angielskie-idiomy

6 Źródeł oferujących idiomy angielskie, które warto znać

„It’s all Greek to me!”
Dla mnie brzmi to po (dosł.grecku) chińsku!

Ciśnie nam się na usta, kiedy czegoś nie rozumiemy.

Dokładnie tak, jak chiński mówiony czy pisany, coś brzmi zupełnie niezrozumiale!

Tak właśnie wielu uczniów języka angielskiego „rozumie” angielskie idiomy.

Idiomy to zabawne, kolorowe i ekspresyjne wyrażenia, których używamy w komunikacji. Sprawiają one jednak sporą trudność osobom, dla których angielski nie jest językiem ojczystym.

Problem z angielskimi idiomami polega na tym, że bardzo trudno je opanować do perfekcji. Co tak naprawdę oznacza „it’s raining cats and dogs” i dlaczego ludzie wypowiadają to zdanie, kiedy pada deszcz?

To dlatego, że idiomy nie mogą być tłumaczone dosłownie. Zamiast nauczyć się znaczenia poszczególnych słów musisz zapamiętać sens całego powiedzenia.

Jednocześnie najlepszą drogą do tego, aby brzmieć jak native speaker języka angielskiego, jest opanowanie do perfekcji idiomów. Może niektóre z nich wydają się bez sensu, ale z pewnością są one często używane przez anglojęzyczne osoby.

Czy idiomy angielskie doprowadzają Cię do szału (are driving you up the wall)?

Jeśli tak, sprawdźmy kilka źródeł, które pomogą Ci się ich nauczyć i odpowiednio z nich korzystać.

6 Źródeł, dzięki którym pojmiesz sztukę (learn the ropes) idiomów angielskich

Idiom dnia

Czy wiesz, że słowniki internetowe, takie jak Merriam-Webster czy Dictionary.com oferują słowo dnia, aby łatwiej Ci było wzbogacić słownictwo? Twórcy strony EnglishClub’s też wpadli na ten pomysł i oferują podobne rozwiązanie, zwane „Idiom of the Day”, ale z wykorzystaniem angielskich idiomów.

Odwiedzając tę stronę raz dziennie, możesz nauczyć się nowego idiomu i zobaczyć jego zastosowanie w zdaniu. Na dole strony zamieszczono nawet szybki test „Quick Quiz”, w którym możesz sprawdzić swój poziom wiedzy.

To, co podoba nam się na tej stronie, to fakt, że zawiera ona wiele najpopularniejszych idiomów angielskich, więc możesz je sobie przyswoić, zanim zetkniesz się z nimi w książce lub podczas rozmów. Jest to również świetna pomoc dla uczniów, którzy chcą nauczyć się, jak używać idiomów, ale nie mają czasu, aby zapamiętać długą listę wyrażeń.

FluentU

idiomy-angielskie

W przeciwieństwie do innych programów do nauki języka angielskiego, FluentU to nie tylko nauka podstaw, tutaj możesz zanurzyć się w kulturze i nauczyć języka angielskiego podobnie, jak czynią to native speakerzy.

Idiomy są różne w zależności od kultury. Popularny idiom w Wielkiej Brytanii może brzmieć dziwnie, kiedy go użyjesz w USA czy Australii. To dlatego jest bardzo ważne, aby nauczyć się kontekstu, w którym stosuje się każdy idiom, zamiast po prostu „wykuć” jego znaczenie.

Z FluentU możesz ćwiczyć angielskie idiomy, przysłuchując się rozmowom native speakerów lub śledząc popkulturę, dzięki czemu łatwiej Ci będzie umiejscowić prawidłowo dany idiom. Możesz również korzystać z Fluentu na urządzeniach mobilnych, wystarczy pobrać aplikację dostępną w sklepie Google Play oraz w sklepie iTunes Store. 

Dodatkowo wraz z 15-dniową wersją próbną możesz przetestować FluentU i zdecydować, czy jest to metoda odpowiednia dla Ciebie. Dlaczego by nie spróbować?

The Phrase Finder

Czy kiedykolwiek myślałeś, że dobrze byłoby znaleźć bardziej zrozumiałe źródło wiedzy o idiomach? Takie, które zawierałoby setki różnorodnych wyrażeń, ale odpowiednio zorganizowanych i prostych w użyciu? Dzięki stronie Phrase Finder możesz sprawdzić często używane idiomy angielskie, w taki sam sposób, w jaki wyszukujesz słowa w słowniku.

Jest to możliwe, ponieważ strona Phrase Finder to słownik idiomów i wyrażeń. Możesz w nim znaleźć wyrażenia pogrupowane w kategorie, takie jak:

Jeśli należysz do osób, które chciałyby zgłębić temat idiomów, zakochasz się w tej stronie. Różni się ona nieco od innych źródeł, które wyjaśniają ich znaczenie.

Wraz z objaśnieniem zastosowania danego idiomu otrzymasz również krótką lekcję historii na temat tego, dlaczego stał się on popularny. Niektóre z nich są naprawdę interesujące!

HarperCollins „Work on Your Idioms”

Świetna pozycja dla każdego, kto lubi uczyć się z książek „Work on Your Idioms” (czyli „Popracuj nad idiomami”) to wyczerpująca pozycja zawierająca 300 najpopularniejszych idiomów angielskich. Została ona napisana z myślą o uczniach z wiedzą na poziomie B1 do C2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, co oznacza, że będzie ona idealną pomocą dla osób na średnio zaawansowanym i zaawansowanym poziomie językowym — nie dla początkujących.

Ponieważ jest to książka zawierająca teksty, a nie tylko słownik idiomów, znajdziesz w niej także praktyczne ćwiczenia i klucz z odpowiedziami, które pozwolą Ci przetestować swoja wiedzę z zakresu opisywanych tu idiomów. Zamiast listy idiomów znajdziesz w niej działy poświęcone konkretnym tematom, a w każdym z nich odpowiednią grupę idiomów. Dzięki temu będzie Ci łatwiej je zapamiętać.

W książce zamieszczono także porady dotyczące tego, jak uczyć się idiomów oraz specjalne notatki wyjaśniające różnice między amerykańskim, a brytyjskim angielskim w przypadku niektórych z nich.

Ogólnie rzecz biorąc, „Work on Your Idioms” to świetne źródło wiedzy dla wszystkich, którzy lubią ćwiczyć wraz z książką.

Oxford University Press „Oxford Dictionary of English Idioms”

Książka „Oxford Dictionary of English Idioms” zawiera ponad 6000 popularnych idiomów angielskich, z którymi na pewno się spotkasz podczas nauki angielskiego.

Książka ta wygląda jak standardowy słownik, ale zamiast wyszukiwania poszczególnych słów, podaje ona znaczenie idiomów i przykłady ich użycia w zdaniu. Dodatkowo dowiesz się z niej, jakie są różnice między angielskimi i amerykańskimi idiomami o podobnym znaczeniu, ale wyrażonymi inną frazą, na przykład „all over the place” (USA), a „all over the shop” (UK).

Wyrażenia te różnią się nieco między sobą, ale obydwa oznaczają:

  • We wszystkich kierunkach: „The toys were scattered all over the place”. Zabawki były rozrzucone we wszystkich kierunkach.
  • Coś niezorganizowanego: „His speech was all over the shop”. Jego przemowa była nieskładna.
  • Wszędzie: „I’ve been looking all over the place for that book”. Wszędzie szukałem tej książki.

Słownik idiomów angielskich „Oxford Dictionary of English Idioms” jest jedną z najbardziej zrozumiałych książek o idiomach, które możesz znaleźć na rynku — w szczególności do nauki wyrażeń używanych w brytyjskim angielskim. Z tego powodu, stanowi on świetne źródło wiedzy, kiedy chcesz pouczyć się angielskiego, ale nie masz dostępu do internetu.

Memrise

idiomy-angielskie

Memrise to popularna aplikacja do nauki języków, z której możesz korzystać na komputerze, lub urządzeniu na Androida czy iOS.

Tak jak w przypadku innych aplikacji do nauki, Memrise uczy nowych słów i wyrażeń, a następnie sprawdza Twoją wiedzę pod koniec każdego kursu. Jedną z zalet aplikacji Memrise jest różnorodność oferowanych kursów języka angielskiego. W dodatku ponieważ użytkownicy mogą stworzyć własne kursy, znajdziesz tu mnóstwo lekcji poświęconych konkretnym zagadnieniom, czego nie oferują inne programy do nauki języka obcego.

Niektóre z lekcji poświęcone zostały slangowi oraz idiomom.

Po zarejestrowaniu konta w Memrise i zapoznaniu się ze stroną (lub aplikacją) znajdziesz szeroki wybór angielskich kursów, które obejmują gramatykę, słownictwo, lub interesujące nas w tym poście angielskie idiomy. Poniżej przedstawiamy kilka popularnych w tej aplikacji kursów z idiomami:

  • 350 Idioms, Sayings and Slang: Jest to kurs z 30 poziomami i 350 różnymi amerykańskimi i brytyjskimi idiomami oraz słowami ze slangu, które pomogą Ci mówić jak native speaker.
  • English Idioms: Ponad 40 powszechnie używanych amerykańskich idiomów oraz proste definicje każdego z nich.

Jednak to, co najlepsze w nauce idiomów z aplikacją Memrise, to fakt, że Twoja wiedza zdobyta na kursie jest na bieżąco sprawdzana za pomocą quizów. Wraz z ćwiczeniami obejmującymi materiał z każdego poziomu otrzymujesz obszerne powtórki, które pomogą Ci zapamiętać także dużo wcześniej przerabiany materiał.

Co więcej, ponieważ Memrise zapisuje Twoje postępy, możesz sprawdzić, jak daleko zaszedłeś podczas trwania kursu.

 

W miarę oswajania się z idiomami zaczniesz odkrywać całkowicie nową stronę języka angielskiego. Idiomy angielskie pojawiają się w nieformalnym języku częściej niż myślisz, w codziennych rozmowach, i czasami łamią one własne zasady gramatyczne!

Nie przejmuj się więc błędami, po prostu baw się angielskim!

If you liked this post, something tells me that you'll love FluentU, the best way to learn English with real-world videos.

Experience English immersion online!

Comments are closed.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close