nie wystarcza, poniżej znajdziesz  inne podcasty po angielsku, dzięki którym możesz doskonalić swoją znajomość angielskiego.

The Best Educational Podcasts: Lista dobrych podcastów do nauki angielskiego, których nie wymieniliśmy w tym artykule. Koncentrują się one na materiałach stworzonych dla native speakerów, będą więc świetnym ćwiczeniem na słuchanie ze zrozumieniem.

Smart Learning: Top 10 Free Business English Podcasts and Audio Resources: Podcasty z tej listy pomogą Ci poprawić Twoje zdolności mówienia po angielsku w sytuacjach biznesowych. Warto jednak zwrócić uwagę, że zawierają one autentyczne materiały językowe, które nie zostały stworzone dla potrzeb osób uczących się języka angielskiego.

I jeszcze jedno…

Jeśli podoba Ci się pomysł uczenia się angielskiego za pomocą podcastów, koniecznie wypróbuj lekcje angielskiego na FluentU. Z FluentU uczysz się wyłącznie z autentycznych materiałów językowych takich jak programy talk show, popularne klipy muzyczne, czy też zabawne reklamy:

best English apps

If you want to watch it, FluentU’s probably got it.

Dzięki FluentU łatwo będzie Ci zrozumieć autentyczne filmiki w języku angielskim. Każdy film wyposażony jest w interaktywne napisy. Wystarczy, że najedziesz na nieznane Ci słowo kursorem, a FluentU automatycznie zatrzyma film, aby zaprezentować Ci definicję słowa, razem z przykładami użycia i obrazkiem, ułatwiającym zapamiętanie znaczenia:

best English apps

FluentU uczy Cię angielskiego za pomocą wciągających materiałów prezentujących znanych na całym świecie celebrytów

Po kliknięciu na słowo brought, zobaczyłbyś następujące pomoce edukacyjne:

best English apps

FluentU lets you tap to look up any word.

 

W ten sposób każde wideo jest osobną lekcją angielskiego! Dzięki FluentU poznasz więcej przykładów słowa, które chcesz zapamiętać:

best English apps

FluentU ułatwia naukę za pomocą praktycznych pytań i różnorodnych przykładów. Dowiedz się więcej.

Najlepsze jest jednak to, że FluentU zapamiętuje słowa, których starasz się nauczyć i na ich podstawie podpowiada Ci inne filmy i materiały, które mogą Cię zaciekawić. Dzięki temu nauka z FluentU jest w 100% dostosowana do Twoich potrzeb.

Zacznij używać FluentU w przeglądarce internetowej na Twoim komputerze albo jeszcze lepiej – ściągnij aplikację FluentU na Twojeo iPhone’a albo iPada!

If you liked this post, something tells me that you'll love FluentU, the best way to learn English with real-world videos.

Experience English immersion online!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close