jak-nauczyc-sie-angielskiego

Jak nauczyć się angielskiego? Poznajcie 7 najskuteczniejszych technik!

Don’t write in English, they said, English is
Not your mother-tongue. Why not leave
Me alone, critics, friends, visiting cousins,
Every one of you? Why not let me speak in
Any language I like? The language I speak,
Becomes mine, its distortions, its queernesses
All mine, mine alone.

Nie pisz po angielsku, mówili, angielski to
Nie twój język ojczysty. Dlaczego nie zostawicie
Mnie w spokoju krytycy, przyjaciele, kuzyni,
Każdy z was? Dlaczego nie pozwolicie mi mówić
W języku, który mi się podoba? Język, którym się posługuję,
Staje się mój. Jego zniekształcenia, jego dziwactwa
Są moje i tylko moje.

Oto wiersz jednej z moich ulubionych poetek, Kamali Das, w którym mówi o tym, dlaczego zdecydowała się pisać swoją twórczość po angielsku, zamiast w swoim ojczystym, czy jakimkolwiek innym języku.

Sama również często słyszę to pytanie.

Ja także zdecydowałam się mówić i pisać głównie po angielsku, mimo że nie jest to mój język ojczysty.

W tym poście, podzielę się z wami moją historią i opowiem dlaczego podjęłam taką decyzję.

Odpowiem na pytanie “jak nauczyć się angielskiego” i zdradzę wam kilka praktycznych technik, które pomogą wam opanować ten język.

Nie musicie od razu pisać powieści po angielsku, ale dzięki tym poradom zdobędziecie pewność siebie w posługiwaniu się językiem obcym, a może nawet odkryjcie w sobie pasję do samej nauki.

Dlaczego postanowiłam nauczyć się angielskiego?

Odpowiedź jest bardzo prosta: zwyczajnie nie miałam innego wyboru.

Mój kraj, Indie, był kolonią brytyjską przez prawie 200 lat. Kiedy Indie uzyskały niepodległość w 1947 roku, wiele struktur państwowych i instytucji, które stworzyli Brytyjczycy, pozostało w niezmienionej formie aż do dnia dzisiejszego. Doskonały przykład stanowi szkoła, do której uczęszczałam, gdzie angielski był językiem wykładowym.

Nauka w prywatnej, angielskiej szkole była kosztowna i postrzegana jako znak uprzywilejowania, w przeciwieństwie do szkół publicznych, gdzie nauczano w lokalnych językach. Oczywiście, mimo tego, że uczęszczaliśmy do angielskich szkół, nie uważaliśmy innych języków za gorsze (chociaż kolonizatorzy starali się zaszczepić takie poczucie u ludności). Był to strategiczny wybór, który zapewniał lepsze perspektywy na przyszłość. 

A biorąc pod uwagę, że angielskim posługuje się ponad miliard ludzi na całym świecie i jest on międzynarodowym językiem biznesu i komunikacji, jest to bardzo praktyczna decyzja, niezależnie od tego, czy uczycie się angielskiego na własną rękę czy w szkole.

Moja szkoła miała bardzo stanowcze stanowisko w kwestii posługiwania się wyłącznie językiem angielskim (poza kilkoma określonymi zajęciami bądź sytuacjami). Przez lata zyskałam ogromną swobodę w posługiwaniu się i wyrażaniu myśli w tym języku. Moje zamiłowanie do czytania książek i pisania opowiadań doprowadziło do tego, że na studiach zapisałam się na zajęcia z literatury. W tym samym czasie, postanowiłam podzielić się swoją wiedzą z innymi i w ramach wolontariatu udzielałam lekcji angielskiego dzieciom w trudnej sytuacji życiowej.

To właśnie podczas nauczania dzieci z różnych środowisk, zdałam sobie sprawę z jednej ważnej rzeczy: znajomość języka otwiera przed nami drzwi do świata, który możemy odkrywać bez ograniczeń, a im więcej znamy języków, tym większe stoją przed nami możliwości.

Co więcej, angielski to jeden z najłatwiejszych i najbardziej praktycznych języków do opanowania, a jego znajomość niesie ze sobą cały wachlarz korzyści.

Jak nauczyć się angielskiego? Historia mojego doświadczenia zawarta w 7 praktycznych krokach

Opowiem wam o moich szkolnych latach, o tym w jak różny sposób moi rodzice i nauczyciele próbowali zaszczepić mi miłość do nauki, a także o tym, jak wy możecie zmodyfikować te metody według własnych potrzeb i bez problemu opanować język angielski.

Nie możecie się już doczekać?

Czytajcie dalej i dowiedzcie się, jak nauczyć się angielskiego!

1. Szukajcie podobieństw między angielskim, a waszym językiem ojczystym

Jak już wcześniej wspomniałam, moja szkoła miała pewne ścisłe zasady w kwestii mówienia tylko po angielsku podczas zajęć. Oznaczało to, że chociaż znałam trzy języki (mój język ojczysty – bengalski, język narodowy – hindi i oczywiście angielski), w szkole posługiwałam się prawie wyłącznie angielskim.

Wykorzystałam to, przekształcając słownictwo bengalskie i hindi w narzędzie do nauki języka angielskiego. Nauczyłam się wielu angielskich słówek, szukając odpowiedników wyrażeń i zwrotów, których używałam przez cały czas w domu i poza szkołą w języku ojczystym.

Możecie zrobić to samo, szukając angielskich odpowiedników najczęściej używanych słów w swoim języku ojczystym i na odwrót.  Dzięki temu poznacie słownictwo wykorzystywane w codziennych życiowych sytuacjach i przez to łatwiej je zapamiętacie. Możecie także tłumaczyć sobie w myślach różne zdania, dzięki czemu nauczycie się wyrażać w każdej sytuacji.

Znajomość kilku języków pomogła mi także postrzegać te same rzeczy z różnych perspektyw, przez co miałam otwarty umysł oraz stałam się ciekawa świata i wszelkich różnic jakie na nim istnieją. Międzykulturowa komunikacja staje się coraz ważniejsza w dzisiejszym świecie, a im więcej znamy języków, tym więcej otwiera się przed nami możliwości.

Pamiętajcie, że znajomość języków obcych może być kluczem do wspaniałej kariery np. tłumacza, więc warto brać się do nauki!

2. Popełniajcie jak najwięcej błędów (pod okiem wspierającego nauczyciela)

Miałam wielkie szczęście spotkać na swojej drodze nauczycieli, którzy nie krytykowali nas za popełnianie błędów, wręcz przeciwnie. Braliśmy udział w konkursach, debatach, dyskusjach grupowych i prezentacjach przed klasą w bezpiecznym i wspierającym środowisku. Nasze początkowe próby przemawiania na forum oczywiście nie przebiegły zgodnie z planem, ale stopniowo stawaliśmy się coraz lepsi.

Co więcej, nasi nauczyciele byli przy nas i prowadzili nas. Pomagali nam dobierać właściwe słowa w zależności od kontekstu, pozwalali nam brać czynny udział w lekcjach i swobodnie zadawać pytania, a także poprawiali nas za każdym razem, gdy błędnie wymawialiśmy dane słowo.

Innymi słowy, popełnialiśmy tysiące błędów, próbując opanować nowy materiał, a te błędy stały się kluczowym elementem całego procesu nauki. Nie byliśmy zawstydzani ani karani za pomyłki i zawsze otrzymywaliśmy punkty za próby, ponieważ praktyka jest jedyną drogą do doskonałości.

Jeśli chcecie nauczyć się angielskiego, musicie przyjąć taką właśnie postawę. Należy być przygotowanym na popełnianie błędów i początkowe trudności.

Samodzielna nauka jest świetną metodą, ale zawsze warto poszukać nauczyciela lub korepetytora, przynajmniej na początku. Jeśli nie macie nikogo takiego w swoim otoczeniu, zawsze możecie poszukać w internecie. Nauczyciel z łatwością wykryje i poprawi popełniane błędy. Bezpośrednia ocena postępów w nauce jest bardzo ważna, a kontakt jeden na jeden znacznie przyspieszy naukę.

Jeśli już uczęszczacie na kurs językowy, wyciągnijcie z takich zajęć jak najwięcej, wchodząc w interakcję z każdym członkiem grupy. Nie bójcie się popełniać błędów. Wystarczy przełamać wstyd i uprzedzenia, a wasze zdolności językowe i społeczne diametralnie wzrosną.

3. Zainwestujcie w dobry słownik

Czytając książki, często natykałam się na wyrazy, których nie rozumiałam i prosiłam tatę, żeby mi je wytłumaczył. Czasami to robił, ale częściej zachęcał mnie, abym sama sięgała po słownik. Zwykł mawiać, że to najważniejsza książka w całym domu.

Miał sponiewierany słownik Chambersa i pokazał mi, jak słowa są ułożone alfabetycznie i w jaki sposób odnaleźć hasło i jego znaczenie. Wyjaśnił, że słownik nie tylko tłumaczy, co oznaczają dane słowa, ale także pokazuje prawidłową wymowę, etymologię wyrazu, jego synonimy (słowa o podobnych znaczeniach), antonimy (słowa o przeciwnych znaczeniach), przykładowe zdania z jego użyciem i inne dodatkowe informacje.

Tyle można się nauczyć z samego przeglądania słownika!

Zakup dobrego słownika to jedna z najlepszych i procentujących na przyszłość decyzji, która wpłynie na waszą naukę angielskiego. Polecam zawsze mieć ulubiony słownik na półce, a dodatkowo warto się także wyposażyć w mobilny słownik w telefonie, by móc z niego korzystać w dowolnym miejscu i czasie. Sięgajcie po niego zawsze, gdy natkniecie się na nieznane słowo.

Możecie używać słownika, by rozwijać swój zasób słownictwa. Wybierzcie dowolną literę alfabetu i nauczcie się nowego słówka, albo po prostu otwórzcie słownik na przypadkowej stronie i wybierzcie wyraz, który przykuł waszą uwagę.

Polecam wam też małą słownikową zabawę. Wybierzcie pięć przypadkowych słów i spróbujcie napisać oparte na nich opowiadanie lub wiersz. Celem nie jest stworzenie arcydzieła, lecz napisanie poprawnych gramatycznie zdań, ułożonych w logiczną opowieść.

4. Jak nauczyć się angielskiego czerpiąc z tego radość

w szkole nauczyliśmy się gramatyki i podstaw języka, ale to nie wszystko. Oglądaliśmy filmy studiując równocześnie tekst, rozwiązywaliśmy quizy, graliśmy w gry z kolegami z klasy i uczestniczyliśmy w wielu zabawnych ćwiczeniach i aktywnościach podczas nauki.

Innowacyjne i twórcze podejście do nauki języków jest niezbędne. Ciągłe wkuwanie zasad gramatycznych i pisanie rozprawek nie jest dla każdego. Należy robić przerwy w nauce trudnego przedmiotu, jakim są języki obce, w przeciwnym razie zbyt łatwo możemy się znudzić i zniechęcić do nauki.

Dziś, większość nauczycieli wykorzystuje rozmaite pomoce multimedialne, aby zaciekawić uczniów. Uczenie się nowego materiału poprzez gry i zabawy pokazało fantastyczne rezultaty.

Ucząc się indywidualnie, macie mnóstwo możliwości rozwoju, dzięki niezliczonym narzędziom dostępnym między innymi w internecie.  Na początek możecie zagrać w różne gry językowe samodzielnie lub ze swoimi partnerami do nauki. Zapoczątkujcie tradycję cotygodniowej partii scrabble lub zacznijcie rozwiązywać krzyżówki po angielsku. A może zdecydujecie się na gry słowne, które też mogą stanowić świetną rozrywkę.

Przejrzyjcie różne kanały na YouTube na tematy, które was pasjonują. Jeśli lubicie gotować, oglądajcie filmiki angielskich kucharzy, a następnym razem, gdy będziecie szukali przepisu na ulubione ciasto, poszukajcie go na angielskim blogu kulinarnym.

jak-nauczyć-się-angielskiego

Chcecie mieć pewność, że dobrze zrozumiecie każde obejrzane wideo? FluentU wykorzystuje autentyczne materiały filmowe po angielsku, takie jak zwiastuny filmowe, teledyski, wywiady i zmienia je w spersonalizowane lekcje angielskiego.

Każde wideo wyposażone jest w interaktywne napisy. Wystarczy kliknąć na dowolne słowo, a wideo automatycznie zostanie zatrzymane i na ekranie pojawi się definicja, ilustracja i prawidłowa wymowa dla wybranego wyrazu. Po obejrzeniu każdego filmiku do dyspozycji macie fiszki i quizy, które pomogą utrwalić poznany materiał.

Jest to świetna metoda nauki angielskiego, która łączy przyjemne z pożytecznym i uczy języka, jakiego ludzie rzeczywiście używają na co dzień.

Filmiki są uporządkowane według gatunku i poziomu zaawansowania, więc łatwo znaleźć coś dla siebie. Naukę można zacząć od zupełnie początkującego poziomu i razem z FluentU dojść do biegłości w posługiwaniu się angielskim. Dzięki aplikacji mobilnej na iOS i Android możecie ćwiczyć angielski gdzie tylko i kiedy tylko przyjdzie wam na to ochota.

5.  Wymyślajcie i opowiadajcie historie po angielsku

W dzieciństwie, jedną z moich ulubionych zabaw było udawanie kogoś innego i rozmawianie z moimi wyimaginowanymi przyjaciółmi.

Na przerwach w szkole, razem z przyjaciółmi, bawiliśmy się w odgrywanie scenek, wcielając się w nasze ulubione postacie. Dużo później wciągnęłam się w świat narracyjnych gier fabularnych, takich jak Dungeons & Dragons. I oczywiście, podobnie jak dla wielu ludzi, jednym z moich ulubionych wspomnień z dzieciństwa jest czas, który rodzice poświęcali, aby czytać mi bajki na dobranoc.

Moja miłość do różnych opowieści sprawiła, że zapragnęłam pisać własne. To nie tylko rozwinęło moją wyobraźnię, ale także pomogło mi przygotować się do wielu różnych prezentacji i rozmów kwalifikacyjnych.

Ucząc dzieci angielskiego, często zachęcam je do tego, by opowiadały o sobie i o rzeczach, które lubią robić. Z reguły są bardzo wdzięczne za możliwość podzielenia się z dorosłymi swoim punktem widzenia. A najszczęśliwsze są, gdy do swoich opowieści mogą dodać tyle wyobraźni i dramaturgii, ile tylko zechcą.

Może się wydawać, że opowiadanie bajek i nauka języka nie mają ze sobą nic wspólnego, tymczasem, te dwa procesy są bardzo do siebie zbliżone. Aby biegle mówić w języku obcym, musicie być w stanie wyrazić swoje myśli i swobodnie się porozumiewać. Próbujcie pisać opowiadania po angielsku, a nawet odegrać je z podziałem na role. Łączcie się w grupy na zajęciach czy przez internet i stwórzcie swój mały amatorski teatr. To pomoże wam doskonalić nie tylko znajomość angielskiego, ale także pozwoli popracować nad mową ciała i wyrażaniem emocji.

Możecie nawet stworzyć postać, która jest pewnym siebie i charyzmatycznym mówcą, jakim sami chcielibyście się stać i ćwiczyć przemowy przed lustrem.

6. Czytajcie ulubione książki po angielsku

Zawsze uwielbiałam uczyć się i odkrywać rzeczy na własną rękę. Często czytałam rozdziały w podręczniku jeszcze zanim przerobiliśmy je w klasie i lubiłam czytać nadprogramowe lektury, aby mieć szerszą perspektywę na zajęciach. W gimnazjum i liceum, gdy poważnie zaczęłam koncentrować się na pisaniu, czytałam książki o twórczych i akademickich technikach pisania, a także podręczniki pomagające rozwinąć słownictwo, takie jak “30 Days to a More Powerful Vocabulary.”

Naturalnie, przez moje zamiłowanie do czytania poszerzyłam zasób słownictwa i rozwinęłam umiejętność budowania zdań. Dzięki książkowym dialogom, byłam w stanie zrozumieć niuanse angielskich rozmów. A dzięki literaturze popularnonaukowej poznałam wiele interesujących faktów i nauczyłam się, jak poprawnie rozmawiać po angielsku na nieco poważniejsze tematy.

Oczywiście, nie wszyscy tak jak ja są molami książkowymi. Jestem jednak przekonana, że każdy może znaleźć coś do poczytania po angielsku na temat, który go naprawdę zainteresuje.

Nie musicie od razu zabierać się za klasyki angielskiej literatury. Spróbujcie zacząć od komiksów i innych zabawnych książek.

Polecam również sięgnięcie po książki dla dzieci, które mogą być świetnym początkiem przygody z czytaniem po angielsku. Jeśli szukacie krótkiej formy, ale dla nieco starszych czytelników, wypróbujcie te lekkie opowiadania.

Niezależnie od tego, czy znacie angielski w stopniu początkującym czy zaawansowanym, nie powinniście mieć żadnych problemów ze znalezieniem interaktywnych materiałów do czytania po angielsku na tematy, które was interesują. Wiele portali edukacyjnych udostępnia ćwiczenia z czytania ze zrozumieniem, z których możecie skorzystać za darmo.

Pamiętajcie, że rozwinięcie miłości do czytania, z całą pewnością zaprocentuje w waszym życiu.

7. Zanurzcie się w języku

Przez lata nauczyłam się, że jeśli chcemy naprawdę coś opanować, musimy całkowicie zanurzyć się w tym temacie (otoczyć się związanymi z nim materiałami, dać mu się pochłonąć).

Nie nauczyłam się biegle posługiwać angielskim przez noc. W rzeczywistości zajęło mi to lata. I nie zawdzięczam tego jedynie szkole, rodzicom i wspomnianym wcześniej technikom. Zanurzenie się w języku odgrywa ogromną rolę w procesie nauki języka i jest praktycznie niezbędne, aby osiągnąć płynność.

Każdego popołudnia pamiętałam, by włączyć BBC , chcąc być zawsze na bieżąco z aktualnymi wiadomościami ze świata. Tylko poprzez uważne słuchanie prezenterów udoskonaliłam swoją wymowę i akcent. Dodatkowo, codzienne czytanie angielskich gazet pomagało mi pisać sprawozdania i jasno się wyrażać. Nasze lekcje historii w szkole skupiały się na zachodniej cywilizacji i zanim się zorientowałam, byłam całkiem dobrze obeznana z angielską kulturą.

I w końcu, kiedy moi rodzice zmęczyli się moim nieustającym zapotrzebowaniem na nowe bajki, zapisali mnie do lokalnej biblioteki British Council. Każdego tygodnia miałam nową książkę do czytania, a także brałam udział w wydarzeniach i warsztatach, które pomogły mi rozwinąć umiejętności mówienia i pisania w języku angielskim.

jak -nauczyć-się-angielskiegoDzisiaj, myśląc o tamtych czasach, zdałam sobie sprawę, że nie robiłam tego wszystkiego myśląc konkretnie o nauce czy doskonaleniu zdolności językowych. Wszystko to odbywało się naturalnie, a opanowanie języka było wręcz produktem ubocznym szczerej ciekawości świata i potrzeby bycia otoczonym językiem angielskim.

jak -nauczyć-się-angielskiegoZanurzenie się w języku może być tak samo łatwe i skuteczne również dla was. Jeśli nie wiecie od czego zacząć, BBCBritish Council na swoich stronach internetowych za darmo udostępniają wiele pomocnych materiałów.

Starajcie się myśleć o zanurzeniu w języku, jak o zupełnie naturalnym procesie. Nie traktujcie tego jak zajęć pozalekcyjnych czy obowiązkowego zadania domowego. W wolnym czasie oglądajcie angielskie seriale i filmy bez polskich napisów, słuchajcie piosenek angielskich zespołów, zwracając większą uwagę na słowa i odkryjcie świat angielskich podcastów.

Do was należy decyzja, co przynosi najlepsze efekty, ale także najwięcej zabawy.

 

Nic nie może stanąć wam na przeszkodzie w nauce języka obcego, jeśli będziecie wystarczająco zaangażowani. Mając do dyspozycji internet, znajdziecie niezliczone materiały edukacyjne, które są bezpłatne i dostępne dla każdego. Nawet jeśli czasem będziecie zmagać się z różnego rodzaju trudnościami, bądźcie dobrej myśli i dajcie z siebie wszystko, a uda wam się pokonać każdą przeszkodę.

Nauka wymaga czasu, ale gdy już osiągniecie swój cel, zobaczycie, że wasz trud się opłacił. A pewnego dnia to wy będziecie udzielać dobrych rad i odpowiadać na pytanie, jak nauczyć się angielskiego.

 


Archita Mittra to pisarka, dziennikarka i pedagog. Odwiedzajcie jej blog, lub piszcie do niej, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące jej pracy.

If you liked this post, something tells me that you'll love FluentU, the best way to learn English with real-world videos.

Experience English immersion online!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close